Vánoční koleda (TV film)

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Drama / Fantasy

USA, 1999, 95 min

Tá televízna tvorba je o trochu rozdielna, ako tá ktorá sa premietaná v kinách. V podstate tu viac ide, ako dosiahnuť umenie, alebo podať divákovy umelecký zážitok. Vrelo odporúčam na vianočné časy. Je len škoda, že tá televízna tvorba upadá a máloktorému sa dnes chce zapnúť televízor, to len tak na okraj. /70 %/(30.3.2016)

Vůbec ne špatná verze, ale protože se mi verze s Jimem Carreym líbila víc a velmi pravděpodobně je i kvalitnější, musím dát jenom čtyři hvězdy, které ale na druhou stranu tomuto zpracování padnou jako ulité. No a co se mi tady líbilo? Samozřejmě Patrick Stewart, jehož Scrooge je fakt dokonale zahraný charakter (brát ho jen jako Picarda a Xaviera je chyba) a své kvality mi potvrdil i Richard E. Grant, kterému mu i menší prostor stačí, aby předvedl svůj talent. Natočené je to moc pěkně, atmosféra celkem ucházející a vůbec není znát, že je to "jen" obyčejný televizní film, neboť by to jistě uspělo i v kinech. Další příjemné zpestření Štědrého dne, ale za rok si dám asi zase Jima Carreyho. Tuhle verzi ale doporučuju, rozhodně nezklame a od té animované se dějově příliš neliší. Patrick Stewart je opravdu Pán. Ano, s velkým P. Za mě 82% a víc k tomu už asi psát nebudu. Ale uvítal bych to v našich TV, neboť kvalitní film se tam vždycky hodí.(26.12.2014)

• Pohrobek

Jestliže bývá Dickens obviňován z přemíry sentimentality, tak Christmas Carol je toho nejkřiklavějším příkladem a rozhodně se nemůže řadit po boku většiny jeho ostatních děl. Nicméně právě proto se tu podařilo převést jeho povídku do filmové verze povedeně a nanejvýš věrně. Pak je již pouze na vás, zda vás "zmoudření" starého, zapšklého, bezcitného a vůbec odporného dědka, jež jest provedeno za pomoci vánočních duchů, naladí do té správné vánoční atmosféry, anebo úplně znechutí a odradí. Film by se však rozhodně neměl promítat jindy než o Vánocích, tehdy má pak naději, že možná dožene nějakého osamělého, starého a opuštěného člověka k sebelítosti a snad i k pláči.(27.12.2004)

Kouzlem Vánoc v období viktoriánské Anglie vás očaruje tato adaptace Dickensova díla, které jsem nečetl, tudíž nemohu porovnávat, jak moc se filmaři drží předlohy. Vánoční koleda má skvělou atmosféru, výborného herce v roli Ebenezera Scrooge, je poměrně zdařile natočená a pozornému divákovi nabídne i emoce v trochu utopickém a snad i naivním konci, avšak k Vánocům určitá naivita a sentiment patří, tudíž mi to vůbec nevadilo. Samotný příběh je krásně vystavěn a obsahuje nejednu hlubokou myšlenku ohledně lidského štěstí, bohatství, lakoty, sdílení radosti a podstatě vánočních svátků.(24.12.2014)

Jeden z nejzpracovanějších románů v televizi a já ho popravdě viděl až díky tomuto tv filmu. Jinak předtím jen díky vtipným odkazům v Simpsonových (Star Trek verze) a verzi s Blackadderem. Takže příběh jsem znal. Stewart i Grant v rolích Scrooge a Cratchita výborní, až mě překvapilo, že jde o americkou a ne britskou produkci.(16.6.2011)