Válka o planetu opic

Vojna o planétu opíc

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Nový Zéland, 2017, 140 min

Třetí opičí příběh z nastavené laťky rozhodně neklesá a představuje tak důstojné zakončení téhle (pro mě trochu překvapivě) povedené trilogie. Osudovost je cítit ve vzduchu, a i přes všechny útrapy, které komunitu lidoopů v čele s charismatickým Caesarem potkávají, je tak nějak patrné, že se čas lidí chýlí ke konci. Právě tahle atmosféra udrží pozornost i v první polovině, která je nečekaně pomalá a rozvláčná, aby připravila pozice pro očekávaně epický závěr. Z poslední třetiny sice možná šlo vytřískat trochu víc, přesto se okradeni cítit nebudete a takhle komplexní zážitek blockbustery obvykle nenabízejí. Pro fanoušky předchozích dílů samozřejmě povinnost a kdo se bál, že tomuhle ambicióznímu oprášení legendy dojde časem dech, může být v klidu. Opice jedou!(16.8.2017)

• Psychor

Matt Reeves má do kvalitního režiséra či scénáristy velmi daleko a snímkem War for the Planet of the Apes, který nesahá Boullemu znamenité předloze ani po kotníky, své neumětelství opět potvrdil. Těšil jsem se na brutální opičí řezničinu, jenže Reeves mi místo toho naservíroval značně okoralé veganské tofu, kde přísnější měřítko snese jedině peprnější prolog. Za pochvalu stojí práce na VFX, kdy zejména opice zaujmou svou neskutečnou realističností, ale co je to platné, když se příběh plazí vpřed doslova šnečím tempem. Vágní chararkterizace postav, přestřelená stopáž či všudypřítomná unylost bohužel vyústí ve skutečnost, že pár hodin po projekci už vám na War for the Planet of the Apes zůstane v hlavě pouze mlhavá vzpomínka. Škoda promarněného potenciálu, jelikož tato divácky vděčná látka by si určitě zasloužila důstojnější zpracování. Jedna hvězda.(12.7.2017)

• Renton

K uzívnutí napínavé aneb jak nesmrtelná opice ze silného rodinného zázemí přežije jakýkoliv konflikt. Příště může narukovat i do třetí světové, deus ex machina je na jeho straně. Andy Serkis a celkově CGI je zdařilé, přesto by bylo zábavnější sledovat přírodopisný dokument nebo nějaký bojový. Tady se to nepotkalo ve správném souladu. Prvního je tam moc a toho druhého zatraceně málo a když, tak hodně mimózní. Škoda, (r)evoluci prvního dílu nesahá ani jedno pokračování ani po kolena.(19.7.2017)

Co je to za extra "vopičárnu"?! To je přece pochmurné opičí drama, překvapivě na hony vzdálené jednotvárným blockbusterům, u nichž se jen bezmyšlenkovitě divák živí popcornem. Tahanice o moc mezi opičím a lidským druhem trvají už patnáctý rok. Vůdce opičáků Cézar na začátku příběhu zažije bolestnou ztrátu. Po útoku vojenské armády lidí na jeho tlupu přijde o svoji družku a jeho synek padne do zajetí. Následně uspořádá trestnou výpravu a se svojí družinou, do které po cestě ještě přiberou němé děvče a milého opičáčka mluvícího lámanou lidskou řečí, se vydá mstít své blízké. I on ale padne do zajetí. O svoji opičí důstojnost a vrozený "opičí" cit pro morální hodnoty bude muset bojovat v zajateckém táboře, kde se také konfrontuje s nelidskými praktikami zlotřilého Plukovníka v zajímavém podání Woodyho Harrelsona. Ze značně psychologické stavby příběhu, a ne úplně akčního přístupu, museli být producenti povážlivě nervozní, což se zřejmě projevilo na nedostatečných tržbách v kinech. Vždyť nejvíce rozmáchlé akce je k vidění na začátku a na konci filmu. A to má film přes dvě hodiny. I když je příběh na akční sekvence chudší, není až takové akční vyžle. Emocionální vypětí i napětí je natolik silné, že bohatě nahrazuje akční sekvence. Přítomno je brilantní až revoluční CGI, sice se nemohu zbavit dojmu, že mně Cézar přišel méně zajímavě "naanimovaný" oproti ostatním opičákům, ovšem technicky je to tak propracované, že se do toho dá vžít i po opičácku vydávat "uání". Matt Reeves se svým kreativním týmem dost zariskoval, když film pojmenovali epicky a rozmáchle, přitom z toho vzešlo komorní a sofistikovaně laděné drama. Reeves byl po unylém předchůdci na odvolání, u trailerů na tohle završení série jsem pravidelně nudou klimbal, ale výsledek je fakt zajímavý a zároveň pozoruhodný. Určitě ale i tak platí, že restart série byl pro mě více strhující, dvojka velký kvalitativní propadák, třetí díl upadající dojem podstatně vylepšil. Planeta opic to má zdárně za sebou, někteří její hrdinové rovněž, už žádný nášup v podobě dalších dílů nepřijde. Až na výpadek u dvojky, to byla fajn novodobá i novátorská série. Absolutně ji nelze srovnávat s klasickou sérií z minulého století, ani s přebujelým opusem Tima Burtona. Opicím zdar a sílu! 10/10(22.8.2017)

Filozofické disputace, proloženě nějakým tím dějovějším prvkem, poněkud copollovského stylu. Chápu, někomu to sednout nemuselo, ale člověk až zíral, jak se tahle Planeta opic vrací k přemýšlivému tvaru původního snímku a téměř vše v ní v rámci naší civilizace souvisí se vším od minulost až někam za obzor. 90%.(29.8.2017)

• - Scenáristi Mark Bomback a Matt Reeves získali dostatočný čas na prípravu. V rámci nej dostali k dispozícii aj kino u Foxov, preto veľkou časťou ich pracovného dňa bolo sledovanie filmov a diskusie o nich. Na programe mali Most cez rieku Kwai (1957), Apokalypsu (1979), Vyhnanca Joseyho Walesa (1976), Nezmieriteľných (1992), všetky filmy zo ságy o Planéte opíc, či Impérium vracia úder (1980). Snažili sa prísť na to, aký pocit by tento vojnový film mal vzbudzovať. (classic)

• - Válka o Planetu opic nabídla 15 pojmenovaných opičích postav. To je z celé novodobé trilogie vůbec největší číslo. [Zdroj: NaFilmu.cz] (Bioscop)

• - Natáčelo se v kanadském Vancouveru a v oblasti Kananaskis. Natáčení začalo 14. října 2015 a skončilo v březnu 2016. (PaTeXx)