Válka o planetu opic

Vojna o planétu opíc

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Nový Zéland, 2017, 140 min

Ona ta Planeta opič je vcelku opiči, copak o to, ale leccos se jí daří. Kroutí se jako píďala, aby se naroubovala na prastaré... následovníky v podobě původní hodnělogie, za to smek. A je to nakroucené moooc hezky. Jak od maminky. Mončičáci takřka živí, jeden by s nima nejen soucítil, ale i pokra zahrál, hlas jim dal, zoufalejší prasesoři nad šimpkami jistě i pohoní, a v pražské zojo pak, pohánění marnou nadějí, si permice zřizují. Horší to je s prostomyslnými blbečky, mezi které se hrdě počítám. Nás tak trošku ruší (so-oiler) některé drobnosti. Kupříkladu, namátkou a jen tak od boku - kdybych si v očekávání konfliktu s pomyslnou, masivně vyzbrojenou armádou severu budoval barikádu, asi bych metr za ni nezaparkoval vlak s cisternami ropy, nafty, benzinu, propanu, butanu a jejich kříženců. Kort, kdybych seděl na bunkry poddolovaném kopci, kde by se to schovávalo jak u severních Kimů. Leda... leda že bych byl Vůdy, který má ve zvyku se slaňovat do hnízd primátů a tam dělat nesmyslné věci, které vážně ničemu nepomáhají, ničehož neřeší a i jinak jsou naprosto ku hovnu. Leda na druhou.... že chtěl vyprovokovat srstnatce k migraci, aby je mohl pochytat, protože potřeboval agresivní, nespolehlivé, líné a natvrdlé otroky pro stavbu té zdi, za kterou hodlal nasunout to železniční cargo. Víte co? Píčáren je tolik, že bych proděravěl klávesnici, nechám to být. Za vidění film stojí a slabším povahám i slzu z kanálku vymáčkne. Prasesorům z váčku. Semenného. Budiž jim všem přáno.(20.10.2017)

• Tsunami_X

Trpěl jsem jak makak na řetězu. Nejděsivější kolovrátkový klavírní motiv za poslední dekádu podkreslující neutuchající tklivé digi-pohledy, stopadesátá variace na plk. Kurtze a kapitána Obviouse (Apokalypsa je tímhle směrem), temný lesní survival přecházející do závěrečného Komanda (útěk z lágru, že by člověk brečel) a cesta z bodu A do bodu B, která by snad fungovala maximálně jako tutorial nebo první mise ve videohře. Tohle měla být opičí Treblinka a ne Jáchymov.(17.8.2017)

Vojnový western s opicami? Prečo nie. Veľmi pomalý, veľmi neakčný, veľmi pôsobivý a fakt veľmi dobrý blockbuster. Trikovo neuveriteľné, herecky užasné a najmä v prvej polovici takmer dokonalé. Škoda prepálenej dĺžky a občas nie úplne ideálneho scenára. Kvalitatívne niekde medzi jednotkou a dvojkou. 9/10(14.7.2017)

Ľudstvo si nezaslúži prežiť. Po toľkej temnote svet na najbližšie desaťročia potrebuje ticho a predať nadvládu opiciam. Matt Reeves nenápadne podsúva napojenia na starú sériu (najviac asi v súvislosti so skvelou Novou). Pocity sú pozitívne a nadpriemerné. Je to temné, dojemné, nie príliš akčné, ale v podstate to nevadí, napätie udržuje vyhrotenosť celého konfliktu ľudstvo/opice. Dokonca je tu humor, ktorý funguje a pritom nenarúša celistvosť pochmúrne ponurej atmosféry. Plusom sú kvalitné postavy (opičie aj ľudské, spomenúť samozrejme musím Harrelsonovho „plukovníka“). Vadil mi jemne odfláknutý scenár. Viacero vecí mi v ňom nedávalo zmysel. SPOILERY Pochopil som to správne, že armádu sveta rozprášila jedna lavína? Že stovky opíc stráži jeden týpek so samopalom, nechajúci sa ako dieťa vyprovokovať bobkami? Prečo sa na konci Cézar ukazoval vojsku? Niektoré veci mi nedocvakli (prečo plukovník šiel k vodopádu, keď sa uspokojil len so zabitím dvoch anonymných opíc a hneď na to ušiel? Alebo si myslel, že dostal vysneného Cézara a to mu stačilo? Odkiaľ vedel, ako vyzerá? Čudný bol i absurdný nápad profesionálneho vojaka obrániť sa pred nepriateľmi (ľudskými a vybavenými najšpičkovejšou vojenskou technikou + v niekoľkonásobnej presile) postavením akéhosi, ehm, kamenno-dreveného múru?!? Wtf??? A ako v jednotke a dvojke, aj tu mi vadí, že sa nedozvieme, ako je to so zvyškom sveta, pretože nezabúdajme, že primárne sledujeme čisto USA (resp. ani to nie, v každej časti v podstate len pár štvorcových kilometrov!) a vôbec netušíme, ako to vyzerá napríklad v Texase, Severnej Kórei, Afrike alebo v Maďarsku. A môže niekto prosím vás odpovedať mojej manželke na otázku, prečo bol vo filme len jeden orangutan a asi milión šimpanzov? Ďakujem. SPOILERY(5.10.2017)

Vynikajúce zavŕšenie vynikajúcej trilógie. Je to tak excelentne zrežírované (každý záber premyslený) a príbehovo a emocionálne silné, že ani nevadí, keď si scenár párkrát pomôže náhodou či idiotsky konajúcou postavou (ľudskou, samozrejme). Mám rád filmy, ktoré nemusia tlačiť na akčnú pílu, aby mali neustále tempo a napätie, a triky v nich pokorne slúžia príbehu a neprehlušujú dej.(3.8.2017)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 15 000 pracovních míst. (BMW12)

• - V úvodu filmu, kdy jsou titulky popisovány předešlé události, je vždy zvýrazněno slovo, kterým začíná každý z filmů nové série. Jsou jimi RISE - zrození, DAWN - úsvit a WAR - válka, která se nakonec změní v celý název filmu. (necisty)

• - Woody Harrelson (Colonel) a Judy Greer (Cornelia) sa stretli už vo filme Wilson (2017). (WalterIK7)