Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

• slovenský

Amazing Spider-Man 2

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2014, 135 min (SE: 165 min)

Marc Webb po sobě tentokrát v pavoučí sítí nechal mnohem soustředěnější a hlavně výraznější otisk, než posledně a konečně se vydal po své vlastní ose. Peter Parker přestává být tím nafoukaným skejťákem od vedle zírajícím do prázdna nad siluetou šumícího velkoměsta a jeho vnitřní boj a obavy dostaly reálné obrysy. Posila týmu, Dane DeHaan pak svým sotva pětiminutovým výstupem coby Green Goblin zastiňuje jak Willema Dafoea, tak Jamese Franca. Ve výsledku je to nakonec právě akční bezduchá figurka Spidermana a Hans Zimmer znásilňující atmosféru s power of dubstep, kdo vynikající pěti hvězdičkové romanci podráží nohy.(3.8.2014)

Tak zatím to vypadá na překvapení roku. Bál jsem se hodně, zvlášť po dubstepových trailerech, ale dobrý. Příběhově možná zbytečně natáhnutý a zabíjející sám sebe, ale přece jen lepší než jednička. Podařené hlášky (překvapivě výborný dabing) a dokonalá, opravdu vypiplaná akce korunovaná ikonickým momentem, který kdysi zatřásl komiksovým světem. Odporný Fox jako Elektro je díky svým schopnostem neokoukaný, ale kdokoliv jiný by v té roli byl lepší, kdokoliv. Giamatti se ve filmu moc neohřeje, ale DeHaan si Harryho vychutnává na maximum, Goblin už je do filmu cpaný na sílu a klidně mohli díl počkat. Přesto. Čekal jsem po ukázkách katastrofu a nakonec velice silné 4. S celkovým ladění jsem pořád spokojenější než u Ramiho. Těším se na trojku, našlápnuto mají velice dobře. - Dej mi to, já to vyperu. Posledně jsi všechno zbarvil na modro-červeno. - No já jsem pral... vlajku.(30.4.2014)

Tak trošku větší zklamání. Elektro už byl na mě moc. Žádný záporák neměl šmrnc, ač herci patří mezi mé oblíbené a mezi hereckou špičku (až na Harryho (Dane)). Zde se podle mého neprosadili, tak jak by se od nich čekalo. Gwen (Emma), klenot tohoto filmu neustále řešila citové vztahy s Peterem ( Andrew) a bylo toho až moc. Opravdu jsem se na tento film těšil a opravdu jsem se snažil hledat co nejvíc pozitiv, ale moc jich nebylo. Zápletka hrozná, děj žádný, pár dobrých scén film bohužel nezachrání. Co je nejhorší, tak jsem na půlnoční premiéře u filmu skoro usnul - tolik asi k ději. Týden na to jsem viděl Temný rytíř povstal a s tím to nejde v žádném případě srovnat a přitom se jedná také o komiks s podobným rozpočtem.(4.5.2014)

Tiež ako jednotka okolo 70%. Nie zlé, ale Jamie Foxx je ako zloduch dosť biedny, Paul Giamatti je tu skôr len ako kuriózna výzdoba a tak dobré meno zla zastupuje aspoň zvrhlý klan starých dobrých Osborneovcov.. Bohužiaľ ako minule, i tu divák je trestaný brutálnym strihom (z deja bola vystrihnutá napr. zásadná scéna s otcom!) a tým, že samo štúdio nevedelo, čo presne chce (takže ako v jednotke, aj v dvojke je plno načatých a nedokončených vecí). Potešil ma každopádne drsne temný koniec; som rád, že naň tvorcovia konečne nabrali odvahu.(2.1.2017)

Dvojka srovnala akční deficit jedničky (stejně jako Raimi ve své trilogii), ale záporáci zůstali stejně tragičtí jako minule, IQ scénáře je ještě nižší a z osobní/romantické linie se vytratily životnost a kouzlo, kterými je Webb obdařil poprvé - jak mi byl Garfield svým výkonem v jedničce sympatický, tady skoro vůbec. Ale pár zajímavých scén by se našlo, např. první souboj s Electrem (kdy frankensteinovský záporák formuje svou motivaci během akce a když před ním Spidey zachraní nevinné kolemjdoucí, je to krásný heroický moment) nebo emotivní rozhovor s tetičkou May o Peterově otci. A co se toho ostatními zmiňovaného stalkování týče, je o to znepokojivější/vtipnější, že Garfield při něm vypadá jako mladý Anthony Perkins a obětí jeho stalkování je blondýna.(1.5.2014)

• - Film se inspiroval 1. číslem 1. výročního svazku Ultimativního vesmíru s názvem „Víc, než jste čekali“ z roku 2005, ve kterém neznámý muž – později identifikován jako Alexander O'Hirn – ukradl prototyp válečného stroje, jenž trochu připomínal humanoidního nosorožce. (spiderakhero)

• - V některých zemích se po závěrečných titulcích objevil teaser na film X-Men: Budoucí minulost (2014). Mnoho fandů se tak nadchla představou, že by konečně mohlo dojít k tolik očekávanému crossoveru Spider-Mana a X-menů (práva na obě frančízy patří odlišným studiím). Skutečným důvodem uvedení teaseru byl ovšem požadavek studia Fox, které vlastní práva na X-Meny, na propagaci jejich snímku, jelikož režisér Marc Webb byl smluvně vázán i k nim a režírování druhého dílu filmové série o Spider-Manovi pro konkurenční studio Sony dal přednost před točením filmu právě pro studio Fox, které v minulosti zaštítilo jeho film 500 dní se Summer (2009). (M.u.t.t.t.y)

• - Kým v prvom filme (2012) používal Peter Parker (Andrew Garfield) internetový prehliadač Bing, tentoraz presedlal na Googlu. (Professor Zoom)