Bitva o Planetu opic

Battle for the Planet of the Apes

Bitka o Planétu opíc

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 1973, 93 min (SE: 96 min)

• Lilloos

Prostředím se tenhle díl hodně přibližuje prvním dvěma, ale to se rozhodně nedá říct o kvalitě. Když si vyrobíte čtyři filmy, které spolu nemají moc společného, ačkoliv by mít měly, v tom závěrečném budete potřebovat hodně absurních lepidel, abyste to splácali dohromady. Ikdyž ve světě časových smyček se na logiku nejspíš musíme vyprdnout. Místo vysvětlení vyvstaly další otázky (Jak to, že se opice tak rychle zcivilizovaly? Kdy a za jakých okolností se lidi vrátli zpátky na stromy?), ale zoufale doufám, že zůstanou navždy záhadou, protože další pokračování bych nemusela přežít. Škoda, že finální epická bitka má jen tři záběry (školní autobus-opice-hořící strom a znova od začátku). A ti mutanti jsou pravděpodobně předci Čmoudů z Vodního světa!(14.3.2015)

Poslední díl je u mě "rozdělen" do dvou částí. Ta první je dobrá, když přehlédnu charaktery podle šablony, nudnou bitvu a nelogické chování hlavních postav. Přesto mě film bavil, protože to vypadalo, že se režisér snaží všechno tak nějak uzavřít. Nicméně to vypadá, že ještě někdo počítal s dalším dílem, protože ten epilog prakticky staví dosavadní děj vzhůru nohama. A to mi vadilo. Ale jak jsem už psal, pro opičky mám slabost, a proto tomuto poslednímu dílu dám 50 %. Jsem zvědavý na Burtonův remake a s čím novým přijde Rise of the Planet of the Apes.(23.10.2011)

"Opica, môže zabiť opicu." Posledný diel ktorý režíroval J. Lee Thompson (Cape Fear), sa tak trochu ponára do zkazy, ale predsa je v niečom tento diel výnimočný. Sledovať opice ako proti sebe bojujú, strielajú po ľudoch a hádžu granáty, je niečo neuveriťeľné ale aj tak trochu trafené na hlavu. Ale čo už, každý nejako začínal, ale to čo spravil režisér s posledným dielom je neprepáčiťeľné, pretože celú sériu akoby vyhodil do povetria, len si vzpomeňte na prvý, druhý a tretí priemerný diel, tam sa to ešte vydržať dalo, ale čo je veľa, to je veľa. Čo ale nepochopím, a hlavne tomu nemôžem uveriť, ako sa mohol nahovoriť Roddy McDowall na tento dávno odfláknutý, najmä zabudnutý diel, a zahrať si hlavnú úlohu opice Césara. Ako fanúšik celej série hodnotím priemerne 60 percent.(16.2.2009)

• Paldiny

Pokiaľ máte v pamäti predošlé filmy, kľudne preskočte päť minutovú rekapituláciu. Od súdneho dňa ubehlo cca 30 rokov a svet je v ruinách. Aj napriek tomu má Ceasar status spasiteľa, akého prioritou zostáva udržať mier medzi preživšími. To ale vydrží iba dovtedy, kým sa jeho kroky neskrížia so stále nasrdenými pozemšťanmi, po tom čo chce v archíve vyhľadať staré nahrávky. Vidíte sami, dej hodný tak jednej epizódy o 45 minútach navlečený do celovečerného filmu. Navyše až do gorilieho sprisahania, celkom nezáživného. Počas neho dôjde na porušenie železného pravidla a nepotrvá dlho a aj na očakávanú bitku. Tá je hlučná, explozívna a celkom pôsobivá. Samozrejme, že pozornejšiemu oku neuniknú opakujúce sa výbuchy, jeden strom padajúci 4x, ale podstata zostáva rovnaká. Na plátne to ožije práve vtedy, keď sa na ňom začne zomierať. Hovorte si tomu paradox, ale tu to funguje. Postavy viac-menej podľa šablóny (dobrý / zlý) a do väčšej hĺbky je vykreslený zas len ten Ceasar. Opičiak má však dostatok charakteru a ten prekvapujúco zastaví až trpko - kyslá pointa prinášajúca zistenie, že tie rasy sa od seba až tak nelíšia * * * * * Pridané minúty rozšírenej verzie iba zapájajú do deja budúcich nebešťanov a ich atómovú hrozbu. I keď dôvodom bolo asi ospravedlniť najslabší článok opičej série, ja o toto gesto nestojím. S pôvodným zostrihom tak dojem ucelenejší.(11.6.2017)

• sinp

Všechny (i ty nejhorší) díly planety opic měli zajímavé konce, na které svým způsobem nešlo navázat. Nejmarkantnější to bylo právě u pětky, kde si tvůrci podřízli větev už v samotném úvodu a až do konce se nezvedli. Mcdowall mě už začínal pořádně štvát, hrál už asi třetí postavu. Režisér se pokoušel nepříliš zdatně kopírovat postavy předchozích dílů, přičemž jeho snaha vyšla vniveč, ba v některých chvílích vypadala až trapně. Je vidět snaha o značku, která by se přibližovala původnímu filmu, ale ty časy jsou nenávratně pryč. Tentokrát bohužel chybí i zajímavý konec - ne happy end jsem opravdu nechtěl, ale počkat byl to vůbec happy end? Kdo ví, každopádně dobrý pocit jsem na konci tohohle paskvilu skutečně neměl.(30.10.2005)

• - Colleen Camp v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Spoiler: Mír mezi lidmi a opicemi, který je vyobrazen v závěru filmu, se měl objevit již na konci snímku Do nitra planety opic (1970), nakonec se ale autoři rozhodli jinak. (fiLLthe3DD)

• - Snímek byl původně zvažován jako televizní, ale díky dobrým výdělkům předchozího dílu Dobytí Planety opic (1972) se do kin nakonec podíval. (fiLLthe3DD)