Rudý kapitán

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné" výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá... (A-Company CZ)

PEZ

Náhodou fajn. Má to svoje muchy, najmä nie moc vydarený záver, ale inak je to slušná kriminálka a na naše pomery nadpriemerná. Klobúk dole, ako sa tvorcom podarilo zachytiť starú Bratislavu, totálne som mal feeling 90. rokov a detaily ako staré autobusy, neopravený hrad, či niektoré ulice vskutku potešili. Takisto herci zahrali na úrovni, jediný kto mi nesedel bol predstaviteľ hlavnej úlohy, poliak Maciej Stuhr. Taký Geišberg ho totálne prevalcoval. Chápem, že poliaci požadovali svojho herca, keďže film produkovali, ale mohli nájsť aspoň niekoho lepšieho. Našťastie ostatní boli fajn. Ešte ma zaujali titulky na začiatku, s ními sa niekto dobre pohral. Ak by bol film o niečo kratší a mal premyslenejší koniec, nemal by som problém ísť aj na 4*. 6/10 ()

chrispe

Já moc nevím, co k tomu napsat. Většinu filmové stopáže jsem moc nechápala, o co jde, nebo jsem nechápala proč. Hlavní hrdina Richard Krauz, ač obsazen sympatickým hercem, byl skoro pořád na přesdržku. Závěrečkou vlakovou "honičku" jsem vůbec nepochopila v tom smyslu, že jsem ani nepoznala, že někdo před někým utíkal (myslela jsem, že jdou "utíkají" spolu) a proto mě závěrečná věta Edy trochu dostala a pořád přemýšlím, jestli jsem viděla dobře. nebo to bylo myšleno jinak. Ke konci jsem se nudila, spíš než na děj jsem se začala soustředit na myšlenku, jestli se zvednout a dojít si pro mobil. Zajímalo by mě, jaká je kniha a jestli je i v ní hlavní hrdina takový. Na druhou stranu jsem ráda, že se pokoušíme (nebo Slováci?) o takový filmy, i když to třeba moc nevyjde. Atmosféra, hlavně zezačátku, nebyla zase tak špatná... jen mám pocit, že tu prostě dost haproval scénář. ()

Kingjiri

Po hollywoodsky vyhlížejícim traileru a nápaditejch úvodních titulcích převažuje zklamání. Řemeslná kvalita, která čouhala z traileru zustala zachovaná, ale příběh je mnohem míň vyhrocenej, svižnej nebo akční než bylo slibováno a jak by si zasloužil. Občas se sice daří zaujmout dobovou i ponurou atmosférou (inspirace severskou kinematografií byla evidentní) nebo schopnym castingem, ale scénářem je Rudý kapitán v podstatě jen standardní detektivkou, ve který se nejvíc kecá a jen občas skutečně pátrá nebo rozjíždí nějaká akce. Pořád marně hledám důvod, proč přihodit aspoň třetí hvězdu na žánrovej průměr, což mě v kombinaci s nenaplněnýma očekáváníma přesvědčilo, že zustanu u dvou hodně silnejch hvězd. ()

anitae

Ano, přeneslo mě to do 90. let, hlavně starší detektiv působil autenticky. Ale příběh byl poněkud překombinovaný. ()

Durgas

Ja som sa v kine tetelil blahom. Na naše pomery excelentne natočené a aj excelentne zahraté. Dobová atmosféra bezkonkurenčná, pri behu mestom okolo Priora, fungujúcej fontány na Gotku a hlavnej stanice bez prístavby som len otváral hubu. Vypustenie Templárskeho pokladu oproti knižnej predlohe príbehu len prospelo. Inak asi je dobré si film pozrieť aj s titulkami, pretože veľa replík človeku unikne. Ale asi je lepšie keď si postavy slangovo mrmlú popod fúz, ako by mali v tomto prostredí rozprávať ľubozvučnou Slovenčinou. Kto by si to bol pri slovenskom filme pomyslel, no 5 hviezd ako bič! ...s odstupom času musím stiahnuť hodnotenie, moje prvotné nadšenie bolo z veľkej miery neodpodstatnené. ()

PedroPo

Výborná žánrovka. Skvělá atmosféra díky kameře. Vynikající výprava (ten ranný postsocík vypadá úžasně). Slováci opět hrají jako bozi a k tomu Kaiser (a vlastně i ten Suchánek) JENŽE...pak si uvědomíte, že všichni mluví česky (proboha, koho to napadlo nadabovat?), od půlky to nějak zadrhává a zpomaluje, to co se tam odhalí nakonec vyšumí tak nějak do prázdna (a mám trochu pocit, že se i stříhalo, protože jak jinak mi vysvětlíte fakt, že ti hoši z "nové" tajné služby, kteří chtěli Krauze ještě na nádraží zabít, ho teď tak okatě sledují na dovolené v Tatrách, kde ho na to musí upozornit jeho žena). Možná bych si i nějakou tu knížku přečetl. Ale na čtyři hvězdy to není a mrzí mě to, protože v intencích česko/slovenského filmu posledních let je to rozhodně nadprůměr. A vůbec bych se nezlobil, kdyby teď začaly vznikat další podobné adaptace Dánovo knih, na to bych do kin určitě znovu rád zašel. ps - zdálo se mi to, nebo v té úvodní scéně kde dělají rekonstrukci znásilnění na té cikánské ubytovně (což jak jsem pochopil, je asi odkaz na nějakou jinou knížku) slyším ve voiceoveru od jednoho toho policajta, který klade otázky vrahovi, hlas Oldřicha Kaisera? ()

bearmeedek

A potom že dobré kriminálky jsou jen dánské. Stačí použít Dána a jde to i v československých končinách. U našich filmů se často nevyskytuje zařazení jako thriller. Zde to bylo na místě. Zdařilé zobrazení rozpačité porevoluční doby, kde ještě neexistovala žádná pravidla a fungovalo naopak to, co už svůj řád mělo z minulých časů. Hezky ponuré i akční a neřeším reálnost střelby ze samopalu na nádražním nástupišti, tak jako by to většina diváků neřešila u zahraničního filmu. Atmosféru umocňuje hudba Petra Ostouchova a překvapilo mě, že v závěrečných titulcích zapěl David Koller. Trochu smutné je, že během jednoho měsíce kleslo hodnocení filmu o 4%. Takže za mě 80% a hvězda navíc jako vzdor proti všem kreténům, kteří dali méně než 3 hvězdy. Howgh. ()

jan72

Trochu nezrozumiteľné - orientácia v deji (kto, s kým, prečo) a nejasná artikulácia postáv. Ale za stvárnenie Bratislavy v roku 1992 (Hlavná stanica a iné) vyslovujem čestné uznanie. ()

Forty-

Velmi som sa tesil na Cesko-Slovensku krimi koprodukciu. 90te roky, rozpadajuca sa federacia, slusne herecke obsadenie, StB kauzy ... unikatne filmove prostredie ktore mozu krajiny zapadu len zavidiet. A ako to dopadlo? Zle. Zle vysvetleny dej, hrozne audio, kopa mrtvych dejovych linii, extremne kvantum postav, ktore dostali len minimum priestoru ... 35% ()

E lan

Nehezký snímek z nehezké doby v nehezkém kabátu s nevýraznými hereckými výkony a režií. Nuda a nechuť, to je to co si doufám nebudu na dlouho pamatovat... ()

Patrik200s

Knižná predloha aj téma boli veľmi dobrým základom na tento film. Mínus nastal pre mňa v tom, že sa do veľmi malého časového úseku snažili filmári a filmušky napchať priveľa informácií. Počas jednej scény alebo rozhovoru dvoch postáv prebehlo toľko nových faktov, že som sa ako divák takmer strácal v tom, kto čo vie a na čo ktorá postava reaguje. Kaisera by som v jeho úlohe veľmi vyzdvihol a som rád, že ako herec vstal z hrobu. Naopak nerozumiem na čo bol do úlohy takmer akčného hrdinu (podľa scenára) postavený nevýrazný Poliak, ktorý ako by ani nerozumel dialógom. ()

Inozuka odpad!

Marně jsem přemýšlel nad důvodem, proč bych měl dát téhle slátanině alespoň jeden bod, ale ani při největší snaze jsem na nic nepřišel. Rád bych někdy zažil párty, kdy se spolu lidé baví stejným způsobem, jakým byly napsány dialogy pro tenhle film. Myslím, že by nebylo třeba drog ani alkoholu, abych odcházel s pocitem absolutní zmaštěnosti a neodbytným dojmem, že mi někdo loupnul hřebík do hlavy. ()

kubik.j1

Potom čo človek prečíta knihu, tak musí konštatovať, že tento film naplno sklamal. Naplno nevyužitý potenciál.. ()

waska

Herecké obsazení dobré, výkony vcelku taktéž. Ale hrozně mě vytáčelo to nelogické chování a hlavně huhňání hlavních postav, že nebylo rozumět. ()

Lupes odpad!

Těžko říci, jaký byl záměr. Kočko-pes se špatně hodnotí. Začnu u kamery: Tuším, že záměrem bylo ostré slunce a vzduch tetelící se vedrem parného léta; výsledkem je přeexponovaná scéna bez kontrastu a unavené oči divákovy. Zvuk je na strašlivé úrovni, postavy jsou ve svých replikách už tak úsporné, ale pokud jim ani těch pár slov není rozumět, je to tragédie. Scénář: Autoři spolu nemluvili? Jeden snažící se vystihnout porevoluční atmosféru a policejní práci v době, která postrádá vůči policii jakýkoliv respekt. A druhý, který se shlédl v akčních béčkových filmech a fascinují jej bývalí zabijáci tajných služeb. Kaiser (asi jako jediný) hraje výborně, ale není úplně jasné, co má vlastně hrát. Suveréna? Zabijáka? Citlivého strýčka? Zlomeného člověka v zajetí strachu? Na(ne)štěstí je jeho postava rychle ze hry, a pak už je to tak trapné, až je to úsměvné. Komplot mezi církví a STB (!) a bývalí estébáci střílející za dne babky na nádraží, hlavní hrdina se způsoby a fyzičkou 007, kterému každý hned všechno vyklopí a pokud ne, stačí rána pěstí. Tahle konspirační demagogie tak nakonec není ani věrohodnou sondou do minulosti ani napínavým akčňákem s jednoduchým příběhem a rozdělením rolí. Je to odpad, a to po všech stránkách. ()

gemi

Vétrojková koprodukce se pokusila natočit strhující konspirační thriller, ale dopadlo to jako vždycky. Tempo je unylé, postavy se chovají divně (Chudík, Kronerová...) a jejich motivaci člověk vlastně nepochopí, různé bitky a přestřelky jsou nepřehledné (a ano, taky dost divné) a ve výsledku z toho zůstane v hlavě akorát guláš. A do toho podivné, až Švankmajerovsky úchylné záběry na detail... Kdo čeká zážitek ve stylu Devadesátek, bude hrozně zklamaný. ()

GTS_PUNK

Červený kapitán, snímka režiséra Michala Kollára z roku 2016, vychádzajúca z knižnej predlohy spisovateľa Dominika Dána, ponúka zo začiatku zaujímavý, ale najmä kvalitný kriminálny príbeh z Bratislavy z čias, kedy Československo smerovalo k svojmu rozdeleniu. O to väčšia škoda je, že si svoju kvalitu film nedokáže udržať. Minimálne nie v rovine príbehu. Ten totiž tvorcovia postupne až príliš komplikujú, z ničoho nič doň pridávajú stále ďalšie a ďalšie postavy, robia z neho prekombinovaný počin, v ktorom sa divák miestami až stráca. A to v konečnom dôsledku znižuje celkovú kvalitu Kollárovho inak viac než podareného diela. Aj napriek tomu príbeh predstavuje časť snímky, ktorá má čo ponúknuť. Pre svoju prekombinovanosť však nebaví natoľko, ako jej iné prvky. Pochvalu si dielo určite zaslúži za pestré a kvalitné herecké obsadenie. Maciej Stuhr v hlavnej úlohe podáva dobrý výkon. Jeho filmový "parťák" Marián Geišberg je rovnako dobrý, len škoda, že nedostáva o čosi viac priestoru. Čím však snímka exceluje, je spojenie výpravy a atmosféry, ktorú vytvára. Na do veľkej miery digitálne upravenú Bratislavu, odetú do deväťdesiatkového šatu, sa pozerá naozaj dobre. A o to lepšie vyznieva v spojení s ťaživo sparnou, horúcou atmosférou, ktorá z filmu naprieč jeho celým dejom sála. Takmer až sépiové podfarbenie kamery, evokujúce mexické zábery z hollywoodskych filmov, zvýrazňuje letnú horúčavu, nesúcu sa naprieč snímkou. Červený kapitán v sebe spája mnohé. A aj keď nejde o najlepší kriminálny thriller, na aký môže divák naraziť, stále predstavuje poctivé a atraktívne dielo, ktoré má čo ponúknuť. O to viac táto skutočnosť diváka môže tešiť z dôvodu, že ide o počin lokálnej proveniencie. Príbehovo obstojné, herecky kvalitné a atmosférou skvelé. ()

Taffey

První, co mě napadlo, abych si pustil ukázky a přesvědčil se o úrovni kamery, barvách filmu a ostatních vizuálních stránkách věci. Ty jsou v pořádku. Co mě ale praštilo hned, je dikce herců. Jako v mizerých českých seriálech této doby. Herci ze sebe dělají tvrďáky tím, že své role odštěkají. Krat-ce a u-seč-ně. Když jsem viděl Suchánka, jen jsem čekal, kdy se objeví Génzer. Szchánkova přítomnst sráží film ještě níž. Nemůžu si pomoct, ale ten chlap je všude, věčně je někde v bedně v těch nejpokleslejších "zábavných" pořadech. Ne. Nemohl bych na to jít do kina. Je tam příliš nedůvěryhodných věcí. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi