Válka o planetu opic

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2017, 143 min

Caesar potřetí, Caesar naposledy. Pokud jdete na film s vidinou dvouhodinového krvavého konfliktu mezi lidmi a opicemi, zůstaňte raději doma - "War for the Planet of the Apes" je masakrem převážně emocionálním. Reeves sundal nohu z plynu a naleštěný sporťák bez osobnosti vyměnil za starou, ale ověřenou klasiku. Výsledkem je "Planeta opic", která je nejen nejlepším dílem trilogie, ale zároveň dílem nejpodobnějším kultovnímu originálu. *standing ovations*(16.7.2017)

Čtyři z lásky k Caesarovi a z respektu k odvaze Matta Reevese natočit film, který do značné míry stojí na tichu, gestech a pomalosti. Snaha neuspěchat vyvrcholení trilogie bohužel vede k tomu, že ho film naprosto zaspí. Chybí tu silný protihráč ráže Koby (však ho také film musí v některých chvílích vyvolávat alespoň jako přelud), Woody Harreleson je hodně panákovitý, taková snadná šablona, light verze plukovníka Kurtze zbavená skutečných démonů. Úvodní část strhující i díky invenčnímu minimalismu Michaela Giacchina a Seresinově detailní kameře s proměnlivou hloubkou pole, prison break druhá polovina se bohužel vleče, chybí jí energie i nosné dilema. Samotné rozuzlení je sice nápadité a v klíči celé trilogie, ale slibovaná ape-pocalypsa není ani zdaleka tak osudová a zdrcující, jak by si trilogie nápaditě přenášející humanitu na opice zasloužila. Triumfem je tak jen neskutečně detailní a precizní animace / herectví všech zúčastněných. Lehké zklamání. [70%](12.7.2017)

Nečakajte žiadnu “war”, tá tu trvá asi štyri minúty. Film je pomalou, citlivo rozprávanou “putovníckou” drámou se zameraním na rôznorodé postavy a ich vzájomnú pocitovú interakciu, samozrejme v dokonale nadizajnovanom prírodnom prostredí. Podobne ako v poslednej Knihe džunglí, herecké výkony motion capture tvárí opíc načisto zatieňujú živých hercov (vrátane W. Harrelsona). Ich prevedenie v detailoch kože/srsti je technologicky zase o kus ďalej než v Dawn. Neskutočné.(12.7.2017)

• Psychor

Matt Reeves má do kvalitního režiséra či scénáristy velmi daleko a snímkem War for the Planet of the Apes, který nesahá Boullemu znamenité předloze ani po kotníky, své neumětelství opět potvrdil. Těšil jsem se na brutální opičí řezničinu, jenže Reeves mi místo toho naservíroval značně okoralé veganské tofu, kde přísnější měřítko snese jedině peprnější prolog. Za pochvalu stojí práce na VFX, kdy zejména opice zaujmou svou neskutečnou realističností, ale co je to platné, když se příběh plazí vpřed doslova šnečím tempem. Vágní chararkterizace postav, přestřelená stopáž či všudypřítomná unylost bohužel vyústí ve skutečnost, že pár hodin po projekci už vám na War for the Planet of the Apes zůstane v hlavě pouze mlhavá vzpomínka. Škoda promarněného potenciálu, jelikož tato divácky vděčná látka by si určitě zasloužila důstojnější zpracování. Jedna hvězda.(12.7.2017)

Války moc neuvidíte, spíš pár ojedinělých bitek, ale film má působivou atmosféru dobrých válečných filmů - takový depresivní opičí Most přes řeku Kwai. Díkybohu (narozdíl od druhého filmů trilogie) tu naprostou většinu času strávíme s naší hvězdou Césarem, který je stejně jako vždy naprosto magnetický a je srdcem filmu. Naprosto naplňuje archetyp mýtického vůdce a zachránce bez toho, aby byl klišovitý. Znovu tleskám působivého spojení skvělého motion capture, filmových efektů a vymazleného hlasovému projevu a herectví Andyho Serkise (hodně tu připomíná slavný hlas Benedicta Cumberbatche). César i všechny opice vypadají naprosto realisticky a navíc skvěle hrají (dlouhé chvíle se tu film úspěšně spoléhá jen na "herectví" opic a hudbu, protože opice komunikují většinou jen znakovou řečí). Scénář nabízí několik chytrých a překvapivých zvratů, atmosféra je hutná, jen ten padouch sice má zajímavou motivaci, ale sám o sobě zase tak zajímavý není. Nakonec zjistíte, že konflikt se tu odehrává na mnohem menší škále, než se předtím zdálo. Což nemusí být zase tak na škodu, protože film nabízí uzavřený, ucelený příběh, braný tentokrát víceméně jen z pohledu lidoopů. A je to hodně zajímavé.(12.7.2017)

• - Spoiler: Závěr filmu odkazuje na starozákonní knihu „Exodus“. Mojžíš vyvede židy přes poušť z Egypta, sám však do Kanaánu nedojde, podobně jako Caesar umírá na prahu nového opičího sídla. (L_O_U_S)

• - V úvodu filmu, kdy jsou titulky popisovány předešlé události, je vždy zvýrazněno slovo, kterým začíná každý z filmů nové série. Jsou jimi RISE - zrození, DAWN - úsvit a WAR - válka, která se nakonec změní v celý název filmu. (necisty)

• - Scenáristi Mark Bomback a Matt Reeves získali dostatočný čas na prípravu. V rámci nej dostali k dispozícii aj kino u Foxov, preto veľkou časťou ich pracovného dňa bolo sledovanie filmov a diskusie o nich. Na programe mali Most cez rieku Kwai (1957), Apokalypsu (1979), Vyhnanca Joseyho Walesa (1976), Nezmieriteľných (1992), všetky filmy zo ságy o Planéte opíc, či Impérium vracia úder (1980). Snažili sa prísť na to, aký pocit by tento vojnový film mal vzbudzovať. (classic)