Krásná dcera zchudlého kupce Julie se dobrovolně vydá do zakletého zámku uprostřed hlubokých lesů, aby zachránila svého otce. Zde prožije hrůzný i nečekaně láskyplný vztah s tajemným monstrem… (Magic Box)

(fjw)

Pohádka, která se v některých scénách prolíná s čistým hororem. Jako malý kluk jsem se u toho vždy dobře bál. Teď, když jsem si to po letech pustil, tak mohu ocenit také výborný hudební doprovod Petra Hapky a skvělé pojetí celého filmu. ()

lednik

tohle je pro me normalni horor, u tohohle sem se dycky klepal strachy a jak nemam rad Harapese tak tady fakt vali:) ()

weasel.p

Neznám lepší horror než je tohle. Více našich filmových pohádek má horrorové prvky (Nebojsa, O janovi a podivuhodném příteli), ale proti tomuhle jsou všechny naprostý čaj. Co bych vyzdvihl jako první je nápad podoby netvora, ptačí vzhled je daleko děsivější než nějaký lev nebo medvěd, ještě strašidelněji na mě ale působil podivný ďáblík našeptávač, který sleduje obchodníky za kmeny nebo se spouští na lustru a v záběru se vždycky jen mihne. Jako dítě jsem se samozřejmě téhle pohádky neuvěřitelně bál (asi jako všichni tady) a myslím, že dnes by to nebylo jinak být doma sám a pustit si to před spaním. Juraj Herz je docela ujetej magor i díky jiným jeho filmům, ale tady se projevil i jako génius. ()

TerP

Odvážně jsem se na to koukla už v šesti letech a věru nemohla jsem z toho spát. Dnes už mi to problém nečiní, ale někdy ta atmosféra působí depresivně, možná až moc, za to hvězdička dolů. :) ()

Via

Na svou dobu velmi dobře natočená pohádka či spíše trošku horor... mělo by to mít mírné věkové omezení... scéna se zapálením útočiště natáčena myslím jen jednou... a abych nezapomněla - proměna netvora v člověka - smekám ;) ()

natalanka

Atmosféra filmu je neopakovatelná. Je fakt, že jako dítěti se mi film moc nelíbil. Měla jsem ráda jen sekvenci proměny. Časem avšak, proměnou dívky v ženu, se mi tají dech nad něžnými dotyky rukou mezi netvorem a dívkou. Horror se náhle mění v ponurou a temnou romantiku. Hapkova hudba je skvostná. I beze slov vnímáte co říká. Nemohu nedat 5. Ten nápad, ztvárnit pohádku takovýmto způsobem, je prostě úžasný. Takhle se rodí láska k nějakému filmu. Zpočátku nic moc a časem.... :-)) ()

Pajela

Brrr, ještě teď mám v živé paměti ty minuty strachu, co jsem jako malá prožívala, když se tam poprvé ukázal Harapes se svou ptačí maskou. :-D Dost strašidelné, temné, ale aspoň s dobrým koncem. ()

Ricci

Pro mne naprostá dokonalost filmového horroru s pohádkovým motivem. Úžasná Hapkova hudba jen podtrhuje temnou a depresivní atmosféru a dokonalou kameru. Studénková je vynikající svou něžností a zranitelností, jen Harapes mi tam ne úplně sedí, ale naštěstí je vidět jen chvíli na konci. Mistrovské Herzovo dílo. ()

zorz

Dětem rozhodně pouštět a né že né! Já jsem na to koukal odjakživa a problémy mi to nedělalo. Možná je to i tím, že už jsem v té době znal Vymítače ďábla, Evil Dead apod... Každopádně kvalitu téhle skvělé pohádky jsem plně docenil až jako starší. Rozhodně je to lepší pro děti než nějaké infantilní blbosti. Aspoň z nich vyrostou kulturně vyspělí jedinci, kteří zároveň i něco vydrží. ()

pOne

Krásně natočená nuda. Zejména při první polovině této pohádky jsem usínal. Nicméně vizuální podoba této pohádky je na skvělé úrovni. To se musí nechat. ()

senecek

Skvělá strašidelná,,pohádka",vynikající hudba a nádherná Zdena Studénková s vynikajícím dabingem. Letos,tj. v roce 2019 má hudba pro mě navíc velkou osobní spojitost - velmi smutnou ... Navždy bude vryta do mích nejhlubších vzpomínek na nejbližšího člověka .... 😶. ()

Martanecek007

Pro mě naprosto originální snímek - pohádka, která je zároveň horor. Úchvatná varhanní hudba dodává filmu ponurou, strašidelnou atmosféru, která se nese celým snímkem. Jako malá jsem se u téhle pohádky hodně bála a uznávám, že i teď mě při pohledu na upřené oči netvora zírající přímo do kamery mrazí po zádech. Podle mě už klasika, která nezklame. Některé horory z dnešní doby hravě strčí do kapsy. Rozhodně stojí za zhlédnutí! ()

MiniMer

Vždy se mi to líbilo, teď s odstupem času bych 5 hvězdiček nedala, ale ty 4 díky nostalgii, povedeným maskám a především krásné Hapkově hudbě, ty dám hned. ()

blondboss

Tak toto je úplná klasika medzi česko-slovenskými rozprávkami so svojim neopakovateľným čarom, dusivou atmosférou a krásnou melodickou hudbou od Petra Hapku. V minulom storočí sa v našich končinách točili neskutočné filmové klenoty, hlavne čo sa rozprávok týka, a aj táto mi veľmi pripomínala atmosféru legendárnej Perinbaby či Popolušky. Nerozumiem, kam sa vytráca kúzlo týchto rozprávok, pretože dnes už nič také tvorcovia nedokážu natočiť. 80 % ()

Zoltar78

Čím jsem starší, tím víc a víc doceňuju tuhle pohádku (je to opravdu ještě pohádka?). Myslím, že v české kinematografii neexistuje jiný film, který by měl působivější intro. Za úvodní titulky by se nestyděl ani H. R. Giger a scéna s přepadením vozů a následnou štvanicí lesem až po netvorovi drápy na zkrvavené ženské hrudi je naprosto fantastická! Ta atmosféra! Nebo když netvor štve na koni močálem malého koloucha. Nebo samotné výtvarné pojetí netvorova hradu obklopeného bublajícími močály. Chodby plné strašidelných soch ať už s hlavama nebo bez, tajemné obrazy na stěnách, všudypřítomné oči netvorových ďábelských pomocníků - ať už v ohni za krbem, v útrobách lustru nebo nebesích postele jejíž sloupy tvoří živí lidé (!). Nebo už jen ten nápad natočit spoustu scén z pohledu netvora jemuž neustále svědomí našeptává a uvádí ho v pochybnosti. Ten film se tak strašně moc vymyká zaběhnutým pohádkovým klišé, že v přehršli všech těch vánočních pohádek působí jako svěží závan něčeho naprosto jedinečného! Žádný les a žádné jiné varhany (famózní Hapka!) nepůsobily zatím tak tajemně a zlověstně. Do dneška nechápu jak někdo z komunistických pohlavárů odklepl natáčení takového filmu. Možná proto, že má film blíže k hororu než klasické pohádce ten film doslova miluji a pokládám ho za jeden z vrcholů české kinematografie vůbec. Klenot! ()

milanko8

Mistrovské dílo. Hapka hudbou děsí i dojímá tak, jak to umí jen génius jeho formátu. Temná, tajemná, až tíživá atmosféra, která Vás pohltí a nepustí. Skvost. ()

Nikolas__

Nejděsivější český film. A jeden z nejlepších českých hororů. Konkurence totiž samozřejmě moc nemá. Perfektní atmosféra, skvělý vizuál a hlavně osobitý styl režiséra/tuzemska. Naprosto to miluju, je to pro mě v pár rovinách i horor toho roku, byť bereme v potaz i zahraniční produkci. Metaforické, krásné, monology taktéž povedené. 85% ()

Bossi123

Asi můj nejoblíbenější český horor. A to především díky naprosto fantastické atmosféře. Momenty, kdy kupci v čele s tatínkem hlavní hrdinky jedou lesem, kde je všude mlha, ticho, takové pološero.... prostě nádhera. Když pak netvor honil tu ženu, měl jsem totálně husí kůži. Další silnou scénou pro mě byla tatínkova cesta do města přes prokletý les. Vše provázela emotivní hudba mistra Petra Hapky, nejvíce mnou pohnulo varhanní intro a klavírní skladba - motiv panny. A samozřejmě dobrý konec je takovou sladkou tečkou za tím krásným dějem. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018