X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Navaran

Po X-men First Class trochu zklamání. Ono ten nápad má docela vtip, promíchání starých a nových X-menů funguje vcelku dobře. Z mého pohledu však filmu ublížila překombinovanost děje. Hm.. také jsem více jak půl filmu přemýšlela, jak je možné, že Charles Xavier žije, když ho v The Last Stand Jean roztrhala na atomy... nakonec jsem svůj mozek upokojila nepřesvědčivým argumentem, že se jedná o úplně jiný X-mení n vesmír. ()

fallanga

Po několika nezdařilých filmech (Wolverine, First Class a částečně i Origins) jsem konečně dostal ty X-meny, které mám rád. Na rozdíl od ostatních komiksovek jsem si filmové X-men zamiloval díky o poznání temnějšímu a drsnějšímu ději, skoro jako z DC Universa. A tady to bylo opravdu kruté. Hlavně linka v budoucnosti. Tam přichází ovšem ta největší výtka. Teda, dvě výtky. Za prvé, vůbec nevím co se stalo mezi Last Stand a tímto dílem. Vím o Loganovi, ale to je tak vše. Tam by to chtělo trochu vysvětlování. A za druhé, linka v budoucnosti je celkem odbytá, slouží pouze jako prostředek k cestě do minulosti a nastavení nové časové linky se všemi starými postavami. Co se týče linky v minulosti, tak otravné postavy z First Class jsou podstatně méně otravné, ale nekonsistentnosti v příběhu pořád zůstávají. Celkově nevím, jestli se mi líbí manipulace s časem, přestože pravděpodobně umožní vznik dalším dílům v duchu původní trilogie (což je dobře). Jen se obávám, že se do toho všeho moc zapletou a nakonec to nebude dávat smysl. Protože ono to už teď nedává smysl. I na poměry komiksovek. ()

Klajondr

Super pokračování úspěšného First Class, které je více než dostačující. Celý film se nenudíte a pořád jste v napětí, a to jsem rozhodně nečekal. Tvůrci si dokázali hezky zahrát s pojetím minulosti a přítomnosti, což je vlastně podstata celého snímku. Akorát jsem měl trošičku problém si dosadit předchozí děj, protože jsem původní X-Meny viděl již hodně dávno. Takže doporučuji se před zkouknutím podívat i na předchozí díla. ()

Inozuka

Nastavovaná kaše, která chvílemi chutná sladce a chvílemi je k zblití. Nejhorší je ta scenáristická bezradnost, kde autoři chtějí být strašně inovativní a objevní, kupí nápad za nápadem, ale nějak si nelámou hlavu nad celkem a logikou. Budoucí pitomost tak nefunguje v žádné své rovině. Ač mám X Meny i filmy o cestování v čase rád, tohle mě spíš štvalo než bavilo ... ()

Hellknight12

Veľmi zaujímavé pokračovanie. Včera som si to prvý krát pozrel v špeciálnej edíciu. Rozdiel medzi kino a špeciálnou je 17 min. Je tu pridaných niekoľko scén, ktoré pekne dokresľujú základ a hlavne pár veci sa tu vysvetlí. Máme tu veľmi dobre herecké výkony ale hlavne zaujímavý príbeh a tiež skvelé využite cestovanie časom. Tempo filmu je rýchle od začiatku do konca. Ja som sa ani v predĺženej verzii nenudil. Efekty sú tiež zvládnuté výborne. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je v kino verzii 85% a v špeciálnej 100%. ()

Slon Hotovson

Mé obavy jsou zcela pryč, mutanti zase předvedli své nadpřirozené schopnosti i smysl pro humor. A režisér Bryan Singer také. Už jenom pro tu scénu s osvobozením Magneta na to půjdu znovu. ()

Terka_127

Nejnovější X-Meni je chytrý a dechberoucí blockbuster, který není přeplněný akčními a nepřehlednými akčními scénami. Právě naopak. Nenašla jsem na filmu ani jednu chybičku. Snímek se odehrává někde mezi První třídou a starými X-Meny a ač si může zkušený fanoušek říct, že to vlastně ničí všechno, co se odehrálo ve starých X-Menech, není to tak! Dává tomu pouze jiný rozměr. Chytře Singer využil teorii cestování v čase s tím, že co se změní v minulosti, změní se hned i v budoucnosti, a proto vlastně nikdo z mutantů neví, co se vlastně dělo (bude dít). Ač někdo může říct, že Mystiq je tady pojatá úplně jinak než ve starých X-Menech, kde se v ní bere ta něžnost a pochopení, odpověď není daleko. Dokáže změnit i svoji budoucnost a je jen na na ní, Magnetovi a Xavierovi, jakou cestou se tentokrát vydají. Po tomhle skvělém snímku, kdy vám vyrazí dech hned první scéna, je otevřený prostor pro nové díly X-Menů a můžou klidně vyprávět znovu staré X-Meny a tedy růst Magneta, Mystiq, Xaviera nebo i Wolverina. ()

DD

Lepší než dva spin-offy s Wolverinem, ale na původní dva Singery nebo First Class se to nechytá. ()

vZeč

Sebejistá pecka. Byla by chyba čekat něco přehnaně osudového či epického s hlubokou sondou do duše každého protagonisty. Po povrchu se klouže víc než v První třídě, sedmdesátky pak pokračují v dobové stylovosti, na budoucnost není moc času, ale tam ta epika rozhodně je. A jak je konec První třídy prvotřídně depresivní a "nešťastný", tak v tom duchu se pokračuje i tady, některé výjevy a informace jsou drsné i temné a k eRku nemají daleko. Svět X-Menů je úžasný. Stejně jako předchozí filmy nám předkládají hromadu postav a místo zahlcení tu mozaiku umí perfektně poskládat do permanentně šlapajícího letního bijáku, který bude stárnout mnohem pomaleji než samoúčelně trikové onanie, protože tady jde opět a znova o postavy, vztahy mezi nimi a jejich interakce v rámci originální zápletky. Myslím, že před pár lety bych byl mírně zklamaný, ale v dnešní době nejde takový svěží blockbuster neocenit. Jak jsem se bál, že šlápnout po takové době do stejné řeky nejde, tak jsem se spletl. Singer tomu světu rozumí a umí ho naservírovat na stříbrném podnose. S dalšími zhlédnutími možná zvýším, protože už nebudu mít přehnané nároky, vyšponované přeosudovělými trailery a užiju si jízdu. Wolvie je mírně upozaděný, ale je konečně zase cool, McAvoy by si zasloužil trošku víc hloubky a jeho story je trochu prvoplánová, ale zvládá to dobře, Fassbender je ďábel, který se od zvedání ponorky slušně posunul, Lawrence jako středobod příběhu spíš jen existuje a její vrtochy mě moc nezajímaly, zbytek postav jsou spíš jen camea či figurky na pár použití, ale je to fuk, protože dohromady je to jak promazaný stroj, co se nezadrhne. Nic víc v tom není, na druhou stranu ale ty postavy už známe dost dobře a nepotřebujeme je znova výrazně prokleslovat. ()

Expertt

Další výborný díl z řady X-man...kromě akce a napětí tentokrát občas nechyběl ani humor..možná jen trochu delší. ()

HarqAlAda

No neviem ako sa vyjadriť. Pripomínalo mi to Hviezdne Vojny epizódu I. Zbytočných kecov plné ústa a dej postavený na vode. Do toho viac zmätených otázok ako odpovedí a snaha o epickosť ktorá vyznieva trošku do prázdna. Logan je skrytý filozof, ale to je asi vekom ;) Krv sme síce okrem zopár škrabancov nevideli, no násilia bolo naozaj požehnane. Byť to nejaká miniséria medzi dielmi ktoré zapadajú do konceptu, páčilo by sa mi viac. Takto je z toho len vynikajúcimi efektami a samostatne dobre fungujúcimi scénami pozliepaná zlátanina. Fanúšikovia musia vidieť, inak IMHO nebudú mať základ pre totálny reset celej série. ()

mirak2

Na rozdiel od First Class mi uz McAvoy nevadil, uplne iny level, scenu s Quicksilverom treba vidiet, Jennifer Lawrence vyzera uzasne, efekty su monstrozne, sentineli desivi, scenar miestami deravy, kde clovek skutocne nema sajnu, preco ma postava motivaciu konat, tak ako kona, ale som ochotny to prehryznut. Lepsie ako First Class.. ()

RAFT

Už je to 14let , co režisér Bryan Singer rozjel, začínající ságu filmů X-Men.Tady ve fmu nemůžu nic vytknout .Vše klape ,tak jak má .Děj je plný zvratů,akce ,perfektního humoru,sentinelové vypadali naprosto skvěle.Film odsejpá ,tak jak má ,ani na chvíli sem se nenudil ,tohle je druhý dokonalý film po první třídě .Herečka Jennifer Lawrence alias Mystique byla dokonalá.Dále bych neměl zapomenout na skvělý výkon herců : Michael Fassbender ,James McAvoy,Hugh Jackman a spoustu dalších známích z původní trilogie .Chci přídavek. 10/10 ()

Clark_Kent

Tak Singer to vychytal dobře, není to špatný, funguje to dobře. Magneto dostává malinko víc prostoru, jinak jsme zvědavej jak se Singer popere s dalších dílem s podnázvem X-men Apocalypse. ()

Lilien

Spojenie dvoch generácií je fajn, herci sú fantastický. X meni záujmu i pobavia, super bolo Magnetobe vyslobodenie. No čakal som že budem nadšený, a že Singer posunie sériu I samotný žáner niekam ďalej. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem