Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Nassau

Sometimes it's easy to forget that we spend most of our time stumbling around the dark. Suddenly, a light gets turned on and there's a fair share of blame to go around. I can't speak to what happened before I arrived, but all of you have done some very good reporting here. Reporting that I believe is going to have an immediate and considerable impact on our readers. For me, this kind of story is why we do this. (8/10) ()

KoRner

Predlhý film o jednom megaškandále Cirkvi, v ktorom nie je súvislých 10 sekúnd kedy by sa nekecalo. Neviem ako to je v USA, ale zamestnať niekoľkých reportérov jediným prípadom na celé mesiace mi príde čudné. Všetci zúčastnení podali dobré výkony, Ruffalo sa však očividne s rolou zžil. Hudba žiadna, takže okrem dialógov, ktoré sa niekedy opakujú tam niet vecí, prečo si film zapnúť znovu. ()

Seti

Výborné drama a další klenot v žánru filmů z prostředí investigativní novinařiny. Nedivím se, že Spotlight při udílení cen akademie za rok 2015 neovládl žádnou individuální kategorii, ale zcela po zásluze dominoval v kategorii nejvyšší. Jedná se totiž o ten typ filmu, kde nic výrazně nevyčnívá (možná až na explozivní námět), ale vše pracuje a funguje zcela ve prospěch celku, a to od dokonalého týmového hereckého výkonu, přes vybroušený scénář, až po přesnou režii. Výsledkem zvoleného přístupu je pak mistrovský kus filmařiny, který potěší nejen milovníky Všech prezidentových mužů. Ačkoliv mě Spotlight bavil od začátku do konce a v podstatě nemá hluché místo, tak na jeden nedostatek musím poukázat. Postrádá totiž jakoukoliv konfrontaci ústředních hráčů. Naši neohrožení žurnalisté ze všech stran slyší, jak je církev v Bostonu potažmo v USA všemocná a nedotknutelná, přičemž na jakékoliv snahy o odhalení předmětného problému okamžitě tvrdě reaguje a vše zametá pod koberec, ovšem Spotlighťáci x měsíců pochodují po městě, vyslýchají kde koho, otravují a šťourají a ze strany církve nepřijde za celou dobu jediná reakce! Jediný vážnější problém, na který tým narazí, je v nechuti soudu zpřístupnit veřejné dokumenty. Člověk se pak na konci cítí malinko ochuzen, protože jak případ houstne a Robbyho tým kauzu rozkrývá do stále větší hloubi a šíře, tak nějakou konfrontaci už vážně toužebně očekáváte. Navzdory této výtce (možná spíše jen povzdechu) je Spotlight po všech filmových stranách vybroušeným dílem, jež přibližuje a odkrývá skandál, kteý musel ve značně nábožensky založených Spojených státech ve své době zapůsobit silou atomové bomby. ()

Prcek54

Skutečně silný námět, který bych čekal zejména v dokumentárním zpracování. Nicméně režisér a scénárista v jedné osobě Thomas McCarthy nám ho zprostředkoval a to spolu s parádními herci, kteří o sobě v poslední době dávají hodně slyšet a vidět. Film má velmi pomalé tempo, což je i dáno postupným zjišťováním informací o událých skutečnostech. Nicméně právě díky pomalému rozvíjení tématu snímek graduje do parádního vyvrcholení a shrnutí všech součástí tohoto palčivého tématu. Výsledkem tedy je, že film je to průměrný, ale zpracovaná myšlenka je to, co by mělo zaujmout! ()

Hanys_

Film se silným tématem i hereckou sestavou, navíc investigativní novinařina mě dost bere..a přesto jsem si Spotlight neužil tak, jak jsem doufal. ()

SpaceOdyseus

Strhujici, atmosfericke, proste skvele. Toto novinarske drama se povedlo po vsech strankach. Herci maji vyborne napsany scenar a v cele s Ruffalem a Keatonem hraji o sto sest. Reziserovi se povedlo cely pribeh postupne vygradovat do opravdu hutneho dramatu a hlavne dokazal krouzit kolem asi milionu vedlejsich postav, aniz by se divak ztratil. Fakt, ze jde o true story a ze vlastne chybi happy end, zpusobily, ze film ve me po projekci jeste dlouho rezonoval. ()

ti88na

Spotlight podáva len ťažko stráviteľnú tému až príliš stráviteľným spôsobom. Bavilo ma pozerať sa na vývoj príbehu, čas letel ako voda a chcela som viac informácii, no celý čas som mala pocit akoby sa kráčalo s guľou na nohe, film nebol jednostranne kritický, hoci by si to mohol dovoliť, nesnažil sa šokovať, no na druhej strane pracoval s faktami a nechal divákovi priestor, aby sám kriticky rozmýšľal a zhodnocoval. Takže aj takýto prístup tvorcov sa mi páčil, rozprávanie bolo prehľadné a jednotliví hrdinovia dostali každý svoj priestor, no musím uznať predovšetkým kvalitu Marka Ruffala, ktorý si to skrátka kradol pre seba. Od možného oscarového snímku by som napriek mnohým kladom však čakala ešte o čosi viac. 80 % ()

khue

Jen 3? Neberte mě špatně, film je kvalitní a téma téměř až moc silné, ale prostě jsem celou dobu čekal na nějakou přímou konfrontaci s těmi děti znásilňujícími knězi a ono k ní nedošlo. ()

bloodline

Emocionálne vyziabnutý príbeh o tom, ako sa kinematografický svet zavďačil poctivej novinárčine. Umenie minimálne na rok vzalo údy na plecia a dalo prednosť na zlízanie smotany skvele zahranej dokumentaristike, ktorá vďaka precíznej náročnosti prednesu poslúži v nejednom prípade na reprízu. Téma nenechá chladnou nejeden kočiar či dvere od škôlky a prevráti žalúdok účinnejšie ako biskupský chlebíček na poopičné ráno, ale k tomu, aby ostala myseľ spľundrovaná minimálne napätím, treba Fincherovu majestátnosť na pľaci. Po naliatí za kalich omšového a s potrebnou dávkou odstupu bodovali za uplynulý rok ďaleko menej šľachetné, ale o to spektakulárnejšie opusy. 3 a 1/2* ()

EKLEKTIK

"No, na základě mého výzkumu bych řekl, že jde o diagnostifikovatelný psychiatrický fenomén." Ano i já musím připustit, že forma vyprávění tohoto snímku je přesně o tolik slabší o co je silnější jeho obsah. Nehledě na fakt, že poté co se v něm objevily záběry ukazující atentáty z 9. září 2001, se má pozornost na malou chvíli úplně rozplynula. A ani samotný námět filmu pro mě vlastně není nijak důležitý. Jsem "antiklerikální", co jsou katolíci zač vím už dávno a i kdybych nějaké děti měl, do kostela bych je opravdu nevodil. Jediné, co se mi na tomto příběhu tedy líbilo, byla postava právníka Mitchella Garabediana, kterého hrál Stanley Tucci. ()

dopita

To že je katolická církev největší zločinecká organizace v historii lidstva ví každej, kdo používá mozek. Spotlight ukazuje jaká je to verbež. Tolik k příběhu. Co se týká filmu, tak je to krásná ukázka toho, jakej může vzniknout film, když se sejde výbornej scénář, herci a především režie. Dvě hodiny se ve filmu pořád mluví a přitom to ani na chvíli není nuda. Pecka. ()

barlow

Dobře natočený film o napsání velmi důležitého článku. Nevěřil bych, že mě drama o psaní do novin může udržet dvě hodiny v pozornosti, ale tento snímek mě přesvědčil o opaku... Dobrá práce. ()

aquiver

Civilní procedurální film, výtečná formální stránka i dialogy, ale na druhou stranu svým chladným pojetím emoce nepřinese, nejsilnějším momentem je asi jen obsah závěrečných titulků. Vážné téma, ale obecně kdo zná Američany, ví, že sexualita dětí a nezletilých je u nich mnohonásobně zásadovější, a tak mě označení film roku vůbec nepřekvapil. Investigaci raději přenechám profesionálům, osobně mám raději třeba dánský Hon od Vinterberga. 80 % ()

krtek138

Investigativní žurnalistika začíná být vymírající žánr. A běda, když se někomu šlápne na kuří oko, to to bohužel může dopadnout jako nedávno na Slovensku. Tohle je určitě zajímavá podívaná a třeba Mark Ruffalo se zde překonává, ale zase Oscar za nejlepší film mi přijde mimo mísu. ()

Krystalion

Mě se líbí, jak církev kryje svoje úchylný ovečky až do poslední chvíle a nebejt těch zarputilých novinářů a také samozřejmě peněz, které do toho museli ty noviny vložit. To znamená vyšetřování, právníci atd. A máme tady něco podobnýho jako byl film z podobnýho prostředí „Všichni prezidentovi muži" i když tam se jednalo o jiný prevíty než tady, tak to vyprávění toho příběhu bylo na podobný bázi a výsledek potěšil, teda tím myslím oko diváka, ne ty oběti zvrácených černoprdelníků. ()

Schuldiner

Filmařsky a filmově bez chybiček.... Plná palba! Bez slitování za bůra! VEN S TOU ŠPÍNOU !!! VEN S TIM !!! Co se týče tématu, problém bude ještě o kousek hlubší. Vatikán skrývá tajemství, o kterých se nám ani nezdá! Semeniště zla, pro které neplatí zákony, pravidla, ani morálka. Zkrátka nic z toho, co kážou. Další božské a svaté komentáře: Zeck, verbal ()

buzzwoody

Až druhé shlédnutí ukázalo, jak kvalitní film to vlastně je. Výborná skupina bezchybných herců a přestože to bylo "hnusné" drama, z Ruffala by měl jeden snad i "feel good" pocit. Protože sledovat ho hrát Mika Rezendeze je lepší než jakákoli reklama na práci v kanceláři. Přesto bych ale na nejlepší film viděl Revenant. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz