I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

Matlacek

Svým komentářem a hodnocením se zde nesnažím zachytit kvalitu tohoto snímku, ale spíše bych chtěl vyjádřit svoji podporu České televizi, která jako jediná televize u nás vytváří tvůrčí iniciativu a pravidelně na Vánoce produkuje pohádky tohoto typu - nehledě na kvalitu - jsou to přece vánoční pohádky, tak proč se v tom za každou cenu rýpat a hledat něco, čím si pak vyliju své ego právě tady. Vážení přátelé, jinak se v této zemi totiž netočí vůbec nic a všechny televize se vezou na vykopávkách, které nazývají "klasikou." Když už u nás něco vznikne, tak je to pěkná slátanina a tragédie, kdy čeští tvůrci vlastně neví jaký žánr chtějí točit a proto do svého produktu zahrnou naprosto všechno, ať si v tom najde každý to svoje. Abych nebyl příliš kritický, uznávám, že občas se taky něco povede (asi jednou za deset let.) Buďme tedy rádi, že tady tato vánoční tradice v podobě klasických českých pohádek přetrvává a pokud chcete být kritičtí, či jenom znít "sofistikovaně a vychytrale," čiňte tak jinde. Slovo kritika má totiž svůj význam naprosto někde jinde. Pac a pusu. ()

v3s

Současný pohádkový průměr, tzn. žádný zázrak do zlatého forndu, ale ani takový průšvih, jak tady většina lidí píše. Do dalších rozborů a vyvracení se asi pouštět nebudu. Na ukázku například jedna výtka - hloupý král, to už je taková česká tradice, stereotyp jak poleno, dalo by se říct "vyjetá kolej" a pro Jana Hrušínského téměř tak zaběhlá role jako vodník Josefa Dvořáka, ale stejně tady čtu o tom, jak je to trapný. Hodnotitelé českých pohádek se totiž dostali do slepé uličky, chtějí něco starého a zároveň něco nového, něco stejného a něco jiného, a jsou tak ustrnulí a zapšklí, že je většinou všechno špatně. Koukněte na nějakou míň známou starou papundelkovku, třeba Bílá kočička, ať víte, co je strašný a utahaný. ()

jungewolf

Pěkná, výpravná pohádka. Vcelku zdařilé triky + moc pěkná komediální role V. Preisse. Proto dávám 3,5 * a 60 % . ()

JenYu

Za Preisse čtyři hvězdičky. Za Bohdalovou nula (co to proboha bylo za šišlání?). Proč se tak milá princezna zamilovala do takového joudy? Zlato nevypadalo zlatě. Dejdar mě bavil (ostatní: Holub, Vladyka, Táborský, Javorský měli minimum prostoru). Děti nikoliv. Výprava slabší, stejně jako celá pohádka. ()

CaptNemo

Tohle bylo hodně špatné. Zdeněk Zelenka nikdy netočil žádné zázraky, ale tady selhalo úplně všechno, včetně slavných herců. Vlastně jediný, kdo hrál civilně a s přehledem, byla Veronika Kubařová. Škoda, že ji nejde kouzlem přenést do jiné pohádky... ()

sydney

Tak máme za sebou premiéru další vánoční pohádky. Co k tomu říct - nuda. Tulák Vojta je tuctový, nanicovatý hlavní mužský hrdina, (mimochodem nevím, co na něm ta princezna viděla), v naprosto nezajímavých a plytkých rolích Jiřina Bohdalová (to byl tedy zážitek, ach jo ), Jan Hrušínský a další ... Jediným světlým bodem byl Viktor Preiss, ale to na alespoň průměrnou podívanou nestačí. Naprosto nechápu, jak mohl něco takového vytvořit Zdeněk Zelenka, který navíc do svého scénáře zatáhl chudáka H.CH. Andersena. Tak si říkám, pro koho jsou vlastně takovéhle pohádky určeny? Prostě na víc než jednu hvězdu to nevidím - kdepak jsou ty naše nádherné pohádky z minulosti. ()

v.indruchova

Nevím co se druhým tak nelíbí na této pohádce. Příjemný humor. Klid a pohoda. Žádný horor jako například většina Troškových pohádek. Jednoduchý děj. Bohdalová vypadal strašně, to jo, ale pochopila jsem, že je to účel. Pan Preiss úžasný herecký výkon, bez něj to můžou zabalit. Samozřejmě mladí herci se mají hodně co učit, ale bylo to dobré. ()

Ilus

I když jsem v hlavní roli viděla Preisse, měla jsem neblahé tušení, že to bude stát za stejnou věc, jako všechny pohádky v poslední době, ty štědrovečerní zvlášť. Je pravda, že to mohlo být horší, pocit nekonečné trapnosti se u mě tentokrát nekonal. Ale i tak mi to přišlo bez nápadu a tupost nekterých postav byla neskutečná. Nemám děti, tak nevím, jak na to reagují ony. I tak jsem ale ráda, že jsem vyrůstala v době, kdy česká pohádka měla ještě nějakou úroveň. ()

Miyamoto

Pohádka, u které nevím, co si myslet. Začátek s Dejdarem jako hospodským a podvodníkem, ošizeným tulákem Vojtou, kterého hraje mně neznámý (a tedy neokoukaný) František Skopal, no a samozřejmě italským duchem Preissem, ten mě docela chytnul. Vytrhnut ze svátečních chmur jsem koukal, jak a co se bude dít a doufal jsem, že nedojde k syndromu "boje o kouzelnou věc", který se projevuje takřka naprostou absencí vlastního jednání a prakticky každý problém se pak řeší využitím dané věci, popř. kouzelného kamaráda. Přesně k tomu tu ale bohužel dochází. Po zuřivém oslím můstku, kdy se Vojta seznámí s princeznou tak, že mu ji duch prostě donese ukázat už to jede z kopce. Klišovité postavy, které neskutečně přehrávají, pointa bez jakéhokoliv nápadu (linie "získám předmět"-"ztratím předmět"-"pomocí předmětu se to nakonec zase vyřeší" je klasická sériová výroba, jenom měníme herce a daný artefakt...) no a závěr s křesadlem, škoda mluvit. Takže závěrem, vidím to na 2*, jednu za začátek a druhou za to, že mi u pohádky nic vyloženě nelezlo na nervy, jako například v jiném díle šišlající Mádl :D ()

blekekeke

Andersen je dobrá předloha. Jen ne tady, pohádka co nemá vnady, nemá ani kouzlo, ani čáry. Nemá sílu ducha, nemá ty chvíle, kdy máte pusu od uchu k ucha. Špatná volba velkých jmen, kdy někteří sotva popadají dech, a mladší ze sebe dělají hlupáky, a pro co? No pro zlaté dukáty.. Snad jen děti, jsou trochu z vesela, ale ty zase kradou, při honbě za potravou. Pohádce chybí život, chybí slunce, chybí úsměv, chybí barvy ... ()

Pidibull odpad!

Tak opět klasická pohádka od české televize. Děs a hrůza v podání českých herců. Raději nic netočte a ušetříte nám divákům hodinu a půl ztraceného času. ()

EddieIron

Tradičně nízká hodnocení, tradičně sekernické komentáře...přitom to byla docela vtipná pohádka. Preiss dominoval, Bohdalová velmi zdatně sekundovala a i všem okolo jejich role seděly. Snad jen Jan Hrušínský měl větší chybu-když už má hrát trochu přitroublého krále, neměl by mluvit knižním jazykem. Slušné je to i po technické stránce, triky už nevypadají předpotopně. A příběh? S Andersenovou předlohou nakládá velmi volně, ale určitě není nudný. Kdosi si tu stěžuje, že příběh není uvěřitelný a že tam nejsou uvěřitelné postavy. Inu proto se tomu říká pohádka. ()

aannemer odpad!

Vydrželi jsme tu hovadinu 15 minut, pak jsme si pustili z dývka Rebelku. Česká televize, můžeš mi klidně políbit šos. Bohužel nejen tento průser, který natočili nevím pro jakou cílovou skupinu, mě nezbavuje před zákonem platit nehorázný koncesionářský poplatek. ()

Vault_13

Nechápu zdejší hodnocení. Po dlouhé době pohádka, která měla nápad, tempo, neměla zbytečně hluchá místa, nebyla trapná a nehýřila efekty na úkor příběhu. Jinak Bohdalka už v reálu mluví fakt jako Křemílek či Rákosníček. ()

honeysuckle

Tak Zelenka se asi už pohádky točit nenaučí a jeho nejlepším pokusem tak navěky zůstane RumplCimprCampr. Nevím, jak se mu podařilo natočit pohádku, kde motivací hlavního hrdiny je láska, ale přitom nemá s princeznou v celé pohádce jediný dialog během kterého by se nějak blíže poznali (vzpomínáte si na 'Princeznu se zlatou hvězdou', kde spolu princ s princeznou jen chvíli hovořili v zahradě a přesto jsme jim věřili lásku na celý život?). Chemie mladé dvojice je prakticky neexistující a je velká škoda, že scénář vůbec nedal prostor tak talentované mladé herečce jako je Kubařová. Naopak Zelenka opět protěžuje Bohdalovou, jejíž otravná figura super chamtivé rádkyně zbytečně ubírá prostor všem ostatním postavám... No, darmo mluvit. K těm pár kladům patří výkon výtečného pana Preisse, povedené triky (scény s vesmírem) a docela pěkná hudba. Pokud hledáte kvalitní zpracování křesadla, zkuste alternativu: http://www.csfd.cz/film/293917-modra-lucerna/ ()

jessic

Průměrná štědrovečerní pohádka, Andersenovo křesadlo, které natočil Zelenka jako zábavnou taškařici. Bez nesnesitelné Jiřiny Bohdalové by se mi pohádka líbila více. Viktor Preiss jako duch křesadla byl fajn. ()