Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Mikino00

Fádní historická pohádka, 150 minutový film o evropanovi konfrontujícím se s arabským léčitelstvím není něco co bych pod rozmáchlým (délkou a výpravou) dramatem představoval. Historicky hodně přikrášlené, lékařsky se mi to také nepozdávalo, nad některými dějovými zvraty zůstával rozum stát. Na druhou stranu vypadlo to dobře, prostředí bylo netradiční a příběh ušel. Ale celkově jsem se hodně trápil. ()

zelvicka.

Film se mi dostal do rukou čistou náhodou a nic jsem od něj neočekával. Nějaké ty základní znalosti o Íbn-Sínovi jsem měl, ale jinak tabula rasa. Spousta lidí určitě bude nadávat na stejnou věc jako u Království nebeského, a to že hlavní hrdina a potažmo hlavní ženská role jsou až zbytečně krásní, bílý rovný zuby, prostě reklama dobro samo. A i když Emma není Eva, snaží se, seč může. Jinak nebudu se babrat nějakými historickými fakty a souvislostmi, jelikož teď čtu Citadelu, tak se mi to prostě hodilo do nálady, příběh fajn, některý vtipy a hlášky velmi neočekávaně fajn, já bych řekl, že dobrý. ()

laepus

Skvělá záležitost! A to jak po filmové stránce - kamera, výprava, kostýmy, barevné ladění, hudba, herecké výkony (v čele "překvapivě" s Kingsleym a Skarsgaardem) i jistá režie, která přesně ví, co chce říct. Tenhle film by se měl bez jakéhkoli komentáře pouštět ve školách v občanské výchově při výuce jednotlivých náboženství, jejich myšlenek. tolerance a hlavně jejich celkové civilizační úrovně. V mnoha ohledech je to totiž velice aktuální snímek... bohužel... ()

Movie Gourmet

Kvalitní filmek, sice jsem moc nechápal ty politické nepokoje a problémy v daném prostředí, jež s tím souvisely (nebyly nějak moc objasněny), ale samotný příběh jako takový je kvalitní... Verdikt: 4* a 70 - 75 %. PS. S odstupem času, 4* je možná příliš vysoké hodnocení. Optimální je 3* - 3 1/2* ()

Marys

Nebol som až taký ohromený. Na môj vkus to mohlo byť menej rozprávkové a realistickejšie. Pompézne kulisy a rozprávkový záver ma pomerne odradili. Takisto aj dĺžka filmu bola nadbytočná. Nemal som z toho dostatočne skutočný pocit skrátka. ()

Nethar

Tak já bych řekl, že to mám jako obvykle někde mezi 3 a 4 hvězdičkama. Hezký historický film, pěkná výprava, zajímavý doktorský námět v čele s Avicennou, na druhou stranu jsem měl místy pocit že to zajíždí až spíš k nějakému pohádkovému filmu pro děti (ne, že by se tam kouzlilo nebo tak něco) - no teď vidím, že nejsem sám, "historická pohádka", to je z jednoho komentáře níže, tak bych to asi zhodnotil. ()

kritiklon

Nevšedně laděný historický snímek, je perfektně vyvážený jak obsahem tak formou. Skvělý dramatický zážitek, ve kterém ačkoliv není mnoho akčních scén a bitev, jak je tomu v posledních letech u historických filmů neblahým zvykem, tak i přesto nenudí a upoutá diváka svým ojedinělým tématem a krásnou výpravou. 4* za 80% ()

mira007

Velmi zajímavý film z období temného morového středověku o jednom cílevědomém hochu, který se chtěl o lidském těle dozvědět více v době, kdy pitva a jakýkoliv vstup do těla byl považován za smrtelný přečin proti víře a morálce. Obrazově poutavé ( také díky digitálním efektům ) a dobře obsazené. Velice dobrý film, který člověku nastínil jak to asi vypadalo, když se ve středověku léčilo - neléčilo. ()

filipvrbik

Tento film bych doporučil všem, kteří nesnáší současné doktory-čili hlavně sobě- anglická křesťanská chirurgie je na úrovni srovnatelnou se současnou papuánskou leda, zánět slepého střeva znamená smrt a mor se šíří hlava nehlava. V tom se mladý budoucí doktor, který se sám !!!! obřeže, aby se mohl vydávat za žida (já se obřezávat nebudu , i když bych to potřeboval pozn.autora) vydává na blízký východ do učení a provádí nekromanství (čili obyčejnou pitvu)- a nakonec světě div se i operaci slepého střeva, bravo. Tento skvost je krásný a krutý zároveŇ.....97% ()

Wancohoff

Dlho mi trvalo kym som sa odhodlal pustit si tento film s temou nie mne blizkou.no som rad ze som sa odvazil.obrovske prekvapenie.sice to nieje na cistych 5 hviezd, rad ich udelim. ()

Pawlisman

Krásně výpravně a tedy i věrohodně je zpracován tento snímek. Myslím, že od knihy se ani moc neliší a vybírá skutečně to nejlepší a dělá z toho ucelený celek. Některé efekty mě velice mile překvapily a skoro bych řekl, kam se hrabe USA. Trošku delší, ale člověk se mnohé dozví a ve filmu je víceméně všechno. Film hraničící na 5 hvězdové úrovni. 8,5/10 ()

DuanBerry

Medicína dneška se ocitla na křižovatce. Vystihují to plně parafrázovaná slova Antoine de Saint-Exupéryho, který již před desítkami let vyřkl, že medicína padne jednou do rukou fyziků, stroj vypočte, co vám chybí, jaký je váš neduh a vyjede z něj páska, kde bude přesná instrukce, jak postupovat, aby byl úspěch zaručen. Přesto si Exupéry posteskl, že stejně raději navštíví lékaře, který se posadí do křesla a s dýmkou u úst se zamyslí. Přesně tenhle moment se mi při Ranhojiči promítal před očima. Medicína za stovky let postoupila tak daleko, že se z toho tají dech. Tam, kde se dříve léčilo zaříkáváním, práškem z rozemletých myších ocásků a sušenými ropuchami, dnes máme k disposici prostředky, jejichž biologický efekt je znám a ověřen. Po radikálním nástupu vědy na přelomu 19. a 20. století a zejména pak v prvé polovině 20. století, se lidstvo otřepalo a spolu s vědeckým pokrokem začalo nebezpečně stoupat také jeho sebevědomí. Čím více jsme dosahovali často až nečekaných úspěchů, tím více jsme se začínali tvářit, že nic není problém a pokud se nějaký skutečný neduh objevil,bagatelizovali jsme jej s tím, že je to jen přechodná záležitost, kterou brzky odvrátíme, znemožníme, zadupeme do země a eventuálně z ní učiníme pouhou "legendu o tom, kterak to onehdy bylo hrozné". V duchu této vítězné vědy ale ztrácíme kontrolu nad námi samými. S odlidštěním zdravotnictví se určitě setkala většina z nás. V rámci vyloučení všech potenciálních rizik projdete martyriem všech možných, mnohdy značně ekonomicky nákladných, vyšetření, aniž byste se setkali s kompetentní osobou, jež by vám podala informaci, proč vlastně tohle všechno. Z medicíny se navíc stal odporný moloch, kam vstupují pacienti jako součástky na výrobním páse, aby byly nějakým způsobem opracovány, zpracovány, přepracovány a výsledek je nejednou rozporuplný. Asi za to může doba, kdy jsou na nás všechny kladeny nesmyslné nároky, jimž nejsme při dobré vůli nikdy schopni kvalitně dostát. V dobách dávno minulých sice věda stála za prd, ale na druhou stranu, pokud už se o něco snažila, snažila se do posledního zdechu, dala vám aspoň spirituální rozluštění vlastního jsoucna a nedělala z vás anonymního blbečka, který se rozplyne v mase zbytečných ostatků na prosektuře. ()

Blue.Shark

Vcelku poutavý historický film, který ale z mého pohledu hodně trpí přepálenou stopáží. Opět jsem byl naplněn nenávistí vůči náboženství a vyloženě mě bavilo sledovat počínání mladého "doktorského učně", který narážel na mantinely vytyčené právě oním stupidním náboženstvím. Pokud by se děj trochu zhustil, asi bych šel s hodnocením výše, ale určité části filmu prostě působí hrozně natahovaně. Také mě trochu mrzelo, že se za celou dobu schyluje k jednomu pořádnému souboji, který ale z nějakého důvodu není divákovi ukázán. Možná se tvůrci snažili obsáhnout příliš mnoho témat. I tak shledávám Ranhojiče příjemným zážitkem. ()

M1k9

Taková neoslnivá zdlouhavá pohádka s dosti nechutnými vložkami. Absence herecké kvality se odráží v nevýraznosti všech postav. Nelze vystopovat evropskou produkci. 2.5/10 ()

Hepy13

Že narazím ve svém dosti probádaném filmovém světě na tak pěkný historický film jsem vážně nečekal. Jako od Andulky po žížalu cestuje Rob Cole od Anglie po dálný východ za účelem sebevzdělávání se ve středověké medicíně. A i když film nenabízí žádné velké bitvy, věřte mi že je na co koukat. Možná je ale někdy lepší si zakrýt oči. ()