-4* docela zajímavý životopisný snímek o hollywoodském scénáristovi, který v době studené války se dostal za své názory na černou listinu a musel si vydobít své místo na slunci přes veškeré překážky. Určitě je poučný pro mladší generaci, která o těchto skutečnostech ani netuší. Výprava i herecké obsazení je slušné, tak nekazí výsledný dojem z filmu a nepůsobí zbytečně pateticky ani ho nekazí běžná klišé. Vybíraví diváci si k tomuto filmu už cestu najdou, tak není nutno doporučovat ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](19.12.2017)

• Mr. Lobo

Trumbo je skvělá postava. Je chytrá, ironická a téměř nepředvídatelná a film stojí a padá s ní. Kdykoliv je na scéně je na co se dívat a první polovina filmu je takto silná právě díky ní. Ovšem: v druhé polovině - když už je divák dost nabažen dobré filmařiny, je třeba opět přistoupit na starou známou hollywoodskou řeč, protkat to scénami s rodinou a sentimententem s hudbou z Armageddonu, aby to bylo každému jasné: je to přece film o Hollywoodu, je třeba tam dát hollywoodské klišé. Nebo až příliš přeceňuji tvůrce? (Podle mne ano.) Vždy když taková scéna začala, skřipali mi zuby a snímek klesal a klesal do propasti, kterou si sám hloubil. Ani jedna z těchto scén nebyla pro děj podstatná, byly tam navíc, první polovina k nim vůbec netíhla a jedinou vazbu měly k sobě navzájem a to velmi lehkou (Aristotelský celek, ze kterého nelze nic odebrat a nelze k němu nic přidat film tedy jistě netvoří). Po pár dnech mi nezůstává v paměti ta první polovina, kdy se děj rozjížděl (tematicky je to pro mě taky nezajímavé, ale řekl jsem si budiž) a představovali se zajímavé postavy (karikující skutečné osoby), ale jen nějaký matmý obraz Daltona Trumba a pak ta kupa klišé, kterou do druhé poloviny někdo naházel vidlemi. Je to škoda. Třeba se jednou najde někdo odvážný, kdo to sestříhá na rozumnou úroveň.(29.8.2016)

Jako mladá holka jsem sthlta knihu "Johny si vzal pušku" (koho by nezajímal příběh vojáka, který přijde o celý obličej, ochrnej a je schopný se s okolím dorozumínat jen pohyby hlavou?) a v doslovu se o autorovi něco dočetla, takže úplná novinka pro mne jeho životní story nebyla. Nicméně film považuji za velmi solidní životopis - těch, které zpracovávají tohle téma, zas tak moc není a sám Trumbo byl zřejmě velmi zajímavá a rozporuplná osobnost.(3.5.2018)

Parádní exkurz do doby připosraného USA, kdy cenzura protínala vše od komiksu po film. Cranston předvádí parádní výkon, scénáristicky je to zvládnuto velmi dobře, plus zbytek hereckého obsazení si svůj kousek chvály taky rozhodně zaslouží. Zejména Louis C.K. a John Goodman, kterej si může připsat do seznamu další kultovní scénu ("Pište si o mých filmech, co chcete! Lidi, co na ně chodí, stejně neumí číst"). Škoda, že si Trumbo neudělal svého času výlet na východ, aby viděl, jak komunismus skvěle funguje pro lid. Na tak racionálního a chytrého člověka mi přišel v tomhle slepě naivní.(28.1.2017)

Na to, ze nemam rad zivotopisne filmy, filmy zaoberajuce sa obdobim protikomunistickeho honu a hercov v hlavnych ulohach (Cranston, Louis C.K.), tak som sa pri filme vôbec nenudil a nemal som potrebu ho pretacat. Takze moje 3 hviezdicky su vzhladom na to vsetko dost velkoryse a komu tento typ filmov sedi, tak urcite prihodi dalsie. Je to proste taky poucny film podobne ako Sully. Nie je nejak teatralny a napriek prikoriu, ktore sa hlavnemu hrdinovi deje sa nesnazi citovo vydierat. Podobne ako Sully je aj Trumbo inteligentny a dost flegmaticky clovek. Najviac ma bavila linia s jeho dcerou v podani nadhernej Elle Fanning. Pobavili ma aj niektore sceny s Goodmanom. Z hercov ma najviac zaujal Michael Stuhlbarg. Takze som nakoniec rad, ze som tento film videl. Prijemna jednohubka. 6/10.(23.11.2016)

• - Do role Daltona Trumba zvažovali Garyho Oldmana, ale tvůrci se nakonec rozhodli pro Bryana Cranstona. (hansel97)

• - V televizi se Dalton Trumbo s rodinou dívá na 26. ročník předávání Academy Awards (Oscarů). (hansel97)

• - Na předávání Oscarů roku 1954 používá moderátor větu" "And the Oscar goes to..." ("A Oscara získává..."), ta se však používá až od 90. let. Do té doby se říkalo obyčejné: "And the winner is..." ("A vítězem se stává..."). (hansel97)