Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

KiJi

KONEC TRAGICKÝ NEBO HAPPY END - KDO VÍ? Při srovnání s předcházejícími řadami je to návrat k první. Je rozhodně lepší než druhá, která nás dost nudila už po několika dílech. Děj se odehrává ve třech časových pásmech, jak se případ vyšetřoval a v současnosti se k němu vrací. To sice zpomaluje tempo vyprávění, ale zase je tu dobrý nápad – v každé době se odhalí pro diváka nějaký střípek do skládačky. A je to zároveň chytrý - divákovi toho hned příliš neřekne, takže se musí dívat dál a dál. Nás to bavilo, přistoupili jsme na tuto hru a drželo nás to v napětí. Objevují se trochu schematické prvky z první řady (také někdo vyšetřuje hlavní hrdiny, také se po letech k sobě vrací); je vidět, že autoři raději sázeli na jistotu. Ale není to přesná kopie. Akční to příliš není, ale vyšetřování je velmi zajímavé a poutavé, dalo by se říci jako v britských kriminálkách (nedávno jsme zkoukli celého Endeavoura ), byť chvílemi docela naivní. Jsou tu samozřejmě sondy do soukromého života aktérů, protože případ dle slov tvůrců ovlivnil život mnoha lidí. A to je zajímavé sledovat, jak případ ovlivnil některým život a jiným kvůli tomu skončil. Úhlem pohledu se lze i zeptat, byl to skutečně sám případ, anebo černošský hlavní hrdina, kdo byl motorem děje? Takže tu máme jak psychologii postav, tak jejich vztahy a rodinný život (ano, některé scény jsou zbytečné a natahující stopáž, např. jak hlavní hrdina má rande s budoucí manželkou). No a měli jsme pravdu v tom, že zakopaný pes je v tragické nehodě. Avšak kdo stál na počátku smutného příběhu, jsme hned nerozklíčovali. SPOILER: V této řadě je nejzajímavější závěrečná scéna, která právě vytváří nejistotu, jak to tedy vlastně končí – nakonec se vše v dobré obrátí, anebo jednání matky opravdu zničilo život celé rodině? ()

WugWugs

Ešte jeden diel naviac a rozbijem to tu! Vo štvrtej sérii požadujem vyšetriť kto a prečo odstránil editora tretej! Prvá séria hrala filozofickým atmosférickým bububu ňuňuňu, takže tým ktorým také nevadí, udržala pozornosť až do konca. Druhá bola fajn aj bez toho všetkého. Tretia garantuje, že po jej pozretí budete istý čas inštinktívne nenávidieť všetky retrospektívy, na ktoré narazíte. Úplne stačilo 4-5 dielov. Stále však dobrý priemer. Pozrite si radšej málo známy a oveľa lepší seriál o únose detí s niekoľkými časovými rovinami a bez pocitu márnosti dialógov The Missing, druhú sériu (sú na sebe nezávislé, prvá slabšia) https://www.csfd.cz/film/392596-the-missing/470397-season-2/ ()

Zaba

Líbí se mi linie příběhu. Prolínání rovin minulosti se současností. Osudy lidí. Každý díl plynul jako voda a pokaždé jsem se těšila na další. Možná už jsem "zmlsaná" světem, který nabízí všechno a proto nedávám plný počet... Možná jsem to chtěla víc úchylný, perverzní nebo co já vím... Příběh prostě super, ale čekala jsem jednoduše víc "temna". Nicméně herecké obsazení, prostředí, kostýmy... vše parádní a hodně se mi líbilo zpracování bludů starého Hayse. Rozhodně to stojí za shlédnutí! ()

Lacro

Skvěle zvládnuté přeskakování do časových rovin. Poutavý děj a hlavní hrdinové za mě taky v pořádku. Kvalitní prácička, která mě potěšila mnohem víc než druhá série. ()

Kritickej

4/10 Nezajímavá utahaná blbost, která se marně snaží navodit atmosféru první série. Po 5. dílu jsem to vzdal, protože mě stále nezačalo zajímat, jak se osudy postav pohnou a jak se to celé rozplete. Ztráta času:-( ()

Mukade

Stephen Dorf mi je tu prekvapivo sympatický, až na hranici (resp za) charizmatičnosti (väčšinou mi je skôr nesympatický, maximálne neutrálny). ......................... ()

jizvoun

Musím říct, že třetí série pro mě byla nejlepší. Herci i scénář mi naprosto sedli. Tempo se nijak nevleče, je to od začátku napínavé. Skvěle zasazená doba po Vietnamu, ve kterém jeden z hlavních hrdinů bojoval a fungoval jako stopař a svoje schopnosti sem tam využije. Jen mě mrzel trochu konec, kdy se vlastně ani jeden z ústřední dvojice "nedozví" skutečnou pravdu. ()

NikiVai

Po zklamání z druhé série jsem dala šanci i té třetí a nelituji. Moc mě to bavilo, nebyla pro mne tolik komplikovaná jako dvojka, právě naopak. Případ byl temný, ale srozumitelný a "na pohodu". Skvělé herecké výkony, současná dějová linie a rozuzlení, to už byla třešnička na dortu. ()

JJaannee

3 série byla skoro tak dobrá jako první. Zase prolínání časových momentů. Až jsem měla trochu problém rozlišit, ve kterém se zrovna nachází. Na začátku hodně temná, občas díl, který byl slabší, ale ve výsledku lepší než druhá série. ()

Tempter

TD: 1=5*, 2=4*, 3=3*, 4= už se dívat nebudu. To si radši pustím třeba Pýchu a předsudek, děj, napětí i pointa vyjdou na stejno, ale budu to mít za 2 hoďky hotové a v klidu se můžu věnovat jiným věcem. Třeba jít spáááát... ()

Morb

No tak tady jsem příšerně zklamanej. Dlouho se mi nestalo, abych se na detektivku chtěl vykašlat v předposledním díle. Přísahám Bohu, že jestli tam nebude nějakej zajímavej plot twist, kterej bude vysvětlovat, proč VŠECHNY postavy celý seriál opakují jen "Ne, tohle dělat nebudeme" tak se vrátím a hodnocení ještě snížim. Už to ale nezmění nezajímavý osobní linky a tentokrát mi vadí i trojitý retrospektivní vyprávění. ()

A_Shearer

Tak nějak nevím. Snaží se navázat na jedničku ale tak nějak to uplně nefunguje. První díl byl famózní po všech stránkách, nesmírně slibný začátek, ale další díly začínají být čímdál rozředěnější. Chvíle kdy má děj spád, kdy funguje atmosféra a napětí jsou čím dál řidší. Je to samozřejmě filmařsky opět precizní, prolíná tří období promakané, ale divácky to nefunguje, je to trochu nastavovaná kaše. První série byla promakaná detektivka s vhledem do společnosti i postav. Tohle už je spíš melodrama, kdy se občas řeší případ, který se spíš jen spouštěč než podstata. Za mě nejslabší série. ()