Válka o planetu opic

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Nový Zéland, 2017, 140 min

• Renton

K uzívnutí napínavé aneb jak nesmrtelná opice ze silného rodinného zázemí přežije jakýkoliv konflikt. Příště může narukovat i do třetí světové, deus ex machina je na jeho straně. Andy Serkis a celkově CGI je zdařilé, přesto by bylo zábavnější sledovat přírodopisný dokument nebo nějaký bojový. Tady se to nepotkalo ve správném souladu. Prvního je tam moc a toho druhého zatraceně málo a když, tak hodně mimózní. Škoda, (r)evoluci prvního dílu nesahá ani jedno pokračování ani po kolena.(19.7.2017)

Apokalypsa (strukturou, "záporákem" i až otravně častými vizuálními odkazy) naroubovaná na finále trilogie, které zase roubuje veškeré linie, postavy a motivy na původní Planetu opic skrze rozervaný vnitřní boj o Ceasarovu duši. Ano, je to značně šroubované a jakkoli o žádné conradovské Srdce temnoty v opičím podání nejde, tak výsledná "Ape-pocalypse Now/opičí Logan" je až překvapivě utlumeným snímkem prostým akce (není tu válka a i označení půtka je příliš nadnesené; tohle je Most přes řeku Kw... Planetu opic), kterému mnohá nepopiratelná "ale" (lidé jsou bez výjimky hlupáci, délka neopodstatněná, tempo nevyrovnané, deus ex machina finále) projdou díky fungujícím emocím, strhujícímu Serkisovi, uhrančivé první polovině a "neviditelným" CGI efektům, které tu nejsou pro efekt.(12.7.2017)

Spoilery. Ľudstvo si nezaslúži prežiť. Po toľkej temnote svet na najbližšie desaťročia potrebuje ticho a predať nadvládu opiciam. Matt Reeves nenápadne podsúva napojenia na starú sériu (najviac asi v súvislosti so skvelou Novou). Pocity sú pozitívne a nadpriemerné. Je to temné, dojemné, nie príliš akčné, ale v podstate to nevadí, napätie udržuje vyhrotenosť celého konfliktu ľudstvo/opice. Dokonca je tu humor, ktorý funguje a pritom nenarúša celistvosť pochmúrne ponurej atmosféry. Plusom sú kvalitné postavy (opičie aj ľudské, spomenúť samozrejme musím Harrelsonovho „plukovníka“). Vadil mi jemne odfláknutý scenár. Viacero vecí mi v ňom nedávalo zmysel. Armádu sveta rozprášila lavína? Stovky opíc stráži týpek so samopalom, nechajúci sa ako dieťa vyprovokovať bobkami? Prečo sa na konci Cézar ukazoval vojsku? Prečo plukovník šiel k vodopádu, keď sa uspokojil len so zabitím dvoch anonymných opíc a hneď na to ušiel? Alebo si myslel, že dostal Cézara? Čudný bol i absurdný nápad profesionálneho vojaka obrániť sa pred nepriateľmi (ľudskými a vybavenými najšpičkovejšou vojenskou technikou + v niekoľkonásobnej presile) postavením akéhosi, ehm, kamenno-dreveného múru?!? Wtf??? A ako v jednotke a dvojke, aj tu mi vadí, že sa nedozvieme, ako je to so zvyškom sveta, pretože nezabúdajme, že primárne sledujeme čisto USA (resp. ani to nie, v každej časti v podstate len pár kilometrov) a vôbec netušíme, ako to vyzerá napríklad v Texase, Severnej Kórei, Afrike alebo v Maďarsku. A môže niekto prosím vás odpovedať mojej manželke na otázku, prečo bol vo filme len jeden orangutan a asi milión šimpanzov? Ďakujem. SPOILERY(5.10.2017)

Moc nerozumím tomu proč se tenhle díl líbí víc než ještě poměrně ucházející Dvojka. S tím jak ubývá lidských postav začíná to být pro tuto sérii poměrně smrtící. I přítelkyni moc nejde na rozum jak můžou gorilí samci sedlat koně a ti je v pohodě uvezou. No ale budiž, problém třetího dílu Opiček není ani tak otázka kolik uveze kůň jako spíše fakt, že se tady mluví o nějaké válce. Nevím jak vy, ale já si Válku o planetu opic představuji trošku jinak než jednu základnu, ve které mají nádrž která může kdykoliv vybuchnout a která se nachází přímo pod obrovskou horou, ze které je může kdykoliv zasypat lavina. Hrdinného James Bondovského Caesara mám už úplně plné zuby. Dokud naše opičky jedou zasněženou krajinou není to ještě tak hrozné, ale druhá polovina se odehrává už zcela na lidské základně a to už je tedy zívačka. Bad Ape je nejotravnější postava série. Dvojce vládl pevnou rukou Koba. Tady jsme dostali Apokalyptického Woodyho, ale dostává hrozně málo prostoru. Ape-pokalypse odkazuje si myslím zcela jasně k legendě. Naproti tomu z tohodle díla se žádná legenda nestane a v mých očích se jedná o solidní průserek. Čtyřku určitě nechci. Zrození: 85%, Úsvit: 70%, Válka: 50% PS: Závěr se snaží vydolovat nějaké emoce, ale u mě se naproto míjí účinkem.(6.11.2017)

Čekal jsem víc. Scénáristických berliček je tu víc než v domově důchodců, akce je díl od dílu méně, napětí vzalo pro jistotu roha úplně, no a snaha o novodobého skoro Jar-Jara taky zrovna nepotěšila. Ale jinak dost fajn, protože atmosféra prostě pořád jede a ape-apo LotRovskej začátek nemá chybu. 7/10(13.7.2017)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 15 000 pracovních míst. (BMW12)

• - Woody Harrelson (Colonel) a Judy Greer (Cornelia) sa stretli už vo filme Wilson (2017). (WalterIK7)

• - Spoiler: Závěr filmu odkazuje na starozákonní knihu „Exodus“. Mojžíš vyvede židy přes poušť z Egypta, sám však do Kanaánu nedojde, podobně jako Caesar umírá na prahu nového opičího sídla. (L_O_U_S)