V říši Stříbrného lva

• Západní Německo Im Reich des silbernen Löwen (více)

Kara ben Nemsí a jeho přátelé jsou hosty chaldejského vůdce Kadira Beje, jehož dceru Ingdžu zachránili během předchozího společného dobrodružství. Mezitím se obávaný lupič Abu Seif se svou bandou chtějí zmocnit nejstarších chaldejských pokladů, které v jeskyních hory Nejdir střeží kněží vedení Marou Durimeh, Ingdžinou babičkou. Jakmile se zpráva o plánech gaunerů donese ke Karovi, vyráží v doprovodu věrného Halefa Omara, udatného Ahmeda el Cordy a Ingdži na cestu varovat ochránce pokladu. Abu Seif je ovšem lstivý a proradný a sám je navede do pasti. A navíc ještě spojil síly s Karovým nedávným protivníkem, jenž přežil svou zdánlivou smrt, a nyní přísahá pomstu... Vyprávění V říši stříbrného lva volně navazuje na předchozí snímek Divokým Kurdistánem a oba filmy vznikaly současně. Navzdory názvu nemá film nic společného se stejnojmenným románem Karla Maye, ale představuje volnou adaptaci dalších motivů obsažených v knize "Divokým Kurdistánem". Tento ryze komerční tah producenta Artura Braunera může být pro příznivce Mayových románů obzvláště matoucí. Knižní série "V Říši stříbrného lva", přesněji řečeno její stejnojmenná třetí část, se vyznačuje ztrátou romantické naivity a naopak oplývá duchovními a filosofickými motivy, k čemuž autora vedly zkušenosti z jeho první reálné výpravy za hranice Evropy, do Orientu, kterou podnikl v závěru své literární kariéry během let 1899 a 1900. Film s tímto názvem naopak představuje typicky idealistickou dobrodružku s až superhrdinskými figurami.
Jelikož dobrodružství Kary ben Nemsího vyžadovala pouštní exteriéry, probíhalo natáčení ve Španělsku v provincii Almería, kde se rozprostírá impozantní Tabernaská poušť. Výrobu filmů provázela řada personálních konfliktů. Vedle nespokojenosti režiséra Franze Josefa Gottlieba a handrkování se se španělskou koprodukční společností Balcazar byl nejvíce sledován spor s Lexem Barkerem, který se dožadoval navýšení honoráře, protože nebyl předem informován, že výsledkem natáčení mají být dva filmy. Diváky pochopitelně čeká shledání s hrdiny z předchozího snímku, které ztvárnili Lex Barker, Ralf Wolter a Marie Versiniová, známí svými rolemi již z mayovek odehrávajících se na Divokém západě. Stejně tak se vracejí i představitelé komediálních partů Dieter Borsche a Chris Howland. Jediné, co se stran výroby a distribuce snímku změnilo oproti Divokým Kurdistánem, byla distribuční společnost. Producent Artur Brauner uzavřel smlouvu s mladou firmou Nora, která se týkala jiného projektu na motivy Karla Maye, z něhož ale sešlo. Aby dodržel podepsanou smlouvu, nabídl Brauner firmě distribuci již hotového snímku. (Česká televize)

strikeman

Jde o dokončení děje trilogie s Karou ben Mensim (Žut, Divokým Kurdistánem, V říši Stříbrného lva), které kvalitativně odpovídá nasazené laťce, tudíž hodnotím shodně... ()

Nerd4Dreaming

"Tímhle nožem mu vyřežu svoje jméno na záda. A já mám dlouhé jméno." - Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah ()

MickeyStuma

Snímek samozřejmě navazuje na předchozí film ´Divokým Kurdistánem´ (1965), avšak literárně chronologicky je opět předním. Aby to tedy mělo nějakou logiku hlavně v návaznosti, je celý příběh tak překopaný, že s původní mayovkou již nemá takřka nic společného. Na snímku se také podepsal značný tvůrčí spěch. Dokud se mayovky držely své popularity a diváci na ně stále byli ochotni chodit, musel být nasazen do kin skutečně co nejdříve.. Po dějové stránce tedy nic moc. Jak prohlásil jeden určitý filmový kritik: “Celý film je jednou sérií bojů, honiček a bitev, což je velmi únavné a také vyznívají naprosto zbytečně.” Nelze nesouhlasit. Tohle přece nemá být žádný akční či válečný film. Dobrodružství z orientu, jak se něco takového jednoduše nazývá, to sice pro někoho může vypadat, ale přímé tolik populární mayovky jsou přeci jen o něčem jiném. Při porovnání s předchozími snímky, kde je hlavní hrdina Kara ben Mensi, se sice viditelně neliší, ani anglický lord Lindsay se svým věrným komorníkem Archiem nezklame svým anglickým humorem, ale pokud se zaměříme na logiku věci, spíše vítězí svévolnost tvůrců a z toho vzniklý zmatek napříč všeho použitého. Bez všímavosti tohoto neduhu se jinak snímek dá po filmové stránce užít a u televizní obrazovky náležitě odpočinout. ()

Kakho-oto

Poslední a podle mě také nejhorší část třídilné orientální série na motivy románů Karla Maye. Ovšem v kontextu dobrodružných filmů tento snímek hodnotím velmi vysoko, v rámci všech filmů na motivy mayovek je to dobrý průměr. Pravá zábava začíná vlastně až při přechodu solného jezera. Do té doby takřka bez akcí, pak se s nimi roztrhne pytel. Avšak závěrečná přestřelka je natočena opravdu otřesně. Machredžův fígl s vypůjčením koček a psů je zase nepochopitelně převzat ze Starého zákona... I způsob osvobození Ingši z vězení Abu Seifa je silně přitažen za vlasy. Zcela opačně hodnotím souboje Kary a Ahmeda s Machredžem, respektive Abu Seifem. Postava Halefa není v těchto filmech nijak zvlášť hrdinská, Ingša Halefa zastiňuje. Se stejnojmenným románem (čtyřdílným, u nás vyšel i v 8 svazcích) nemá film až na postavy Kary, Halefa a Mary Durimeh vlastně nic společného. Jak už zde bylo řečeno, přechod slaného jezera se uskutečnil v 1. díle (Pouští) jiného "karabennemsiovského" cyklu s názvem "Ve stínu padišáha." Postava Abu Seifa patří do téhož svazku. O hercích, hudbě či prostředí platí totéž, co jsem psal k filmu "Divokým Kurdistánem." 80 % ()

waska

O něco slabší než předchozí Divokým Kurdistánem, který na něj kupodivu velmi dobře navazuje, ale zase lepší než Žut. Ke knižní předloze to má hodně daleko, ale to snad nevadí, ne? :-) ()

rublik05

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl trilogie Kary ben Nemsího, V říši Stříbrného lva, mi přišel kvalitativně naprosto stejný, jako prostřední Divokým Kurdistánem. Opět se moc povedla příroda, stopáž je střízlivá, herci obstojní, dojde i na humor, takže vše zůstalo při starém. Bohužel se povedlo zachovat i ty negativní aspekty, tedy hluchá místa, kolísavé tempo, trochu rozpačitý příběh, nic moc závěr. Zaslouženě tedy zůstáváme stále na poctivém průměru. 5/10. ()

Rattlehead

Příjemná dobrodružná oddechovka s dobrými hláškami. Hodnotím stejně jako snímky "Žut" a "Divokým Kurdistánem", podobné filmy mám rád a jsou mi mnohem milejší než současná kinematografie. ()

Amonasr

Hodně naivní dobrodružný film, který sází na atraktivitu prostředí a neustálé šarvátky mezi různými znepřátelenými kmeny, hromadné souboje na koních, apod., až se to brzy přejíí i přes občasné vtipné situace a repliky. Dnes už je to překonaný styl, současný divák si žádá mnohem víc akční provedení  a drsnější zápletky. ()

helrohir

Hoci sa mi z orientálnej série mayoviek páčil tento film asi najviac, stále to nie je na viac než tri hviezdy (hoci silné). Klady a zápory sú viac menej rovnaké ako pri predchádzajúcom filme, teda zaujímavý dobrodružný príbeh, dobre napísané postavy respektíve nudné pasáže a lord so sluhom. Viac nie je čo dodať. ()

JosefTomas

Měly skončit, prostě měli, tady už stejně nikoho nezajímá Kara ben Nemsi. protože ty jeho příběhy jsou hold nezáživné a proti sérii od Reinla to nemá se sérií moc společného, trochu mě to mrzí, že se to dělalo jen pro vytřískání peněz a nikdo neřešil moc příběh. ()

ostravak30

Oproti Divokým Kurdistánem je tento snímek přeci jen kapku dramatičtější a napínavější. Nabízí více akce a zajímavých soubojů - třeba ten na lanovce. Je skoro až neuvěřitelné, že v přibližně stejnou dobu byly natáčeny ty nejslavnější Mayovky. Divoký západ je pro mě ale přeci jen víc než polodivoký Orient. ()

Pitryx

Tak i zde šly zahlédnout hezky udržované silnice, hlavně v závěrečné scéně. Mne už to moc nebavilo, ale zase to nebylo na odpad. Jinak je zde tatéž chybička co všude předtím, postav se míhají tak rychle, že není čas se s nimi nějak blíže poznat. Ne, že by mi to až tak vadilo. ()

Hawaj

Mayovka z Kurdistánu natočená ve Španělsku. Film už nahlodal zub času, kvalita scének a dialogů je dost mizerná, někde na úrovni dětských béčkových seriálů. A je to čím dál tím horší. Místy už je to na úrovni ochotnickýho divadla. Děti by to nadchnout mohlo. ()

Danulinda

Jasných pět bodů už jen kvůli super dvojce lorda a jeho sluhy. Výborně jim svými hláškami sekunduje i Halef Omar nebo-li Sam Hawkins (Ralf Wolter). ()

Tempest

Upřímně, jedna z nejslabších májovek. Měl jsem problém dodívat se až do konce, děj byl mírně řečeno dost zmatený. "Nejlepší" byl Machredž z Mossulu, pořád lezl po nějakých horách, z kterých byl ustavičně shazován, byl sesazen a pak opět dosazen, získal přítele, z kterého si vzápětí udělal nepřítele. A takový je celý film, zmatenost sama. ()

aannemer

Opravdu škoda, že tvůrci totálně překopali románovou předlohu a tak krom několika jednajících postav nepoznávám ze své oblíbené knížky takřka nic. ()

zigy

silnější tři hvězdy, ale sráží to tragické bojové scény, méně vtipu a do nebe volající hlouposti. Nicméně, zůstává bohovský dabing, frajer Lex a ...prostě duch mayovek, kdo nečetl, nepochopí.... ()