Monty Pythonův smysl života

• Česko Smysl života podle Monty Pythona (více)

Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka... V pořadí třetí a také poslední celovečerní film legendární skupiny Monty Python je sledem skečů volně propojených tématem života a smrti. A ač je především určen rybám, pokrývá veškerou škálu lidské zkušenosti. Od narození zdánlivě bezvýznamného dítěte (zejména z pohledu tresky), přes problém přemnožení katolíků, mužského zrání v hodinách sexuální výchovy, dospívání na bojištích 1. světové a zulské války, po problém ztráty končetin a dárcovství orgánů, až dospěje ke konečné otravě rybou a k tomu co následuje. To vše sepsáno a sehráno šesticí herců – autorů Monty Pythonova Létajícího cirkusu v režii Terryho Jonese a s animací Terryho Gilliama. (Česká televize)

Krt.Ek

Určeno těm, jež se stále nespokojili s tím, že odpovědí na otázku života, vesmíru a vůbec je 42 a bez ustání se nadále tážou a tážou a tážou, proč tu jsme (a tím zde nemyslím konkrétně zde na CSFD)! 85% Challenge Tour Speciál - Filmový lov, červen 2015 ()

Turiec

Film zďaleka nedosahuje vtipnosť a pravdivosť Briana. Obsahuje niekoľko skvelých skečov pesničiek a krásne absurdných scénok. Kultová britská skupina opäť na scéne so svojim sarkastickým a buričským humorom útočí na rôzne tabu a v niekoľkých prípadoch sa nevyhýba nechutnostiam. Práve scéna v reštaurácii je taká nechutná, že pythonovcov pripravila o tri hviezdičky z môjho hodnotenia a zostala im už len jedna. ()

Alqarin

Vynikající absurdní hříčka, která má hodně co říct a to sakra zábavným způsobem. Pátá hvězda je neobjektivní, Monty Pythoni se prostě přesně trefil do mýho vkusu a myšlenkových proudů ;) ()

sta

Sorry hoši, ale tenhle film je prostě horší než ty dva předešlí. Taková trochu delší epizoda Létajícího cyrkusu, která neměla být povyšovaná na film. Jinak samozřejmě skvělý! ()

Jillen

Krásně úchylně ujetá zábava. Inteligentní britský humor mám moc rád a toto patří ke špičce! Vpodstatě se tu jedná o obyčejné věci, které jsou neobyčejně podané! Rozhodně bych nerozzařoval Pythony na lepší a horší...každý díl je jedinečný a v 80% vtipný...a jako všude se ti najde i nějaký ten trapas, ale to neva...Dávám 85% ()

GodComplex

Minimalne stejne kvalitni jako Zivot Briana a solidni davka vtipnych zivotnich mouder trosku ala Woody Allen. "You are all dead. I am Death." 7/10 ()

numi

Montypythoni tentokrát neútočí na naše bránice, ale spíše na absurditu zaběhaného společenského kodexu, na předsudky a pravidla, kterými se v životě necháváme řídit, a na svůj vlastní film svým vlastním předfilmem... ;) Smysl života nepatří do skupinky groteskních filmů, ale spíše do polemik, či filipik. Pracuje s vtipnou a originální nadsázkou, nebere si servítky a dokáže i rozesmát. Jako celek (v kontextu s ostatní tvorbou Létajícího cirkusu) samozřejmě působí rozpačitě, neboť zcela postrádá děj, řád i salvu ostrých gagů, na které jsme u Pythonovců zvyklí, ale zároveň funguje tak, jak byl zamýšlen - tedy jako zábavná a nadsazená sebestředná kritika na ještě sebestřednější společnost a její zásadní principy. Bez tohoto filmu by tvorba této geniální komediální skupiny nebyla kompletní, takže samotná roztříštěnost filmu a absence silných humorných okamžiků nemrzí. Tři a půl. [říjen 2006] ()

Ender66

1. Hoci uznavám, že Pythoni sú geniálni komici, ich humor mi nikdy celkom nesedel. Na rozdiel od mojich srdcoviek ako Red Dwarf a Black Books sú pri nich totiž výborné momenty celkom často striedané momentami, keď len nechápavo krútim hlavou. 2. MOL ako celovečerný film je na môj vkus až príliš roztrieštený scénkovistosťou, ktorá vo filme nefunguje tak dobre ako v seriály. 3. Pieseň a tanečná scéna Every sperm is sacred je totally fraking cool!!! ()

gogos

Vtipne, fekalni, nechutne, zabavne. Genialni hudba, famozni uvodni filmecek a cast "Podzim zivota". Zaver je doslova okorenen krasnymi polonahymi zenami. Toto vse svedci pro 5*, ovsem byly tam i slabsi a hlucha mista, takze davam 4*. Presto je to pro me lepsi nez Zivot Briana... ()

SarumanKo

Určite najslabší z "montypytónovských" celovečerákov, pretože sa na rozdiel od predchádzajúcich filmov potrebuje opierať o typické barličky "dnešných" komediálnych konvencií - na prehnaný sexizmus, brutalitu a vulgarizmy. Hlavným zdrojom vtipnosti samozrejme ostáva absurdná originalita, ale na môj vkus bol Zmysel života miestami príliš "over the top". Snímka navyše nemá nosnejší príbeh a je ešte viac nesúvisle epizodická než Svätý grál. Zážitok mi úplne najviac pokazil všetkými chválený gag o Mr. Creosoteovi z reštaurácie, pretože návaly zvratkov pre mňa nikdy neboli ekvivalentom kvalitnej zábavy. Škoda... (6/10) ()

ABLABLABLA

Jo uznávám, že tohle dílko se mi líbilo více než Život Briana, o dost. Oceňuji jejich humor, který je opravdu inteligentní a do posledního detailu promyšlený a řeší často i "vážnější témata", ale i přesto, že jsem se bavila, jsem ze sebe kupodivu nevydala žádný smích. Nevím, čím to je, ale nedokáží mě prostě rozesmát. Střídají se tu i neskutečně trapné a primitivní nevtipy. Vcelku mi i vadí, jak se furt naváží do církve, ale musím uznat, že tohle mě pobavilo "Ó pane, jů ty si tak velký, tak obrovitánský, kruciš my jsme tady dole z tebe na větvi, to ti povím, odpusť nám ó pane, že ti tak úděsně podlézáme, i naše bezostyšné lichotky, ale ty jsi takový silák, prostě si tak super, bezvadnej, amen." Bylo zde už opravdu značně více momentů, kdy jsem se bavila a asi ten Pythonský humor přece jen bude i můj šálek kávy. Další vcelku vtipné pasáže: "Tygr? V Africe? - Zřejmě utekl ze Zoo. - To zní nepravděpodobně"........ "Může za to katolická církev, protože nemůžu nosit ty gumičky, ale kdybych tak směl nosit takovou tu gumičku na ocásku, nemuseli jsme být v takovým srabu." Taky scéna s protestanským párem byla povedená, ale například jsem ani nepochopila a ani se mi nelíbila scénka s otesánkem, ale je hezké, že to celé bylo o rybách. ()

kaylin

Když jsem kdysi viděl "Smysl života" poprvé, prostě jsem mu nerozuměl, nechápal jsem ho, a tak mi ani nepřišel vtipný. Pravda, blicí scénu jsem si užil i tak a vlastně je tou jedinou, kterou jsem si zapamatoval. Spolu s postavou smrti, která mě tak nějak neustále fascinuje. Dneska už tomu filmu rozumím víc, přijde mi vtipnější, protože jsem si oblíbil absurdní drama, bohužel mi ale Monty Pythoni nikdy nesednou tolik, abych je bezmezně miloval. Ty scény mají myšlenky, jen nejsem schopný mluvit o naprosto geniálním filmu. ()

Helo

Na mě příliš mnoho zpěvu a trošku jiný humor, než na jaký jsem od MP zvyklý. I tak jsem se ale dost nasmál, hlavně v druhé polovině filmu. A scéna se smrtkou nemá chybu. Ale musím dát "jen" 4*, protože jak Život Briana tak Svatý grál byli prostě o třídu lepší. 82 % ()

BART!

"-mornin'. -Mornin'. -What's new? -not much. -Mornin'. - mornin'. -Frank was just asking what's new. -Was he?" A pak taky ten stroj co delal PINK ()

Aiax

Nesouhlasím, že film je nevyvážený a roztříštěný a podobně. Ne - je to jedna velká, poslední epizoda, ovšem v áčkovém zpracování. A jako taková má své slabší (asi dva) a geniální (většina) momenty, ale to k tomu přece patří! A navíc ty geniální gagy jsou supergeniální. V seriálu se vyskytoval jeden supergeniální gag tak jednou za tři čtyři epizody, tady jich máme aspoň šest během devadesáti minut. Kdepak, tohle není nejhorší, ani nejlepší pythonovský film - to je totiž zdaleka nejlepší pythonovská epizoda! A vůbec - every sperm is sacred! ()

salalala

Ze všech celovečerních filmů skupiny Monty Python je The Meaning of Life o malinko nejslabší, což ale rozhodně neznamená špatný. Po výborném a typicky gilliamovském předfilmu následuje sled jednotlivých gagů a skečů, jejichž úroveň je silně nevyrovnaná a zcela záměrně osciluje mezi genialitou a trapností. A to je v podstatě definice celého filmu, protože se v něm toho tolik nestane a pythoni jím reagují asi na všeobecný úpadek humoru, který je jen vulgární a prvoplánový, v čemž je tedy dost nadčasový a i dnes působí jako parodie na laciné komedie. Nechybí tu ani bravurní Gilliamovy animace a pochopitelně i typické "výkony" všech členů, mezi nimiž tedy nepřekvapivě vyniká John Cleese. K jednoznačně nejlepším scénkám patří muzikálové číslo Every Sperm Is Sacred, absurdní pasáž z armády, která vyvrcholí v zákopech, samozřejmě i pan Creozot, jehož zvracení je nechutné i vtipné zároveň a zapomenout nesmíme na závěrečnou scénku se Smrtí, která je výborně vypointovaná, vymyšlená i zrealizovaná. Film ale obsahuje i mnoho slabších momentů, jejichž význam není úplně jasný, není jich ale naštěstí tolik, aby to kazilo celkový dojem. Sečteno a podtrženo je tak Monty Python’s The Meaning of Life určen primárně fandům legendární humoristické skupiny, protože je závěrečným slovem a tečkou (nebo snad vykřičníkem?) za jejich bohatou tvorbou. 80 % ()

*Elfík*

Transplantace orgánů zaživa? To bych ještě snad ,,přežila'. Ale scénka se zvracením?? To už je na mě trochu moc. Za to, že mi ještě chvíli potom bylo blbě, strhávám dvě hvězdičky. Jinak, u ostatních scének zábava nechyběla. Tento film považuji za ne moc povedený. Achjo.... ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005