• Kanada

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Barbara Darragh

Sice mi trochu vadily ty němé nahrané scény, ale stejně jsem klukům fandila, aby to zvládli. Líbil se mi záznam vyprávění Sira Edmunda Hillaryho.(28.7.2016)

Spis dokument, nez film. Realita je drsne dramaticka, film spis ochotnicky, ale dokumentarni ucel splni.(3.8.2014)

Příběh o horolezci, kterého každý zná, společně se šerpou, kterého také každý zná, o výstupu na horu, o které každý všechno ví. Avšak pravé okolnosti cesty, podrobnosti o výpravě a další věci zajisté znají jen ti nejzasvěcenější. Tudíž toto považuji za velice naučný a zajímavý dokument, který jsem si příjemně užil. Být v něčem první, to Vám prostě nikdo nevezme a zapíšete se nesmazatelně do historie. Velký respekt před Edem a Tenzingem za to, co v té době dokázali, každopádně tady je potřeba hodnotit zpracování daného snímku a ne heroické výkony těch dvou chlapíků, proto musím dát pouze 3*.(27.5.2015)

Složení: hrané scény z "výstupu" s "němými" herci (prostě koukáte na týpky v dobovém vybavení, jak se drápou nahoru, vypadá to věrně, ne trapně) + záběry na zasněžené pohoří + pár dobových fotografií + grafika postupu prvního výstupu na Mt. Everest + nahrávky výpovědí Hillaryho, jeho syna, syna Tenzinga, vedoucího expedice a pár dalších borců. Je to jak sedět na přednášce - ale na kvalitní přednášce.(16.1.2017)

Autentický hraný dokument o prvom úspešnom výstupe na Everest. Po viacerých horských filmoch pozretých toto horúce leto bolo z tohto výstupu cítiť jedinečnú charizmu. Ťažko povedať, či to bolo podané zidealizovane, no je to v podstate jedno. Film detailne mapuje výstup, stratégiu, jednotlivých účastníkov výstupu, všetko dotvárané autentickým komentárom a zábermi. Keďže sa ale hovorí, že výstup na Everest začína v momente, kedy človek z neho začne zostupovať, tak jedna hviezda dole za hoc letmé nespracovanie zostupu.(22.7.2017)