Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

klukluka

Líbila se mi celková estetika tohoto (velko)filmu a ta jeho pomalá, ponurá atmosféra, ale příběh mě moc nezaujal. Taky jsem si při sledování BR 2049 jasně uvědomil, že moc nefandím robotům schopným přivádět na svět děti, ba naopak, že se něčeho podobného vlastně docela štítím. ()

DavidS.

Neokázalá formální preciznost v prázdném a zbytečném sequelu...Nejlepší scény, které mají trochu srdce a osobitosti, jsou pak ty s JOI... ()

purekritik

Zřejmě nejlepší "velkej" film roku 2017, přesto nedám plnej počet. Smutný :(. Nicméně klasickej melancholickej rukopis Villeneuvea stále funguje. Mínusy: absence hlubších emocí, zdřevěnělej Ford. Plusy: vizual, hudba, červí zmrd, nadprůměrnej Gosling. 85% ()

iXtr3m3

Vizuálne podmanivé, hudobne a hlavne zvukovo (zvuky mesta) uhrančivé, myšlienkou zaujímavé. Tak prečo len tri hviezdy? Za prvé, film nemal záporáka, sem tam uber replikantka, sem tam slepý Jared, skutočný záporák nikde. Za druhé, myšlienka fajn, ale to jej naťahovanie bolo neskutočné, jeden z mála filmov, ktorý sa naťahoval jednoducho len preto, aby sa naťahoval. Nehovorím, že by to malo byť o polovicu kratšie, ale myslím, že tak 25 minút to menej mohlo mať. Za tretie, totálne nevyužitý potenciál dvoch postáv a to vychádzajúceho Davea Bautistu a veterána Harrisona Forda a podobne aj Jareda Leta. Bautista mal viac priestoru aj vo svojom kraťase, Jared sa tam sem tam mihnul s tým svojim skleneným pohľadom a Ford nastúpil až v druhej polovici. Trestuhodné. Len o trošku menej plýtvajúce hereckým potenciálom ako Dunkirk. Za najväčšie pozitívum beriem to, že je to síce podľa môjho hodnotenia len o hviezdu, ale pocitovo tak dvakrát lepšie ako pôvodný film, ktorý sa stal kultom len kvôli tomu, že sa o ňom tak začalo hovoriť a ja som mu neprišiel na chuť ani v časoch detských, keď som si hovoril, že na to asi musím trošku dospieť, ale neprišiel som mu na chuť ani po opätovnom zhliadnutí po xy rokoch. Škoda, ale v Denisa mám veľkú dôveru, nakoľko jeho Sicario a Arrival boli neskutočné pecky. Takže podobný záver ako pri Dunkirku, aj majster tesár sa niekedy utne, takže toto beriem ako prvé Denisove síce maličké ale predsalen zaváhanie a držím palce do budúcnosti. ()

Rudinsky

Vynikajúci film a špičkové sci-fi (darmo, Dick bol génius) - reči o rozťahanosti sú pri takto skvelej réžii a obludnej práci dizajnérov a architektov nemiestne - mám rád, ak film ponúka možnosť výdatne sa ponoriť do všetkých tých krásnych interiérov a exteriérov, ktoré neslúžia len na farbenie plátna, ale vytvárajú reálne prostredie, v ktorom sa postavy pohybujú. A teraz niekoľko výhrad: film napriek svojmu rozmachu nedokáže efektívne pracovať s nalinkovaním sa na emócie diváka (s čím má Villeneuve dlhodobo veľký problém, a preto mu viac verím agresívne Sicario, než existenicálne drámy robotov či mimozemských chobotníc). Navyše, Leto si mohol streliť najbombastickejšieho záporáka kariéry, ak by jeho postava dostala viac priestoru. Ridley definitívne do sanatória! ()

Chmur

Co se týká atmosféry, tak film neměl chybu. Líbilo se mi i pomalé melancholické vyprávění. Stopáž trochu přestřelená. Armas překrásná. Gosling působil dost strnule až tupě a dialogy taky chvílemi trochu dřely. ()

Wally

Strašně se mi to líbilo! Původní snímek mne nezaujal, ale tady sem byl vyloženě přikován k obrazovce a nemohl se odtrhnout...a i ta diskutovaná dlouhá stopáž mi nevadila. Mělo to atmosféru a i příběh mi přišel 'snesitelnější' než původní film. Gosling si odehrál svoje a myslím, že dobře...hudba není Vangelis, ale i tu chválím. Za mne super! ()

Han22

Jo to je tak, když člověk dá na hodnocení na ČSFD a nedá na varování vnitřního hlasu (a Verbala), že to bude blbost. Blade Runnner nebyla taky žádná akční jízda, ale s Ridley Scottem na vrcholu formy, skvělými herci v čele s Harrisonem Fordem, zajímavým příběhem a skvělou atmosférou je to bezesporu jedno z nejlepších sci-fi 80. let. Pokračování? Příběh stojí za prd (hledání replikantského dítěte), o dystopické společnosti nebo replikantech se téměř nic nedovíme, postavy se pohybují od laciných (terminátorka) po katastrofální (Wallace) a hlavní hrdina je naprosto nezajímavý a necharismatický týpek. A především je to NUDA! Dlouhé záběry o ničem, hlavní hrdina čučící neustále do blba, pseudofilozofické blábolení, příběh které se pohybuje šnečím tempem a vražedná skoro tříhodinová stopáž. Nakonec se to ke konci trošku rozjede, objeví se i zestárlý Harrison Ford který tomu dá trošku šťávu a hudební a vizuální stránka jsou stále působivé. Proto dávám aspoň ty 2*, jinak je to pseudointelektuální slátanina. ()

Zagros

Ač jsem prvního Blade Runnera viděl, nijak mě neoslovil a díky tomu nejsem moc zatížený srovnáváním. Tento snímek je nádherný vizuálně a má výbornou hudbu. Bohužel příběh je poměrně jednoduchý a snad díky velmi pomalému tempu vyprávění (které mám povětšinou jinak rád) chvílemi dokonce nudí. Těžko vás napne každý druhý okamžik tvářící se naprosto zlomově (vizuál+hudba), když je vcelku zbytečně natahován. Navíc jej většinou stejně dokážete odhadnout dopředu. K tomu ten nádherný vizuál občas nefunguje v detailech. Svět je mnohdy nelogický, například včely téměř bez slunce a rostlin, zachovalý interiér kasína i přes dvacet let chátrání v poušti apod. Jako nádherné obrazy vize budoucnosti jednotlivé scény fungují, ale jako součásti komplexního světa působí nelogicky a prázdně. ()

Finskej

V podstatě dokonalý film až na dvě výjimky: dva monology "hlavního záporáka". Ty jsou tak dokonale blbé a o ničem a k ničemu (cosi to vypovídá o režisérovi), že z dokonalého filmu dělají ono "v podstatě". Vystřihnout, vůbec nic by se nestalo. ()

Devadesát Dva

Po včerejší druhé projekci a s odstupem času musím to nadšení, co jsem měl tehdy v kině, utnout a jednu hvězdu dát dolů. BR '49 je sice parádní a myšlenkově bohatý film, co prohlubuje témata původního snímku až nečekaným způsobem. Ale začalo mi vyvstávat několik much, které jsem během druhé projekce nemohl přehlížet, třeba jak mi lokace přišly velmi komorní, což samo o sobě není nic špatnýho, ale zničehonic mi to začalo vadit, jako kdyby Villeneuve prostě řekl jo, točíme film z budoucnosti, ale 2/3 scén tak jen působí aranžováním, což jeho film ve výsledku třeba nakonec udělá o to uvěřitelnějším, protože to tak reálně v budoucnosti bude... ale mě to zkrátka vadilo, nedovedl jsem věřit, že se dívám, na co se dívám, na realitu příběhu (ironie). I tak je to fajn cyberpunk, je tam Gosling, napsané a zrežírované yada, postavy yada yada yada. Technicky vzato, není co vytýkat, jak říkám, aktuálně mi vadily jen ty mouchy a celkově mi to zkrátka nepřišlo tak vypointované jak předtím. Možná dobrá ukázka toho, jak nálada a rozpoložení ovlivní dojem z filmu. K téhle projekci jsem byl spíš donucen, než že bych ji chtěl. Meme Runner 2049. ()

HiddenDragon

Jsem milovnikem prvniho BR. Byl to jeden z mych prvnich sci-fi vubec, cetl jsem knizku i hral hru. Kazda ta forma je trochu o necem jinem, ale pojitkem je vzdy jista uvaha o lidstvi. Krom toho filmove zpracovani je legendarni svymi vizemi sveta budoucnosti i Vangelisovou hudbou. Byla velka vyzva na to odpovidajicim zpusobem navazat a podle me se to povedlo. Pribeh se odehrava 30 let po konci jednicky a rozviji osud Deckarda a Rachel, kteri spolu uprchli. Stredobodem je zde policista a novy (poslusny) replikant K, ktery na jednu stranu snasi nadavky od lidi, zatimco na druhou musi "vyrazovat" sve starsi a po svobode touzici replikantske kolegy. Tyrell a jeho korporace zkrachovaly, ale prevzal je jisty Wallace, ktery opet trpi syndromem touhy po bozstvi. // Nejlepsi na tomto pokracovani je urcite vizual. Jsou to presne ty scenerie, jak si predstavuji svet skomirajici po nejake katastrofe - zde konkretne zrejme po valce, protoze padne vyraz spinava bomba. Svet sice technologicky vyspely, ale zaroven spinavy a prazdny. K tomu uzasna hudba a intenzivni zvuk, ktery vas pohlti az rozvibruje. V kine to bylo best (neco jako "Dunkirk" z tehoz roku), doma to chce aspon kvalitni sluchatka. [2x Oscar 2018: Kamera, Vizualni efekty] ()

bruceman7

Spíš víc než míň mě mrzí, že jsem viděl prvotní film před dlouhou dobou, takže mi ujížděla návaznost. Tak jako tak, je to dost dobré. ()

velkyvezir

Namísto ve svižném tempu a 90 minutách natočte detektivku ve dvojnásobné délce pomoci dlouhých záběrů a můžete se tvářit, že děláte umění. Jinak na tento film pasuje hodnocení Bible Sklepáky: V první části čekáte na hrdinu, on nepřichází, a druhá část je celá o něm. Jinými slovy pro mne stejný nesmysl jako Duna. ()

aquiver

Technicky precizní sci-fi thrillerový blockbuster pro dospělého diváka, který funguje hlavně na IMAX 3D plátně. Vyniká atmosféra, která se snaží navázat na dílo z roku 1982. Emocionálně a scénáristicky však 2049 není zdaleka tak úchvatný a důležitý jako režisérův minulý snímek Příchozí. Filosoficky je Blade Runner mělký a uškodila mu zbytečně dlouhá stopáž, takže domácí 2D zhlédnutí mé hodnocení sráží. 65 % ()

Zmrv

Villeneuve to díkybohu dokázal. Nový Blade Runner sice nedosahuje geniality toho původního, ale nemá k ní úplně daleko a je to důstojné a ne zbytečné pokračování. Dočkali jsme se kousku s naprosto bezkonkurenční audiovizuální stránkou, vynikající režií a velmi dobrými hereckými výkony (vede samozřejmě Ford, i když tam Deckard vůbec být nemusel). Geniální je i způsob vyprávění příběhu, který je ale jedinou trochu slabší stránkou. Samotná premisa příběhu sice poměrně Dickovská je, ale v rámci žánru nijak zvlášť neobvyklá není. I proto zatím s případnou pátou hvězdičkou počkám, dokud to neuvidím alespoň ještě jednou. 85% ()

F.W.Colqhoun

O umělých vzpomínkách: Prý to chce hodně detailů. Není tomu tak. Život je zmatek. Zvláštní, jak moc popkulturu fascinuje dvojnictví, replikace, kopírování a reprodukovatelnost. Tohle nahlížení sama sebe není sice co do hloubky nepodobné snům o za sebou hopsajících elektrických ovečkách... Ale někdy to stojí za to. Působivost Blade Runnera, jeho nevyčerpatelná reprízovatelnost plyne z nedořečenosti. Příběh o několika hrubých črtách, z nich mnohé začínají a končí mimo plátno deště a neonu. Kopulace Cronenwetha a Vangelise zplodila kdysi báseň. 2049 má detailů, vychytávek, perfektních obrazů nepočítaně. Deakins s Zimmerem neobcují spolu, nýbrž mrdají vás, surově a a do všech otvorů. Pod povrchem Blade Rrunnera probublávaly otázky, především ta nejdráždivější, po našem, pardon, Deckartově původu. V roce 2049 se odpovídá často ještě dřív, než někoho napadne se ptát. Villeneuve koneckonců i stopáží točí dva filmy - prvním je kasovní trhák, který nikoho nezmate, druhým pokračování sci-fi-neo-noirové klasiky, která kasovně propadla a nabrala na hodnotě desetiletími revizí, přestřihů a domácími promítáními filmových fanatiků. Jdou ty dva filmy dohromady? Jak to jen říct... → Její oči byly zelené. Ukázalo se, že jsem dnes 130 Kč zaplatil za fragmentálně zachovalou, umě(le) restaurovanou vzpomínku. Velmi povděčen, Mr Wallace. Totiž, Villeneuve. Naštěstí nemám dobrou hlavu. It's artificial? / Of course it is. / Must be expensive. / Very. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce