Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že mezi těmi pravými supy se Vinnetou ocitl až tady na ČSFD. To je furt řečí, že tenhle díl není jako támhleten, támhleten zas jak ten tamten, tamten jako ten předtím a blá blá blá... Až budu doma potřebovat něco srovnat, ozvu se vám, fakt že jo. Jasně, tak se pořád dokola střídají ty samé ksichty a ustavičně se někomu jezdí v ústrety, ale jen proto, že Olda je tady Shatterhand a tam zas Surehand to přece poprvé nepolíbím a podruhé nekopnu do řitě, ne? Nevidím rozdíly. A i kdyby jich tam bylo třeba jako supů, i kdybych byl slepý jako náčelník Šošonů, tak jedině dobře, protože mám hned o jeden oblíbený film navíc. Domluvil jsem, howgh. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jako malý jsem přečetl všechny mayovky, které jsme měli doma, a nebylo jich zrovna málo. Na klasickou trilogii Vinnetou a na Poklad na Stříbrném jezeře jsem nedal (a stále nedám) dopustit. Na ostatních filmy na motivy knih od Karla Maye jsem se ale nikdy nepodíval. Nějak jsem se obával, že to nebude dobré a jen mi to zkazí mou krásnou a romantickou představu o světě Vinnetua. Odvahu na první pokus jsem sebral nedávno a mrknul jsem se na film Mezi supy. Kupodivu jsem byl překvapený, že to není úplně špatné. Dokonce bych řekl, že celý film snese srovnání i se svatou čtyřkou. Má to ovšem jedno velké ALE… tím je představitel Old Surehanda – Stewart Granger. Vůbec mi nesedl. Jeho povýšené a přímo namachrované chování v každém záběru mi pilo krev. Na charisma Lexe Barkera nemá ani zdaleka a jen se naparuje, jak kdyby byl největší borec na světě. To kazilo dojem celého filmu. Navíc byl prý takový i při natáčení na place a další filmy s ním jsou ještě horší. Raději se na ně dívat nebudu. Snímek Mezi supy si i přes otravného Grangera odnese tři dobré hvězdy. ()

Reklama

strikeman 

všechny recenze uživatele

Přikláním se k Tosimově myšlence a nepřipadá mi ani trochu kacířská - první dvě mayovky se Surehandem opravdu mají co nabídnout. Granger je ve své roli solidní, řekl bych, že rozhodně lepší než už vyčpělý a zkostnatělý Brice, u kterého se to ale dá přežít, protože se v těchto snímcích objevuje stejně jako reklama na Nově, tj. cca jednou za 15 minut:-) Výpravou, kamerou a režií se však tyto "surehandovky" aspoň trochu přibližují nejlepším kouskům s Lexem... 60% ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Filmy s Old Surehandem prostě nemusím. Mě jeho představitel připadá přiliš starý a vůbec nevypadá na to, že by byl tak dobrý bojovník. Navíc jeho zářivá (asi) protéza, působí velice nepřirozeně a na rozdíl od Old Shaterhanda mu chybí charisma. Film nemá příliš spád, kromě Vinnetoua nejsou ostatní postavy sympatické, některé mladší Mayovky jsou mnohem lepší. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Pro mě velmi těžké hodnotit. Na jednu stranu mě dost štvalo, že tam není Old Shatterhand, ale že místo něj je jakýsi dědek v roli Old Surehanda. A toho prezentují, že je snad ještě lepší jak Old Shatterhand. To se mi nelíbilo. Na druhou stranu musím říci, že děj filmu nebyl vůbec špatný, naopak mě příběh bavil. Proto dávám 3,5*. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: PARMI LES VAUTOURS / DE GANG DER AASGIEREN. Brazílie: O GRANDE ATIRADOR. SR: MEDZI SUPMI. Dánsko: WINNETOU OG VESTENS SJAKALER. Francie: PARMI LES VAUTOURS. Velká Británie: AMONG VULTURES. Holandsko: WINNETOU IN DE DODENVALLEI. Itálie: LA DOVE SCENDE IL SOLE. Jugoslávie: MEDJU JASTREBOVIMA. Rakousko: UNTER GEIERN. Polsko: WINNETOU WSROD SEPOW. Portugalsko: O GRANDE ATIRADOR. Švédsko: VÄSTERNS GAMAR. Španělsko: LOS BUITRES. USA: FRONTIER HELLCAT. (hippyman)
  • V lyžařské oblasti Plataku byla postavena vesnice Šošonů. Většina vigvamů byla použita z nedávného natáčení Rudého gentlemana. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno