Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

DEAR303

nejradši mám Vetčelce ale tohle je rozhodně NEJ NEJ NEJLEPŠÍ horor všech dob .. nabudit takovou atmosferu strachu i dnes ... to se nepodaří ani novinkam .. ()

Ekdahl

I po 55 letech zcela mimořádně působivé. Po stránce řemeslné jeden z absolutních vrcholů filmovýho umění (hudba, scénář, kamera, střih, režie). ()

Madla123

Co na to říct...Už od začátku se mi ten chlapík nezdál ;D Geniální hudba, kamera, efekty, herecký výkon...mnoho lidí si pod slovem horor představí zombie, litry krve..ale ono to tak být nemusí. ()

wowosedli

Celý film se nese v ponuré náladě a doporučuji si ho pouštět za tmy znásobí se účinek. Celý film jsem shlédl bez jediného pohybu ale vnitřtně se mi chtělo začít řvát: NÉÉÉÉÉ... nedělej to ..(vrať ty peníze, nechoď tam,...) a ta hudba ..nádhera...kakofonie ozívající se při scéně ve sprše ve mě vzbudila opravdový strach né jen jakou si náhražku strachu či spíše znechucení jako to dělá většina filmů tohoto žánru. ()

cica

Tento film je jednoducho klasika... skvelé herecké obsadenie, atmosféra, ktorá má svoje čaro aj po rokoch. Scéna v sprche je moja obľúbená - myslím na ňu stále, keď vyberám nôž na mäso :) ()

asus

No neviem trochu ma to sklamalo čakal som že to bude niečo lepšie.pochybujem že to vôbec bol horor,nemal som ten pocit.slabé 3 hviezdičky. ()

rbr

Pár poznámek: 1) skvělá hudba, 2) v žádnym filmu bys neměl jako závěr představit postavu, aby vysvětlila všechno, co se v tom filmu stalo. ()

clubland

Ja neviem, co je na tomto filme take dobre... Nebyt Anthonyho Perkinsa, ktory skutocne exceloval, bol by to cisty odpad. Janet Leigh absolutne zlyhala, jej umely pohlad a naivny vyraz uplne kazili dojem, skor by mala hrat sovu v nejakej rozpravke. Vdaka podobnym zapletkam z inych filmov som od polovice vedel, kde je pes zakopany, ale pre istotu som to nejako "dokopal" az do konca... Viackrat si ho uz nepozriem :) ()

Makaan69

Tenkrát se toho možná lidi báli, dnes mi to přijde až úsměvné. Ach jo, najít tu dnes pořádný, hrůzostrašný horor, je fakt málem porod. Tohle je dost slabé - 40 % ()

Janek14

Hitchcock nepoužívá ve filmu žádné efekty a přece je to tak PŮSOBIVÉ. Celé je to o psychologii, nikoliv o vizuální děsivosti a přece tolik STRAŠIDELNÉ. Scény skvěle načasované, hudba děsivá, herci přesvědčiví… no jedním slovem GENIÁLNÍ. ()

Normanko

Áno, je to staré, na dnešné pomery pomalé, skoro nič sa nedeje a dokonca to ani nemá farbu - doslova. Ale i tak má tento film svoju neobyčanú charizmu, ktorou aspoň mňa uchvátil. Aj pri pomalom deji som sa nedokázal nudiť a aj keď záver nebol nejako úžasný zvrat (ale zaujímavý rozhodne bol), cítil som sa po zhliadnutí úplne super. Meisterstick majstrovského Hitchcocka, ktorý si svoje miesto na výslní filmového sveta rozhodne zaslúžil (film aj Hitchcock). ()

Milan.Nedwi

Co říci.. Výtvarné umění má Monu Lisu, Klasická hudba Mozarta a Světová kinematografie má Psycho... tady není co dál psát.. plných 100% ()

SNCIS

Mistr napětí Alfred Hitchcock a jeho nejslavnější film Psycho. Scéna ve sprše je naprosto geniální. Hudba ve filmu je mrazivá, vyvolává hororovou atmosféru. Smrt hlavní hrdinky v polovině filmu - šokující, nečekaně. Psychopat Norman Bates v podání Anthonyho Perkinse, velice přesvědčivý. Psycho je fakt psycho. Horor, který je zcela originálně natočen a skvěle napsán. - 100%. ()

Richmond

Vskutku zaujímavý film. Neklasifikoval by som ho však ako horor- i keď je tam pár horor. scén, pri ktorých hrá tá povestná uši drásajúca hudba. Príbeh oceňujem, na tú dobu veľmi originálne- pán Hitchcock uviedol na plátno veľký skvost. Čo sa však týka takejto mysterióznej a psychologickej tématiky- nie som veľký fanúšik týchto vecí, ale myslím, že u Hitchcocka nemáte prakticky na výber. Štyri hviezdičky sú len môj osobný názor na mysteriózne filmy- inak by som dal ai päť. 75% 4* ()

Oxytocin

Psát komentář o tomhle filmu je jako hodnotit vrchol módy před několika desítkami let. Dnes se tomu každý zasměje, ale dříve to mohlo být něco skvělého a obdivovaného. Psycho ve mně probouzí stejné pocity a pravděpodobně nejsme většina z nás na ČSFD schopna zpětně docenit kvality. Ani já ne. Pro mě je to převážně zajímavý thriller s krimi prvky a výtečným rozuzlením. Nikoliv však horor, přes typicky nervy hrající hudbou, která bývá v těchto žánrech stavebním kamenem. Název Psycho evokuje pro řadu lidi něco šíleného dějem, ale ono je to psycho zmatkem v hlavě Perkinse. ()

burg

Teda to byla špica - sice netuším, proč se nikde nemluví o druhé vraždě soukromého detektiva (kterážto mi přišla ještě lepší, než scéna v koupelně), ale budiž. U každé scény, ve které se objeví "matka", jsem měl vysloveně husinu. Prostě špica film! ()

MiLuka

Psycho je a zůstane opravdovou ikonou mezi filmy. Jeho ponurá atmosféra, černobílé zpracování, děsivá hudba, která vás drásá až do srdce - nic z toho léty neztratilo na síle. Pořád to funguje a vám leze mráz po zádech. Ten strašidelný dům na kopci a tajemná postava za oknem vám ještě dlouho nedají spát. A takový má také thriller s prvky horroru být. Díky, pane Hitchcocku. Strach dokáže být svým způsobem krásný. ()

Maud_Pie

Psycho sa mi páčilo viac ako Veritigo. Napriek tomu, že som si prečítala nejaké spojlery ma dej udržal v napätí. V niektorých scénach sa Hitchcock naozaj pekne pohral s kamerou a hudba to nesmierne dramaticky dokresľovala. Bolo mi ľúto Marion a aj detektíva, ale nebrnkalo to na city. O sestru a frajera som sa pekne bála, ale ženská zvedavosť je ženská zvedavosť a sestra sa musela pozrieť do tej pivnice. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)