Hamburger Hill

Hamburger Hill

Válečný / Akční / Drama

USA, 1987, 110 min

Tohle fakt nejni o Mekáči na vrcholu malebnýho pahorku... prostě 'Nam bez příkras, co se ani nesnaží bejt přehnaně kůůl, jako Platůůn, Apokůůlypsa nebo Fůllmetála. Tahle "nesnaha" + žádný velký herecký esa je sice ve výsledku na škodu, ale zas z pohledu míň náročnejch diváků a zaprděnejch fotříků se to může jevit hodně zdařile právě proto. Já se přiklánim ke čtyrhvězdičkovýmu kompromisu:) I když né první četa v žánru, furt poctivej kulervoucí biják, místama dost intenzivní!(3.9.2013)

• Morholt

Pokud se jedná o samotné prostředí a bitevní scény, tak nemám problém a třeba boje v lijáku byly hodně působivé. Potíž je v tom, že tyto sekvence zabraly maximálně půlhodinu z celkové stopáže. To ostatní bylo o ničem. Svůj podíl má na tom fakt, že Irvin chtěl asi něco říct, ale nevěděl co a už vůbec ne jak a dalším problémem jsou ploché a nudné postavy. když to srovnám s Četou, tak nejen že tu nebyl žádný Barnes, Elias nebo Chris, ale ani O´Neil. Prostě nikdo, komu by se dalo vyloženě fandit, nebo proti komu by jste se mohli vymezit. Vzhledem k relativně vysokému hodnocení je to pro mě docela zklamání. 40%(20.4.2018)

Až moc citelně chybí Hamburger Hillu výraznější postava, které by divák mohl fandit nebo ji naopak nenávidět, a taktéž postrádá scénu, která by ho alespoň na okamžik uzemnila . Velká realističnost se filmu sice upřít nedá, ale jinak se jedná o velmi "nemastný, neslaný" snímek jakých se za posledních 30 let natočila velká spousta. Průměr. A to mám pro válku ve Vietnamu ve filmovém podání velikou slabost...(14.2.2010)

,,Tak chlapi - velitel chce ten kopec. '' - ,,A co s nim bude dělat?'' --- tento rozhovor vojáků, který padne ve filmu perfektně vystihuje celou pointu tohoto příběhu. Samozřejmě, ve všech dobách (válečných i neválečných) byly vrcholy hor a kopců strategickými body. Snadno z nich šlo monitorovat pohyb nepřítele, postřelovat rozsáhlé oblasti a díky převýšení značně znásobovat účinnost dělostřelectva apod... Bohužel se to nemusí nutně týkat každého kopce a Hamburger Hill byl jedním z nich. Jedná se o skutečný kopec, který se mezi 10-20. 5. 1969 pokoušely dobít americké jednotky v rámci války ve Vietnamu. Kopec byl těžce opevněn a již jen výstup na něj v plné polní byl bahenním peklem. Muži ze 101. výsadkové Currahee (ano jsou to křičící orli, je to ta stejná 101.st jejíž muži se za druhé světové podíleli na výsadkových akcích v Normandii v roce 1944), to absolvovali v těžké palbě nepřítele a kopec byl dobit za ztrát 72 mužů a stovek raněných. Vietnamci měli mrtvé ve stovkách... Vrchol kopce tak díky mazlavému bahnu, krvi, mrtvolám a roztrhaným tělům opravdu připomínal hroudu mletého masa. Film se snaží celkem věrně vylíčit reálie života jednotky ve Vietnamu roku 1969. Již sám válečný život v džungli, kde vlhkost dosahovala 80%, kde každá ranka ihned hnisala, v džungli plné havěti, parazitů s plísní na nohách, šíleným žrádlem v konzervách a mezi muži často odlišnými nejen barvou pleti, ale i společenským postavením, vzděláním, názory pod armádním velením... musel být hodně drsný. S četou serži Frantze divák tráví nejen její volný čas, ale i okamžik, kdy se muži dozví o nutnosti dobít kopec. V závěru pak sledujeme půlhodinovou řež. Jak film ohodnotit? Má to všechny atributy kvalitních válečných snímků z Vietnamu. Vojáci působí neskutečně autenticky, divák má možnost vidět úžasné záběry na útočící Hueye, výsadky z nich či napalmové nálety Phantomů. Boje jsou také skvěle zpracované. Film však těžko drží nějakou základní linii. Tou je zkrátka ,,pouhé'' několikadenní dobívání kopce. Tvůrci se nás sice snaží blíže seznámit s muži z čety seržanta Frantze, ale těch je poměrně mnoho a divák má problém si hlídat své hrdiny. Jejich osobní problémy, které v rámci mezibojových scén řeší mezi sebou v jednotce mají význam spíše v tom, že si divák uvědomí psychologii myšlení mladého kluka, odvedeného tisíce mil do války, do pekla džungle a zabíjení, kdy konec turnusu je v nedohlednu - zatímco smrt číká za každým listem... Doma holka, civilizovaný život, někdy i , děti a zprávy o tom, že v USA lidé protestují proti svým zlým vojákům kteří vraždí mírumilovný lid Vietnamu... Máme tak možno sledovat frustraci z nekončící války, stesk po domově a po normálním životě, smutky mužů, které doma opustili jejich dívky a frustraci z protiválečných nálad v USA. Tomu všemu dominuje strach, zda se ještě podaří (v případě přežití) navrátit se po tom pekle do normálního života. --------- Tenhle film může v klidu stát po boku dobrých válečných filmů z Vietnamu. Oceňuji absenci patriotismu, která díky němu dělá řadu amerických válečných snímků skoro neoukatelnými. Solidní průměr. Dávám tři psí známky. * * *(12.7.2013)

Nemozem porovnavat tento film s kultovými filmami ohladom Vietnamskej vojny (Cata,Apokalypsa,Olovena vesta) uz iba kvoli obsadeniu a rezii. Porovnavat Coppolu,Kubricka,Stonea s Irvinom to proste nejde to plati aj o hereckom obsadení. Napriek tomu mu davam 4 hviezdy. Preco? Pacil sa mi.Je to presne o tom ako z nicoho sa da upliest slusny byc. Dabing? Naco cesky dabing ? V anglictine to nema chybu. Strih ? Taky presne aky je aj vo vojne. Zmatok,Stres,Hluk toto vsetko dava autenticnost tomuto filmu. Dejovo je to jednoduche , ale bitky o jednotlive koty boli presne taketo.Staci si precitat knihu od Tima Saundersa - Kota 112 z Normandie. Hudba? O.K. nic moc ,ale su aj horsie brebty. Suma Sumarum oplati sa ho pozriet a myslim ,ze nikto nemoze byt enormne sklamaný.(8.6.2012)

• - John Irvin vo Vietnamskej vojne točil dokumentárny film. (Smok)

• - Parašutisti slávnej 101. výsadkovej divízie, známi ako "Screaming Eagles" kvôli ich rozlišovaciemu znaku na ramene (bielohlavý orol s červeným jazykom na čiernom podklade), boli Viet Congom považovaní za obávaných a rešpektovaných protivníkov. Vietnamskí komunisti kvôli tomuto znaku nazvali vojakov 101. divízie "Chicken Men" (Kurací muži) a varovali pred nimi svoje obyvateľstvo. (Smok)

• - Prvý celovečerný film pre mnohých zúčastnených hercov ako Don Cheadle, Dylan McDermott, Courtney B. Vance. (Smok)