"Individual rights are not subject to a public vote,.." Ayn Rand. Kromě případů kdy se to nehodí, pochopitelně. Mccarthismus je jedna z černých skvrn na historii Spojených států. To co ve dvacátých letech začalo jako reakce na strach z imaginárního komunistického převratu na americké půdě, postupně přerostlo ve státní politiku zastrašování, soudních procesů, represí a deportací. Počet prověřovaných se pohyboval v miliónech a i když různými způsoby bylo potrestáno jen zhruba tisíc osob, desítky tisíc dalších stálo obvinění kariéru, rodinu, nebo pověst. Postupem času se definice "ne-americké činnosti" rozšířila i na příslušníky demokratické levice, umělce mimo hlavní proud, homosexuály a cizince. Příběh Daltona Trumba (cena Akademie za scénář k Prázdninám v Římě) je jen jeden z mnoha a po Charlie Chaplinovi pravděpodobně ten nejznámější. Překvapivě slušný Louis C.K a vynikající Bryan Cranston.(21.2.2016)

Asi povinnost pro nás filmové fanoušky shlédnout tento hold pro jednoho z nejlepších scénáristů, autora mnoha hitů. Je to takové shrnutí toho nejdůležitějšího v jeho kariéře a velmi precizně odvyprávěný příběh, kdy hrdina musí překonávat překážky ve svém životě. Podle tématu bych na první pohled čekal pikantnější příběh, ale možná pro film dobře, že se to neneslo jen v politické hašteření. Tvůrci asi udělali maximum, co mohli, ale nebyl to úplně jeden z těch strhujících životopisů, který by dokázal vyvolat nějaké emoce. Prostě velmi dobře odvedená rutina......7/10(6.12.2016)

Parádní exkurz do doby připosraného USA, kdy cenzura protínala vše od komiksu po film. Cranston předvádí parádní výkon, scénáristicky je to zvládnuto velmi dobře, plus zbytek hereckého obsazení si svůj kousek chvály taky rozhodně zaslouží. Zejména Louis C.K. a John Goodman, kterej si může připsat do seznamu další kultovní scénu ("Pište si o mých filmech, co chcete! Lidi, co na ně chodí, stejně neumí číst"). Škoda, že si Trumbo neudělal svého času výlet na východ, aby viděl, jak komunismus skvěle funguje pro lid. Na tak racionálního a chytrého člověka mi přišel v tomhle slepě naivní.(28.1.2017)

Keby každý komunista písal scenáre ako Trumbo, tak sa pravidelne obliekam do červenej vlajky :) :) :) Veci, ktoré som od neho videl sú fantastické a tá jeho životná story je úžasná hlavne kvôli tej potrebe tvoriť a dať svetu zopár z najlepších filmov histórie. Aj keď tento sa medzi ne hlavne kvôli svojej prílišnej sterilite nezaradí. Herci a hlavne Cranson pecka 8/10(16.1.2017)

„Kúpili sme gorilí kostým. Radi by sme ho použili.“ Nie moja šálka kávy, ale prekvapivo ma to bavilo viac, než som čakal. Od vymaznanej retro atmosféry cez dobrých hercov v čele s Cranstonom (nominovaným na Oscara) a tým jeho kov režúcim hlasom, až po silný scenár, v ktorom by sa mohli nájsť aj ne-komunisti. Najviac ma ale snímka bavila vo „filmových“ okamihoch (úbohý John Wayne, skvelý John Goodman ako brutálny producent mega-sračiek, ktorého nebude nikto štvať, ale super bol i Kirk Douglas). Každopádne, Jay Roach by sa mal predsa len radšej vrátiť k sérii Austin Powers.(8.12.2016)