Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

Frajer42

V následujících řádcích zřejmě nesestrojím nic objevného. Úplně se oprostím od detailnějších poznámek o tom, že byli Japonci k útoku dost agresivně vyprovokováni a že americká vláda nechala na pospas slavný Pearl Harbor, i když se o útoku s předstihem vědělo. Jinak by se evidentně takové zástupy mladých američanů necítily hrozně dotčeni a nehrnuli se na frontu. Kdyby znali celou pravdu, tak by si zřejmě pořádně rozmysleli, či chtějí položit život za svoji vlast. Tento snímek nám prezentuje docela atypicky příběh jednoho pacifisty. Umístit na počátek filmu scénku z válečného bojiště byl velice chytrý a nesmírně důležitý tah. Tato ochutnávka byla naprosto nezbytná pro udržení diváctva na svých sedačkách. Kdyby tam totiž bývala nebyla, pravděpodobně by během první hodiny utekly z kin celé houfy diváků. Po úvodní scénce se totiž více než hodinu čeká na další výstřel. Mel Gibson se rozhodl v první polovině snímku své diváky uspat a unudit. Atmosféru pozvedla snad pouze nějaká ta hláška při vojenském výcviku. Dost dobře nechápu, jakým nedopatřením se Andrew Garfield dostal k nominaci na Oscara. Zřejmě se k němu doneslo, čí pyje je nutné vypít. V podobném snímku je hrozně důležité, aby si divák našel nějakým způsobem cestu k hlavní postavě, aby mu byla sympatická, aby s ní soucítil, aby jí fandil. Není mi jasné, zda se vůbec Mel Gibson pokoušel dát divákům alespoň minimální šanci, aby si Garfielda oblíbili. Nezdálo se mi. Jeho osud mi byl naprosto lhostejný, tudíž jsem při snímku zcela postrádal nějaké emoce. Po této stránce tedy totální vakuum. Divácky mě uspokojila až druhá polovina snímku. Tedy alespoň pasáže, kdy se rozpoutala válečná jatka. Atmosféru bojiště zprostředkoval Gibson divákům na jedničku s hvězdičkou. Nejsem si jistý, či se to vlastně někomu před ním podařilo tak dobře. Byl to prakticky jediný úsek filmu, během něhož jsem takřka ani nedýchal. S největší pravděpodobností se na bojišti odehrála hromada věcí značně jinak, ale to mi bylo během sledování dost jedno. Jen si bojiště zasloužilo více prostoru. Nebavilo mě v první polovině sledovat vzplanutí první lásky a stereotypní opakování toho, že si Garfield do rukou zbraň prostě nevezme. Mnohem raději bych sledoval střeva, utrhané končetiny, potoky krve a hořící vojáky. Když už něco takového dovedu vytvořit tak skvěle, tak tím snad naláduji diváky k prasknutí. Možná by si trošku více pozornosti a obdivu zasloužili i doktoři, kteří polomrtvé přiváděli zpět k životu. Z mé strany dávám lepší tři kousky. Ten povyk kolem filmu dost dobře nechápu. Před tímto snímkem jsem viděl 3 další snímky, které byly nominovány na Oscara a dva z nich byly výrazně lepší než tento počin. Chápu, že americký patriotismus má stále silné postavení na americké půdě. Tady ovšem hodnotí převážně uživatelé vyskytující se na území Česka a Slovenska. ()

AppleCore

PŘÍBĚH:Je skvělý, že v době komiksů a hollywoodský velkoprodukce dokáže někdo představit hrdinu, kterej k výkonu svých činů nepotřeboval spandex! Postava Desmonda je ale bohužel nudná a její život – dokud nedošlo na válku – nebyl nijak zajímavej. Z toho pak pramení Gibsonova snaha uvrhnout diváka co možná nejrychleji na bojiště, díky čemuž se několikrát za film prostě nekompromisně střihne do další fáze příběhu (film působí, jakoby původně měl tři hodiny, z toho každá jednotlivá etapa (dětství, výcvik, válka) trvala hodinu a nakonec to celý o třetinu zkrátili, protože by to nikoho nebavilo – přitom to místy působí tak krásně klasicky… a to hlavně ze začátku). VÝKONY: Kdo zná Vince Vaughna, bude z jeho sebe-parodickýho výkonu prskat minimálně dvakrát smíchy (Indián, odtah). Ke zbytku nemam co říct – tam není chyb. AKCE: Řež je sice hutná – technicky dokonalá, srovnání s Ryanem ovšem nesnese. Komu není patnáct a má nakoukáno, toho vyobrazení války na Hacksaw Ridge šokovat rozhodně nebude. Vzhledem k obsažený brutalitě chybí i jakýkoli emoce, nebo dokonce atmosféra! TAKŽE: Gibson svůj film pojal až překvapivě střízlivě, se všemi klišé, patosem i kýčem, kterej ač je pořád v nadprůměru a v rámci žánru strká do kapsy všechno, co se z druhý světový války objevilo za posledních patnáct let, není to ani zdaleka pecka hodná tak vysokýho hodnocení. Chybí památný momenty, atmosféra i emoce. Skvělej vizuál, slušný herecký výkony, dynamika a brutalita prostě nestačí (to měl už i ten Ryan). Takže za mě nejhorší Gibson! ()

MikeCool

Jeden z nejsilnějších a nejemocionálnějších filmů roku 2016. K dokonalosti schází snad jen ten pomalejší a přeslazenější rozjezd. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov) ()

Kothy

Mel Gibson se po 10-ti letech vrátil do režisérského křeslo a jde mu to vážně skvěle. Jeden z nej válečných filmů, co jsem viděl. Opravdu strhující výkon Andrewa Garfielda. Sice mi byl ze začátku trochu nesympatický, ale pak sem si zvykl. Teresa Palmer tu bohužel neměla tolik prostoru. Jinak i další herci jsou skvělí. Samotný trénink příliš záživný není, ale vše se změní na bitevním poli. Tak dobře a věrně natočenou akci jsem už dlouho neviděl. Byly to skutečné jatka. Možná tam mohlo být trochu míň víry, ale o tom ten film je že. Skutečně strhující zážitek. "Pane, pomoz mi zachránit ještě jednoho!" ()

boshke

Garfieldův nevinný kukuč se na roli Desmonda hodí perfektně, skvěle mu asistují Vaughn a Worthington. Weaving zase super jako zdrchaný veterán z první světové. Já vím, že válečná vřava k... ehm, válečnému filmu asi neodmyslitelně patří, ale nemuselo by jí být tolik aneb všichni jsme to už viděli tisíckrát a víme, jak vypadá válka (ne, tak jak si ji představuje Hurvínek). Takže první, neotřelá půlka před odvelením na Okinawu rozhodně lepší. Ale i tak velmi dobrý film zpracovávající velmi silné téma... 80% ()

Ant

Mel je zpátky a vrátil se v krvavé záři bitvy na Hacksaw Ridge. Není to žádná revoluce, ale poctivý válečný film s obligatorním zobrazením dětství a mládí, které v tomto případě poznamenalo Desmonda natolik, že odmítl i v tváří v tvář nepříteli chopit se zbraně a zabíjet. V rukou méně schopného vypravěče to zní jako zápletka filmu od Lifetime, ale Gibson má scénář pevně v rukou a spolehlivě ho ukočíruje skrze dospívání na maloměstě, drsný výcvikový tábor až k bitvě o Okinawu, která mi svou syrovostí tak vyrazila dech, že jsem půl hodiny zapomněla zavřít pusu. Je to mistrně dirigovaný děsivý, krvavý chaos propletený hutnými emocemi. Náboženský kontext je v tomto případě zcela pomíjivý a Gibson nikomu nic nevtlouká do hlavy, pouze vypráví Desmondův příběh. Garfield je vynikající. Návrat zcela hodný držitele Oscara. ()

nascendi

Bol som dosť zvedavý na film nakrútený na motívy skutočnej udalosti a výrazne propagovaný. Môj záujem rýchlo klesal už v prvej časti, plnej amerického pátosu a náboženskej zarputilosti. Druhá, dobre nakrútená bojová časť, bola podľa mňa zbytočne dlhá a aj znehodnotená "efektnými scénami" s odkopávanými granátmi, paľbou z transportnej deky a westernovým rozdelením úspešnosti paľby na nepriateľov. Celkovo mi film pripadal ako konglomerát Forresta Gumpa, Olovenej vesty a Zachráňte vojaka Ryana. Som z neho primerane sklamaný, pretože si myslím, že to mohlo dopadnúť lepšie. ()

silentname

Je toho veľa, čo by som chcel k "Hacksaw Ridge" povedať. Musím sa priznať, že som očakával silné dielo, no aj tak je pravda, že som sa dočkal ešte silnejšieho zážitku, než som si myslel, že to reálne bude. Mel Gibson ako režisér dokázal skutočne natočiť vynikajúci film, ktorý bude v človeku rezonovať ešte veľmi dlho. V prvom rade musím pochváliť úvod. Veľmi dobre spoznávame nášho hrdinu, Andrew Garfield je v role skvelý a dostávame aj dobrý príbeh z minulosti, kde vieme pochopiť jeho presvedčenie, že sa zbrane nikdy nedotkne. A myslím si, že keby reálne zbraň používal, tak by možno vôbec neskončil ako hrdina takéhoto kalibru. Desmond je podľa mňa jednou z najlepších postáv, ktoré som mal možnosť tohto roku vo filme spoznať. A jeho romanca s Teresou Palmer v tomto filme sktuočne funguje. A je to rozhodne lepšie, než sa mala možnosť ukázať vo filme The Choice. Toto je všetko, čo by som chcel od vzťahu muža a ženy. A je to absolútne, ale skutočne absolútne úprimné a uveriteľné. Nemal som s tým ani jeden problém. A potom keď sa dostaneme do skutočného boja, tak to prežívame rovnako, ako všetci ostatní na plátne. Všetko vyzerá podľa mňa absolútne reálne, uveriteľne a veľmi veľmi silne. Niektoré zábery sú možno trošku fake, ale len v rámci niektorých výbuchov a aj tak mám pocit, že sa odviedla dobrá práca. Plus všetko to dotvára vynikajúca hudba a herecký výkon Andrewa Garfielda. Tento film je podľa mňa absolútnou ukážkou toho, ako sa robia filmy. A jeden z najlepších vojnových filmov, čo som kedy mal možnosť vidieť. A jediné čo môžem povedať, choďte sa naň do kina pozrieť. Nebudete ľutovať. Je to hodné vášho času i peňazí. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Tak je to jasné, Mel si jde Statečně pro Oscara a taky by ho měl zaslouženě dostat, pač tenhle film vám vyrazí dech a to nejen válečnými scénami, ale celkovým pojetím. Samozřejmně by se dalo filmu leccos vytknout, ať už je to bratr, který později přejde do ústraní a v podstatě pak jeho role dál nefunguje. Nebo to že vedlejší postavy, až na Smitty Rykera a dvou seržantů, také pak dál už nefungují a člověk na ně po výcvikovém táboře zapomene. A nebo to že finální útok, už nemá ten wow moment, i když tady by se dalo napsat, že ke konci už nebylo tolik Japonských vojáků, kteří by byli ochotni bojovat, takže to už byl jenom poslední zoufalý vzdor. Ale i když tohle všechno započítám, do celkového hodnocení, tak mi vyjde jasná pětka. A byť je to ve filmu samé bůh sem, Ježíš tam a kde je Jákob ? Tak mi to vůbec nevadilo, asi je to tím hlavní hrdina je prostě sympaťák a jeho zbožnost neni, zase tak "šílená" jako u některých lidí, vím svoje. Teď si asi řikáte, když hlavní hrdina, nekosí nepřátelé po stovkách, tak je to s tou akcí ? No o akci se hlavně starají vedlejší postavy a další vojáci, byť hlavní hrdina zde dá velkou solo akci a ke konci taky něco předvede. Rozhodně si film zaslouží nejednoho Oscara a zároveň je film, důkazem že v dnešní době se opravdu dá natočit skvělý válečný film. Nezapomínejte na Anthropoid a Fury, to sou též válečné filmy, které stojí za pozornost. ()

Ratemus

Určitě to není nejlepší Gibsonovka, ale určitě je to výborné, Garfield se s tím popral, ostatní herci na výbornou no a ty jatka, to je prostě typickej Gibson....u mě super, akorát se teda mohlo zmínit, jak dopadl jeho bratr ()

nash.

Když Spielberg rozpoutal jatka plná urvaných končetin v úvodní scéně Zachraňte vojína Ryana, všichni z toho byli paf. Dnes jsou povinnou součástí každého válečného filmu, ale Gibson ve svém Vojín Doss zachraňuje, tento prvek vytáhl na zcela nový level. Navzdory tomu není příběh zatvrzelého pacifisty utopen v samoúčelných jatkách. Ta spíš mu slouží jako razantní kontura zvýrazňující sílu hrdinského kousku, stejně jako ji posiluje obvyklá dávka gibsonovského patosu či vědomí, že jde o skutečný příběh. Vše, od úvodního seznámení s Dossovou minulostí a motivací, až po válečné běsnění, je přitom přehledné a bez zbytečných kliček a okliček. Prostě přímočará jízda, nesoucí se v duchu předchozích Gibsonových válečných filmů. Emoce fungují, motivace také, byť není tak výrazné osobní a osudová jako u Statečného srdce či Patriota, a dokonce i ten Garfield je tu snesitelný. ()

Slarque

Toč o tom, co znáš. A tak náboženský fanatik Mel Gibson napravuje svou pošramocenou pověst životopisným dramatem o náboženském fanatikovi Desmondu Dossovi. Což je látka k nezaplacení, protože se v ní režisér může pořádně krvavě vyřádit, aniž by ho někdo napadal za nesmyslnou brutalitu. Je to sice natočené velmi klasicky (první polovina mohla úplně stejně vypadat i před mnoha desítkami let), ale kdyby to v samém závěru nepřehnal s dávkou patosu, skoro by nebylo co kritizovat. Závěr se skutečnými protagonisty příběhu je nezbytný, protože ten natolik kopíruje obvyklá scenáristická schémata, že by mu jinak zřejmě věřila jen hrstka nejnaivnějších diváků. ()

Joker Punx

Takhle dobrej válečnej film jsem už dlouho neviděl. Totální válečný peklo, totální jatka, hnijící mrtvoly, rozstřílený vojáci na sračky, končetiny v hajzlu, ustřílený kusy těl. Brutální, krvavý, dokonalý. Ty žluťáci byli hrozný magoři :D Desmond Doss byl frajer že zachránil tolik zraněných vojáků a nepotřeboval k tomu žádnou zbraň. Andrew Garfield dobrá volba, dobře se mu docela i podobal. Mel Gibson prostě umí natočit realisticky skvělý filmy. Tohle mě fakt hodně bavilo. Jeden z nejlepších válečných filmů. ()

Claw

Vzhledem na ohlasy typu „Nejlepší válečný film všech dob“ jsem čekal něco víc. Každopádně film má své kvality. Tento příběh, natočený podle skutečných událostí je dost zajímavý a na konci i nějaká ta slza ukápla. Technicky je film dobře zrežírovaný. Akční scény jsou poutavé a já se při nich nenudil. Trochu mě zklamala zvuková stránka, chtělo to nějakého pořádného skladatele typu Zimmer, protože tu chybí výrazný soundtrack. První polovina byla trochu nezajímavá a nezaujala mě jako ta druhá, která se odehrávala na bojišti. Bojové scény jsou dost brutální, což přidalo na autentičnosti. Také to mělo celkem svižné tempo, takže nudných pasáží ve snímku moc není. Herecké obsazení je výborné. Garfielda moc nemusím, ale do tohoto filmu zapadl. Mel Gibson opět ukázal, že je skvělý režisér. Na pět hvězd to u mě není, ale určitě doporučuji se na to podívat. /80%/ ()

eLeR

Mel Gibson po desiatich rokoch vypustil z rúk film a ja musím zase raz uznať, že na tej režisérskej stoličke mu to ide sakra dobre. ()

Happens

Nemám rád válečné filmy, válku obecně. Ale tento americký patos na mě byl prostě moc. Ohromně smekám před tímto pánem. Ale nehodnotím jeho činy, ale film. That´s it. Moc emerika. Moc glorifikace + soundtrack + moc dlouhý náběh na začátku. Ale neuvěřitelně realistické ztvárnění boje. Nicméně neubráníte se pocitu, že koukáte na Foresta Gumpa: napůl retardovaný voják zachraňující zraněné ve válce (akorát tady to zabere dvě a půl hodiny). ()

Visáč

Forrest Gump meets Private Ryan: Mel Gibson style. Dve hviezdy dolu za Vaughnovu kŕčovitú imitáciu R. Lee Ermeyho vo Full Metal Jacket a Garfieldov fotbálek s granátom. ()

Lenny.M

Hacksaw Ridge mě donuti k úsměvu. Zoufalému úsměvu. Viděla jsem kvanta lepších válečných filmů, viděla jsem i kvanta lepších herců, kteří by se hodili do role Desmonda, což by mi vlastně ani tolik nevadilo. Ale osvícení Bohem, sorry, to nedávám. ()

SeBig

Nic velkého se nekoná..Garfield mě sral s tim jeho věčně vytlemenym xichtem, první pulka romantická a nezajímavá, druhá už trochu nabrala na zajímavosti a napětí...to nic neměn na tom, že je to horší průměr. Postavy a jejich story s osudem mi byly ukradený..všichni mi přišli stejný a nudný. Chválím zpracování a jedinou výjimku, která mě chytla a to byl Vinc Vaughn. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)