Temnota

• Itálie Tenebre (více)

Americký spisovatel se v Římě pustí do vyšetřování série děsivých vražd. Zabiják se totiž evidentně inspiroval jeho novým románem. (Netflix)

eraserhead666

Jako detektivka by to bylo dost slabý, naštěstí to je giallo a točil to Argento, takže si člověk užije alespoň jeho klasické postupy a vychytávky (které jeho filmy dělají lepšímy, než ve skutečnosti jsou) a nějaké té krve. Navíc, sekera, břitva a nůž patří mezi mé oblíbené vražedné zbraně (přesně v tomhle pořadí). K tomu všemu ještě hodně dobrá hudba a nádherný uširvoucí řev v posledních vteřinách filmu.. Jde to, ale Argento umí lepší kousky. ()

SOLOM.

Přišel čas udělat si další „zářez“ z Dariovy filmografie. Tenebre jsem dosud nikdy neviděl a jelikož gialla patří mezi moje oblíbené subžánry, nemohl jsem si tento film nechat ujít. Tyhle ty „drsnější detektivky“ mě nikdy zrovna moc neokouzlily svými příběhy (tím však nechci v žádném případě říci, že by byli špatné), ale především svými propracovanými mord scénami a v tomto ohledu jsem neodešel zklamán ani tentokrát. Dario zkrátka vždycky věděl, co na jeho diváky platí a hlavně ve většině případů uměl vytvořit opravdu zajímavou atmosféru – což v mém případě platí dvojnásob. Kombinace parádní atmosféry, povedených vražd a pohledných dívek mě dokáže „uspokojit“ téměř vždy. Je ovšem pravdou, že mé senzory zde několikrát zaregistrovali jistou nelogičnost v některých momentech, což byla trochu vada na kráse. Přece jenom jsem na podobné věci háklivý, ale Argento měl sakra štěstí, že tady nešetřil s krví ani mordy, takže si to u mě částečně vykompenzoval. Navíc se brutálnost stále stupňovala a přesně tohle je moje krevní skupina. Takže jsem byl ochotný i ledasco mu odpustit. Občas se sice atmosféra lehce zadrhla a následovala poněkud nudnější pasáž, ale on vždy vytáhl z rukávu další trumfy, kterými dokázal udržet misky vah v pomyslné rovnováze. 70% ()

špaček421

Gemma uhodl vraha na straně třicet, mně se to, včetně jeho motivace, podařilo už někdy v polovině, nebo lehce za polovinou. Tentokrát bohužel Argento nepřinesl ani dostatek scén, kterými by mě přimrazil v křesle a přikoval očima k obrazovce, a hudba od Goblinů se až moc opakuje. Nebylo to vyloženě špatné, ale jsem zklamán. ()

corpsy

To čo film stráca na príbehu, doháňa na vynikajúco nasnímaných a originálnych gore. Klasicky vystavané giallo, ktoré síce veľmi nevystraší, ale pre milovníkov brutálnych scén to bude stačiť. ()

Astaroth12

Hudba ma teraz nedostala ale príbeh áno.A ten hlas vraha bol tajomno strašidelný.Mam rád filmy kde vraždí tajomný vrah a ja možem len hádať,kto je tým vrahom.Celkové spracovanie sa nieslo s takou noblesou,tak z toho može vzniknúť len skvelí film.Argento vie narábať s atmosférou a tajomnosťou.Ale jediné čo mi prekážalo bolo strašne veľa náhod ktoré boli veľmi viditelné a trocha filmu uškodili.A ten doberman bol asi krížený s koňom,lebo ináč neviem pochopit tie skoky cez plot.Vrážd je tu pomerne dosť a niektoré sú gore efektné a ten koniec bol zakončený velkolepým finále. ()

ledzepfan

Tady moc nevím co s tím.. Na jednu stranu filmu vlastně nemůžu vytknout nic zásadního, na druhou stranu takových těch drobností (jako, že se některé věci dějí příliš nepravděpodobně, že se některé postavy chovají přinejmenším divně atd..) tam pár je, trochu ruší a ve výsledku mě to vlastně něják zvlášť neoslovilo.... Ale mimo zajímavé hudby, příjemného castingu, hezké kamery bych vyzdvihnul minimálně dvě fakt působivé vraždící sekvence(aspoň pro mě na to byla radost koukat)... Tři a půl ;) ()

GodComplex

Klasicky Argento ve stylovem 80's Giallu plnem brutalne zavrazdenych zen. Na sve si prijdou zejmena milovnici stare dobre nabrousene sekyry. ""The impulse had become irresistible. There was only one answer to the fury that tortured him. And so he committed his first act of murder. He had broken the most deep-rooted taboo, and found not guilt, not anxiety or fear, but freedom. Any humiliation which stood in his way could be swept aside by the simple act of annihilation: Murder." 7/10 ()

Ghostface2

Už jsem viděl opravdu hodně Giallo filmů ale Tenebre je rozhodně jedním z nejlepších. Skvělá kamera, úžasná hudba, solidní herecké výkony a povedené gore scény. Dario Argento je génius. ()

kaylin

Kostrbaté jsou některé triky a závěr, ale co se musí filmu nechat, to je naprosto skvělá hudba, kterou má svědomí kapela Goblin, s kterou Dario často spolupracoval. Abych byl ale přesnější, hudbu natočila pouze trojice členů této kapely, která je jinak čtyřčlenná. Na soundtracku jsou uvedeni jako Simonetti-Morante-Pignatelli, tedy nikoli jako Goblin. Ale je to opět jejich hudba, která film ještě o něco pozvedá. ()

K.I.N.G.

Z mého pohledu je toto mistrovo giallo příliš chaotické a neucelené a dost jsem se v něm občas ztrácel. Vraždy jsou tu stereotypní a příběh zdaleka ne příliš originální. Jediné, co opravdu musím pochválit je výborný stejnojmenný progresivní soundtrack skladatelského tria Simonetti, Pignatelli, Morante, členy legendárního uskupení Goblin. ()

topi

Krása nesmírná. Klasika největší. Mistrovský kus a ukázkový příklad žánru giallo. Goblini. Argentovská poetika vyvážení barev s důrazem nasvícení scén a vražd. Nádherné mordy. Břitva, nůž a sekera. Psychopatický vrah. Velkolepé finále. Do detailu propracovaný scénář. Krásné ženy, včetně dvorní Argentovi herečky Darie Nicolodi. Vyšetřující detektiv Guilano Gemma, známý hlavně jako Nicolas, milovník Angeliky. Zuřící dobrman. Dechberoucí kamera, unikátní nájezd po střeše domu, kolem oken a po stěnách dolů a poté i s vrahem vstupující do domu za špičkové muziky Goblinů, kde začne sekec-mazec. ARGENTO a jeho TENEBRE. ()

Gorehound

Giallo klenot. Na giallo, ktorému 80s nepriali(až na malé výnimky), predviedol skoro nemožné a odpálil to so všetkým štýlom, gráciou a ešte čímsi naviac. Ľahké, preslnené, perfektný, ale neprekombinovaný príbeh, mnohé scény pamätné a gore vskutku nezabudnuteľné. Geniálna hudba, ktorá vie aj spomaliť a podporiť atmosféru(úchvatné flashbacky), aj vám ostane v pamäti. Legenda, ktorá stále zlepší náladu. ()

YURAyura

Velmi slusny Argento, jak ho vsichni mame radi - krasne baby (az na tu odpudivou asistentku, ktere jsem pral rychlou smrt uz od zacatku), solidni detektivni zapletka, pekne kamerove najezdy, nekolik vypiplanych vrazdicek, atmosfera, ktera donuti vasi pritelkymi k zakoupeni pepraku nebo zapisu do kursu sebeobrany, vyborna scena se PSEM, snove flashbackym necekane filmove zvaty a podarene vyrazove prostredky z kamery, chutne finale a samotny konec. Kdyz odmyslime tech pak kixu, tak budete chrochtat blahem. Tak ma vypadat spravne giallo!!! ()

pepua

Ach jo, jak si mám užívat atmosféry, když hudba ve filmu použitá mně iritovala tak, že jsem měl tendence jej vypnout. Ono to skoro začínalo být i napínavé, když tu náhle spustí naprosto příšerná hudba, která tu atmosféru, předpokládám, že má být tajemná a napínavá, naprosto bourá. Takže je pak skoro jedno co se ve filmu děje, nakonec i ten příběh mi nepřišel zas až tak zajímavý. První záběr filmu: postava si listuje v knize Tenebre, očividně je psaná v italském jazyce. Hned další a detailní záběr na text knihy ovšem ukazuje tutéž knihu psanou anglicky. Tak si vyberte. ------ komentář po druhé projekci ---- V případě druhé a třetí vraždy z toho hudba dělá (doufám) nechtěně komedii, naprostou frašku, v tom se mé hodnocení nemění. Jinak zápletka je v rámci žánru naprosto bezproblémová, zde tedy musím změnit hodnocení krapítek výš. (Snad jen na samotném konci režisér lehce přestřelil.) Opět platí, že vizuální zpracování je parádní, ale můj názor, že Argento je zatraceně přeceňovaný to nezmění… ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 3/72☠ Najkrvavejšie Giallo aké som zatiaľ videl. Krv tu striekala s odseknutých končatín hlbokých rán ktoré boli zapríčinené buď sekerou alebo britvou. Keď si to porovnám s Profondo rosso tak ten mal síce lepší zmysel pre detail (tým myslím kameru) aj Soundtarck (tento skupina Goblin sfušovala) ale čo sa týka deja, zvratov a vlastne celého nápadu !!!!!!!!!!!!!SPOILER!!!!!!!!ako fanúšik spisovateľa začne zabíjať podľa knihy a posiela mu o tom patričné dokumentácie. Spisovateľ dôjde naňho skoršie ako polícia a sám ho zabije potom pokračuje vo vraždách on sám kvôli osobnej pomste ,a ešte aj preto lebo je obyčajný psychopat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!KONIEC SPOILERU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pre mňa geniálne. ()

Derek

ak robia soundtrack GOBLIN tak je kazda argentovka o 50% lepsia. pribehovo nie je TENEBRE nejaka extra trieda (co sa da povedat o vacsine dariovych kuskov), ale ma to vela scen ktore maju vynikajucu atmosferu (nahanacka so psom, vacsina killov), videl som s anglickym dabingom co dodavalo obcas nechcenu komicnost... ()

Eldrick

TENEBRE je Argentův amatérsky působící návrat k giallu, kde ale dějovou logiku nehledejte. Herci jsou příšerní a jejich dialogy jim moc nepomáhají. Je to cheesy as fuck, ale pořád je to slušná misogynní zábava (obzvlášť v dnešní pokřivený době) se sexy vraždama pěkných bab a slušnou dávkou gore. ()

BoredSeal

Jedna z Argentových špiček. Naprosto originální kriminálka, kterou si užijete i při repríze kvůli další analýze. K tomu přidejte výraznou výtvarnou stylizaci, výborný soundtrack, pečlivě velkolepé vraždy korunované krveprolitím na konci a nenápadný společenský komentář na téma detektivek, inspirací a vztahů autora ke svým dílům a konflikt starších generací se sexuálně uvolněnou společenskou náladou počátku 80. let. Udělat z kriminálky a jatek umění, to umí jen málo tvůrců a Argento je jedním z nich. ()

Hennes

Pro mě jeden z top giallo snímků. Dario Argento a Sergio Martino byli opravdu mistři tohoto žánru a Argento opět ukázal svůj cit pro napětí. Děj je napínavý, s množstvím vražd, které se množí a tím i tempo a napětí filmu graduje. Například scéna s useknutou rukou je výborná a i mladičká Lara Wendel si asi "užila" před svou smrtí souboj s dobrmanem. Hudba je na míru ušitá atmosféře a ve filmu se také objevuje jako prvotní obět mladistvého Petera Neala, muž, který je ženou, neboli Eva Robin´s. Pro mě 99%, tušil jsem spisovatelovu účast na vraždách. ()

Martin741

Precital som si tuna spustu ynteleguanskych blabolov o tom, ako "mysterium i atmosfera su tu slabsie", "Dario provadi paralelne konstrukci i dekonstrukci detektivniho pribehu" a podobne. Za seba napisem, ze mylujem giallo a taliansku kinematografiu a Daria Argenta povazujem za reziserskeho velikana minimalne na urovni Felliniho a Antonioniho. Dokazal to pre mna kultovou Suspiriou, ale masakratorske diela boli aj Phenomena a Des v Opere. Tuna ide o klasicke vysoko nadpriemerne, da sa povedat miestami az genialne zrezirovane dzallo - mix detektivky, hororu, pomaleho tempa a hororoveho mysteria, ktore je popretkavane dost surovymi vrazdami, ba dokonca aj akcne sceny sa najdu - tuna konkretne s faunou /pes/. Daria Nicolodi bola proste vyborna, ale nijako nezaostavali ani Anthony Franciosa /Long Hot Summer s Wellesom, Death Wish 2/ a Christian Borromeo /Interview 1987/. Zaver je masakrozny doteraz a kto chce popierat rezisersky talent Argenta, tak je proste retard alebo uplne mimo. Axte hororovy funda, toto je poviinost poznat a toto je povinna hororva jazda : 94 % ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi