Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

TR4XY_CZ

Spielberg se tady teda opravdu předvedl a je vidět, že i přes ty roky to pořád umí. Od filmu jsem dostal více než jsem očekával a těch easter eggů na různé videohry a filmy je spusta. Skoro celý film jsem měl husí kůži. Film má snad všechny filmové žánry, které existují v sobě. Příběh byl postupem času čím dál zajímavější a efekty byly prostě boží. Polovina filmu sice animovaná, ale i tak to byla pro mě pecka. Doufám že se někdy dočkáme i pokračování. 10/10 ()

GejmronCZ

Toto je nejlepší film o virtuální realitě, co jsem kdy viděl. Má to akci, má to romantiku, má to příběh, má to soundtrack, má to dojemné scény, má to vtipné scény, má to WOW efekt, má to luxusní epické záběry, ale... ALE... hlavně to má neskutečně moc easter eggů na ostatní hry/ filmy a velká část z toho je obrovská nostalgie (alespoň pro mě). Já jakožto někdo, kdo rád hraje a kouká, tak ani zdaleka neznám všechny ty věci, co tam byly (postavy, zbraně, stroje, místa atd.) a to z toho důvodu, že jsem hrál jen zlomek toho, co tu je, nebo to znám. Už ale já, jen já, jen tak rychle jsem vypozoroval asi 20 easter eggů počínaje suprovým Deloreanem přes Star Wars, Star Trek, Overwatch, Želvy Ninja, Halo, Minecraft a tunu dalších až po totálně suprovýho DOOMA. Zcela upřímě... OASIS, tohle je svět, který bych strašně moc rád navštívil přesně tak jak tu je a prozkoumal ho do té největší hloubky a stejně bych nebyl u konce. Když bych se měl vžít do této reality filmu, tak naprosto chápu ty lidi, co jsou tam furt, ale naprosto. Tento film má opravdu tu správnou kvalitu a naprosto sedí do kvality Stevena Spilberka. Dobrá práce, vůbec bych se nezlobil za druhej díl, kdyby byl. (ikdyž by třeba už nebyl podle knihy, je tu spousta možností) ()

Wulz

Spielberg hodně zabil. Vím že podle knižní předlohy, kterou jsem však nečetl. Ale film je to úžasný. ()

blazma

Vezměte spoustu herních referencí a mrskněte je do jednoho filmu. To je skoro můj sen. Tento film je výborný, akce, menší tajemno okolo úkolů. Různorodost a CGI taky není nikterak špatný. Akce gratuje k velkému finále. Happy end jako vždycky. Co víc si přát než vypnout mysl, relaxovat a vychutnat si tuto Scifi jízdu. ()

TonyHawk94

Vynikajúce, jednoducho vynikajúce! Zároveň originálne, efektné, a s brutálne veľkým počtom odkazov na pop-kultúru (DeLorean, T-800, King Kong, Godzilla, ale aj Bee Gees, Hall & Oates, Twistes Sister, Tears for Fears a mnohé iné). VR je imho veľmi vďačná téma v dnešnej (nielen) informatickej spoločnosti. Jednoducho veľmi zaujímavá technológia so zatiaľ neuchopeným potenciálom, ktorého sa tento film chopil naplno a pretavil to do veľmi zaujímaveho, efektami nabitého blockbustera, kde síce príbeh skôr ustupuje (niekedy je problém to pri tom všetkom vnímať), a Spielberg si neodpustil zopár lapsusov pri stupňovaní deja (až som mal dojem, žeby som hlavnej postave najradšej jednu vylepil), ale čert to zober... Napriek lapsusom to bola vynikajúca jazda, pútavá hneď od začiatku, s vynikajuco nastaveným tempom a ešte väčšou originalitou! Vynikajúca hudba Alana Silvestriho. Potešila krásna Olivia Cooke, čerešničkou na torte bol ale pre mňa osobne Mark Rylance a jeho veľmi geniálna a (pre niekoho možno typicky stereotypná, pre mňa ale) originálna postava. ()

Joe16210

Knížka je perfektní, filmové zpracování rozhodně nebylo snadné zvládnout ale myslím si, že se to Spielbergovi podařilo. Akorát mám pocit, že ty CGI scény, kterých je zde většina, jsou občas až trochu moc přes čáru. Jde ale asi jen o zvyk. ()

Frca

Velmi dobrý a skvěle natočený film se sympatickým obsazením od hlavního hrdiny přes jeho přátele  Zatím jsem nečetl knižní předlohu, ale chystám se na to. Obrovská nálož easter eggů (včetně toho hlavního, o které tam vlastně jde.)  Velmi povedené zasazení do světa počítačových her, které mě opravdu potěšilo. Doufám, že nikoho nenapadne udělat druhý díl. Mohlo by to třeba dopadnout ještě líp, ale taky by to mohla být úplná katastrofa. ()

GNTRS

Ready player One beru jako skvělý film už od prvního shlídnutí. A to jsem první "projekci" absolvoval z notebooku. Ovšem notebook vyvážilo, kde a s kým jsem film poprvý viděl. A teď po letech (a několika dalších projekcích) jsem se konečně dokopal k tomu, abych přelousknul i předlohu. A jakože je knížka skvělá a čte se jedním dechem, o to větší je pro mě překvapení, že film je prakticky úplně jiný. A díky tomu přidávám 5 *. Smekám před scénáristy, kteří z nezfilmovatelné knížky vytvořili tohle. To, že si troufli změnit děj, kdy zanechali vlastně jen rámec – začátek a konec –, ale zároveň perfektně zachovali ducha předlohy. Navíc je RPO herecky skvěle typově obsazený a při čtení knížky jsem ty jednotlivé postavy viděl před sebou. Oproti knížce, kde klidně 90 % prostoru dostal hlavní hrdina Parzival, udělali film víc týmový a skvěle rozložili jednotlivé role mezi ústřední partu on-line kamarádů, hlavně ve prospěch Art3mis. Navíc oproti knížce dostalo víc prostoru/stopáže i dění ve skutečným světě mimo OASIS. I samotné úkoly při hledání klíčů jsou ve filmu "filmovější", myslím asi zábavnější a napínavější. V knížce jsou úkoly  individuálnější, spočívající většinou v perfektní znalosti starých videoher. Asi by nebylo tak vizuálně strhující sledovat 1/2 filmu Parzivala, jak paří hry (uvnitř hry) na automatu, oproti závodní dráze s King Kongem nebo výletu do hotelu Overlook. To bylo skvělý! Každopádně zase knížka nabízí logicky řadu (nepodstatných) informací, co se do filmu nedostaly. Konkrétně třeba ty z Parzivalova osobního / sexuálního života :-). A nakonec musím říct, že bych si chtěl svět OASIS taky vyzkoušet. Ale je možná dobře, že to (zatím) nejde :-) ()

hrumsrt

V 72 letech natočit nerdovské geek sci-fi takových rozměrů! Nehorázně opulentní příběh, který je točen do posledního detailu. Pakliže milujete filmy a gaming, k tomu Vás rozpalují 70s tady se najdete! Mimořádně kreativní příběh s masivním počtem všelijakých easter eggů (tentokrát obrazně).. Jakože když jste v tom Shining domě, měl jsem chuť křičet, jak moc je to boží! Magické ztvárnění virtuálního světa, kdy se každým záběrem kocháte.. Důsledkem taky bylo, že jsem si musel dávat pauzy, abych to ještě zvládal pobírat. Pokud jste viděli tolik filmů, tak najednou je to jak nějaká osmisměrka, pořád koukáte kolem a spojujete si, co Vám ukazuje obraz. Pakliže máte nakoukáno, jde o takovou poctu filmovému fanouškovi, jakou ještě nikdo nikdy neudělal.. Je to tolik epický! Přesto všechno mě baví, jak se zase vydáváme po opravdových hodnotách, ten film má svoje poselství.. Koho nakonec zajímají nějaký brýle, když svět je venku? No, vlastně všechny protože do tohohle světa si zkrátka chcete utéct! Celkově je to geniální příběh, který zase staví na tak jednoduché hlavní ose, které je však zaobalena do nejpoutavějšího obalu, jaký jde sestavit. Tady vidíte, jaký to je, když tyhle popkulturní filmy plné odkazů chytne ikona Spielberg nebo snílek Edgar Wright... Jak to, že si dovolím nakonec jednu sebrat? Ač fanoušek ve mě tancuje, tak tenhle typ filmu ve stylu nostalgicky potěšíme osvíceného je pro mě vlastně hrozně málo přístupný.. Ovšem až jednou dostanu podobný film, který si budu moc třeba celý sehrát pávě ve VR, to teprve bude nostalgic hour! 75% ()

pollstro

V celé historii kinematografie a filmových blockbusterů neexistuje film, který by se tolik ohlížel do minulosti a odkazoval na takřka veškerou filmovou, herní, knižní a hudební popkulturu moderních dějin. Sladká a nostalgická filmová jízda v bohatém virtuálním světe umožňuje Spielbergovi takřka neomezené možnosti v tvorbě fiktivního světa, do kterého v nahodilém a dynamickém provedení vkládá mnoho odkazů, které jednoduše nelze na první zhlédnutí vstřebat. Přesto je Ready Player One po celou dobu nádherným uvolňujícím a komplexním filmovým zážitkem, který nemá po audio-vizuální stránce žádnou chybu. Technické blockbusterové filmové mistrovství, kterým Spielberg jasně dává najevo svoje nepřekonatelné prvenství v tomto subžánru. Ačkoliv mnozí hledají ve filmu cílené chyby v podobě předvídatelnosti příběhu a dialogů, celkové jednoduchosti a nedostatku uceleného vyprávění, které je záměrně maskováno velkolepostí scén a filmových efektů, je ve skutečnosti pouze záměrná ignorance toho, čím Ready Player One opravdu je, a přitom je to v jednotlivých momentech a scénách přímočaré. Současný trend virtuálních světů prezentuje Spielberg na základě knižní předlohy jako únik od reality do prostředí, které nabízí neomezené možnosti plné zábavy a vzrušení. Avšak samotné propojení s realitou, resp. návrat do reálného světa je v návaznosti na zbývající čas každého z nás tou hlavní klíčovou částí filmu, která onen popkulturní a vizuální orchestr překračuje, a umožňuje filmu nést odkaz v podobě propojenosti dvou zcela odlišných světů, kde jenom jeden z nich má důležitý a nezaměnitelný význam - téma jednotlivých výzev tomu nádherně odpovídá. Po filmové stránce dokonalý blockbuster s kulturním odkazem a přesahem, během kterého si každý divák uvědomí váhu a důležitost osobních zájmů, které nás navzájem odlišují. Nádherné a dojemné ohlédnutí do minulosti, které nelpí na nostalgickém pocitu štěstí, ale naopak upřímně a svědomitě vnímá současnost. Spielberg ve své pozdním věku filmové tvorby absolutně vůbec neztrácí, ba naopak. ()

Scanerior

Děj tohoto filmu je ve svém jádru obyčejný, ale zabalený do vcelku lákavého obalu a odkazy na různé filmy/hry a jejich využití z tohoto filmu podle mě dělá něco víc. Osobně mě vždy potěšilo, když jsem poznal referenci na jakoukoliv hru/film (a že jich tu je mraky) a zvláště mě pak nadchla část s filmem Osvícení, která byla špičková a vlastně to byla asi nejlepší pasáž z celého filmu. Také cením, že film si dá na začátek dost prostoru na vysvětlení všeho potřebného a člověk dokáže poměrně dobře všemu porozumět. ()

Isag1

Hráčsky sen na steroidoch. Z pohľadu hráča a veľmi závislého človeka na FPS hrách môžem iba povedať 5/5 ()

Marauder

Bezpochyby jeden z najlepších a najbombastickejších filmov tohto roku. Nádherné efekty, skvelý herci, super vtipy, celkom dobrý soundtrack a aj pekný dej. A dokonca aj koniec trocha prekvapil čo sa mi náramne páčilo. Aj keď bolo tam pár absurdností ale aj tak tie dobré veci prekonali všetky tie absurdnosti v jednom okamihu a vzniklo z toho nádherné filmové dielo. Spielberg sa toho fakt chytil a dotiahol to aj do úžasného konca. Všetka česť aj jemu. ()

Lukys

Spielberg překonal má očekávání i svojí přítomnou tvorbu, která mi začala naznačovat, že už začíná pomalu stárnout. Ale ne! On na to pořád má. Není to tak velká pecka, jakou by si to určitě zasloužilo být, ale co mi dokáže vykouzlit na tváři široký úsměv, pro to mám slabost. Spielbergovi se tu daří nastínit hravou a příjemnou atmosféru, která začne do filmu ihned perfetkně sedět a zároveň se dost blíží i té v knize. To samé se dá říct o postavách. Zvlášť u nich mě bavil i vztah mezi hlavními hrdiny a musím zmínit i hlavního záporáka, který by sice mohl být více charismatičtější, ale chápete jeho záměr, dostane dostatek prostoru, je skvěle zahraný a dokonce se ke konci dočká dost nečekaného kratičkého momentu, který mě emocionálně zasáhl jak zpracováním, tak i díky hudbě. A i pro tu se tu najde pár skvělých momentů, ať už se jedná o orchestr Alana Silvestra nebo vypalovačku z 80-tek, která vás donutí tančit a naladí vás na tu správnou notu. Z hlediska vyprávění se jedná o nadprůměrný výkon jak z hlediska filmování, kdy příběh nedrhne, baví absolutně každá scéna a daří se držet nastavené tempo až do konce, tak inspirace knihou, kdy se povedlo se ctí zadaptovat skoro až nezadaptovatelný román. Je vidět, že by se hodila nějaká ta hodinka navíc a že tak příběh púsobí trochu z rychlíku, ale je vidět, že do toho Spielberg znovu dal srdíčko, což jsem u The Post nějak nezaznamenal. Děkuju. ()

DmKK

Tohle byl nejzábavnější film co jsem za poslední rok viděl. Spielberg zvládl nezvyklý scénář skvěle a film působí jako celek absolutně parádně. Velký palec nahoru! ()

panki9922

Nečítal som ani knižnú predlohu a ani som nehral kopec spomínaných hier v tomto filme. Ale videl som Shining a práve pasáž filmu venovaná tomuto "majstrštiku" bola pre mňa najväčším zážitkom. V globále určite vydarený film, s peknou myšlienkou. Avšak narozdiel od mnohých iných užívateľov ktorí tu smelo 5-hviezdičkujú som nebol unesený z diania na plátne celých 140 minút. V strede filmu, resp. od druhej polovice prišlo k zmierneniu tempa bolo cítiť, pre koho je tento film primárne adresovaný. Faktom je, že som určite množstvo odkazov v tomto filme nezachytil...a že ich tam bolo hojne! Otázkou je - je vízia roku 2045 z tohto filmu desivá? reálna? Odpovedzte si samy :) ()

BlackAdder87

Film je oproti knize mnohem rychlejší, akčnější a přímočařejší, taky se změnily mnohé popkulturní odkazy, ale hlavní myšlenky zůstaly zachovány. Jsem vlastně celkem rád, že film není doslovným přepisem knihy, protože co funguje v knize nemusí fungovat na plátně a naopak. Vše, jak se dnes už pomalu stává zvykem, stojí hlavně na vypiplané vizuální stránce, což zdárně maskuje místy pokulhávající scénář. Celkově jsem spokojen. PS: Pro mě byla bezkonkurenčně nejlepší část odehrávající se v Osvícení. :-D ()

Brodequin

Když jsem se začal dívat, liboval jsem si v tom, že jsem rád, že jsem si přečetl knihu. Dostal jsem podobu světa, kterou jsem měl do té doby jen v myšlenkách. Byl jsem zvědavý, jak to vlastně všechno bude vypadat. Někdy v první třetině jsem se však docela zarazil, když se děj a události ubíraly jiným směrem, než jsem očekával - tedy podle knihy. A tak jsem nedostal skoro nic, na co jsem se tak těšil - například prozkoumávání kobky a hra Joustu, řešení slovních hádanek, postupné poznávání Art3mis, důležité události v ději, které ve filmu nebyly a některé byly úplně překroucené - uvěznění Wada v nápravném středisku... Prostě jsem najednou sledoval něco, co mělo podobný příběh jako kniha, ale bylo to celkově jinak. Takže nějaké závěrečné setkání s Art3mis se vůbec nekonalo a celkově jsem tak přišel o to, na co jsem se vlastně těšil. Možná jsem tu knihu nakonec raději ani před filmem číst neměl. :D Takže film dobrý, jen mě mrzí to nedržení se předlohy. :-\ ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018