Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Piškotka

Bála jsem se přílišného žurnalismu, ale naopak, film byl napínavý, měl spád, novináři byli neskuteční pracanti a draci bez soukromého života, s bločkem v kapse. Vynesli na světlo boží skandál nebývalých rozměrů a opět potvrdili hříšnost a pokrytectví církve. Výborný Ruffalo a Keaton. ()

eratni

Mírně pomalejší, hodně novinářskej snímek, ale je to podle skutěčné události, tak co se dá dělat, v reálném světě nemusí být nějaké hrozné zvraty :D Ale i tak se na to díky dobrým hercům dalo koukat v pohodě. Třeba Erin Brockovich mě asi bavila víc, tady jsou ty 4* ode mě trochu slabší. ()

bloodcountes

Jak je možné tak třaskavé, křehké a emocionální téma podat tak nudně, povrchně a unyle? McCarthy to dokázal a dostal za to Nepochopitelného Nezaslouženého Oskara. Filmem jsem se pronudila, přestože téma je vzrušující a casting velmi slušný. Jako nějaká televizní inscenace v papundeklových kulisách a od nezaujatých tvůrců jen tak na kšeft. Navíc hudba Howarda Shorea byla jako vždy krásná , ale naprosto se do takového filmu nehodila. Měla jsem pocit, jako bych sledovala vizuální stopu jednoho filmu a audiostopu filmu jiného. No fuj. Doufám, že další oskarovka Most špionů bude lepší a spravím si chuť. ()

kobe6

Citlivé téma, které by se mělo pořád a pořád připomínat. Dobře natočené, obsazené a napsané. I přes to, že film je založený hlavně na dialozích....postupně graduje na vysokou úroveň. Ocenění zasloužená :) ()

mclenin

Komorný snímok ocenený titulom "Najlepší film roku" podáva divákovi reálny obraz toho čo sa deje za oponou, pod vplyvom potláčaných sexuálnych pudov chorým inštitútom celibátu, no vonkoncom nie je len o spore žurnalizmus vs. cirkev, jeho myšlienka je oveľa spektrálnejšia, poukazuje na nekalosti, ktoré sa môžu odohrávať (nielen v sakrálnej oblasti) a o ktorých mnohí vedia, no obyčajní ľudia sú príliš malí na to, aby niečo zmenili a aby sa vzopreli systému, ktorý všetko nepohodlné odstráni a stopy zametie pod koberec. A v tom spočíva moc tohto filmu, je silný v obsahu, prevyšujúcom formu, a príbeh podsúva nenúteným spôsobom, poukazuje, konštatuje, nehodnotí, názor ponecháva na samotnom divákovi. Rachel McAdams potešila, Keaton obstojný, Ruffalo výborný. No Oscara za najlepší film r. 2015 by som mu neudelil. ()

DannyBoy80

Slušné táma, velmi dobře natočeno, herecky ok. Trošku mi chyběl závěr a ten humbuk, který to asi vyvolalo. Téma je hodně vážné, ale na Oscara to asi nebylo. Každopádně doporučuju jako vynikající novinářské drama. ()

Duch217

Zase jsem měl velká očekávání od oscarového filmu, zase šlo o silné téma...a zase mě film zklamal. Nedá se říci, že by film byl úplně špatný, prostě takový průměr, ale od filmu roku prostě člověk čeká víc. Navíc film podobného formátu jsme už viděli mnohokrát, chtělo by to možná také už něco nového. V podstatě šlo jenom o dvě hodiny ukecaného příběhu novinářů bez nějakého výraznějšího zvratu a s celkem předvídatelným koncem. ()

Randyz

Tohle je téměř k neuvěření. Během závěrečných titulků člověka opravdu zamrazí... Čest všem těmto opravdovým investigativním novinářům. ()

Prochy38

Myslím, že tato kauza si asi ani lepší filmové zpracování nemohla přát. M. Keaton a M. Ruffalo jsou záruky, když hrají sami, ale když spolu, nechápu jak to, že jsem to tak dlouho nechal ležet. K tomu svinstvu, o čem film je, se raději vyjadřovat nebudu. Jo a R. McAdams je i pěkná holka, když jí konečně někdo řekne, ať jde s tou ofinou do pr.... ()

Rozjimatel

[3,5*]     "How do you say "no" to God, right?"     Veľmi podobný filmový príbeh (a aj podobne kvalitne nakrútený) ako Všetci prezidentovi muži (1976). Avšak s jedným zásadným rozdielom. Pokiaľ aféra Watergate bola škandálom obmedzujúcim sa na územie USA, cirkevný škandál so zneužívaním detí sa nezastavil na hraniciach USA a mal závažný celosvetový dosah. Podobne ako v spomínanom filme, aj tu vystupuje veľké množstvo postáv, v ktorých som mal niekedy problém sa zorientovať. A opäť sú tu výborní herci so skvelými výkonmi (aj keď do majstrovstva Dustina Hoffmana, či Roberta Redforda im predsa len niečo chýba). Ale dosť už porovnávania. "Spotlight" je jednoznačne záslužným dielom na poli osvety. Takmer až dokumentárnym štýlom ukazuje mravčiu prácu novinárov, pričom jednotlivé informácie sú veľmi umne dávkované a film tak výborne graduje. Celkovým výsledkom práce týchto novinárov je potom veľmi rozsiahle zmapovanie odpudivých činov kňazov (rozumej cirkvi), ktoré dosahujú priam obludných rozmerov. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Joe, did you ever try and tell anyone?" "Like who, a priest?" ()

Mimomisu

Svym osobite dokumentarnim zpusobem to ma strasne naslapany dej. Zadne odbocky a predstavovani hlavnich postav nebo zbytecne hollywoodske emoce. Jen cista novinarska prace. Asi nejlepsi drama roku, i kdyz pojetim asi ne pro kazdeho, ale presto povinnost videt ()

Mikino00

Velký oscarový hráč a silně znepokojivý film. Stejně jako ve skutečnosti film ukazuje poctivou novinářskou práci při rozkrytí tohoto nedozírně velkého skandálu. Scénář výborně dávkuje rozkrývání případu a nedá divákovi vydechnout. Kus práce odvedli také herci, kteří dodali filmu na autenticitě. ()

geimz

Precízna novinárska dráma, ktorá baví každú minútu vďaka závažnosti svojej témy, fantastickému obsadeniu a réžii. Kiežby sa v dnešnej dobe točí viac takýchto dôležitých, dokonale obsadených a zahraných snímkov, bez zbytočného pátosu či ždímania emócií. ()

Lovely.Bones

Sterilní nadhodnocená kriminálka z novinářského prostředí. Téma je zajímavé a o nečekané dějové zvraty není nouze, ale všechno se odehrává ve velice zdlouhavé formě. To téma je ovšem velice oscar-friendly a bylo mi jasně, že to nějaké nominace mít bude, když už jsem o tom četl. Ale 6 nominací?!? Film? Ok, konkurence je lepší, ale dokážu tolerovat. Režie? Není špatná, ale žádnou výjimečnost tedy nevidím.. Rachel McAdams za nejlepší vedlejší? Průměrnost největšího kalibru. Mark Ruffalo za nejlepší vedlejší? Jedna vypjatá scéna, jinak nic extra. Scénář? Jediná zasloužená nominace, dle mého názoru. V hlavě a Ex Machina mi ale přijdou lepší ;-) Střih? Úplně normální střih, ale Mad Maxovi nikdo nesahá ani na paty. V televizi si to jednou dejte, bude to stát za to, ale must-see to rozhodně není ;-) ()

Ollie235

Poctivé novinářské drama, které výborně graduje a na konci přináší očekávané poselství. Díky nálepce pravdivého příběhu i všeobecné známosti kauzy sice Spotlight nemá vůbec čím překvapit, ale díky kvalitnímu zpracování obstojí i jako obyčejné vyprávění, ke kterému kromě kvalitního scénáře a dobrých hereckých výkonů, není potřeba vůbec nic. Vyjma méně záživného úvodu nemám co bych vytkl. Lepší 4*. ()

filipvrbik

Pro mě nuda, vlastně to vůbec není film, je to dokument- (a nemám rád ani pro církevní, ani proti církevní agitace), taky nemám rád Michaela Keatona, jediný světlý bod v obsazení je Rachel McAdams- ale vlastně vůbec nehraje, jak ostatně všichni. Nění to v podstatě špatné, spíš naprosto nehodnotitelné, protože když víte téma je to průhledné jak miss mokré tričko.... No a na závěr si neodpustím, že letos měl vyhrát Oscara za nejlepší film bud Revenant nebo Marťan, P.S. a kdyby hlasovali republikání tak by Spotlight určitě nevyhrál pozn.autora...a hodnocení berte s rezervou nemám ponění kolik hvězd tomu mám dát...i když kdyby se nějaké to obtěžování stalo mně , asi by mě to hodně zasáhlo...taková polemika, že je to sice silné téma ,ale nijaký film ()

bobstock

Zde vítězí obsah nad formou. Tvrdá novinářská práce, která otevře utajované činy ´´uctihodné´´ církve. 85% ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz