Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním. (Film Europe)

Johny_fork

Leviatan na mě působí jako autentické vyobrazení současným ruských poměrů. Drsný a surový snímek vyvolává v divákovi pocit naprosté bezbrannosti. Filmu škodí některá hluchá místa a příliš velkolepá stopáž. ()

Hismael

Casting musel probíhat asi nějak - máte rád vodku? Zahrajte nám opilost. Jestli se takhle v rusku chlastá běžně, tak se nedivím, že jsou tam schopný všeho. Film má poměrně dobrou myšlenku, ale na to jak je dlouhý, působí díky nekonečným záběrům spíše prázdně. Leviatan je hlavně pro náročnější diváky, kteří nemají problém s trpělivostí. Tohle je přesně ten film, o kterém můžu říct, že je natočený s citem a všechno zapadá do sebe. Herecká nebo umělecká hodnota, mě bohužel v tomto případě až tolik nezajímá, když jsem se při sledování moc nebavil. ()

Marek1991

Zas sa nám tu vyvracali mnohí do komentárov, ach. Chápem, že v čase, kedy mnohí na východe Ukrajiny chceli k Rusku a ruská propaganda začala pracovať viac, to isté robila aj tzv. západná a myslím, že dôvod úspechu tohto ruského filmu je práve v kritike Ruska v takej dobe. Poznám mnoho ruských filmov, ktoré kritikou neušetrili svoj kraj, až má človek pri nich pocit, že to bolo najhoršie miesto na život vždy, prípadne je. Poznám mnohé propagandistické, najmä zo sovietskej éry, no našli sa tam aj kritické, to isté v súčasnosti, kde mám skôr pocit, že sa kritiku mnohí filmári snažia opäť skrývať, z čoho by mohlo vyplývať, že sa v Rusku pohoršuje. Pravda je taká, že ešte prednedávnom sa tu mnohí rozplývali nad duchovnom Ruska vo filme Ostrov alebo ešte predtým ospevovali podobné duchovné Tarkovského filmy a dnes sú schopní ruskí konzervativizmus brať ako nepriateľa tzv. západného liberalizmu, v ktorom sa zrazu vidia. Tí, čo ospevovali Zvjagincevov Návrat a jeho ďalšie predlhé diela sa im už tak, podobne ako mne, nepáčili a tiež sa im zapáčili mnohé pozitívnejšie súčasné ruské diela, ktoré vyplnili určitú medzeru nesfilmovaných tém mnohými udalosťami z minulosti, akými boli filmy o Kolčakovi (aj keď tu ide skôr o určitý romantizmus a nesplnené túžby), futbalistoch vzdorujúcich nacistom v Kyjeve počas 2. svetovej vojny, Charlamovovi, Gagarinovi, zrazu sú schopní odsudzovať propagandu, diktovanie tém, problém vnútri ruského filmu. Skutočne sa niečo v ruskom filme zlomilo? Nie je to len otázka na dokumenty a to, čo vydávajú von ľudia s pomocou štátu? Zachycuje Zvjagincev nejaký zlom v časoch, kedy sa ľud vo väčšej miere zjednotil okolo Putina, toleruje mu určité prešľapy kvôli snahe vonkajšieho nepriateľa ovládnuť práve to ich? Možno sa to dozvieme časom a potom autora budeme ozaj brať ako niekoho s vizionárstvom a nadčasovosťou podobným Tarkovskému, no v určitom liberálnejšom štýle. Čo ma mrzí na jeho dielach je stále taká tá pochmúrnosť a severské prostredie a kritika spoločnosti, proste smutné témy. Pritom mám pocit, že Rusi si tak dobre ako za Putina ešte nežili. Áno, štát sa vie pochváliť aj sám a veľkí ľudia skôr nájdu chyby, keď sú ostatní omámení, no mám pocit, že ruská spoločnosť je dosť vyvážená kritikou ľudí z veľkých miest, z prozápadne orientovaných organizácií, médií, politických strán a iných a naopak pozitivizmom stále sebavedomejšieho štátu a domáceho systému. Problém nastáva teraz, keď sa konflikt týchto dvoch strán vyostruje, obe prestávajú počúvať kritické názory a obe strany začínajú utláčať, či už prorusky naladených na tzv. Západe alebo kritikov vnútri Ruska, obe sa následne utiekajú k svojim, nahrávajú im na smeč a pritom by sa obe skupiny mali viac počúvať a odsúdiť tak propagandu na tzv. Západe, či to isté v Rusku, no nikto akoby nechcel byť ten prvý, ktorý by to skončil, možno zo strachu, že tak druhá strana neučiní tiež a skôr sa posilní o ďalšie hlasy v snahe vyhrať boj. Je mi jasné, že to, čo sme mohli vidieť vo filme sa môže diať v Rusku a že odľahlé oblasti, ďaleko od všetkého si tým asi vytrpia najviac bezmaskovito a naplno. Je mi jasné, že toto je ten problém, prečo by som aj ja mal problém žiť v Rusku, napríklad v teplejších oblastiach niekde pri Soči, o čom som kedysi sníval, no na obranu Ruska treba povedať, že toto nie je len jeho problém, tento film by sa dal aplikovať na rôzne časti sveta a zrejme by dopadol rovnako, lebo buď je to moc korporátna, moc peňazí alebo moc štátna, moc úradov, ktoré vám vedia narobiť problémy. Preto to pokrytectvo napríklad vo vzťahu k viere tých boháčov s drahými autami je vo filme skvelá vec, no obrázok Putina, akoby chystaná streľba do prezidentov, či bývalých ústredných tajomníkov, obyčajné ruské mafiánske praktiky sú tu akoby ničím a pri tej zdĺhavosti a atmosfére, ktorá mala byť zrejme prispôsobená prostrediu. Film vyznieva možno aj málo kriticky voči problémom, ktoré tam sú, aj keď ukazuje veci príliš jednoducho a možno také aké sú. V oblasti nejakých Maledív by to bol asi hektickejší film a ľudí by viac zaujal než zaostalé oblasti Ruska, ktoré možno na to trpia najviac a preto je tam možné niečo zlé vo väčších rozmeroch, no radšej to mohli zasadiť niekde do území okolo Bajkalu, Soči, niekde, kde by to malo rýchlejšie tempo, bolo v živších prípadne menej zaostalých miestach, kde by bola nutnosť konfrontovať pozitíva a negatíva ruského sveta viac, kde by z oboch bolo omnoho viac a aj keby to možno skončilo tiež negatívne, človek by si vedel urobiť aký taký obrázok bez potvrdzovania si názoru, ktorý si vytvoril napríklad dlhodobým sledovaním propagandy o Rusku z Českej televízie alebo už prakticky väčšiny médií na tzv. Západe v súčasnosti. Tento film je pre mňa neúplným obrázkom vedúcim k predčasným a pokriveným názorom, nehovoriac, že sa mi zdá prehnaný v tej bezobsažnosti, či dĺžke. Dobré dielo to je, no jeho nevyužitý potenciál nechal len ďalšie prázdno namiesto zdvihnutia ozajstného varovného prsta. Inak, chcel by som vidieť v súčasnosti podobný film z Ukrajiny, kde sa chystajú masívne privatizácie akoby v štýle Ruska z 90. rokov a kde je podľa mňa podobná mafiánska situácia, akurát mám pocit, že ten tzv. Západ tam nad ňou zakrýva oči. () (méně) (více)

curunir

,,ROZPRÁVKA?" ,,NIE. TO JE Z BIBLIE." __ Po atmosférickom Cosmatosovom béčkovom horore ide o druhý film rovnakého názvu, ktorý som videl a do tretice mi ešte zostáva experimentálny dokument, na ktorý som sa zatiaľ neodhodlal. Tým končia akékoľvek porovnania. Film má veľmi málo spoločné s tématikou mora a slávna morská obluda je tu čisto dejovou metaforou, do konkrétnosti prevedená iba v symbolickej kostre veľryby vyobrazenej na filmovom plagáte. Azda zostáva na škodu, že sa v celej svojej pôsobivosti objaví iba v dvoch záberoch. Formálne i obsahové kvality snímky dokladá množstvo ocenení. ,,Leviathan" bol opäť filmom, ktorý ma napriek svojej dĺžke vedel bez problémov zaujať ako svojim príbehom či hereckými výkonmi, tak aj výbornou kamerou snímajúcu sugestívnu krajinu, pre ktorú zložil Philip Glass absolútne nenápadnú kompozíciu, rozbúrenú iba v úvode a závere natoľko povedomou melódiou, až by som povedal, že si ju vypožičal z niektorého zo svojich starších diel. To iba tak na okraj. (3544. hodnotenie, 295. komentár k filmu) ()

Philippa

Leviatan je podle bible vodní příšera (stará velryba), tvor jež vzbuzuje strach a je považován za představitele chaosu. V knize žalmů je pak psáno: " Bůh vzal pak zpět vodu a zničil mořské monstrum Leviatana, aby mohl přetvořit Zemi k obrazu svému." Zvjagincev vzal tuto větu a velmi zajímavě, ba přímo překvapivě ji interpretoval...jen jsem trochu zklamaná, že jsem neměla prostor si k odpovědím dojít sama. Že by si Zvjagincev pod vlivem chaosu prostředí, kde žije, přestával věřit? ()

baribal

I oko filmově nevzdělaného diváka si všimne, že kamera a záběry v Leviatanu jsou dechberoucí. Jednoduchý příběh s menším množstvím replik dává krásně vyniknout studenému ruskému prostředí. Strhující snímek u kterého každý dlouho dopředu tuší jak asi dopadne. ()

Ligter

V Návratu se šetřil na Vyhoštění, v Jeleně se šetřil na Leviatan. Zvjagincevova filmografie vypadá dichotomicky: Návrat byl spirituální jen tak mimochodem, Vyhoštění už bylo okázalou encyklopedií Tarkovského. A zatímco v jádru Jeleny stojí v kontextu vnějšího světa relativně malý konflikt, Leviatan už je prostornější, rozvrstevnější analýzou (nejen) ruského stavu věcí. Leviatan je filmem nesmírně ambiciózním, jehož skutečnou významovou hodnotu si možná uvědomíme až po několika letech (kdybych parafrázoval Pašu, tak nemáme kinematografickej odstup). Jen škoda, že Zvjagincev leckdy vykrádá i sám sebe. Jestli se jedná o uvědomělé sebecitace, ponechám stranou. Tak či tak, některé kompozice jsou pořád výborné a připomínají to, čím Zvjagincev začal. ()

Lukrecie

Výborný film, který si právem zaslouží nominaci na Oscara v sekci zahraniční film. Kruté severské drama o (ne)vymahatelnosti práva. Takový příběh se bohužel může odehrát v jakékoliv zemi a stát se téměř komukoliv. Přistihla jsem se, jak u filmu nevěřícně kroutím hlavou, co vše se může stát a přesto si člověk uvědomuje, že "tak to bohužel často chodí"... ()

nirvanafan

Už jsme skoro na konci, a tak můžu zhodnotit, že filmová sezóna 2014 se mi docela líbila. Hodně filmů mě zaujalo, ze spousty jsem byla dokonce nadšená, ale pořád mi NĚCO chybělo. Spousta dobrých komiksů, parádních scifi i artovějších kousků, ale stále ve mě hlodal červík, že to přece nemůže být všechno. A pak přišel ON, TEN film, o němž jsem do té doby měla jen mlhavé představy, vystoupil z hlubin v celé své kráse, bezútěšnosti, inspirativnosti, s elegancí biblického monstra, vynořil se Leviatan. Ohromující svou stopáží, zároveň vyprávějící obyčejný lidský příběh. Ponoukající k zamyšlení, aniž by při sledování nudil. Hýřící fotogenickými záběry, aniž by přerostly v samoúčelné kameramanské cvičení. P.S. Ruské filmy zjevně podléhají tvrdé cenzuře, když se společensko - kritický snímek s proticírkevním vyzněním, ve kterém visí hlavnímu padouchovi Putin na zdi, natočí za přispění státních peněz. ()

numi

Strhující vizuál, originální děj a výborně napsané dialogy. Silný a vyspělý snímek, který stahuje k průměru délka a některé líné pasáže. ()

slunicko2

Mrazivá zpráva o stavu ruské duše. Klasickou postsovětskou depku z Murmanské oblasti již výstižně charakterizovali Radek99***** a JitkaCardova**, takže odkazuji na ně. ()

Maq

Filmařsky výborné, společensky adresný příběh. A přesto... scénář jako by se záměrně vyhýbal nejdramatičtějším momentům. Domnívám se že to byl záměr; moc funguje většinou skrytě a veřejnosti ukazuje jen inscenovaná představení. --- Je to poučné i pro tuzemce, podstata je podobná, i když prostředky jsou kultivovanější, více "západní". --- Jako celek na mě film působil poněkud vlažněji, než bych si přál, nicméně účinně sdělil tu ohromnou ruskou marnost a beznaděj, tradičně zalévanou vodkou. --- Je projevem sebevědomí Putinova režimu, že takovou věc pustil. A k tomu si ještě povzdechnu přání, aby někdo spáchal alespoň takto výmluvný film o fungování moci u nás. Televizi nemám, ale co z české tvorby ke mně proniklo, to je beznadějně naivní. ()

Kaluž

Na tohle jsem se vyloženě těšil, ale nějak mě to nechytlo. Tempo vyprávění je natolik rozvláčné, že mě spíše uspávalo, rázovité chování postav je mnohdy matoucí a přestože je ústřední zápletka veskrze jednoduchá, je zbytečně nastavována řadou vedlejších odboček, takže mi nakonec v hlavě zůstal jen ten všeobjímající vizuál. A ten je teda vážně na jedničku s hvězdičkou. Jakožto kulturně sociální komentář k současnému dění to dle ohlasů nejspíš funguje, jako film však Leviatan selhává na více frontách, než by bylo záhodno. ()

italka63

No...velká, širá, je Matička Rus. Je obrovsky bohatá a obrovsky chudá. Obrovsky zkorumpovaná i poctivá. Všechno ve velkém měřítku. A uprostřed normální Kolia, který chce jen své právo. A právě cesta za ním, ta ho zničí. Dobré drama s úžasnou hudbou a vizuálem. ()

PogoJoe

V tomto nádherném prostředí bych rád strávil týden, možná dva, ale žít zde? Ani náhodou. Leviatan je vizuálně kvalitně zobrazený, syrový, zdlouhavý, ale v detailech poutavý obraz života kdesi "na konci světa" s výborně zahranými postavami. Hodně depkoidní, frustrující, atmosférický a bohužel reálný, s litry propité vodky. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST