Hrdě bych oprášil svůj pionýrský šátek a odříkal svůj slib ve prospěch srpu a kladiva, kdyby doba a režim idealizovaný Trumbem, měla fungovat tak ideálně. Na druhou stranu americký hon na čarodějnice, vše rudé a komoušské, nebyl vlivem doby a studené války, příliš demokratický a tak před podobnými proletáři dokážu jen smeknout. V té době hájit ideu levicového blahobytu, bylo jako dnes uprostřed Bagdádu hlásat na ulici ve jménu Ježíše krista. Naprosto precizně zahrané, herecky i filmařsky zvládnuté. Byl jsem až překvapený, že mne podobné téma dokáže takto zaujmout. Pokud by byl komunistický režim jen o touze podělit se se svačinou, tak by se nám tady těch posledních 50 let žilo opravdu skvěle. Film je dobrou volbou na kvalitní podívanou.(28.2.2016)

"Individual rights are not subject to a public vote,.." Ayn Rand. Kromě případů kdy se to nehodí, pochopitelně. Mccarthismus je jedna z černých skvrn na historii Spojených států. To co ve dvacátých letech začalo jako reakce na strach z imaginárního komunistického převratu na americké půdě, postupně přerostlo ve státní politiku zastrašování, soudních procesů, represí a deportací. Počet prověřovaných se pohyboval v miliónech a i když různými způsoby bylo potrestáno jen zhruba tisíc osob, desítky tisíc dalších stálo obvinění kariéru, rodinu, nebo pověst. Postupem času se definice "ne-americké činnosti" rozšířila i na příslušníky demokratické levice, umělce mimo hlavní proud, homosexuály a cizince. Příběh Daltona Trumba (cena Akademie za scénář k Prázdninám v Římě) je jen jeden z mnoha a po Charlie Chaplinovi pravděpodobně ten nejznámější. Překvapivě slušný Louis C.K a vynikající Bryan Cranston.(21.2.2016)

Historie filmu a historie poválečné Ameriky, která se dokonale proplétá v nekonečné spirále broušených dialogů a hereckého koncertu Bryana Cranstona. Trumbo je dokonalou sondou do let, kdy byl každý, kdo nešel s davem podezřelý s kolaborace s komunisty. Ale někdy se někteří lidé postavili na odpor, lidé, kteří v Holywoodu něco znamenali, kteří chtěli pouze a jen spravedlivé jednání bez ohledu na to, jakého politického přesvědčení jsou. Tohle všechno a ještě mnohem více si v sobě snímek Trumbo nese, přičemž já zůstávám v němém úžasu, jak moc povedený filmový koktejl z toho vznikl. Na závěr jen dodám, že mě vcelku překvapila "záporná" role Helen Mirren – tento typ rolí je u ní z mého úhlu pohledu velice neobvyklý. „Who the hell has the luxury of friends? I've got allies and enemies. There's no room for anything else.“(25.2.2016)

75-80% ... Prvýkrát som vďaka tomuto filmu sympatizoval s komunistami. Bolo to hnusné, čo verejná správa robila len kvôli tomu, že vaše politické presvedčenie je iné. A hlavne keď bolo neškodné, pretože sa nijak násilne nesnažili rozvrátiť štátne zriadenie a svoje presvedčenie nevnucovali iným. Filmový business bol len jedným z odvetví, v ktorom boli ľudia kvôli svojim presvedčeniam prenasledovaní.(1.2.2016)

Reziser Jay Roach /Fotr je Lotr, jeho fotr, to je lotr / natocil vyborny film o tom, ako politicke presvedcenie dostalo mnohych hercov na Blbowoodsku ciernu listinu, lebo Holy Ud, alebo po nasom Blbowood netoleroval iste nazory. Za ne museli dotycni pykat. A tymto u mna Jay Roach natocil suverenne svoj najlepsi film. Ono zase Blbowood netreba prilis precenovat, jestvuju europske filmy /aby som nasral takeho Verbala, tak napriklad s istym Larsom von Trierom, ten toci fajne veci/, nadherne su indicke filmy, ktore ma potesia a pohladia po dusi. Fuckt potom nemusim cinsko -hongkongske kung fu srajdy. No a este par slov k filmu : vedie suverenne Bryan Cranston, a Diane Lane a Helen Mirren boli naprosto skvele. Dzona DobrehoMuza /Big Lebowski/ az tak nemusim, podla mna ani nevie prilis hrat. No nic, jaxom spominal, Blbowood zase netreba prilis precenovat , a najma v tejto dobe, ked kraluju komixovi hrdinovia v elastakoch, a slipoch, ktori - mam taky pocit - casto zachrania svet aj bez ohladu na to, ci s tym suhlasite, alebo nie, pripadne dotycni komixovi hrdinovia zachrania svet aj proti vasej voli. No a len taka pikoska, : napriklad tam, kde su dnes najslavnejsie blbowoodske studia /Paramount Pictures, MGm, Marvel studio/, bola v 60. rokoch 18. storocia len jedna polorozpadnuta chatrc a vysrala sa tam aj miestna diva svina. Takze tak, kazdopadne, u mna zatial najlepsi Jay Roach . 94 %(9.9.2017)