Komedie Dobrodružství rabína Jákoba, natočená režisérem Gérardem Ourym, je jedním z mála vynikajících filmů Louise de Funese, který nebyl v našich kinech uveden. Funes si v něm svým typicky žlučovitým způsobem zahrál bohatého francouzského podnikatele, který nemá nic proti cizincům, pokud to nejsou zrovna černoši, Židé nebo Arabové. Nejlépe by asi bylo, aby na světě žili jen samí čistokrevní bílí Francouzi. V nejméně vhodnou chvíli se však dozví, že jeho šofér je Žid a že on sám se zapletl do jakési politicko-teroristické honičky kudrnatých Arabů. Aby unikl svým pronásledovatelům a zachránil si holý život, musí se převléknout za židovského rabína, a sehrát tak hlavní roli na oslavách pařížské židovské obce. A nejen to, musí podstoupit i koupel v kádi plné žvýkačky a sypajících se bonbónů. A tak různé zážitky a dobrodružství postupně otupí hroty jeho „předpojatosti“. (Česká televize)

malylada

Smysluplně vybudovaná zápletka a ironická groteska, dělající si šprťouchlata z náboženství a zvlášť k dnešní tématice velmi trefná. Když do toho vtipkuje De Funes, výborně to do sebe zapadá. Jedná z těch méně známějších komedií s De Funesem, která by si zasloužila více pozornosti z jeho filmografie. Škoda, že tam není Filipovského dabing......8/10 ()

Pink.Panther

Gérard Oury zde zůstává věrný konvenčním principům, narativním a dramaturgickým a vyrobí další Funesův kinohit. I když měl ve stejné době ve francouzském kině Belmondo Muže z Acapulca ä Delon Dva muže ve městě, Funes je s Rabínem opět převálcoval. Nejsem fanoušek tohoto filmu a tak nejzajímavější mi připadá, že Datlovu dceru tu hraje tehdy neznámá Miou-Miou. Objeví se tu ale jen na pár záběrů. Film nesmírně trpí skutečností, že tu není dabing FF. Nahradit Františka Filipovského v dabingu na Funese to je takový dabérský oříšek. Asi není žádným překvapením, že tento se nikdy nepodařilo rozlousknout. A tak v rámci nouze bych ani Krampolův pokus úplně nezatracoval. ()

corpsy

Lous mal väčšinou šťastie na filmové postavy. A diváci tým pádom, šťastie na exkluzívne podanie majstra komédie. Všetko to sviští v hurikánovom drajve, divák nerieši logiku, ale zabáva sa nad obdivuhodnou zmesou komédie a podprahovo akčného thrilleru. Áno tak, tento námet mohol v iných rukách dopadnúť akokoľvek ináč. ()

Una111

Lehká oddychovka s L. de Funèsem v hlavní roli. Některé dobré gagy, jiná místa slabší až hluchá. Dějová zápletka jako by na 90 minut nestačila, honičky a zatýkání ke konci filmu už začínají nudit. Jinak vítané zpestření sobotního odpoledne. ()

bloom

Není to nejlepší film Gérarda Ouryho, ale nejnavštěvovanější film Louise de Funése. Oury natočil road movie s akčními prvky, což je pro něj typické. Podobně jako v Esu es či Velkém flámu si i trochu zamoralizoval, což zde bylo ku prospěchu věci. Funés ve žvýkačkách je opravdu k popukání, stejně jako při židovských tancích. Hezky hraje i Claude Piéplu jako komisař Andreáni. Film se mi ale trochu okoukal, což se u mi u Četníka či Senzačních prázdnin nestalo. Podíl na tom má asi dabing Jiřího Krampola na DVD od Uranie, která film distribuovala nepochopitelně jako Rabín Jákob, když ho nějaký čas předtím uvedla ČT jako Dobrodružství rabína Jákoba. Navíc se zde Funésova role jmenovala debilně Victor Žluna. V ČT sice také dabval Krampol, ale tady mi jeho dabing zas tak nevadil (i když to samozřejmě Filipovský nebyl). ()

fannah

Povedené, role Louis De Funése tady už 100% zastřela všechny ostatní, skutečně povedené, ale jsou i povedenější komedie s tímto velikánem... ()

kareen

Tak tohle byla slušná řachanda a další poctivý kus francouzské bláznivé komedie. Vychvalovat tu komediální herectví Louise de Funése by bylo jen nošením dříví do lesa, jen jsem si musela nějakou dobu zvykat na dabing Jiřího Krampola. Holt na Františka Filipovského nikdo nemá... ()

ivishka

Praštěný Louis de Funes je jedním z těch herců, kteří mi zvednou náladu pokaždé a ani se nemusí moc snažit. Bohužel velkou nevýhodou tohoto filmu je český dabing, ve kterém už není charakteristický František Filipovský a místo něj dabuje můj velmi neoblíbený Krampol. Zajímavé, že takové filmy s přemrštěnými gestikulacemi(a tím také nemálo vtipnými)Louise a vždy přehnaně vygradovaným finitem už nikdo nedělá. Za starou klasiku, dobrou zábavu a zajímavý pohled do židovské kultury uděluji 4/5ti. Doplňuji citát z filmu: Revoluce je jako jízdní kolo. Když nejede dopředu, padá. (Che Guevara) ()

Pierre

VIDĚNO PO DLOUHÉ DOBĚ. NOVÝ DRUHÝ KOMENT. Mohu to jenom opakovat ale Gerard Oury prostě dělal francouzské komedii prestiž. Sice natáčel bláznivé komedie, které by mohly mít punc frašky ale dával jim velkolepost a až vyšší rozměr. S Louise de Funésem sice předtím spolupracoval již na třech filmech, ve všech se ale Louis dělil o plátno s nějakou druhou hvězdou (Bourvil, Montand.) Rabín Jákob je tedy jedinný Ouryho film ve kterém má praktický herecké sólo a využívá ho mírou vrchovatou. Konečně jeho postava není jen karikatura cholerika ale má i nějaký satirický rozměr, přesah do společnosti a projde si určitým vývojem. Během toho všeho si ale Funés dopřeje obrovské herecké sólo, které si ukradne celé pro sebe a spojí v něm několik komediálních disciplín najednou. Zde se dávají dohromady všechny jeho přednosti jako grimasy, hlasové a pohybové uměni apod.. V roli pana Datla (jako ten pták!) je vskutku neodolatelný. Až bych tento výkon nazval nejlepším výkonem jeho kariéry. On je totiž vlastně prostě dost dobrý i ten film, který dokáže kloubit témata jako rasismus, rozdíly mezi náboženstvími a dělat si z nich bezmězně srandu, aniž by to působilo trapně. A  to vše se zde daří  spojit s pasážemi, které připomínají až novodobou grotesku (ano, mluvím o výborné části ve žvýkačkové továrně.) To celé je docela výpravně natočené, má to skvělé tempo a to že Vladimir Cosma opět složil vynikajcí hudbu asi jen tak nepřekvapí, ale v tomto případě je titulní melodie teprve neskutečný nářez, ten člověk je prostě génius. Takže ano, Gerard Oury prostě dělal francouzské komedii prestiž, Louis de Funés minimálně v tomto případě taky a já je musím odměnit zachováním prestižního pětihvězdičkového hodnocení, které by mě ani nenapadlo měnit. Jo, a fakt nezapomeňte: Já jsem Datel! Jako ten pták!! Kchhh!!! Doufám, že se naučím jako Funés do doby než budu mít holku doufám a  budu ji tím jednou bavit.:D Když teda neumím imitovat trubku.. ()

Vojcl

Jedna z nejlepších komedií s Louisem de Funésem.. Opravdu vtipný a inteligentní příběh, skvěle napsané dialogy a příjemná Ouryho režie.. O dobrém výkonu de Funése snad netřeba se zmiňovat... ()

blackrain

Louis de Funes byl kouzelný. Škoda, že už ho nenamluvil František Filipovský. Na Krampolův dabing jsem si musela trošku zvykat, ale to asi každý, kdo tenhle film viděl. Perfektní je taneční scéna, ta je prostě nezapomenutelná. ()

Maq

Podle mého názoru nejlepší Funèsův herecký výkon vůbec, předvádí zde neskutečnou ekvilibristiku. Ovšem v českém dabingu z ní zůstává velmi málo. Tento film nikdy neměl být dabován. Kromě toho vyniká velmi směšná scéna v továrně na žvýkačky a některé dobré hlášky. „Veliká čest potřást si revolverem s předsedou vlády.” ()

slunicko2

To jsem nečekal. S velkým překvapením musím konstatovat, že se při opakovaném zhlédnutí vůbec nebavím, ale naopak nudím. Jak se to stalo neumím říci. Snad nadmíra grotesky. ()

L_O_U_S

Ukázky z tohohle filmu nám kdysi pouštěl přednášející v biblistice, já se k němu ale odhodlal až po dvanácti letech. A šel jsem raději do původního znění, protože na Krampola jsem si netroufal (ale asi to je otázka zvyku). Pár vtipů je opravdu povedených, ale už jsem tak nějak vyrostl z obliby de Funèse. Nevím, proč francouzští doboví tvůrci měli potřebu ukončit snad každou komedii zmatenou honičkou. Pro mě to dnes jsou nejslabší části. Vyzvednout ale musím Cosmovu úvodní znělku. (1 268.) ()

Colonist

Musím se přiznat, že tohle byl první film s Funèsem, na který jsem koukal pouze v originálním znění. Když není verze s Filipovským, tak raději originál, než poslouchat příšerného Krampola. Dobrodružství rabína Jákoba je dobrá komedie, ale něco jí chybí (a teď už neomílám jen dabing). První půlka filmu je svižná a plná honiček, jenže jak se Funés převlékne za rabína, tempo trochu poleví. Katolík, který se vydává za rabína a nemá o židovských tradicích ani páru, z toho mohlo vzniknout plno komických situací. Pár jich bylo, ale ne tolik, kolik bych čekal, zvláště vzhledem k té první půlce, která byla takovou crazy jízdou. Ale co, tady nejde jen o humor, film má v sobě ukrytou i určitou myšlenku... ()

Chrysopras

Takový ten film, co jste viděli jako děti a děsně se vám líbilo - SPOILER! - jak všichni padali do zelené žvýkačkové hmoty :-). A prostě si vybavujete ty dávno zapomenuté scénky... Po x letech už to samozřejmě vidíte jinak, ale pořád je to obstojná crazy komedie. ()