Romeo a Julie

• Velká Británie Romeo and Juliet (více)

V italském městě Verona spolu znepřátelené rodiny Monteků a Kapuletů vedou věčný spor. Když Romeo (Leonard Whiting), pohledný mladý Montek, poruší společenské konvence a navštíví bál Kapuletů, zamiluje se do Julie (Olivia Husseyová), krásné Kapuletky. Ti dva spolu po krátkých námluvách uprchnou, čímž ještě prohloubí napětí mezi svými rodinami. Snímek oscarového režiséra Franca Zeffirelliho je považován za jednu z nejslavnějších filmových verzí Shakespeareova klasického milostného příběhu. (Cinemax)

C0r0ner

Tohle mi prostě nejde do hlavy. Jak může být něco takového v žebříčku? Vždyť je to děj tak na třicet minut, který je víc než dvě hodiny živený naprosto nesmyslnými dialogy. Ano, herecky je to špička, ale, kurva, vždyť je to šílená sračka, která už v dnešním světě nemá co dělat! Za co je ta třetí hvězdička, nevím. 50% ()

danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - cena (3) - *Nejlepší zahraniční (anglicky mluvící) film - Itálie / Velká Británie, *Objev roku (herečka) - Olivia Hussey, *Objev roku (herec) - Leonard Whiting + nominace (2) - Nejlepší režie - Franco Zeffirelli, Nejlepší hudba - Nino Rota ()

pakobylka

Jestlipak by si velký dramatik William Shakespeare dokázal představit, že se jeho hra "Romeo a Julie" stane tím nejprofláknutějším milostným příběhem všech dob. Myslím, že s touhle adaptací by mohl být spokojený - po všech stránkách. Franco Zeffirelli pracuje s tématem citlivě - s pochopením a s respektem. Do vzájemně propojených osudů Romea a Julie se mu podařilo promítnout neuchopitelné kouzlo - křehké a horoucí ... a navzdory tragickému vyvrcholení i zvláštně pokojné a mystické. Jakoby smrt byla milosrdnější než lidská zloba a nenávist. ()

sklennenka

Nepovažuji se ani trochu za znalkyni divadelního dramatu, ale takto přesně si představuji dokonalé filmové ztvárnění romantické modly. Ústřední melodie filmu mne naprosto přibila do křesla a poetika dialogů je prostě úžasná. ()

zette

Velmi verohodne natoceno, podle asi nejznamejsiho svetoveho dramatu. Krasne prostredi Verony, vytribeny jazyk ( i v ceskem zneni ), kostymy a hudba dodavaji filmu silnou atmosferu. Za zminku i stoji tehdy mladicka Olivia Hussey, ktera krasne ztvarnila naivni Julii. Shakespearovo dilo nedovoluje filmu improvizovat, coz je ve finale asi jen dobre. Kdo tomuto filmu dal tri hvezdicky a mene, tak je kulturni ignorant... ()

Pajky3

Jeden z nejklasičtějších příběhů, který jsem doposud neviděl v žádném zpracování. Nikdy mě to extra nelákalo, protože o co jde jsem věděl už od střední. Musim, ale uznat, že to bylo fajn. Hlavně ústřední dvojice byla sympatická. Romeo vypadá úplně stejně jako v dnešní době populární Zac Efron a Julii to taky sluší. Výrazný jsou ještě postavy Tybalta a Mercucia, jinak mi tam ty postavy tak nějak přišli stejný. Tak pěkně to měli vymyšlený a tak se to dokázalo pokazit. ()

spygirl

Má to své kouzlo, ale tento tragický příběh mě nikdy moc nebral.... Krásná představitelka Julie. A tu módu pánských elasťáků bych vrátila zpět! :-) ()

majo25

Jedna z najznámejších Shakespearových hier, ale nie najlepších (kam sa to hrabe na Macbetha). Veľká škoda je, že film je príliš divadelný, nehovoriac o ťažko počúvateľných divadelných archa-dialógoch. Takto nikto neropráva, ani dnes, ani vtedy. Herecké výkony nie sú síce teatrálne, ale opäť (nefilmovo) divadelné, s veľkými gestami, ako by chceli obsiahnuť celú scénu. Škoda tiež, že až na mladučkého Yorka a mladučkú Husseyovú je film obsadený neznámymi hercami. Odvážne od Zeffirelliho, že dokázal vyzliecť vtedy iba 15-ročnú Husseyovú. Mladá dvojica, de facto deti - z dnešného pohľadu ešte pod zákonom - si zamieňa lásku za vášeň a žiadostivosť a detsky pristupuje aj k svojim prvým medziľudským peripetiám, v štýle buď-alebo, nič medzi tým. Ako keď počujete, že nejaký tínedžer/tínedžeka odmietnutý alebo so zlomeným srdcom skočí z 10. poschodia alebo pod vlak a vy si iba klopkáte na čelo, že čo je to za naivku, ktorá ešte nezažila, čo je život. Zeffirellimu išli viac filmy s novozákonnou tematikou než toto. Pochváliť môžem aspoň filmovú hudbu, ktorá je nádherná. ()

kubin.

Film, který jsem bohužel pro mě viděl ve škole. Teda sledoval jsem ho s vrcholným nezájmem asi tak do 3/4 filmu. Až po čase, když jsem si náhodou pustil soundtrack jsem zjistil, že ve mě přeci jenom něco uvízlo. Čím víc jsem poslouchal, tím víc jsem si na film vzpomínal a po nějaké době jsem si konečně uvědomil, jaký je to krásný film. Je fakt, že Olivia se mi líbila hned a bylo to jediné co mě na filmu zprvu zajímalo. Je to prostě krásný film s nádherným soundtrackem, který mě donutil se na film více zaměřit a přehodnotit můj zprvu dost povrchní názor na něj. Napodruhé, když už jsem ten film chtěl opravdu vidět, to byl vynikající zážitek a jsem okouzlen. ()

otík

Dokonalé a především historický úžasné zpracování známého Shakespearova románu, které i při znalosti příběhu dokáže smutným koncem ždímat z diváků emoce. Hudba: Nino Rota ()

Radiq

Tak to byla tragédie. Jako Shakespearova tragédie, né obecná. Asi by mě bavilo pobíhat furt všude v punčochách, doprovázenej bandou teplejch sluhů, poslouchat pořád ty buzerantsky řečičky, kterejm kvůli básnění ani není často rozumět. Navíc herci pořád hrozně přehrávají a má to divadelní móresy. Ale jinak příběh je to krásnej, Julie taky (nejlepší postava celýho filmu), v podstatě i ten Romeo a je to hrozná romantika, smutek, láska a žal. Musim řict, že to je povedená adaptace a libilo se mi to. Ale knihu si kvuli tomuhle filmu teda nikdy nepřečtu, to zas ne. Člověk navíc má takovej vnitřní odpor ke všemu, co nám cpali ve škole. Ale hlavní je, že jsem ten odpor na základě vlastního zkoumání zahodil a může za to právě tenhle film. Pocta. Jinak se divím, že tohle není film oblíbenejch u zamilovanejch puberťaček (takovejch těch, co řvou v publiku při Česko hledá Superstar), protože ty emocionální výlevy by se jim asi líbily. A jinak Shakespeare byl docela mazec pedo, že to rozjel hned se 14letou... a nebo tenkrát byli pedo všichni... a všem to připadá normální a eště se o tom učí ve škole... ()

andrii

"Jejich poprvé." Až smrt strhla pečeť nenávisti rodů, až smrt podala usmiřující kytici. Tak mladí na lásku, a přeci... tak mladí na smrt. Napili se toho nejvzácnějšího, nejblahodárnějšího pramene, vypili až do dna číši nektaru okouzlení. Lásky, té many nebeské, seslané z andělských ochozů, do pozemských životů. Třepotavý šepot motýlích křídel i žal trubadúrů. Brány posmrtné se otevřely, srdce zastavily. Těla nejslavnějších veronských milenců, napuštěna vší bolestí, teď leží v hrobce, se srdeční slabostí. Jen tam, na druhém břehu, na nebeském kůru, hlas jejich věrné a věčné lásky vyjímat se bude, silně a hrdě. Jen tam se smí Romeo a Julie v poklidu políbit, volně nadechnout ambrozie. ()

Mona07

Bohužel mě tento snímek nijak zvlášť nenadchl, hercům jsem prostě vůbec nevěřila a spíše než zamilovaní mi přišli zběsile šílení a celé mi to připadlo jako fraška. Na filmovém plátně pro mě příběh v tomto zpracování zaostává. 5/10 ()

filmmovier

Nejlepší filmová verze Romea a Julie (to je bez debat) a možná i nejlepší filmový Shakespeare (o tom by se dalo debatovat třeba s Brannaghem). Tahle verze je nádherná a dokonalá po všech stránkách, zejména pak po té herecké. Hlavní dvojice (v normálním věku) je naprosto úchvatná, dechberoucí a tu jejich velikou a nádhernou zamilovanost jsem jim neskutečně žral a zároveň strašně záviděl Romeovi, protože Julie je neskutečně kouzelná a nádherná (a vyvinutá) a na Olivii Hussey se mi prostě krásně koukalo. A jinak... tradiční, klasický Wilda. Výpravná dobová verze, která je nádherně natočená a díky které žeru celý tenhle příběh ještě o něco víc. Já fakt nevím, co vytknout, ono asi ani není co. Veliký zážitek, který mám dosud v živé paměti (z mnoha důvodů, hm) a pro studium povinné četby je to jako stvořené, rozhodně doporučuju, tohle je skutečně filmová povinnost a ani Kenneth by tenhle příběh nenatočil lépe. Skutečná líbivá nádhera. Díky tomu, jak dokonalý a líbivý (Olivijka) tenhle film je, působí celá ta tragédie ještě mnohem víc a fakt je to působivější, než když to jenom čtete. 100%, ne-li víc! ()

Kamkon

Nejkrásnější a zároveň nejreálističtější zpracování věčného příběhu. Jen samotná hudba z tohoto příběhu mi vhání slzy do očí ()

Johnnas

Skvělé zpracování, výborné kostýmy, skvělí herci atd., atd. Zeffirelliho zpracování Shakespearových dramat a komedií je asi nejlepší ze všech. Když jsem toto zpracování viděl poprvé, tak jsem byl ještě chlapec školou povinný a Julii v podání Olivie Hussey jsem propadl úplně stejně jako Romeo :). Tuhle verzi i díky obrovské vášni a napětí mezi oběma hlavními protagonisty, kterou dokázali skvěle prodat před kamerou asi bude někdo těžko překonávat. ()

Mirokukii

Výborné přenesení nejznámějšího milostného příběhu všech dob na filmové plátno. Mladý a zamilovaný pár pln štěstí, jakoby i jejich láska mohla rozklížit tolik nenáviděné strany, až do momentu tragické smrti Mercucia (od tud snad pochází tolik otřepané "je to jen škrábnutí", které s oblibou používají akční hrdinové až do dneška), kdy začne film nabírat na obrátkách a náslený souboj je nesmírně dramatický (skvělý York). Básnickou mluvu bych s chutí oželel, ale některé verše jsou opravdu silné. Krásné, stejně jako hudební motiv Nino Roty. ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (více)