Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

Stanislaus

Lidé jsou jako ovce! Stačí, když jim předhodíte oběť, a oni ji bez podložených a důvěryhodných důkazů pronásledují a týrají, a náznaky něčeho jako je lidskost, aby člověk pohledal. Hon je mrazivým dramatem odehrávajícím se v malém městečku, kde se všichni znají, a nic se neříší tak rychle jako špína o druhých lidech. Hon na oběť, která se ale nechce jen tak lehko vzdát a nechat se křivě pošpinit, a tak odolává s vypětím všech sil. Zkrátka velice dobře natočený a hutný thriller, kterému k plnému počtu chybí více šokující nádech a závěr (když to porovnám například s podobným snímkem "Fri os fra det onde" z roku 2009). ()

evulienka3

Po dopozeraní tohto filmu a prečítaní niekoľkých komentárov k nemu musím konštatovať, že sa málo stotožňujem s názormi, ktoré odsudzujú správanie rodičov či obyvateľov mestečka voči hlavnému hrdinovi. Iste bolo to nefér, ale divák mal možnosť vidieť, ako to celé vzniklo a oni nie. Ale prečo toto vlastne píšem...Dogani film na podobnú tému, kde každí veril riaditeľovi školy a nie hluchým deťom a napriek jasným dôkazom všetko dopadlo ako dopadlo ....a potom The Whistleblower, kde bolo tých dôkazov tiež viac ako dosť, ale veď predsa k takému niečomu sa predsa oficiálne nedá priznať a vlastne sa ani nedá nič robiť....to sú len dva príklady filmov, natočených podľa skutočnosti, kde práve ľudská ľahostajnosť a pokrytectvo vyrážajú dych. Čo tým chcem vlastne povedať.....nie že by sa mi páčilo, ako sa voči nemu chovali - vidiac ostatné súvislosti - ale radšej takto ako byť ľahostajný! Inak čo sa týka filmu, bol skutočne výborný, dejovo napínavý a psychológia postáv zvládnutá na jednotku a určite ho odporúčam! ()

jojinecko

4,5*/5...Silný a nepríjemný film, výborne natočený, výborne civilne zahraný, psychologicky trefný, bez klišé (aj keď scéna z obchodu na hranici klišé jemne balansuje) a neustále držiaci diváka v určitej tenzii... Dáni vedia! ()

Hortensia

Víc shallow, než by mohlo být. Přitom se nabízí spousta témat, v zápletce, kde viníka není a přesto se sesype lavina nenávisti a nasílí - což je docela desivá chyba v systému tohohle vesmíru, ne? Místo toho jakési psychologizující drama, které se ale vlastne na nic nesoustředí příliš, a teda vlastne se na nic nesoutředí obecne, jenom odvypráví... Ani tady zmiňovaná kolektivní touha po násilí mi příliš tematizovaná nepřijde a motiv honu je na to celé docela okatě dosazen. ()

Flakotaso

Určitě výborné drama, přestože hodně nepříjemné na sledování. Rozhodně jsem rád, že zase někdo bez jakýchkoliv okolků poukázal na to, jaké dokážou být lidi svině. Zpočátku mě štvala Lucasova pasivita (i když i ta se dala logicky zdůvodnit hrdinovou přirozenou povahou), ale Vinterberg ten nátlak naštěstí hezky pomalu stupňoval, což vyvrcholilo výbornou a těžce nervydrásající scénou v obchodě. Také by se daly vytknout jisté lehce nelogické věci (z hlediska selského rozumu), ale druh lidí, zobrazených ve filmu nic takového nezná, takže bylo všechno v rámci možné reality. A také bych se obešel bez provařeného a průhledného ždímání emocí pomocí psa, už je to fakt nuda. Ale právě když jsem začal uvažovat nad pěti hvězdami, mě velmi zklamalo pokračování za titulkem "o rok později", kde se hlavní hrdina vítá, zdraví a baví s těmi proklatými sviněmi jakoby se nic nestalo. Každý normální člověk by se s nimi už nikdy ani jediným pohledem nezahazoval. Tedy aspoň doufám. Sice se mi na druhou stranu líbilo symbolické předávání zbraně synovi, za čímž jsem cítil jakýsi náznak budoucího "revenge potenciálu", ale to, jak se Mikkelsenův Lucas na konci zachoval, tu jednu hvězdu spolehlivě odpáře. Ale opravdu je třeba pochválit režiséra - většinu výtek, které mě v průběhu filmu napadaly, se po nějaké době snažil různými způsoby vyvážit, vyrovnat a zdůvodnit. Což se až tak často nevidí. ()

Flego

Je dychzarážajúce ako dokáže nevinná detská lož poznačiť osudy ľudí, priateľov. Tento severský klenot rozpráva o jednej takej lži a dokáže vyžmýkať divákove emócie do morku kostí. Brilantné herecké výkony vedie ako vlajková loď Mads Mikkelsen, réžia pracuje s maximálnym sústredením a citom aj v tých najchúlostivejších scénach, minimalistická hudba zaznieva len na pár sekúnd v "oddychových" fázach príbehu... vlastne všetky zložky fungujú dokonale a niet im čo vytknúť. Je to veľmi silný a emotívny príbeh hodný zvýšenej pozornosti. ()

rikitiki

Film, který se mi zadřel pod kůži a dozníval ve mně ještě hodně dlouho. KOUSEK DĚJE Příběh, který se dá odvyprávět jednou větou, má slupek jako cibule. Nespravedlivé nařčení mění charaktery skupinky doposud blízkých přátel a obrací je s definitivní platností proti sobě. Nebo jejich pravé povahy jen odkrývá? Každopádně mění i pohled diváka. Nevinné scény, kdy se holčička chytne Lucase za ruku (v začátku filmu) působí roztomile svou důvěřivostí, zatímco když ji přenášel přes chodbu (v závěru filmu) tak ve mně zatrnulo a chtělo se mi křičet: Rychle ji pusť, než tě někdo uvidí. ____ Herci, včetně dětských, jsou skvělí. Filmové prostředky jsou jednoduché, kamera je spíše popisná, než umělecká - s výjimkami scenérií nádherné přírody, která je svou věčností i nevyhnutelnou tvrdostí v kontrastu s lidským společenstvím, které je kruté záměrně. ____ Výslech holčičky a pozdějí Lucasovo martýrium, kdy se snaží bránit něčemu, čemu se prostě bránit nedá, připomene hony na čarodějnice (ať už v jakékoliv době). Nepřítel není hmatatelný, je to "jen" pomluva, která se šíří a bobtná, ale zároveň není uchopitelná a proto se nikdy nedá bez jakýchkoli pochyb vyvrátit. ______Manipulace s lidmi a její důsledky je děsivá tím spíš, jak je důvěrně známá. Stejně působí síla médií a jejich jednoznačná nařčení, stejně si děti ve třídě vyberou jednoho, kterého budou šikanovat, stejně si v práci někdo na někoho zasedne. ____ Příběh filmu Hon zažil v různých obměnách každý. V tom je ta hrůza. /16. 2. 13./ ()

Roman.Ticka

Bezpáteřní inkviziční Hon na čarodějnice anebo Jagten špatný vtip, podle libosti. Slovo psychologický zůstalo slovem a v popisku, jinak jde o trestuhodné plýtvání jeho skutečným významem. Od okamžiku laxně se vyvíjejícího nikam nevedoucího začátku mě definitivně rozhodila zásadní scéna "obvinění". Reálným pohledem by 5 leté děcko z čistě psychologického hlediska nebylo nijak schopno sloučit pojmy tvrdý klacek a ublížím tím někomu, leda že by jeho pravidelným večerníčkem bylo hardperverzporno s dětmi, a přesto lze polemizovat. Děcko nejdřív rodiči pomíjené, poté středem zájmu, předtím bez zájmu co říká, pak opět nezájem, žádné psychotesty s kresbou, žádné důsledné dokazování, jen okamžitá hromadná perzekuce balíků z balíkova bez řádu a skladu, bez pravidel, zato s absolutní absencí morálky, ohledu a respektu k lidským právům jedince (výjimka hrdinný syn). Davové šílenství spadající spíše do oblasti sociologie bohužel s nulovým efektem. Jediná okolnost by mohla ovlivnit moje už tak mírné hodnocení - že by střelcem v závěru byl Lucasův syn a obětí Klařin otec. Pak by bylo zachováno alespoň jedno z nabízejících se pravidel - oko za oko. ()

poz3n

Pětihvězdičkové drama, které se ale z mého pohledu v zásadních momentech filmu chová nelogicky a podkopává mi tak zážitek. Především původ vzniku celého problému mi přijde absurdní a absolutně mimo rámec myšlení předškolního dítěte. Radši někomu zničím život, než bych se alespoň jednou zeptal své dcery, co se opravdu stalo? 8/10 ()

HellFire

Evropský film, to je panečku jiná liga (až na český film, ten jde mimo jakékoliv hranice). Tady se soustředíte na každý moment, protože se pořád něco děje. Madsi Mikkelsenovi dramata svědčí, nenechte se ošálit Soubojem titánů. ()

Jinny

Zápletka Honu není něco, co jsme v zásadě ještě nikdy neviděli, ale protože je to severský film, asi všichni čekáme, že bude realističtější než americká produkce a bude o něčem skutečně vypovídat. Inu, realističtěji se Hon přinejmenším tváří a opravdu vypovídá o tom, jak si tupí lidé vynutí svoji vlastní "spravedlnost". Problém je, že celý film táhne impulzivní výpověď jisté pomalejší holčičky a skoro ježíšovská trpělivost postavy Lucase. To za poctivou hru s diváky považovat nemůžu. ()

honajz

Každopádně ale dobře vědět, od koho Hřebejk s Jarchovským opisují, a pro víc filmů, navíc blbě. Docela slušná kamera, ale tak severské země jsou myslím fotogenické samy o sobě. Celkově těžká umělecká nuda, která psychologicky stojí na velmi labilních nohou, leda by mi filmaři chtěli naznačit, že co Seveřan, to pitomec, který se neumí na rovinu zeptat a na rovinu si sehnat odpověď, a proto se všichni utápějí v jinotajích a nevyřčených náznacích. Přijedou se podívat na Moravu, jak se to dělá - zajde na tancovačku opije se, dá po hubě, a všichni jsou nakonec kámoši. ()

MM11

Oslava čistého řemesla... Vinterberg diváka pořád trápí, ale volí k tomu odlišné prostředky. Jeden ze zakladatelů sebemrskačského hnutí Dogma 95 už dříve (Submarino) opustil živočišnou agresivitu ve prospěch chladnokrevného a propleteného vyprávění, kde se každý souží uprostřed zadržovaných emocí. Stylistickou umírněnost dovršil v tomto honu (na čarodějnice), trpělivě trýznivým výkladem o obyčejných lidech v poměrně obyčejné situaci, která je však poklidnou oázou jen na letmý pohled. Vinterbergova zdejší střídmost je velmi blízká uvažování zobrazovaného společenství, co se chystá potírat nečisté vředy. Počítá s univerzálně nastaveným systémem hodnot, a proto je celá zápletka pro diváka tak nepříjemná (myslím, že v jiném kulturním kontextu by ten film publikum spíše unavil). Gradace je bolestně pozvolná a opakovaně neuspokojuje touhu po jasně vyložených kartách, žádné vítězství komunikace, žádná vzájemná spolupráce. Nebál bych se říct, že Vinterberg cynicky kalkuluje – film má „příliš mnoho“ kostelů, němých tváří, dětských tváří, z nichž především linka se synem nevyznívá dvakrát přesvědčivě. Dokonale propočítaný produkt, abychom se cítili nedobře. Téma zneužívání je pokorným návratem autora k tomu, co opravdu umí – není náhodou, že nejvypjatější jsou scény nevhodné účasti a vyhazování kohosi (duch Rodinné oslavy se prostě vrátil, byť jsme úplně někde jinde). Zneužívání diváka nebude každému po chuti, ale kéž by to každý dokázal natolik působivě (MFF KV 2012) ()

hansel97

Bylo neuvěřitelné, jak moc si mě k sobě tenhle film přikoval, opravdu jsem od něj sotva mohl odtrhnout zrak na vteřinu a zíral jsem non stop s otevřenou pusou na to, co dokázala jedna hloupá lež malého dítěte způsobit nevinnému člověku. Bylo to až fascinující, ono na Jagten není mimo naprosto geniálně vystavěný příběh nic tak extra fascinujícího. Možná ještě pocty hodný výkon Madse, po stránkách kamery a hudby je to však obyčejné. Ale už pro scénář, si tohle nezaslouží nic jiného než plnou nálož hvězdiček. ()

Thomick

Tak prej že děti nikdy nelžou - by mě fakt zajímalo, kdo tý blbý babce ze školky, co zřejmě hned po zázračnym obvinění zařvala, takovou hovadinu nakukal. Nejspíš některej z těch ostatních pošuků. --- Jako celkem škoda no. Kdyby se zhruba v půlce Vinterberg po svý stezce absurdna nevydal dááleko za hranici únosnosti (rozhovor matky s dcerkou + scéna v obchodě), možná by to nakonec i jakž takž šlo. Teda vlastně nešlo ... protože bez toho by ani žádnej "Hon" neproběh. --- Ale proti Mikkelsenovi ani čárka. ()

claudel

Takové skvělé psycho drama umí kvalitně natočit snad opravdu jen Dánové. Konečně jsem se dostal k tomuto filmovému skvostu. Mám trochu zpoždění, ale uvědomoval jsem si, že na Hon musí být člověk duševně připraven a smířen s velkým a drásajícím náporem na nervy. A nervy mi pěkně cuchal tik s nosem "blonďatého andílka", jejž bych teda na andílka rozhodně neoznačil. A pak se to rozjelo. Fotka na plakátě zachycuje možná nejsilnější scénu z celého filmu. Co mě nejvíc překvapilo, je, jak Vinterberg naložil s počátečním postojem Lucase a řešením celé mimořádně choulostivé záležitosti. Sám nevím, jak bych se v takové situaci choval, ale připadlo mi, že mu ta přílišná pasivita uškodila a celou situaci jen zhoršovala. Na druhou stranu tímto jeho přístupem dostal film ještě víc dramatický náboj. Dvě postavy na zabití - Grethe a obrovitý tatínek jednoho z dětí. Mikkelsen a Bo Larsen ze sebe ždímají maximum a jejich výkony jsou excelentní. Jsem hodně zvědavý na Velkou nádheru, protože si dovedu stěží představit, že by Hon mohl nějaký film umělecky předčit. ()

Necrotongue

No jo, je to jasné, mám daleko radši skandinávskou filmovou tvorbu než tu americkou. A když v kvalitním severském dramatu hraje výborný herec, jakým je Mads Mikkelsen, má u mě film našlápnuto na velmi dobré hodnocení. Scénář je určitě zajímavý, snímek je skvěle natočený a Mads Mikkelsen svou roli ani tak nehrál, spíše ji prožil. Téma je krajně současné, myslím, že ředitelka školky nebude asi nejlepší psycholog, velice dobře si vzpomínám, jak na tom a s vlastní psychikou a mnohdy i inteligencí byla celá řada učitelek na mé základní škole (čest výjimkám), ale jak známo podobné příběhy nejsou v reálném životě ojedinělé. Uznávám, že úchylů je po světě víc než dost, ale že by měly situaci vyřešit hony na čarodějnice... Film jsem si každopádně užil, nenudil jsem se ani na moment a jestli někdy někde uvidím dítě v nouzi, radši mu zkrátím utrpení. ()

JASON_X

"Křehký a poetický" vánoční příběh z idylického dánského venkova, ve kterém však pod pokličkou dříme... cosi shnilého (dovoluji si parafrázovat klasika). Syrový, realistický, minimalistický severský film, které mám čas od času moc rád a který se řekl bych velmi povedl (také díky výkonu Madse Mikkelsena). Jsa zpitomělý a lobotomizovaný americkou béčkovou produkcí, čekal jsem v něm scény typu: "Poloretardovaní zdegenerovaní vesničané si po kázání v kostele sednou do hospody, ožerou se jako Dáni a poté spontánně vytáhnou zasněženou polní cestou k osamělému stavení domnělého úchyla, kterého hodlají nemilosrdně zlynchovat. V rukou třímají pochodně, vidle a sekery, a vede je místní pološílený bigotní fanatik, který stále vykřikuje rozličné biblické citáty a v rukou třímá masivní krucifix, kterým následně hříšníka brutálně utluče..." No, bylo to nakonec pravda úplně o něčem jiném, ale taktéž se mi to líbilo. Jen krátká poznámka k zápletce - ono je snadné vysmívat se tupému lidskému stádu s kolektivním (ne)myšlením, ve kterém se drby a pomluvy šíří a narůstají jako štěpná reakce, natož když divák zná celou dobu pravdu. Ale být jedno z těch "zneužívaných" dětí moje, asi bych taky příliš klidně a rozumně neuvažoval a sahal bych po sekeře... ()

kajda.l

Sebestřednější snímek než Jagten, aby člověk pohledal. Severskou dramatickou tvorbu nemám příliš nakoukanou, ale z malého zlomku viděných filmů můžu říct, že jejich vedení filmů ve kterých nehledají cestu k řešení, ale rovnou přecházejí ke konání (povětšinou zcela nesmyslnému) mi nesedí. Stejně jako přehnaná hrdost Mikkelsenovy postavy, když už se člověk do podobné situace dostane (což je reálné), není možné prvoplánově dráždit své okolí. Nic naplat, Lukas si o rozbití držky v panující stádní hysterii prostě sám říkal. A já podobně iracionálnímu jednání nefandím. Další velký problém filmu spatřuji v naprosté neprofesialitě lidí, kteří měli danou situaci řešit, to oni (nikoliv malá Klara) roztočili koloběh nesmyslného lynče - paní ředitelku bych snad ještě dokázal překousnout, ale toho "odborníka" psychologa?!? který nesmyslným způsobem kladl otázky, na které nebyla odpověď a malé dítě k obvinění doslova navedl. Bandu tupých ožralých dánských vypatlanců a maloměšťáků komentovat netřeba. Klařiny rodiče rovněž netřeba komentovat, matka věděla o nepravdě a přesto pokračovala v honu? Jistě, žijeme v sobeckém světě, ale až v takovémhle? No budiž. Zlo je všudypřítomné a předsudky vládnou světu. Celé mi to však přijde jako dokonalý Vinterbergův konstrukt, který jasně podpořil v nesmyslné scéně "rok poté". Kde je na první pohled vše odpuštěno (idilická oslava plná falešných objetí), ale nezapomenuto (výstražná střelba). Já vám nevím, něco mi na tom nesedí a mám pocit, že se mě Thomas snažil opít rohlíkem, jako drtivou většinu ČSFD oveček, které tuto "hutnou" drámu sežraly s navijákem a vynesly ji do TOP100 zdejší databáze a v tom já rozhodně nejedu. Dánský potažmo Severský film (vyjma Triera) mi prostě nesedí a mám pocit, že Jagten je posledním filmem, který jsem od Dánů viděl. Amorální filmový kalkul. Nic víc... a to sledovat nechci. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014