Vánoční koleda (TV film)

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Drama / Fantasy

USA, 1999, 95 min

Namet je perfektny. Stale vsak cakam na verziu, s ktorou budem maximalne spokojny a ktora ma svojou vianocnou atmosferou, emociami a kuzlom uplne odzbroji. Zatial co najnovsia Zemeckisova bola privelmi uletena a "americka" tato je zase az moc skromna, studiova a televizna. Snad sa jedneho dna dockam spracovania, na ktorom sa nebude setrit rozpoctom a pritom sa bude drzat nohami pri zemi. 70%(10.1.2010)

Příběhy Charlese Dickense miluji a tenhle z nich nejvíce. Nádherně ztvárněné, vynikající herecký výkon, dobré triky (na televizní produkci). Je poznat prýštící láska k předloze. Jen rodinka Boba Cratcheta přehrává. Můžete nadávat na sentimentalitu a jistou citovou kýčovitost ale je to parádní dílko.(9.5.2007)

Jedna z lepších adaptací úžasné Dickensovy novely. Sice má typicky televizní vzhled s většinou levnými triky, o ty však v tomto případě zase až tak moc nejde. Důležité je, že se podařilo předlohu poměrně věrně převést do filmové podoby a přitom se tvůrcům podařilo dobře zkrotit vánoční sentiment a udržet ho na uzdě. Jen ten Patrick Stewart mi v roli lakomého, protivného a bezcitného parchanta přišel zpočátku nepříliš přesvědčivý a to napravování mu šlo až příliš snadno.(10.2.2011)

Přečtení "A Christmas Carol" mě spolehlivě dostane do příjemně vánoční nálady i v červenci - způsob, jakým Dickens skloubil gotickou pochmurnost, sociální apel, zimní nostalgii a koňskou dávku pekelně přeslazeného sentimentu ve výchovný "příběh s ponaučením", na mě prostě zabírá dokonale. Tahle adaptace je velmi věrná předloze - a zabírá na mě úplně stejně... Přesto dávám jen 3/5. Mám totiž pocit, že kdybych Dickensovu předlohu nečetla, tenhle film by pro mě ztratil značnou část svého kouzla. Jako pohyblivá ilustrace je perfektní, ale sám o sobě až takovou sílu nemá.(3.12.2007)

Jeden z nejzpracovanějších románů v televizi a já ho popravdě viděl až díky tomuto tv filmu. Jinak předtím jen díky vtipným odkazům v Simpsonových (Star Trek verze) a verzi s Blackadderem. Takže příběh jsem znal. Stewart i Grant v rolích Scrooge a Cratchita výborní, až mě překvapilo, že jde o americkou a ne britskou produkci.(16.6.2011)