Deset malých černoušků

• Velká Británie Ten Little Indians

Detektivní film podle slavné předlohy Agathy Christie.
Na začátku byla docela nevinná písnička o deseti malých černoušcích. A také pozvání pana Owena, na jehož základě se osm navzájem si neznámých lidí spolu s dvěma najatými sluhy vydalo lanovkou do domu vysoko v horách. Pan Owen však dnes na večeři určitě nedorazí a své hosty pozdraví jen prostřednictvím magnetofonové nahrávky. Deset lidí, to je deset v minulosti spáchaných a dnes už téměř promlčených zločinů znamenajících smrt nevinného člověka. Spravedlnosti však nikdo neujde, cesta zpět je vyloučena a zavražděných rychle přibývá. (dopitak)

vesper001

Deset šachových figurek s temnou minulostí uprostřed bělostné pustiny. Sledování notoricky známé partie může být trochu únavné, proto jsem některé překvapivé tahy vcelku ocenila. Některé ne. Párkrát si sice tvůrci dali šach, občas to vypadalo na mat, nakonec z toho ale byl neočekávaný pat. Nejzajímavější pro mě bylo obsazení Maria Adorfa do role komorníka. ()

chelseaman22

Primárně jsem nepochopil, proč že se snímek volá Deset malých černoušků, když překlad zní definitivně úplně jinak (i ty pitomý figurky se černochům vážně nepodobaly!). Jinak to není nikterak dokonalé či dokonce úžasné. Nejúžasnější skuteční je zjevně fakt, že český dabing se neuskutečnil (elóel). Ale pro někoho, kdo miluje vše by Agáta Christí je to úžasně strávených 90 minut. 85% ()

exhoubus

Kdybych před zhlédnutím filmu nečetl knihu, asi by moje hodnocení vypadalo jinak. Film se skoro vůbec nedrží knižní předlohy a nejen to, nedrží se ani toho, že oběti jsou ve filmu zabíjeny podle nějakého pravidla. Například pan Grohmann se měl „posekat“, paní Grohmannová se neměla probudit a celý příběh se měl odehrávat na ostrově. I přes tyto nedostatky jsem se u filmu vyloženě nenudil. Co mi ale vadilo nejvíc, byla kompozice v některých záběrech, kdy postavy doslova vylézali ze záběru. Nevím, jestli to nebylo způsobeno tím, že mám v mojí verzi filmu seříznutý obraz, ale připadá mi to málo pravděpodobné. ()

filmmovier

Kniha mě úplně dostala a navíc je úplně ta nejlepší, kterou jsem od Agathy Christie četl. A samozřejmě jsem chtěl vidět i tuto filmovou adaptaci. Trochu jsem se jí obával, byl jsem přesvědčen, že nemůže knihu překonat - a ejhle, ona se jí mimimálně vyrovnala. Je tu pár změn, hlavně finále, což mě nejprve trochu zklamalo, ale nakonec jsem se s tím smířil. Výměna pustého ostrova za horskou chatu také příběhu nijak neuškodila. Film byl skvěle obsazený, atmosférický a maximálně napínavý. Atmosféra byla naprosto na jedničku a to, že byl film černobílý na ní ještě přidávalo. Skutečně vynikající napínavá detektivka, která nádherně rozjela atmosféru a mě vyrazila dech. Detektivka podle knihy, o níž jsem si myslel, že se nedá zfilmovat. Omyl. Za mě rozhodně 90%, jsem nadšený a velmi brzo si to rozhodně zopáknu. ()

Kaferano

Hodně vėcí je zde změněných oproti předloze, což by tak nevadilo, kdyby se mi nevytratil ten zásadní pocit napětí, které jsem měla při čtení. Nebylo to prostě ono... ()

strixsr

Kvůli závěru musím jednu hvězdu ubrat. I když byl vtipný, jakožto uctívač předlohy bych ocenil raději původní konec, jak jej vymyslela mistrně žánru. ()

Natabar

Černoušci jsou pro mne vůbec nejlepší Christieovka, takže nebudu shovívavý. Přejdu zbytečnou nedůslednost vůči knižní předloze (např. významu říkanky a jejímu vztahu k způsobu vražd se nevěnuje dostatečná pozornost). Co ale nelze prominout je změna závěru. Proto nelze než z jinak uznatelných 4* jednu nutně ubrat. A můžou být rádi, že jen jednu. ()

Compadre

legendární štych Agáty Christie zdařile zachycenej ve filmu. Jiný zpracování jsem bohužel neviděl, ale tohle mi připadalo OK. ()

JohnSmith

Moc pěkná krimi. Takové filmy mám rád. Jen jsem celou dobu hledal Christophera Lee a nenašel jsem ho. Tak nějak jsem čekal, že on bude pan Owen. ()

Casablanca

Ta neobratnost, herecká i filmařská, dodává filmu jisté kouzlo. A mimochodem - dokud jsem neviděla originální název knihy, nikdy by mě nenapadlo spojovat si písničku o malých Indech, kterou se učili žáčci snad na všech jazykových školách počátkem 90. let, s deseti malými černoušky... Vždy jsem měla představu černočerných Křováků:-) ()

Maynard.

Deset malých černoušků stavělo si dům, dva z nich spadli do malty, zbylo jich osm... :o). Je to moje první setkání s Agathy Christie, o kterém teda vím. A jó, nemůžu říci, že by se mi film nelíbil, to v žádným případě. Na druhou stranu se z celkem zajímavéhho a neotřelého příběhu dalo vytěžit podle mě o dost více. Atmosféra u tohoto kousku stojí za starou belu. Dost na tom má zásluhu velmi podivná hudba, která prostě nedokáže ani napínavé situace vyhrotit. I uvažování "desítky" mi přijde poněkud nenormální (jeden po druhém tam umírají a oni v klidu kalí u kulečníku jako by se vůbec nechumelilo, a navíc chodí spát každý sám...) Být na jejich místě, tak bych si počkal u stolu s deseti černoušky a na vraha nalíčil past, a nebo bych tuto rekvizitu schoval a tím pádem by vrah nemohl trhat figurky a třeba by nechal toho vraždění :o) ()

Han22

Viděl jsem spoustu parafrází na slavnou knížku Agathy Christie, ale konečně jsem viděl nějaké opravdové zpracování. A byla to paráda. Agatha Christie napsala vlastně první vyvražďovačku a na rok vzniku je to skvělé. Černobílá kamera na starém sídle dotváří skoro hororovou atmosféru, mordy nejsou sice vidět, ale jsou dobře vymyšlené tak že to ani nevadí. A desítka lidí pozvaných čelit trestu za smrti, které způsobili pomalu ubývá a mezi přeživšími roste nedůvěra, podezřívavost a paranoia. Nemá to prakticky hluché místo, tedy až na ten "hollywoodský" konec který určitě Agatha nenapsala. A líbilo se mi i herecké obsazení posbírané z vedlejších rolí mayovek, My Fair Lady, jedné bondovky a jednoho zpěváka. Nemám výtky, proto 5* a krimi/thriler roku 1965. ()

helmut111

Vadil mi ten romantický koniec, a tá nelogičnosť v konaní, nemohol som tomu uveriť keď sa postavy stále rozdeľovali a neostali pospolu. ()

Janega

Samotnú predlohu považujem za klenot tvorby Agathy Christie, a práve preto je asi ťažké rovnaký klenot natočiť. Nepodarilo sa vytvoriť tú úžasnú napínavú a psychologicky-drásajúcu atmosféru, ktorú človek zažije pri čítaní knihy. Herecké výkonu sú nespresvedčivé, herci nedokázali vyjadriť ten strach a zúfalstvo zo smrti. Celé to zaklincovalo ten blbý koniec filmu. Naozaj bol potrebný ten happy end? ()

Kovaja

Super herecké obsazení, herci z Ostrovů chladní jako psí čumáky. Napětí se dalo krájet, příběh z pera A.Christie jak má být. Dům na skále a 10 černých duší,,pojdme se bát :-))) ()

iampatrik

45% Nejsem zastánce srovnávání knižních předloh a filmů, ale tady asi budu muset, protože nebýt skvělé knižní předlohy, na film bych se s velkou pravděpodobností nepodíval. I když jsem zatím nepřečetl bůhví kolik knih a to ani v žánrů krimi, A. Christie mě svou knihou učarovala, to stejné se však nedá říct o filmu. Vše stojí na napínavosti, vyprávění, atmosféře a postavách, tyto prvky ve filmu však působily stejně chladně jako samotné prostředí zasněžených hor (jedna ze změn, kterých je ve filmů více). To stejné platí o rozplétání celé záhady a už vůbec ne o odlišném závěru. Těžko se mi hledají kladné stránky filmu, možná nečíst knihu, hodnotil bych jinak, ale tady bohužel.. ()

Hanes88

Knižní předlohu mám velice rád, ale tento film mě velice zklamal. Možná to bylo tím rokem natočení, ale chyběla mi tam nějaká tajemná atmosféra a výkony bohužel spíše úsměvné. Bohužel to tak musím říct - těžké zklamání. ()

Disease

Předlohu jsem četl strašně dávno, takže ani nevím, jestli nebyl konec "filmově" poupraven: Každopádně velmi solidní atmosféra a napětí. ()

Mouzon odpad!

Nejpitomější film, co jsem v životě viděl. Scenáristicky absolutně primitivní. Při projekci jsem měl za to, že se jedná o americký snímek a nyní pouze nevěřícně zírám - TAKTO NALOŽILI SE SVOU DETEKTIVKÁŘSKOU VELIČINOU BRITOVÉ??? Film totiž opravdu krásně ukazuje, jak se zachová deset amerických filmových postav, když jsou vrženy do pasti anglické spisovatelky - zmateně pobíhají po domě, pronášejí zjednodušující repliky, svádí se mezi sebou navzájem, chovají se sexisticky... Žádná z postav před ostatními nezakrývá své rozpaky, ba naopak - viníci téměř až s gustem dávají k lepšímu veselé historky o tom, kterak zamordovali toho a toho a jak se z toho suprově vyvlékli........Jestliže jsem ale trpěl při explikativních dialozích typu "hmm, toto je opravdu odlehlé místo" - "hmm, hmm, jsme zde odříznuti od světa", skučel a vyl palčivou, téměř až fyzickou bolestí při brilantních konverzačních finesách - např. "tyjo, další mrtvola, to je nás tu teď už jen devět/osm/sedm/šest/pět/čtyři/tři/dva/jeden... - tak co s tím budeme dělat, hoši", pak v závěru jsem byl na pokraji zhroucení. Celý snímek je hodně primitivní, ale ten konec se zcela nepokrytě vysmívá knižní předloze (kterou naopak považuji za jednu z nejbrilantněji vypointovaných próz vůbec). Myslím, že by mne uspokojilo snad jen to, kdybych mohl tu filmovou kopii osobně spálit. Nelogicky zvolené prostředí, špatné herecké výkony, imbecilní scénář, zkažený konec (ergo pointa) - mně to na odpad! bohatě stačí.......Á propos, to si tvůrci opravdu mysleli, že to Agatha napsala tak blbě, že bylo potřeba něco předělat? ()