Premiérové ohlasy byly nejen pozitivní, ale čišelo z nich dokonce nadšení, jako by sportovní klub ze zapadákova potácející se na dně tabulky zvítězil nad šampiónem z velkoměsta. Objevovaly se výrazy typu "konečně český film světové úrovně" apod. Protože takový jásot zněl českou kotlinou už vícekrát a posléze jsem následně musel korigovat svá velká očekávání, přistupoval jsem k filmu s rezervou a přesto můj verdikt tentokrát zní: za dlouhou dobu několika měsíců jde o můj nejlepší zážitek z kina a od loňského úspěchu Cesty ven je to první český snímek, který stojí za výpravu do kina. Je tomu tak především díky výbornému herectví bratří Hádků a atraktivnímu zobrazení komunity maloměstských outsiderů - lidí bez vzdělání, bez zázemí, často bohužel i bez odpovědnosti a sociální inteligence. Oba filmoví bratři mají svůj plán, ten Užovkův je ambicióznější, jen poněkud háklivější na vnější ohrožení. Slabinu vidím ve scénáři, kdy vlastně nevím, co je předmětem režisérova zájmu. Konfliktní vztah bratrů ukončený zásahem zhůry? Přátelství rozdělené vězeňskou zdí? Ani tady nevidím zásadní dramatický konflikt, ve tvrdě pragmatickém prostředí české společnosti vypadá Užovkovo rozhodnutí racionálně a režisér vytváří morální dilema, které, obávám se, vlastně pro převážnou většinu diváků neexistuje. Snímek se dotýká řady problémů, ale nikdy a nikde nejde na dřeň. Co je nejhorší, závěr mi přijde bezradný, navíc i nedůvěryhodný. Vzestupu některých filmových nýmandů rozumím. Antihrdina nedávno zhlédnutého amerického dramatu Slídil je příkladem postavy, které přerod z bezvýznamné nuly v nebezpečného hráče, co jde tvrdě za svým, můžete věřit. Užovka ale velkým hráčem není a takovým jako on není v reálném světě souzeno hrát roli kápa. Celkový dojem: 65 %.(2.4.2015)

Hodně jsem se těšil a měl velké očekávání a Kobry mě rozhodně nezklamaly. Nejlepší český film, který jsem v poslední dohledné době viděl. Vtáhlo mě to od začátku a nepustilo do konce. Hádci jsou perfektní a celou dobu čekáte co se stane. Vtip, drama, je to prostě našlapané. Co tam předvádí Kobra za pecky to nechápu ještě teď, ale je to asi jediná smažka, kterou nezavrhuju :-D No a hodnocení: je to originální a fakt dobré, kromě toho soundtrack je top, za Kobru dávám o hvězdu navíc, takže plná * * * * *(27.3.2015)

znám tě mnohem víc země vzdálená(15.5.2015)

Poslední dobou je u mě více méně známo, nebo někteří můžou mít takový pocit, že nemám rád současný český film. Není moc divu. Nestydím se za to. Málo kdy se stane, aby se mi porevoluční film líbil. Existují výjimky, ale jsou ovšem problematické, protože nereflektují svou současnost. Pořád se zaobírají určitým historickým úsekem. Proto mě tento film potěšil. Podle mě je názorným důkazem a příkladem (pochybuju, že se dalším filmům něco podobného podaří), že lze skvěle natočit opravdu současný český film. Není nuda ho sledovat. Není ostuda ho pochválit. Bavit se jím. Být jím fascinován. Nejenom záporná postava Kryštofa Hádka v dobrým slova smyslu baví. Možná až přiroste k srdci, takže zamrzí závěrečné minuty, ale na druhou stranu podle mě došlo k logický úvaze, a jak jinak si s takovou postavou poradit. Scénář se mi tak zdá v naprostém pořádku. Vulgarita má svoje místo a nezní křečovitě. Převzatý soundtrack je pak naprosto vynikající. Kde jinde uslyšíte Barák na vodstřel, Zemi vzdálenou, písně od Květů nebo Bratří Orffů společně třeba s Prago Unionem a mnou nenáviděným Žijeme len raz; porevoluční rockové šlágry poplatné své době, které si moje a mladší generace snad jen tak neposlechnou, s alternativní a (až blbou) taneční muzikou? Textům navíc rozumíte a tím pádem se stávají důležitými v kontextu s filmovým dějem. Nestává se tak kulisou, kterou kdekdo ani nemusí vnímat. Velký palec nahoru.(6.7.2015)

První poznatek z filmu je, že bratři Hádkovi si zjevně vystřihli životní role a každé jejich další budou už navždy srovnávány s těmito až do konců jejich hereckých kariér. Dobře vystavěný příběh pro mě trošku nečekaně usekne konec, který si zasloužil ještě tak 10 minut a ne vše co tam mělo zaznít narvat do minuty. Tak či tak Jan Prušinovský dokázal, že je v současnosti jediný český režisér, který má co nabídnout oproti stagnujícím Hřebejkovi, Sedláčkovi, Michálkovi a mnoha dalším.(28.10.2015)

• Mamlas

Hnusny film o hnusnych lidech, mizerny pribeh jako o kolovratku. Pracne se na film koukalo, protoze bylo treba neustale poskakovat dopredu, abych preskocil idiotske dialogy, a zaroven pridavat a ubirat zvuk, protoze ten kolisal od tichych dialogu po extra urvanou hudbu. Otresny zazitek z teto kravoviny a mizerne odvedena prace scenaristy a zvlast zvukare. Odpad.(31.10.2015)

Tyhle civilní filmy u nás natočit umíme a je škoda, že se jich tu netočí víc. Kryštof Hádek magora Kobru ztvárnil na jedničku.(1.1.2016)

• chlebo

Nabudúce, keď mi srdce zapiští po vrchole mixu najväčšieho československého hudobného nevkusu si asi radšej vyzujem papuče, decká dám postrážiť tomu večne ufrflanému pivopičovi od naproti a vyberiem sa do KD (pre mestských fajnšmekrov vysvetlivka, KD = kultúrny dom) niekde do Horného Lopašova, prípadne destinácie podobnej, na pravú nefalšovanú dedinskú veselicu. Keď zatúžim po nepodarenom mafiáno - podnikateľovi, zapnem si Sametových vrahov a vyhoním si na dvojhodinovom bunjeejumpingu Karlosa sponad Orlickej priehrady... a takto by sa dalo pokračovať donekonečna, čo všetko nabudúce ako rozhorčený divák spravím, namiesto trávenia času podobnými splaškami o českých sockách. A to sa nemôžem ani vyhovoriť na tie svoje obľúbené drogy, pretože ani tým sa nepodarilo vyriešiť problém tohoto tu, (čo ma dosť prekvapuje, keďže drogy zvyčajne všetky problémy, ako iste viete, vyriešia a urovnajú) a síce, že ide o prachsprostú stratu času. Až zúfalo naivne som čakal, že Prušinovský sa pochlapí, chlapsky rozopne rázporok a s huncútskym "Hehehehehehehe!" vytiahne z nohavíc nefalšovanú kobru , ktorú ja ako divák len v nemom úžase zhltnem, asi po úvodnej polhodine som pochopil, že budem rád za dôstojnú, ale ničím ohromujúcu užovku a keď z úplne nepochopiteľných príčin (zato chvaladesinekrížovémušrobováku) nabehli záverečné titulky, z toho rázporku proste vyliezol bližšie neidentifikovateľný zakrpatený pokus o jaštera, (v odbornej terminológii takzvaný krpatý zaparený pičus ) sotva stojaci za povšimnutie. Že som si to , ja idiot, pri všetkých tých dokopy osemdesiatkových orgazmoch tu, nedal v hlave dokopy a nešiel radšej spať.(17.1.2016)

Vždy, když koukám na nějaký film z Estonska, Finska, Rumunska, zkrátka z nějaké filmové evropské "prdele", tak si říkám, proč naši režiséři nedokážou něco tak normálně realistického jako tam udělat i u nás. Naposledy se to asi podařilo Poupatům a teď jsem něco možná ještě lepšího objevil v Kobrách a užovkách. Nevím, co bych tomu vytkl protože všichni herci byli výborní (Hádkové nejlepší), to co říkali působilo naprosto věrohodně a to, co se v tom filmu dělo, se klidně mohlo stát na jakémkoliv malém městě u nás. Klidně i v Kralupech. Depka jak prase, naštěstí ne s dobrým koncem.(23.1.2016)

Režisér Jan Prušinovský(Okresní přebor, Čtvrtá hvězda) dále dokazuje, jak si umí skočit od komedie i k vážnějším tématům, aniž by to ztratilo nasazenou laťku. Film Kobry a užovky ani tak nevypráví, spíš vás jen nechá nakouknout do osudů dvou bratrů v roli Hádků, kteří zde působí, jako by se pro tyto role narodili. Schválně říkám, že tento film pouze ukazuje. Ke konci mi připadalo, že mě tam něco chybí, něco, co mě má dovysvětlit nebo říct. Režisér se tak nějak vyhnul vlastnímu názoru či postoji, ale proč ne. Právě, že nechává postavy plynout životem a sám do nich nezasahuje. Tímhle mě ukázal, jak české sociální drama udělat trochu jinak. Pochvala. 80%(28.1.2016)

Civilní, uvěřitelní a opravdu skvěle zahraní maloměšťáci se protloukají životem, jak jen to jde, a hraje k tomu příhodně výběr té nejodpornější hudby (Země vzdálená), co můžete slyšet na malých diskotékách těsně před půlnočním nášupem popsraček Majkla Dejvida.(2.2.2016)

Po několika prvních minutách jsem si řekl: Proboha, na to se budu dívat? Ale vydržel jsem (jako u většiny českých filmů) a film začal být filmem. Je bez diskuze, že bylo dobrou volbou obsadit do hlavních rolí opravdové bratry. Kobra mě celou dobu neuvěřitelně sral a zíral jsem, jak dobře tuhle zmetkovskou roli Kryštof zahrál. Člověk sice má v průběhu filmu rozporuplné pocity, ale jde přece o obrázek malé výseče českého národa. Jen bych uvítal, kdyby to drama nebylo po celou dobu jen a jen depresivní. V okamžicích, kdy se Užovce začalo hodně dařit, měly být zvýrazněny jeho pocity štěstí veselejšími pasážemi. A ty by pak byly o to více pocitově "narušeny" každým zásahem Kobry. A potom ještě konec. Ne, že bych podobný neviděl nebo nezvládnul, ale po tom, co celý film předvedl, si závěr zasloužil více než jen nějaké rozpaky ...(18.2.2016)

• gazogazo

Jdete do prdele.(6.3.2016)

• GIK

Hodnocení zde je pro mě šok. Čekal jsem, že bude v černých číslech. Nebýt upoután k televizoru jinými okolnostmi, fakt bych to vypnul a napařil této nevěrohodné sondě do života menších či větších podivínů hodnocení nula. Takové filmy získávají České lvy jak na běžícím pásu? Čím pak to, že v mezinárodním srovnání jsou na tom tak bídně... Pozitiva: Matěj Hádek, závěrečných deset minut, které potvrdily alespoň tu jednu hvězdičku. Kryštof Hádek – jen trapná karikatura feťáka se svým opravdu, víš jak mám plán, cool doplňkem. Jeho herecký projev je strašný, vrcholem byl intimní rozhovor se Zuzanou na lavičce. No, podle znalců to byl asi výkon roku minimálně na Lva. A zbohatnout na maloměstě prodejem hadrů tak, že skupuji nemovitosti a živím dalších x loserů? To je opravdu pohádečka pro malé dětičky před spaním.(13.3.2016)

Na české pomery dobrý film. Tak trochu vzdialene pripomína film "Václav" s Ivanom Trojanom. Je to na môj vkus príliš čierno-biele videnie sveta. Viac farebnosti sa evidentne režisér bál použiť a tak vsadil na istoty. Je to v podstate citové vydieranie na porotu, čo rozhoduje o soškách. Príliš sa tu tlačí a tak znovu hovorím menej je niekedy viac. Videl som len málo filmov z nových českých filmov, ale ak tento má byť z poslednej doby najlepší tak to pre mňa nie je dobrý signál. Úplne sa to však zhodiť nedá a tak dávam lepší priemer...(14.3.2016)

• junglewar

Nenávidím čumět na osudy takovejch lidí na plátně. Co by si česko asi počal bez bratrů Hádků!(26.4.2016)

• celticek

Tragický hudební doprovod. Jsem filmem zklamán.(15.5.2016)

Sociální drama v podobném duchu jako Slámovy filmy. Hodnocení je především za výkony bratrů Hádků, ale i ostatní sekundovali výborně. No a vysoko hodnotím i realistický scénář a vůbec dialogy, které jsou opravdu "ze života". Jen člověk musí překousnout svůj vztah k hlavním hrdinům...(10.6.2016)

• GlamourCat

Mám ráda ty filmy, kde se ukazuje realita tak "natvrdo", ale jedině v případě, že je to vystihující a skutečně reálné. Prostě ukazování "hnusna", někdy to může být poučné, tady se to docela dařilo. Pro mě ale bylo trošku zoufalé, že to bylo bez východiska...prostě to tak je a navždy to tak bude.(17.6.2016)

Neskutečně důvěryhodný film, Hádkové se předhánějí, scénář sedí a postavy jsou nejen bravurně zahrány, ale i skvěle zahrány. I přes chválu všech je třeba vyzdvihnout Kryštofa Hádka, protože to co on předvádí, to se jen tak nevidí. Tak skutečného a přitom smutně vtipného feťáka jsem ještě neviděl. Bravo!!!(24.9.2016)

Sakra, myslím, že když to ještě párkrát uvidím, půjdu snad na plný počet. To je český film :-). Přehodnocuji, je to 5... dua Hádek je totiž neskutečně husté :-)(28.10.2016)