Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (CinemArt)

golfoxovox1

No kde začít?... Tak asi především v podstatě věci, že je dobře, že se podobné filmy točí, neboť nám velmi nenásilným způsobem připomínají základní principy, na které občas (až často) zapomínáme. Film má velmi dobrý scénář vyprávěný netradičním zainteresovaným vypravěčem, vykreslení jednotlivých charakterů - od hlavní hrdinky, rodiče počínaje, po uprchlíka a blond kamaráda konče, super soundtrack, John Williams moc věděl, proč zrovna k tomuto snímku osobně chtěl skládat hudbu a nepochybil... (pro fajnšmekry jel podobnou orchestraci jako v Angelas Ashes) Dominantní je ale především myšlenka a zobrazení (ne)rozumu, (ne)důvěry a (ne)lidskosti. Konec je velmi silný a povedený, oddělal mě. Doporučuji jít do kina, nevím, jestli se najde letos ještě podobný snímek, který by tento v myšlenkovosti a dopadu předčil... :-) ()

Freemind

Uslzené, naivní dramíčko chlípně pomrkávající po Oscaru za nejlepší zahraniční film. Nacisti, švarný židovský chalan ve sklepě a velkooká hrdinka, která si ráda čte - to prostě musí klapnout. Papundeklová scénografie ale není ani poetická, ani autentická a vůbec tak nepomáhá už dost tak klišoidnímu příběhu, který je vyplněný všemi povinnými a předvídatelnými triky z večerního kurzu kreativního psaní. Tomu filmu jsem prostě už od začátku nevěřil ani jednu scénu, takže jsem se dvěma hodinama úspěšně pronudil v dokonalé emocionální izolaci od toho, co se dělo na obrazovce. A to i přesto, že taky NENÁVIDÍM HITLERA! Kýč heil. ()

Alementina

Na konci jsem brečela, ale jinak... pěkný film, který není nijak výjimečný. Vadilo mi, že je v angličtině s německým přízvukem... A knížka musí být nádherná, jen škoda, že jsem si ji nepřečetla před filmem... ted už se k ní těžko dostanu. ()

erased

Jako další čerstvý závan do stále znovu omílaného prostředí druhé světové války připomíná Zlodějka knih zdánlivě třeba Faunův labyrint, oproti němu a většině jemu podobných ale zůstává i přes rámec vypravěče víceméně na povrchu tématu, ve výsledku vlastně neukazuje nic, co by se neobjevilo stokrát dříve. Ne, že by na tom bylo něco špatně. Mimo skvělého obsazení a hudby je to hlavně kvůli té dětinské naivitě hrdinky i celého filmu, kdy je od začátku jasné, jakým směrem se postavy i samotný děj budou vyvíjet, proč jsou celé dvě hodiny více než válečným dramatem příjemným hlazením po duši. Přesto je škoda, že se té z předlohy přejaté postavy vypravěče nepodařilo využít nějak víc, než k otevření a uzavření celého příběhu. ()

Makky

Zlodejka kníh je čarovne obyčajný príbeh priebehu druhej svetovej vojny, kde sledujeme nesfanatizovanú nemeckú rodinu pretĺkajúcou sa problémami svojej doby. Film drží pokope najmä vďaka skvelému hereckému obsadeniu na čele so zlodejkou kníh Sophie Nélisse a mužom s akordeonovým srdcom Geoffrey Rushom. Tento príbeh má zvláštne kúzlo a napriek tomu, že rozpráva o smutnej dobe, vyčarí úsmev na tvári. ()

ABLABLABLA

"One small fact. You are going to die." Příběh o Liesel se mě velmi dotkl. Už jen to, že to celé vypráví smrtka/smrťák/smrt (vyberte si), tomu dodává punc zvláštnosti. Určitě bych neřekla, že je to film pro děti (jak jsem někde slyšela), jen kvůli tomu, že v tom děti hrají jednu z hlavních rolí, čili 10leté potomky na to do kina prosím neberte. Je to prostě dojemné, někdo by řekl citově vyděračské, já bych takové škaredé slova ale nezvolila. O skvělé hudbě a kameře ani nemluvě. Našlo se tam samozřejmě i pár úsměvných okamžiků, ať už úsměvných-vtipných (když Mama řekla o Maxovi, že alespoň někdo ocení její vaření, a on to vzápětí vyzvrací zpět do talíře), tak úsměvné-smutné (jako například to kdy si udělali menší Vánoce ve sklepě u hroudy sněhu). Vůbec, co se týče těch knih, tak kdybych je viděla hořet, taky by mi nebylo do zpěvu, takové barbarství je neskutečné. Každopádně o Sophie Nélisse doufám, ještě v budoucnu uslyším, protože ta zde předvedla něco bravurního hned vedle G. Rushe, E. Watson. "It's the only difference between us and a lump of clay. A word. Words are life." Emoce ze snímku mnou doslova proplouvaly a k takovému množství posmrkaných kapesníků jsem se už delší dobu nedostala. ()

kaylin

Film má momenty, které jsou nápadité, jsou zajímavé, ale stejně se hodně hraje na to, že jde pořád o příběh z druhé světové války, který je nahlížen očima poměrně malé holky, která se musí smířit s tím, že v takové době se dospívá jinak. Je to hezké, je to lidské, je to místy trochu prvoplánové, ale stejně mě to dokázalo chytnout za srdce. A to i díky skvělému Geoffreyovi Rushovi. ()

Verka13

Snad žádné filmové zpracování podle knižní předlohy mě nezklamalo jako toto. Kdopak že byl vlastně vypravěč? Pan Smrt? Všechno (snad kromě představitelky Liesel, Rudyho a Hanse) špatně. ()

blackrain

Postava Smrti byla hodně zajímavá. Jeho komentáře nutí člověka přemýšlet, i když se ve filmu ojbevuje na několik chvil. Psané slovo má velkou sílu a kouzlo, proto se nedivím, že Liesel knihy tolik fasconavaly a přitahovaly jako magnet. Já nesmím projít kolem žádného knihkupectví, protože si vždy nějakou odnesu domů. Při sledování filmu jsem si vzpomněla na Předčítače a Vlak dětství a naděje s výbornou Helenou Růžičkovou. Ta by si mohla s Emily Wotson podat ruku. Obě byly ze stejného těsta, i když Rosa používala poněkud drsnější slovník. Přestože se tenhle příběh odehrává v tragické a nelehké době, tak dokáže člověka pohladit po duši. Občas působil až pohádkově. ()

..Lucas..

Mám velmi rád filmy o 2. světové válce a tento nebyl výjimkou. Neobvyklý styl vyprávění a velmi dobrý příběh, pro mne jeden z nejlepších filmů roku 2013, dojemný, krásně natočený a výborně zahraný. Geoffrey a Emily to zahráli skvěle, ale ani Sophie, Ben a Nico nezaostávali. ()

Mikita

Kdyby do filmu nacpali všechny ty hrůzy, či všechny ty dojemné věci z knihy, pak by to vše nejspíš mnozí považovali za citové vydírání a ve finále by to ubralo na hodnotě filmu. (Pak by to byl kýč, na tomhle nic kýčovitého není.) Přestože mě mrzí, že všechny mé oblíbené scény zůstaly jen v knižním světě a v mé fantazii, musím ocenit, jakým směrem se nakonec film ubíral. Bylo to poutavé vyprávění jednoho nádherného lidského příběhu, vyprávění o tom, jak síla slov může změnit mnoho lidských životů, a i když Lieselina slova nejsou tak mocná, jako ta Vůdcova, stojí za to je poslat dál. Komorní příběh z hrozné doby je nakonec podán důstojně a nepříliš tísnivě. Možná nám podivný vypravěč ulehčuje všechny ty smutné věci a my můžeme vnímat tu naději, odvahu a tu radost, která má ve filmu paradoxně navrch. V knize mě naprosto dojala snad každá kapitola, malinko jsem to čekala od každé minuty filmu, ale ve finále nejsem zklamaná, nejsem zničená a ubrečená, jen znovu dojatá lidskostí. Skvělá hudba, herecké obsazení i atmosféra. ()

italka63

Nádherný příběh viděný očima osiřelé, dospívající, krásné dívenky ve válečném Německu, která se dostala do pěstounské náhradní rodiny, jejich postupné sžívání i válečné útrapy, které vyvrcholily ukrytím židovského mladého muže Maxe ve sklepě.Její láska ke knihám a četba ho navrátily zpět do života a i přes další obrovskou rodinnou tragedii Liese dožije plnohodnotný život. Já prostě téhle dívence s obrovskýma očima a bezelstným srdcem věřila všechno a závěr mě neuvěřitelně dojmul.Skvělé i zbývající herecké obsazení, tudíž nic jiného než plný počet hvězd dát prostě nemohu. ()

rt12

Největším plusem celého počinu je pro mě výkon mladičké Sophie Nélisse. Jinak není pro mě snímek ničím převratným. Námět podobný jako ,,Musíme si pomáhat", ovšem to byl pro mě lepší film ve všech směrech. ,, Zlodějka knih" se pouze snaží tvářit dramaticky. Vykreslení ostatních postav je černo - bílé, jasně dané, po celou dobu stejné a uzoufání nudné (trpělivý otčím, drsně-hodná macecha, svině soused, hodný chlapec, zlý chlapec) . Bohužel sladký konec dokanale zabil zajímavý drsnější závěr, ve kterém si smrťák vybírá svou daň. ()

MATADOR

Jak natočit zajímavý válečný film? Po všech těch tématech to jde opravdu obtížně a velmi mě mrzí, že Zlodějka knih to "nedokázala" dotáhnout výše. O knihách se vlastně moc nemluví, hlavní představitelka vlastně jen ráda čte, i když to půlku filmu vlastně ani neumí. Hrůza druhé světové války v malebné vesničce je vyobrazena velmi dobře, ale celkový dojem kazí je to, že to vlastně bylo takové ... no, o ničem, když to tak řeknu, ale postavy byly dobré! ()

stration

Vynikající Geoffrey Rush, ale jinak mlácení prázdné slámy a nic, co si budu pamatovat delší dobu. Orámování vyprávění a "vypravěč" jsou fajn nápad, ale bohužel jediný, kterým se film alespoň trochu liší od tuny dalších, podobných. Trochu zklamání. ()

togaf

Film rozhodně není špatnou adaptací, jenže se z ní vytrácejí dva nejdůležitější prvky z knižní předlohy. Důležitost a originalita Smrti jako průvodce a vypravěče a motiv knih. Knihy a jejich "krádeže" jsou ve filmu okrajovou záležitostí. Taky je škoda, že fiml není natočený v němčině, vyloženě by mu slušela. Německý přízvuk angličtiny a občasné "nein, ja" není adekvátní náhrada. Dojemný konec ve filmu zůstal, jen je jako obvykle trochu přemrštěný. Herecké obsazení je ovšem výborné a pro nečtenáře předlohy je film minimálně o hvězdičku výš. ()

runner85

Jeden z najlepších vojnových filmov ktoré som kedy videl. Príbeh z obdobia druhej svetovej vojny očami obyčajného nemeckého obyvateľstva je parádne spracovaný. Konečne ! pretože tu máme len plno filmov kde sú buď hrdinskí Američania alebo potom Židia. Okrem toho tu máme postavu vyprávača čo ja vo filmoch zbožňujem a veľmi často je to záruka úspechu... ()

FilmFan24

Smrt vypráví příběh z nelehké doby, který je velkou oslavou života...Zfilmovaný knižní bestseller Markuse Zusaka přináší pohled na válku očima dětí. Bezchybná výprava filmu, dobře zvolení herci a nádherná Williamsova hudba umocňují humánní vyznění snímku. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014