V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

Revolver

Značně slabší než ostatní mistrovi kousky, nicméně i přesto skvělé a od druhé poloviny neuvěřitelně napínavé a závěr filmu je jeden z nejsilnějších a nejpovedenějších jaké jsem od Hitchcocka kdy viděl. I přes slabší okamžiky v první polovině se jedná o jedinečný thriller, s napětím vygradovaným takovým způsobem jak to uměl jenom mistr nad mistry. ()

duddek

Samotný příběh nestojí za nic, ale inspektor Oxford pobavit dokáže. "Co kdybychom začli na něco šetřit a jedli jenom chleba?" :) Mimo něj však snímek obsahuje spoustu prvků, které by se dobře vyjímaly spíše v parodii než ve vážně myšleném filmu. ()

zbysik

Zde již režie pana Hitchcocka působí poněkud unaveným dojmem. Jaké potom překvapení, že se jedná o mistrův předposlení počin. Celé to tak nějak spíše vypadá jako takový slepenec, remake, ve starších Hitchových filmech použitých motivů, které jsou zde navíc použity ne příliš dobře. Žádné "psycho" se nekoná, nějakou spoluúčast nad filmem také nepocítíte a nebýt několika skutečně vtipných vsuvek, mé hodnocení by se propadlo až na hvězdy dvě. ()

Eraserhead

Zvláště nezapomenutelná je scéna s "pytlem brambor", kde se dokonale prolíná napětí a Hitchův lehce zvrácený smysl pro humor. ()

Kovaja

Budu se opakovat ale kamera je prostě na jedničku!!!!Příběh o násilníkovy a sexuálním deviantovi který se před poldama skrývá za svého známého a donáší na něj,není rozhodně nudný.Možná by to chtělo trošku víc dramatu ale i tak se jedná o špičkový kousek!!!!Supr byly scény když manželka jednoho z detektivů servírovala manžílkovi francouzské speciality(rybí polévku z mořských plodů ve které plavaly hlavy ryb až hrůza,křepelky s hrozny,a prasečí nožky.No chudák neměl to výživnou stravu:-)) ()

MacGuffin

Cameo - (3. minuta) mezi zvědavci u břehu Temže. Jako jediný netleská mluvčímu. Je k poznání i v následující scéně, když je v řece objevena mrtvola. Stojí vedle páru, který diskutuje o Jacku Ripperovi. Původně mistr plánoval použít jako mrtvolu figurínu ve tvaru svého těla. Po zhotovení ale od úmyslu upustil. ()

Hanys_

Spíš než pořádný thriller je tohle nechtěná komedie. A asi by bylo lepší, kdyby z toho Hitch udělal klasickou detektivku a my vraha neznali. 4.5/10 ()

F.W.Colqhoun

I expect she'll turn up sooner or later. These days, ladies abandon their honor far more readily than their clothes. Žádný sexuální mord není dost ošklivý, aby z něho nešlo vytřískat trochu legrace, aneb jak si zachovat tvůrčí důstojnost v situaci, kdy chce publikum (a studio) po populárním umělci po x-té to samé. Hitchcockův návrat 'domů' k násilí se nese v duchu formálních a tématických anachronismů, vyplývajících z vlažné reakce publika na donkichotský pokus o to (velmi slušný Topaz), britským nadhledem ve věcech sériového znásilňování a zabíjení a v tomto kontextu velmi vítaném svobodnější zobrazení ženské nahoty. Britští herci, zejména jedinečný úchylák Barry Foster - jakýsi ryšavý Stanislav Fišer, ukazují kolegům za oceánem, jak hrát Hitchcocka. Totiž nikoliv na-vážno. Mr ..., you're not wearing your tie... ()

Ještěřák

Inteligentní, odvážně natočený (já viděl prso!), ale přeci jen už zubem času ohlodaný Hitchcock, stylově uvízlý někde v 50. letech, což přirozeně není vůbec na škodu. Hitch v 70. letech rozhodně nesenilněl, spíše si užíval pomalu se rozevírajícího prostoru pro sex & násilí, tj. elementy, se kterými měl ještě před 15-20 lety docela utrum, a opět se mu podařilo do svého snímku narvat alespoň jednu nezapomenutelnou scénu (ano, náklaďák s bramborama). Mám moc rád jeho filmy, jsou svým režisérem cítit na sto honů... ()

Jorge-Z

Kdo by pomyslel škrtit kravatou? Hlavnímu hrdinovi, budete každou minutu fandit víc a víc. Narozdíl od Hitchcockových předchozích filmů mi přišlo, že tento tolik negradoval, spíše plynul. ()

Disease

Po dvou slabých kouscích opět ve formě. Na Hitchcocka některé scény překvapivě dost explicitní, téměř s giallovatou estetikou. Černý humor super a jako bonus komisařova manželka jako kuchařka-experimentátorka. Dokonce jsem měl dojem, že je to od autorů tak trochu odplata za Poirotovské "Angličani nemají kuchyni, jen potraviny". ()

Rozjimatel

Hitchcock sa na konci svojej skvelej kariéry vracia tam, kde začínal - do Anglicka. A podobne ako majstrove rané britské filmy mi na 100 percent nesadol ani tento neskorý. Jeho hollywoodske filmy majú u mňa proste iný lesk. Film Frenzy má trošku lacnejší, televízny vzhľad, nie sú tu ani žiadne herecké hviezdy. Film boduje aspoň výborným čiernym humorom (nákladné auto so zemiakmi, detektívova žena - gurmánka) a potom ešte pár scénami, ktoré výrazne vyčnievajú nad ostatnými. Je to predovšetkým geniálna scéna v nákladnom aute so zemiakmi a napríklad aj záverečná scéna. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Mr. Rusk. You're not wearing your tie." ()

Spectre

Trochu nezvyklá londýnska atmosféra je na status 5* perfektne vyvážená excelentným maniakálnym škrtičom a hláškou "You are my type of woman". Akurát je škoda, že niektoré scény aj skrz ich výstrednosť vo svojej dobe pôsobia dnes jemne prispato (aj keď neviem či je to úplne najlepší výraz). Holt, napr. nadčasové Vertigo je v tomto neprekonateľné. ()

sona123

Bylo to milé. Žádné Psycho, ale dobře natočené krimi-drama, které nijak zvlášť nekulhá a vystačí s dechem, i když to není žádný mladík. Hitchcock tu jako vždy dokáže udržet divákovu pozornost až do posledních minut. Jakpak se budeme dívat na takový Avatar za 40 let? Bude to stejně poutavé a zajímavé, jako tato "stařičká" Zběsilost? ()

Martin_W

Briliantní Krimi Thriller se známými Hitchcockovými prvky. Skvělé výkony, zvláštní pojetí kamer a jako vždy jsem samostatného Hitchcocka ve filmu nepochytil. 86% ()

RomanHyde

Zběsilost je předposlední film tvorby Alfreda Hitchcocka. Poněkud zde přitvrdil, vraždy již úplně nezakrývá, ale vyvažuje to kořením černého humoru, který vybublává na povrch vždy v překvapivých momentech. Téma neprávem obviněného muže jsme již nesčetněkrát ve filmu viděli, ovšem mistr jej dokázal zpracovat po svém . Obsazení je naprosto přesné, kamera a výprava klasicky "hitchcocovské", réžie samozřejmě mistrná. Zběsilost je vynikající a dokonce se povedl parádně i český dabing, který doporučuji vyslechnout, protože je pomalu vzácností. Jednoduše, je to jeden z těch filmů, u kterých se můžete téměř kdykoliv parádně odreagovat. Doporučuji. ()