První epizoda seriálu divákům představí policistu ÚOOZ Filipa Marvana ve chvíli, kdy se ocitne pod tlakem. Jeho bratr Kryštof se opět dostal do dluhů a vlivný muž Josef Šejba toho využije k nátlaku na Filipa. Nehoda, po níž se Filip v kómatu propadne o třicet let zpátky do svého rodného města na počátku osmdesátých let minulého století, je jen odkladem. Filipovi kolegové už vědí, že přestoupil zákon. S kým se potká Filip ve světě na hranici snu a reality a co z toho mu pomůže vyřešit jeho současný problém? (Česká televize)

Radko

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Odkaz na hit Jany Kratochvílovej v názve epizódy, jej úryvok ako hlavná indícia cesty hrdinu do minulosti a herecký výkon pána Trojana zabezpečili prvej časti seriálu isté plusové body. Plus samozrejme ikonické zábery dielu Studna z 30. prípadov majora Zemana. Neviem však či odkazy na normalizačné umelecké hity z rôznych oblastí dokážu potiahnuť celý seriál. ()

sud

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

No jo, blbec má den blbec. První díl působí ještě trochu nesměle, začátek v současnosti je nutné brát jako povinný úvod a po probuzení v nemocnici (taky bych se chtěl probudit a pohlédnout do uhrančivých očí Judit Bárdos :-)) se to pomalu a jistě začne rozjíždět. Ivan Trojan se zhostil jedné ze svých nejzajímavějších rolí - Martin Plachý je postava, která v naší tvorbě dlouho citelně chyběla. 75%. ()

Matty

Představit poldu, který nectí zákon a pak ho vyslat do minulosti, kde pro odčinění svého (zlo)činu zatím nemůže nic udělat, nebyl šťastný nápad. Důvod, proč fandit Marvanovi nedává ani katatonický Neužil, kterému víc sedí komediální poloha. Většinu pozornosti tak k sobě strhává a nejvíce smíchu svým přesným timingem vyvolává Trojanův esenbák ze staré školy, který však jen přikrmuje nejistotu, jestli se normalizaci, jak ji vidí tvůrci, máme smát, nebo z ní být zděšeni. Svět pod hlavou jde do opačného extrému než Vyprávěj a pozdní socialismus ukazuje (ve vyblitých barvách) jako temně totalitní éru, ve které měli příslušníci VB absolutní moc a jediný světlý bod z celého dno představoval ohyzdný stojan na párátka. Seriál ale ve své ponurosti není stejně důsledný jako Pouta (rovněž od Štindla), která se vedle fetišů socialismu, umožňujícím pamětníkům ostalgické vzpomínání (vyjma podvratného použití Majora Zemana jako výukového videa pro esenbáky), nebála ukázat ani opravdového psychopata, při jehož sledování vám vstávají chlupy na zátylku a uvědomujete si, že držet hubu a krok možná nestačilo. Svět pod hlavou by chtěl být temný, pomalý, psychologický seriál, ale jelikož tolik ulpívá na povrchu a při každé možné příležitosti si neodpustí nějaký ten vtípek, je spíše ospalý, plytký a nevyrovnaný. Stejně jako v případě Trpaslíka dávám hodně opatrné tři hvězdičky v naději, že následující epizody osvětlí, oč autorům v pilotním díle vlastně šlo. ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Musíš tu buzeraci posílat dál, jinak se ti usadí v játrech." Moudra npor. Plachého byla jedinečná, takže jsem hned zatoužil být fízlem za socialismu, soudruhovat si se sestřičkami, občas dát někomu čistě preventivně do čenichu a hlavně provádět večerní sledovačku Honzy s okurkama. Jinak mě to socialistické retro dost bavilo, ale co mě nebavilo vůbec je hlavní hrdina. Tak beztvarého, nevýrazného a totálně nezajímavého soudruha esenbáka jsem snad ještě neviděl, takže jsem dost dlouho dumal nad tím, čímpak asi bude soudruh tatínek, že synkovi zařídil takovou roli. A jelikož v roce 1982 nebyl bratr Google ještě k dispozici, tak se to asi nedozvím, takže se budu plně věnovat hledání bezzubého cyklisty z Bejčkovic. ()

Mr.Apache

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Pro mě (po Závadové mládeži) druhý nejlepší díl celého seriálu. Absolutně nechápu, jak může být jako jediný v modrém. Zvlášť, když tolik lidí vyzdvihuje ve Světě pod hlavou právě Trojanovy hlášky. Tady jich má možná víc než ve všech ostatních dílech dohromady. A cyklista (alias blbec co má den blbec) je úplný Pucholt! Vlastně celá ta pasáž s ním a s pátraním po něm jakoby vypadla z nějakého kvalitního českého filmu z 60. let. Jediné vysvětlení toho nízkého hodnocení, které mě napadá, je, že lidi prostě na něco takového (tak dobrého) ještě nebyli zvyklí. Sice si zvykli poměrně rychle (viz hodnocení zbytku seriálu), ale Stín kapradiny to těžce odnesl. ()

• Natáčelo se v Ústí nad Labem. (M.B)
  • Auto, které objeví vyšetřovatelé při vyšetřování nehody Filipa Marvana (Václav Neužil ml.), je Škoda Garde, vyráběné v letech 1981–1984. (ArthasKarfa)