Bitva o Planetu opic

Battle for the Planet of the Apes

Bitka o Planétu opíc

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 1973, 93 min (SE: 96 min)

• Paldiny

Pokiaľ máte v pamäti predošlé filmy, kľudne preskočte päť minutovú rekapituláciu. Od súdneho dňa ubehlo cca 30 rokov a svet je v ruinách. Aj napriek tomu má Ceasar status spasiteľa, akého prioritou zostáva udržať mier medzi preživšími. To ale vydrží iba dovtedy, kým sa jeho kroky neskrížia so stále nasrdenými pozemšťanmi, po tom čo chce v archíve vyhľadať staré nahrávky. Vidíte sami, dej hodný tak jednej epizódy o 45 minútach navlečený do celovečerného filmu. Navyše až do gorilieho sprisahania, celkom nezáživného. Počas neho dôjde na porušenie železného pravidla a nepotrvá dlho a aj na očakávanú bitku. Tá je hlučná, explozívna a celkom pôsobivá. Samozrejme, že pozornejšiemu oku neuniknú opakujúce sa výbuchy, jeden strom padajúci 4x, ale podstata zostáva rovnaká. Na plátne to ožije práve vtedy, keď sa na ňom začne zomierať. Hovorte si tomu paradox, ale tu to funguje. Postavy viac-menej podľa šablóny (dobrý / zlý) a do väčšej hĺbky je vykreslený zas len ten Ceasar. Opičiak má však dostatok charakteru a ten prekvapujúco zastaví až trpko - kyslá pointa prinášajúca zistenie, že tie rasy sa od seba až tak nelíšia * * * * * Pridané minúty rozšírenej verzie iba zapájajú do deja budúcich nebešťanov a ich atómovú hrozbu. I keď dôvodom bolo asi ospravedlniť najslabší článok opičej série, ja o toto gesto nestojím. S pôvodným zostrihom tak dojem ucelenejší.(11.6.2017)

• Kubaso

Chlapci z 20th Century Fox si uvědomovali, že se tentokrát má jednat o monstrózní zakončení celé série, a tak štědře přidali 100 tisíc dolarů oproti rozpočtu předchozí části (celkem tedy 1,8 milionů dolarů). A jelikož scénárista Paul Dehn minule odvedl slušnou práci, moudře usoudili, že není třeba nadále plýtvat jeho talentem, použili z jeho scénáře pouze námět a zbavili film všeho, co bylo na předchozích dílech dobré. Navrch jej opatřili horou moralistických keců, aby nezbylo nic, co by mohlo být někým považováno za závadné. A to si chudák Heston kdysi myslel, že obyčejná atomová bomba je může zastavit...(5.3.2008)

Slabšie ako predošlý diel, ale stále sa dalo na to pozerať aj napriek všetkému proti, ktorými sa film môže popýšiť. Videl som tu aj potenciál, ale vďaka hroznému scenáru nevzniklo nič výnimočné. Ani technické spracovanie nestojí za veľa, ale akcia sa ako tak dala. Kostýmy od prvého dielu neprešli žiadnou reformou, ale to až tak nevadilo. Ľudia sú vo filme pekný sračkári, ktorí nedokážu spraviť poriadny obrat vo svoj prospech. Mohli sme vidieť oveľa viac, no tvorcovia už naozaj nevedeli ako ďalej a očividne došiel dych. Schluss. 50%(23.9.2009)

Hodnotím Extended Bluray verziu. Posledný diel pôvodnej pentalógie umne nadväzuje na ten predošlý a slúži aj ako prepojenie s dvojkou - Beneath the Planet of the Apes. Navyše sa dá pokladať za neoficiálnu predlohu pre Dawn of the Planet of the Apes, keďže veľa prvkov majú spoločných. Dozvedáme sa ako Caesar (vyborný Roddy McDowall) vládol opiciam, po ich oslobodení z otroctva. A vskutku nechápem všetky tie negatívne hodnotenia. Nepochybne je prvý diel nedostižný, no a aj v ďalších pokračovaniach sa našli zaujímave myšlienky (niekde viac, niekde menej) a plakať pri piatej časti, že neostalo iba pri jednom filme je úplne mimo. Battle for the Planet of the Apes je rozhodne o triedu vyššie ako slabučký 4. diel a i keď je cítiť nižší budget, film funguje. Navyše slúži ako "pekná" ukážka toho, prečo budú na Zemi vojny vždy, či sa nám to páči, alebo nie. Mať trošku väčší rozpočet na výpravu a masky, k tomu mierne zostrihať bojové scény (tie boli až prehnane dlhé a preto nezáživné) a bolo by to aj na 4*. Dôstojné uzavretie série.(13.3.2015)

• FIBO

Poslední díl ságy - tady jsem spíš smutnej jako většina příznivců. Prostě už to není ono, ve čtyřce jsme měli super moderní město, teď máme pole a lesy. A i ony ostatky města a trosky, celé je to takové nevěrohodné. Jakási odplata vůči opicím, gorily opět tropí hlouposti a porušují opičí zákony. Prostě, už to není ono. I přes super herecké obsazeni, masky a sem tam i hudbu, celé to tak nějak pokulhává. Dvě hvězdičky a smutním dál...(20.7.2007)

• - Spoiler: Mír mezi lidmi a opicemi, který je vyobrazen v závěru filmu, se měl objevit již na konci snímku Do nitra planety opic (1970), nakonec se ale autoři rozhodli jinak. (fiLLthe3DD)

• - Colleen Camp v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)