Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (CinemArt)

seale

Extra porce křehkosti na linii příběhu, detailů i hudby. Filmy o válce jsou pohádky pro dospělé. Pohádky, protože v nich je zřetelně a objektivně definováno dobro a zlo, což vede k univerzálnímu poselství (lze to přiměřit k množství příběhů zasazených do relativního světa, kde bývá definice dobra a zla docela nejednoznačná). ()

ScarPoul

Dlho som rozmýšľal. Nejedná sa o zlý film. Atmosféra zasneženého Nemecka hraničí s dokonalosťou. Herecké výkony Rusha, Watsonovej a hlavne mladej Sophie Nélisse sú na veľmi vysokej úrovni. Príjemne a komorné gestá a slová, pôsobili častokrát ako pohladenie. Záľuba v príbehov, fascinácia slovom, zase pôsobila môjmu srdcu zo všetkých prvkov filmu najbližšie. Ale aj keď Percival natočil krásny film, nemal som z neho ten pocit niečoho, čo pohladí srdce a dušu. A nábehov to má bohužiaľ viac než dosť. Problém je absencia pamätnej scény. Dramaticky vyhrotenej situácie. V mnohom to pôsobí ako rozprávka, až na koniec, ktorý tam odrazu figuruje ako päsť na oko. Prišiel mi násilný a skazil mi celý dojem z filmu. Williamsov klavír po dlhej dobe znesiteľný. Čo ma ale osobne najviac mrzelo bola kamera. Krásne panoramatické zábery, hravé scény s deťmi, alebo tie emočné s otcom Rushom sú snímané decentne a s veľkou umeleckou kvalitou. Preto zamrzí, že niektoré(ako finále, alebo strata knihy v rieke) sú spravené bez akejkoľvek nápaditosti. Vtipné je, že aj keď je ich tam menej ako tých kvalitných záberov, kazí mi to dojem podstatne viacej ako keby to bolo naopak. Mohol som dať slabé 4, ale dávam radšej silné 3. S tým, že si ho určite rád pozriem znova. ()

Gwaihir

Od samého začátku se sice dá vytušit, kdo že to vlastně vypráví onen příběh, v němž slova znamenají život, ale to vůbec nevadí, protože jde o jednoho z nejoriginálnějších průvodců nádherným, i když převážně neveselým, promyšleným dějem, který mě od prvního záběru vtáhl a několikrát neskutečně dojal, díky skvělé atmosféře, v níž se spolu snoubí dětství, láska a válka, díky perfektnímu herectví a díky úžasné Williamsově hudbě. Více snad ani není třeba si přát. 100 % ()

maseer2

válečný příběh, který je plný klišé a v té či oné podobě jsme ho už viděli nesčetněkrát, ale hold pokud člověk není cynik, tak ho to stejně mockrát dojme.. a konec jsem tedy rozhodně nečekal... ()

Johny_fork

Poněkud předvídatelná a prvoplánová freska toho druhého pohledu na válku. Na tom by nebylo v podstatě nic špatného, kdyby se to celé tak nějak nevleklo. V polovině filmu už jsem byl tak znuzený, že mě i okamžiky, které měli být emotivní a napínavé, nechávali ledově klidným. ()

JohnCZ

Krásný lidský příběh a pohled na druhou světovou válku zase maličko jinak. Pohled na válku dětskýma očima, zprvu trochu naivně a s odstupem - blížící konflikt je pozorován jakoby z povzdálí. Skoro až idylická atmosféra malého německého města mě naprosto dostala, skoro až pohádkové vykreslení postav jakbysmet. Jenže je to příběh z války... and war, war never changes. Je to pravda trochu hollywood-like, vyumělkované a trochu i přeromantizované, ale čert to vem. Má to duši a závěr musí zákonitě dostat i toho největšího cynika. ()

joehot

Několik doopravdy skvělých momentů a nápadů (jistě vycházejících z knihy, na niž mám hned knihomolskou chuť) ani zdaleka nevyváží pomalé tempo, nedějovost a rutinně zpracovanou nudu. Málem jsem se přiklonil ke třetí hvězdě, ale pak jsem si vzpomněl na laciná humanistická klišé a to nechutné kombinování angličtiny s němčinou (klidně i v rámci jedné věty), které mě tak moc sralo, že může být zlodějka ráda za dvojhvězdí. Přitom to mohlo být lepší - stačilo přidat pedofilní vztah s židem a citronádovu smrt z nastydnutí. ()

liquido26

Nečetl jsem a budu to muset napravit. Třeba si tu Zlodějku knih stylově ukrást :-) Film se mi moc líbil, skvělí herci a atmosféra a ten závěr mě až skoro dojal :-) ()

corpsy

Tu malú okatú dievčinu si väčšina divákov zamiluje hneď v prvej sekunde. Ihneď vzbudí sympatie a je jednou z mála ,,položiek,, tohto filmu, ktoré sú sledovania hodné. Ináč sa jedná o tuctovku s miliónom klišé a ako to vystihol T2, snímok vyznie ako troška drahšia TV produkcia. ()

Una111

Pár věcí mi vadilo... Kromě té nasládlosti - "ein bissel kitschig", jak by řekli moji milí Rakušáci! - mi vadilo také to plýtvání moudrostmi pronášenými dětmi a hlavně tím vypravěčem. To bylo jako co? Náhražka vševědoucího Pána Boha? Trochu nejapné! Přesto ale působivý protiválečný film. Takže ode mne slabší 4*. ()

ConanVJ

Mě to do půlky přišlo, jako tuctový film s danou tématikou, kterých je opravdu nespočet. Jenže jsem se hodně spletl. Film mě do sebe vtáhl, tak moc, že i v tak pomalém ději a s takovou délkou to uteklo jako akční 85 minutový nářez....... Hodně dělá scénář, který pomalu odhaluje všechny hlavní postavy a člověk si k nim postupně najde cestu i díky skvěle hrajícím protagonistům. K tomu všemu hraje nádherná hudba, která vytáhne prožitek hodně vysoko. Co považuji za další velký plus jsou emoce, kterých má film spoustu. Pro mě velké překvapení, protože jsem čekal úplně něco jiného. 85% :) ()

hous.enka

Nejsem si jistá, jestli to těmi knihami nebylo trochu překombinované a trochu násilně naroubované na celý děj filmu. Protože film jako takový mě nadchl (mám velkou slabost pro filmy nahlížené z pohledu dětí a navíc v období druhé světové války... to je pro mě jasná srdeční záležitost), ale to neustálé svírání knihy v ruce malé Liesel... No nevím. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě ten den, kdy jsem viděla film, prohlížela v knihkupectví předlohu, uznávám, že se mi film víc než líbil. Scéna s Emily Watson ve škole pro mě patří asi k těm nejlepším, na ja. ()

FFilipCZ

Sophie Nélisse je hodně talentovaná herečka a velké plus si u mě získává i tím, že je celkem dost podobná mé oblíbené Chloë Grace Moretz. Celkem pomalé tempo s perfektníma okamžikama (smutné, vtipné i romantické). Konec mne trošku zklamal, stejně jako to, že všichni Skopčáci mluvili anglicky. Místy se to prostě nehodilo, ale to nenaděláme nic. ()

keddy79

Nevím, čím to je, ale tento film na mne působí strašně uměle. V hlavní roli barbie holka s dokonalými loknami mi do (anglo)německého městečka v obodbí druhé světové mi prostě nesedí. Věřím tomu, že kdybych nečetla předlohu, tak bych si po měsíci děj filmu stěží pamatovala. ()

MartinezZ

Zajímavě pojatý příběh "z druhé strany", ale tak nějak viděný dětskýma očima, které nepojmuly všechno, jen to hezké nebo skutečně zásadní, což je škoda, protože tohle byla spíš válečná tragická pohádka , což, jak uznáte, je hodně divné skloubení žánrů - a máte pravdu, moc to k sobě nepasovalo. ()

-Ravee-

Propašovat product placement od Applu do srdceryvného příběhu z doby WW II to už je marketingová extraliga (čti demence).. ()

Paxxx.cz

Poměrně vydařený válečný snímek těžící z výborných hereckých výkonu tradičně skvělého Rushe, ale i mladé Sophii Nélisse. Moc se mi líbil i dobrý ST Williamse, pár scén a především smutné zakončení plné emocí...75%. ()

javak810i

Nečtete knihy? Po zhlédnutí toho snímku začnete. The Book Thief je smutným, ale přesto velmi krásným filmem. Atmosféra druhé světové války, která byla ponurá i pro Němce - obyčejné lidi, je ztvárněna velmi přesvědčivě a to ani není hlavním motivem příběhu. Tím jsou síla slov a lidskosti. Samozřejmě pořádné drama by nemohlo fungovat bez dobrých herců, avšak o ty tu nouze naštěstí není. Muž s akordeonovým srdcem Geoffrey Rush opět exceloval a mladičká Sophie Nélisse pro mne byla pozitivním překvapením. Celkově má film mnohem větší hloubku, než se může na první pohled zdát. "Vše, co jsem se naučila, je, že život vám nic neslíbí. Tak radši začnu..." Dávám lepší 4* ()

Wysch

Well fuck that. Je mi celkem jedno, že je to klišovitý, kýčovitý příběh z nacistickýho Německa. Je mi celkem jedno, že jsem dopředu věděl, jak to skončí, aniž bych četl knihu. Ale skvělé herecké výkony (Geoffrey, Emily - u nich ten přízvuk je fakt skvělej) a k tomu neodbytnej pocit, že až ta holka vyroste, bude to kunda jaxviň (pedofilní? Jo, určitě, když se narodila, držel jsem se za ruku s nějakou třináctiletou holkou a potají za rohem jsme si dávali dětský pusinky.). No ale hlavně k tomu všemu ta darda emocí, který zprostředkovává "vypravěč", tak nenápadný a tak skvěle vymyšlený, až mě donutilo si knihu zarezervovat v knihovně a co nejdřív se do ní pustit. A tak nezbejvá než jen dodat otázku: Proč to nedávali u nás v kině? Chodím kolem něj každej den a tohohle plakátu bych si všimnul. P.S. Film jsem si... ehm... půjčil kvůi Johnu Williamsovi, a ne že ne. Proto bylo tak mírně překvapivý, že hudba byla vlastně až příliš nevýrazná a příliš neemoční. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014