Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

Martin741

Ze Howard Hawks bol zrucny reziser, potvrdil uz filmami Jeho Divka Patek, Hluboky Spanek .... anavyse touto kovbojkou Rio Bravo Hawks dokazal, ze je vsestranne talentovany reziser. Hlavny herec John Wayne spolu s pomocnikmi Dean Martin ..... a za pomoci krasnej Angie Dickinson stoji proti bande kovbojov od Nathana Burdetta. Extra vysoke hodnotenie davam za Waynove hlasky, kvalitny scenar a poslednu akcnu scenu. 100 %. Rio Bravo je jeden z najlepsich filmov Johna Waynea. ()

vydumnica

RIO BRAVO. Niekedy mi stačí jediná scénka, ktorá sa mi zapáči tak, že som ochotná pridať o hviezdičku viac. V prípade westernu RIO BRAVO je to hudobná vložka, ktorá bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením a prehrala som si ju celkovo 4x! "My Rifle, My Pony And Me" a hneď po nej nasledujúca skladba "Cindy". Páčilo sa mi aj to, že nejde o taký ten typický western, ale je tu aj pomerne dosť romantiky aj humoru. RIO BRAVO by som nazvala takým oddychovým a feel-good westernom. Omylom by som si takmer bola zapla western s podobným názvom RIO GRANDE, v hlavnej úlohe tiež John Wayne. Priznám sa, že o tomto filme RIO BRAVO som donedávna ani nepočula, nechala som sa inšpirovať ponukou nedeľných popoludní s filmovou klasikou :). 70%. ()

laik_60

ach jo stary dobrý drsňák John s tým jeho ležérnym postojom s winchestrovkou v ruke. Štyri scény stačili na celý - vyše dvojhodinový film. Ulica, šerifovňa, saloon, prípadne hotelov izba. Všetko ostatné odviedli herci v dialógoch a strieľaní. To keď hrali u nás v lete na ihrisku, kľudne sme mohli ísť od plátna čúrať do neďalekých kríkov, či chlapi do stanu pre ďalšie pivo. Nič nm neušlo repráky vrešťali a obraz sme si domysleli. Ale aj tak sme film žrali s otvorenými ústami vypaľovanými lacnými lipami nedbajúc, že nás mamy potom zmlátia, lebo to nezmyla žiadna zubná pasta ani tá protivná Poľana. So starým Waynom odišli tieto tipy westernov, aby ich vystriedali, bronsonovci, fondovci, eeestwoodovci. S nostalgickou spomienkou na roky, keď nám bolo trinásť a z úcty k Waynovi dávam 4b. ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - cena (1) - *Objev roku (herečka) - Angie Dickinson + 16. Zlatý Glóbus za rok 1958 - nominace (1) - Objev roku (herec) - Ricky Nelson ()

pakobylka

Divoký západ je dostatečně divoký, nesmlouvaví pistolníci nosí kolty proklatě nízko, půvabné ženy nelze přehlédnout, trocha psychologie neuškodí, nenáročné vtípky fungují vcelku uspokojivě a naivitu pramenící ze stáří snímku je možné akceptovat ... Takový pohodový, maličko úsměvný western v duchu tradičního boje dobra se zlem, přičemž představitelé dobra pochopitelně bojují proti přesile. A tak z nostalgie přihazuju čtvrtou - šerifskou hvězdu. ()

gabin(a)

Westerny moc nemusím, ale tohle mě fakt chytlo! Tohle dílo po létech vůbec neztratilo na svěžesti (hlavně v dialozích, a to prosím bez sprosťáren), asi proto, že je napsané tak nadčasově a z nezbytných typicky westernových rekvizit je tam snad jenom saloon:-). Všechno a všichni ostatní se klidně může vyskytovat i tady a teď a v jakémkoli žánru. Tak je to vlastně i u těch westernů, co mám ráda. Angie Dickinsonová byla tak krásná, že jsem ze začátku pátrala, jestli to není Bardotka! (Film jsem sledovala v TV a všechno, co jsem věděla bylo, že tam hraje John Wayne, ani Deana Martina jsem zpočátku nepoznala, tady aspoň vidíte, jak málo westerny znám). Bezva zážitek a když bude příležitost, ráda se podívám znovu. ()

zette

Uprimne receno me tento western nebavil. Postrada atmosferu, mezi dobrem a zlem je az moc tlusta cara a filmove role Johna Waynea me nudi, Mirek Dusin hadra... ()

majo25

Klasický western s klasickým pojatím frajerského studenokrvného šerifa. Na Wayna v hl. úlohe som si musel dlhšie zvykať, najmladší práve nebol. V dobe natáčania mal 52, ale v reáli vyzeral tak na 60. A na takéhoto obstarožňáka letí mladá pipka?...brrr. Ostatní herci sú viac ako v pohode, hlavne spevák Dean Martin prekvapil, no a komik Walter Brennan nesklamal asi v žiadnom filme a aj tu sa stará o skvelé vtipné momenty. Typický 50-tkový westernovský príbeh má slušný začiatok a celkom podarenú akciu v závere, lenže to medzi tým, je nekonečná vata. Pokojne by išlo skrátiť stopáž o hodinu a o nič podstatné by divák ochudobnený nebol. ()

mortak

Western, jak ho chtějí patriotičtí Američané. Neboť Amerika stojí na právních základech, nikoli na rodových. Vražda je vražda, i když ji spáchal bratr někoho mocného. A ztělesněním zákona je John Wayne. My tuto westernovou mytologii Divokého západu (příchod práva tam, kde vládla rodinná pouta) vnímáme trochu posměšně, ale většina Američanů ji bere velmi vážně. Rio Bravo je vrcholným dílem tohoto základního typu westernu, a tak mu divák promine to Waynovo toporné herectví, či ty rádoby vtipné vedlejší postavičky Stumpyho a mexického páru. A nutná milostná romance je sice až trochu perverzní (holčička hledá tatínka), ale i ta patří k westernové mytologii - ta pravá Amerika byla vybudována spojením tvrdých pistolníků, co poznali sílu práva, a lehkých holek, které se staly jejich ženami. ()

Radiq

Takovej western, kde prostě děj plyne a s ničím se nesere. Nikdo si tam nehraje vyloženě na hrdinu a nezdá se, že by to mělo směřovat k velkému finále. Hlavní je, že tam jde všechno skoro reálně - no prostě je to stará škola. Né že bych to potřeboval znova vidět, ale su rád, že jsem to viděl, protože to pohladilo na duši. Akorát nevím, proč se to jmenuje Rio Bravo. ()

LeoH

Staromódní, pomalé, ukecané, naivní, šablonovité, neodolatelné. — Nic bych za to nedal, že hudební vložka inspirovala výstup Jamese, Donny a Maddy v desátém díle Twin Peaks – ty scény mají přesně totéž mimoidní kouzlo. — Po pár dnech jsme zopákli s dětmi a napodruhé si ty šmrncovní dialogy a svěžest, kterou by člověk od americké, víceméně ještě předšpagetové, westernové vykopávky věru nečekal, vychutnali ještě víc. Skoro za plný počet. ()

senor

Komorní, ale přesto velký western. Hrdinové, padouši, pořádná ženská, barvité postavičky a westernové písničky. Všech těchto ingrediencí je tu tak akorát a komu se to nelíbí tak ať se podívá na Leoneho. Kde by ten ovšem byl bez Hawkse, Forda a dalších. ()

Mirokukii

Typický příběh z divokého západu. Šerif zatkne chlápka a musí s ním vydržet do doby než přijede federál. Dlouhou chvílu mu budou samozřejmě zkracovat kumpáni, kteří chtějí svýho parťáka dostat ven. Tedy klasické a výborné. Stejně se tvářícímu Waynovi zde sekunduje řada skvěle hrajících herců. A jak to má ve správném westernu být-zakončeno akční přestřelkou. ()

kurcatovium

Ehm. Jeden z opravdu těch horších filmů, které jsem viděl... Když ho teď dávali v TV, stačilo mi několik scén abych si vybavil dementní příběh okořeněný dementními dialogy a ještě dementnějšími hereckými "výkony". Ne, westerny mi nevadí, ale tenhle jednoznačně jo! I se Šlupkou. ()

noriaki

Nechápu všeobecné nadšení tímhle filmem. Western je žánr který nejdelší dobu odolával vývoji filmové vědy a až do 60. let zůstal prakticky beze změny. Kladní hrdinové jsou drsní a cool jako hiphopeři, záporáci by z fleku mohli pracovat jako dozorci v gulagu, ženy jsou jednorozměrně vykreslené a zamilovávají se na povel, děj je plochý a jednoduchý. Když jste viděli jednu klasiku z Divokého západu, viděli jste je všechny. Jenom hrstk tvůrců dodala něco navíc a vytvořila dílo, které přesáhlo hranice žánru. Rio Bravo to ale rozhodně není. Je to dobrodružství ze staré školy. Nic neslibuje, nic nenabízí a nic nepředá. Pro fanoušky drsných mužů, nemytých banditů, prašných amerických zapadákovů a úsečných hlášek to bude zábava. Ale kdo chce vidět kvalitní film, tomu doporučím některý kus z dílny génia Sergia Leoneho. ()

danoo

John Wayne ako šerif John T. Chance, jeho abstinujúci kamarát Dude, „nový frajer v meste" Colorado a zástupca Stumpy väčšinu stopáže vysedávajú na stanici, pijú kávu, vykecávajú sa a občas si zaspievajú. Zdá sa vám to povedomé? Tak vecte, že Rio Bravo prerobil Howard Hawks ešte dvakrát, a to vo filme El Dorado (1967) a Rio Lobo (1970). A stále ako pomerne priamočiaru zábavu pre celú rodinu bez znepokojivosti Johna Forda či dramatickosti Freda Zinnemanna. ()