30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

GoustDog

Závěrečná třetina filmu začne nabírat na obrátkách, přičemž přepadení "Usámova bejváku" je natočeno natolik chladnokrevně a uvěřitelně, že se "chlapští klasici válečných filmů" mají od paní režisérky co učit. Co naplat, film je přespříliš dlouhý a napchaný vatou na to, aby v prvních dvou třetinách skutečně bavil a vzbudil zájem diváka. Je to vlastně takový hraný dokument, který je zbavený jakékoliv emoční a vztahové roviny s hrdiny filmu + s přemrštěnou stopáží, kde je kumštem akorát samotný závěr. Kathryn Bigelow se sice snažila, ale nestačilo to. Šlo z toho jistě vykřesat mnohem a mnohem více. ()

kiros179

Jak jsem byl vcelku v rozpacích ze Smrt čeká všude tak v případě 30 minut po půlnoci musím konstatovat, že Kathnyn Bigelow mě přesvědčila o svém umění, není moc lidí kteří by se stejnou látkou popasovali tak bravurně jako ona. Pokud někdo čeká další Černý jestřáb sestřelen tak to asi nebude váš šálek kávy. 30 minut po půlnoci je tak trochu drama (stoupenci konspiračních teorií ať si zde dosadí sci-fi / mysteriózní) a dokumentární film (o jehož autentičnosti se tady nemá cenu dohadovat) v jednom povedeném celku. Klasicky výborná Jessica Chastain, škoda že film měl podle mého celkem zbytečně přepálenou stopáž a takové maličkosti jako to, že nemáte ani páru co znamená polovina zkratek, které se ve filmu neustále používají (CIA ani UBL to nejsou, tak natvrdlej ještě nejsem). Závěrečná scéna je opravdový majtštyk, klobou dolů. Přesto, že film pomalejší tempo, já osobně se nenudil ani minutu, ale chápu že to není film pro každého. 80% ()

MickeyH.

Kathryn Bigelow je teda odvážná, že se vůbec pouští do takovýchto žánrů a vždycky to stojí za to. Už Hurt Locker mě dostal tím, že to režírovala žena a jak tak sleduju její tvorbu, asi to nebude žádná něžná romantická duše :-D Je to dobré válečné drama, které je poutavé jak po vizuální, tak po příběhové i hudební stránce. (SPOILER!) Když přišlo na scénu v hotelové restauraci, tak jsem si začal říkat: „Ááá, už přišly na řadu ty nudné dialogy.“ A ono prdlajz, hotel vybouchl a tím se scéna zpestřila a zároveň (aspoň mě osobně) překvapila. Nicméně celý děj byl podle mě moc protahovaný a až v závěrečné půlhodině přišlo na to hlavní, což je trochu škoda, že to celé nebylo kratší a bylo to někdy zbytečně natahované. Ale přesto ve mně film zanechal dobrý dojem z filmového zážitku a obohatilo mě to i informativně o jednu z nejdůležitějších událostí v souvislosti s 9/11. ()

konysua

Jak to dopadne, ví snad každý, ale jak trnitá cesta vedla k tomu poměrně nedůležitému konci, už asi málo kdo. Zatraceně dlouhá, byrokratická, místy nudná a s řadou obětí. Napětí nejde udržet, když je třeba dělat i nějakou tu kancelářskou práci, ale když se zrzečka pomalu dostává nejhledanějšímu teroristovy na kobylku, atmosféra houstne. Samotná scéna, na kterou každý čekal má pořádný koule. 8/10 ()

Daxus

Oproti Labyrintu lží docela nuda. Od filmu z prostředí tajných služeb nečekám stoprocentní akci, ale vzhledem k délce filmu a množství prokecaného času se to neúnosně vleklo. Akce ve tmě v posledních 30-ti minutách to nezachránila. Ale hlavní hrdinka je kost :) 55% ()

Kopite

Pred pozretím filmu som nepoznal fakt že režisérom je žena. Už v polovici filmu mi to ale bolo úplne jasné... je to vskutku riadne drsná hrdinka (potrebovala si režisérka niečo dokazovať?) Natiahnuté, v podstate ničím výnimočné a nominácie na Oscara to má iba preto, lebo Amerika dolapila Bin Ladina. Alebo možno nie. ()

Hotride

Co je na tom tak skvělé? Nesouvisející obrazy jsou tu promítány tak, aby ve výsledku divák zůstal překvapen - aháá ono to je Usámovo sídlo co jsem viděl v CNN. Nicméně výplň mezi začátkem a koncem je tak zbytečná až to bolí. A jestli takhle vypadá zásah SEAL, kdy jedna skupina neví co dělá druhá, tak potěš koště. ()

vinc_vega

Dlhá predohra k pomerne krátkemu finále nevadila. Navyše všetci vieme ako to celé dopadne, takže kritizovať film kvôli málo akcie v tomto prípade nie je na mieste. Dôležitejšia je cesta ako sa ku koncu dopracovať. Príbeh celkovo zaujme, hoci sa v ňom nájdu hluché miesta. Ktoré sa vyskytovali v prevažnej miere po odchode Clarkovej postavy z hlavného príbehu. Relevantnosť udalostí možno spochybniť a polemizovať nad nimi. Koľko hodnoverných informácií a koľko pravdy na tom celom bolo sa nedozvieme. A tá kryštalická akcia na konci síce stojí za tie dve a pol hodiny. Zároveň vyvoláva úsmev nad najlepším komandom na svete, ktoré v záhradke nechá neviditeľný vrtuľník a nedokáže zajať cieľ v živom stave. Film nie je žiadnym hodnotným dielom a po čase si naň nikto nespomenie. Nepôsobí však ani ako čistá americká agitka, alebo možno iba trochu :) Dobré štyri! ()

george82

Jak se již napsalo. Atmosféra je hodně podobná filmu Smrt čeká všude. Celkově film hodně slušný. Nečekejte nic, co byste asi o této události neslyšeli. Ale kdo máte rád takové to tiché napětí, tak je to přesně pro vás. ()

Viko

Bez patřičných faktografických znalostí jsem první dvě třetiny filmu byl vždy krok za vyšetřovateli a rychlé přesuny lokací a změť jmen mě dokonale mátly. Skládanka do sebe sice zapadá, ale frustraci z úmorného vyšetřování cítí i divák (alespoň u mě:-). Samotný přepad je vynikající, hravě předčí místy křečovité dialogové scény (řev agentky na svého šéfa) a ukazuje v čem je režisérka nejsilnější - v zobrazování toho, co dnes považujeme jako realistické na vojenských akcích. ()

vieriX

Jeden z nejlepších filmu filmu na honu na teroristy, které jsem viděl. Všechno tu je tak reálné, že věřím , že nějak tak se to mohlo stanout i ve skutečnosti. Skoro celý film se vleče formou špionáže a hledání jednotlivých střípků, které vedou k UBL. Akce která odpovídá akčnímu filmu se odehraje zhruba v poslední pul hodině. Na to, že to mělo skoro 160 minut uteklo to velice rychle a neměl jsem moc možností jak se nudit. ()

Hawaj

Finchera bych nechal natočit vše před akcí a akci bych použil tu vod Kathryn. Naprosto skvěle natočená akce přepadení Usámovy "vily". Žádný debilní klišé ani další lekce povinýho americkýho patriotismu. Máte autentický pocit, že jste tam s nimi a sám si musíte poskládat co se vlastně zrovna děje. Žádný polopatický vysvětlování zabalený do zbytečnej efektních záběrů nebo matoucího střihu. Tady se jedná o tak špičkovou organickou filmařinu, kdy zapomenete že se na nějaký film vůbec díváte. A to včetně dění před vilou. Skvěle to Kejtrin vyfoukla Hollywůdu díky tomu, že film byl v půlce natáčení, když dostali Usámu, takže stačilo přepsat scénář a nikdo to nestih natočit dřív a ani vítězstvím stále ještě opilá americká propaganda a politická lobby už nestihla film ovlinit. Taky je to pak vidět na pěkně nasranejch reakcích z řad senátorů, lidí ze CIA a i dosti novinářů kůli tomu, že už neměli čas pořádně zmanipulovat americký masy. Che che, Kejtrin má bod. Kdokoliv to teď natočí po ní, udělá už jen trapnej vodvar. Ale stejně mi néni jasný, jak se daj přes půl planety sledovat pozice neviditelných klikoheptýr, který letěj skrytě na nejtajnější akci století do cizího státu tak, aby je Pakistánci nevyčenichali a přitom stačej ještě posílat phone home signál i když by měli mít totální rádiovej klid? :D A taky jsem línej si dohledat všechny ty zkratky co tam k tomu používaj. ()

Havala

Konečně se začínají točit pořádné válečné filmy a ne jen srdceryvné dojáky typu Vojína Ryana. Dobře nasazená Jessica Chastain hraje přímo úžasně - mimochodem je velmi půvabná. první polovina je možná trošku zdlouhavá, ta druhá to ale v plné míře vynahrazuje. samotný závěr mohl mnohem víc vygradovat, mě se to takhle mnohem víc líbilo, prostě tento přístup k filmování se mi hooodně líbí jen tak dál. ()

kirmakX6on

film téměř nemá chybu. Jedinej jeho problém je, že se snaží být co nejvíc podle skutečnosti (přitom ale dokument to není, takže se nedá brát jako zdroj informací, byť poučný řekl bych trochu je...), nic moc z něj nevyplývá, není tam nic, nad čím by se člověk déle mohl pozastavit...je to prostě reálný příběh a to je problém: nemůžu přece nějak zvlášť ocenit scénář, když ho scénárista v podstatě obšlehl, opsal od reality. To je jedinej důvod, proč dávám pouze 4*. Celkově 89%. ()

Benzinka

Hodně luxusně převedený všem známý námět na filmová plátna. Kathryn skutečně umí :) Mnoho velmi kvalitních záběrů a velmi ucházející scénář. Velmi silné 4* ()

64B

Pokud je opravdu Bin Ládin mrtvý, tak si režisérka může mnout ruce - dobrá práce. Pokud ale není, může si mnout ruce Ládin, jelikož toto je pro něj neopakovatelná možnost, jak od něj strhnout pozornost a může se smát pod vousy. K filmu - první hodina vcelku nudila, hledání kontaktu nebyla žádná zábava ani vzrušení, zvrat přišel až s výbuchem na základně, i když sem tu upřímně čekal, z té situace to přímo vyzařovalo a jak říkám - nemůže být všechno tak jednoduchý. :) Nejlepší z celého filmu bylo jednoznačně střílení v údajném úkrytu / domě, kde byl Bin Ládin. Líbilo se mi, že zde byla zkreslená možnost vidět CIA v akci, ale i to, že nikoho na konci nezajímal Ládin, ale všechny dokumenty, DVDčka, HDDčka. Bohužel, to je zřejmě americká "politika". ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu