Rodina hejkala Huga obývá poklidně starou vilu na pokraji města. Sladký strašidelný život, v němž si Hugo hejkal, jeho paní Patricie a její matinka Žofie čarovaly, vodník Bubla se staral o dušičky a víla Jitřenka si tančila lehkonohé tanečky, změní vpád úředníka Patočky, který má na obecním úřadě ve správě evidenci budov. A jak zjistil, za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem a nikdo v něm ani oficiálně nechce bydlet, především proto, že tu straší. Přesto tu žije jakási šílená rodinka. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit nebo se vystěhovat! Čím však platit, když pan Hugo za hejkání nemá žádnou mzdu a paní Patricie míchá pouze lektvary, po nichž se může člověk proměnit ve zvíře či filmovou divu ale peníze nevyčaruje? Nedá se nic dělat, strašidla budou muset do práce a jejich děti – Ester a Eleonor do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků bude pro strašidelnou rodinu složitější, než se na první pohled zdálo. Jak se bude dařit vodníkovi v prádelně, víle jako primabaleríně tanečního souboru a hejkalovi jako hvězdě místního divadla? A odolá paní Patricie svodům své první lásky – upíra Ignáce z Temešváru? A co pan Patočka? Setkání s lidským světem, v němž platí jiná pravidla, než v tom pohádkovém, přinese řadu komických i napínavých situací. Naši hrdinové musí zapojit nejen kouzla a čáry, ale také rodinnou soudržnost, lásku a odvahu, aby dokázali přelstít úředního šimla a zvítězit nad nástrahami „obyčejných" lidí. (Falcon)

Master19 odpad!

Vím přesně o dvou slovech, které by tento film naprosto přesně vystihly, ale nebudu se pouštět do vulgarit a nepoužiju je! Nic nesmyslnějšího, trapnějšího a otravnějšího jsem už hodně dlouho neviděl. A to rozhodně není tím, že by to bylo od Trošky, na to já nedám... ()

ghatos

Ale jo, Troška v rámci svých sraček zabodoval. Jedna hvězdička je pěkný výsledek. Míra demence není tak vysoká. Řemeslný um už dávno mistr režisér ztratil v análních otvorech jeho oblíbených chlapců, ovšem tady se pokusil alespoň o náznak hodně nenáročného filmu. O hereckých výkonech nemá cenu psát, co však předváděl Postránecký nebo Nárožný...pánové to je opravdové ochotnické dno a vy to víte. 27%. ()

LukyHell

Zdeněk to dokázal! To je bezpochyby jeho nejlepší noční scéna natáčená ve dne, že by tu byly ve hře i nějaké digitální efekty? Jinak, no jinak je to asi opravdu to nejlepší co Toška natočil za posledních 15 let. Vždycky je výhoda, když scénář není čistě "troškovský", ale podílí se na něm i někdo jiný. Filmu ale zoufale chybí antagonista a potenciál upíra Ignáce v tomhle směru tvůrci ignorují, takže se ve směs nic neděje a nic nemá žádný následek. Ale Troška umí hůř a ta troška (ha ha) snahy se prostě musí ocenit. * Matěj Hádek má možná Lva za Kobry a užovky, ale prachy jsou v Lipánku, to je jasný i jemu. ()

štísko

Mi jsme se doma pobavili. K tomu byla tato slátanina primárně určená. Takže co se týká mé rodiny, film své poslání splnil. Pravda ale je, že se z průměru dala udělat i podívaná, která by dosáhla kvalit Dívky na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka apod. Jenže to by se do toho musel pustit někdo jiný. Toto dílo, ale kvalit slavnějších předchůdců nedosahuje. Atmosféra nevtáhla tolik, Lepší hudební doprovod, by asi dílo také o kousek posunul. Ne že by se mi tento vyloženě nelíbil, ale nedokázal dotvořit tu správnou omáčku. Film na jedno podívání. Celkové současné hodnocení 39% se mi zdá ale nepřiměřeně nízké. Na české filmy je holt stále přísnější metr. Za mě dílo odpovídá přes padesát procent. ()

keoma26

jako bida, ale nejsmutnejsi na tom je, ze i tohle vypovida o soucasnosti a lidskych charakterech porad jeste vic nez treba Doktor Martin ()

bari68

....tak klasicky sa to vezie v podobných koľajoch Troškovej tvorby. Prítomný film ale nehodnotím nijak zvlásť negativne, aj keď o veľké penzum hlášok a humoru tu určite nie je reč. Ale ako vyplnenie voľného času rodiny s menšími deťmi v poobednej sobote si myslím, že by sa nič nezkazilo. ()

Lukoboss odpad!

To je ale sračkoidní slátanina! Ale co by taky člověk chtěl, když je tam výběr (ne)herců z našich příšerných seriálů a tomu všemu vévodí za kamerou Z. Troška?! On postupem času klesá níž a níž, vždycky si říkám, že dál to nejde, ale evidentně jde. U některých herců se divím, že do toho šli, ale to je asi otázka peněz.. Strašidla mě budou strašit ještě hodně dlouho. ()

klukluka

Pan Troška filmařsky ustrnul v osmdesátkách. Klíčování nepočítám, podobný triky dnes zvládají podomácku i děti školou povinné. Myslím především způsob snímání a pitvořící se herce. To by mi na tomto rodinném filmu nakonec ale ani tak nevadilo, po chvíli jsem tomu pravěkému vizuálu uvykl a už mě tolik nerušil. Co mi vadilo, to byly vulgarity. Aby ve filmu, který je určen zejména dětem, zaznívaly výrazy jako děvkař, to je podle mě špatně. Tady je pan Troška naopak až příliš progresivní. Oba ty extrémy (technologický mastodont a bezmezný názorový libertarián) z něj činí terč masového opovržení. Tohle podle mě na odpad!y rozhodně nebylo, ale rozumím tomu, že už od něj někteří diváci nic jiného než odpad! a priori neočekávají. ()

peetriss

Pohádka nepohádka, která je ve své podstatě potroškovsku amorální, a která je pouhým pásmem fádních scének, o kterých je pan režisér skálopevně přesvědčen, že se jim bude divák od začátku do konce smát. Já se tedy nesmál! Pokud srovnám s takovými Babovřesky či Kameňáky není to tak vražedné utrpení, ale pouhý "hloupý film" s amatérskou estrádní režií, dementním scénářem a směšným product placementem. Sara Sandeva má v sobě velkou jiskru, kterou doufám nezadusí v podivných rolích podobného ražení. 10% ()

Savel

Pohádková epizodní telenovela vykrádající levným stylem Addams Family 2, Konec vodníků v Čechách a Dívku na koštěti. Bez vtipu a koulí. ()

Prochy38

Asi jsem čekal spíše něco kolem 50% (2.3.2022), ale 36% je spíše kruté. Ano, je to blbina, úplná, ale film si na nic víc nehraje, jsou tam sympatické postavy a příběh celkem originální. K nedělnímu odpolednímu žehlení ideální ... ano, to byl můj případ. ()

bloodcountes

Protože tady ta hodnocení jsou podle mě nepřiměřeně nízká, dávám 4 hvězdy. Kameňáky jsem neviděla, babovřesky taky ne, nekoukám ani na ordinace a další blitky, tak nemohu srovnávat, ale tenhle film mě pobavil, pohladil. Rozumějte, moje duše nepotřebuje analýzy, intelektuální rozbory díla, abych si mohla připadat chytrá, moji duši těší, když se lidi mají rádi a když se můžu pousmát nebo i zasmát. Čarodějnice znásilněná kocourem mi přišla mile střelená, mimochodem:) Terezu mám kdovíproč ráda, má takový svůj projev, který je mi sympatický, ani proti jiným hercům nemůžu nic říct, snad jen Polívková a Postránecký trochu přehrávali, ale dalo se to. celkově za mě milej film, kterej holt oslovuje jiný vrstvy vědomí, než je suchej rozum. ()

lukasd

50%. Spojení pohádkového světa s tím reálným má
v české kinematografii celkem slušnou tradici. K nejlepším snímkům, které z této interakce vznikly, patří třeba Dívka na koštěti nebo Jak utopit dr. Mráčka z dílny režiséra Václava Vorlíčka. Originalitou námětu tedy Strašidla nepřekypují. Troška se ovšem k tradici filmů s obdobnou tematikou hlásí, nasazuje si tak laťku, kterou Strašidla nemohou překonat. Nicméně oproti Kameňákům a Babovřeskám se jedná o kvalitativně výrazně lepší počin. Režisér a jeho scenáristé se snažili nacpat do filmu spoustu popkulturních odkazů, trochu laciných narážek na práci politiků, ale
povedly se jim vytěžit i některé opravdu dobré vtípky (třeba ten s GPS navigací na létajícím koštěti). Zdeněk Troška nikdy nešel pro ostřejší slovo daleko, a tak ani Strašidla nejsou nějakou výchovnou podívanou. Patrně se jedná o první českou pohádku, ve které se objeví znásilnění (z čehož se nakonec vyklube celkem zábavná dějová linie). Škoda, že si tvůrci nedali větší práci s dialogy, zvlášť ty milostné občas nepříjemně šustí papírem a herci mají viditelné problémy je věrohodně interpretovat. Při natáčení Strašidel se sešla poměrně silná herecká sestava. Nejlépe si z ní vede Jiří Dvořák jako zamilovaný vodník Bubla, zajímaví jsou i Bronislav Kotiš v roli hejkala Huga, Carmen Mayerová jako ordinérní čarodějnice Žofie či Václav Postránecký v malé úloze ředitele školy. Ne všem ovšem role sedly úplně ideálně, což platí především pro křečovitou Terezu Kostkovou, neoslní ani nevýrazná Sara Sandeva. Strašidla jsou letní oddechovkou, která si jistě najde dostatek diváků. Je to snímek, který neurazí, ale ani nenadchne. ()

javaznenevim odpad!

Ve světle téhle tak trošku zrůdnosti by si nové krotitelky duchů možná zasloužily desetinu hvězdičky, aby věděli, že klesnout se dá i hlouběji... ()

mira007

Tak tohle je určitě nad všechny ty imbecility typu Babovřesky a Kameňáci - asi jeden z nejlepších filmů Zdeňka T.. Kostýmové, bohatě obsazené kvalitními herci a občas i úsměvné, přesto i tady se zase řeší Zdendovo témata " On vydělává víc peněz", " Musíme zaplatit nájem" " Byla jsem znásilněná " - to asi do komedií natož pohádek moc nepatří a hlavně to poslední, to už je nějaká deviace, že si někdo myslí, že by se tomu mohli jako tlemit, že babičku znásilnil kocour když byla kočka. Možná ty tři hvězdy jsou moc. ()

Oralfabet odpad!

On už ten samotný nápad je trapný a nepůvodní, ale mohlo to být aspoň trochu legrační. Aspoň trochu. Tenhle film zasadil slušnou ránu mým nadějím na zlepšení situace v současném českém filmovém průmyslu. Kdybych sledoval víc nových českých filmů, bylo by asi dávno po nadějích. Označení pohádka je značně zavádějící, jde spíš o filmovou telenovelu maskovanou za vcelku ucházející kostýmy. ()

Henry007

Kameňák: verze pohádka. Sexistický film bez morálních hodnot plný vulgárních slovíček. Dost se divím, že v kinech běžel jako mládeži přístupný. Narážky na sex každých 5 minut bych v rodinném filmu vážně nečekal. Mládež vykreslili jako bandu kreténů, která umí jen podvádět a divně se oblékat. A i když celý film děcka tropily lumpárny, tak nakonec jim žádný trest nikdo nedal. Je to "pohádka", ve které si záporné postavy touží zašoupat i za cenu znásilnění, protože sex je přece základ života. Starou bábu dokonce znásilní zrzavý kocour (ne, nemyslím pohledného štramáka z Irska, ale opravdovou kočku) - a v příběhu to nemá žádný účel, je to tam zřejmě jen na efekt. A pak že nemají čeští tvůrci koule na něco odvážného. ()

bobstock odpad!

Troškovi jsem dal šanci jako někomu, kdo má s pohádkou i jinými věcmi zkušenosti. Zpočátku mě celkem mile překvapil hezký interiér zámku, který mi sliboval i zajimavé pohádkové postavy. Po nuceném zabudování kouzelníků do ekonomicky aktivního stavu se vše zvrhává k režisérově oblíbeným ochotnickým lidovkám. Navíc po přečtění komentů ohledně kočičího sexu, který mi jaksi v TV utekl, vše uzávírám a končím. Sranda? Já nevím pane Zdeňku. ()

Gore

Mám podezření, že většina uživatelů, kteří dali tomuto filmu odpad, film ani neviděli, a z principu, že ho natočil Trošku, tomu prostě flákli odpad (asi aby byli IN, nebo nevím proč). Nechci se Trošky zastávat, ale myslím si, že si tímhle film částečně napravil reputaci, a rozhodně se mi to líbilo více než jeho předchozí uječené pohádky Princezny ze mlejna nebo Z pekla štěstí. A každopádně je to o několik tříd lepší než příšernost Řachanda. Režie i scénář funguje (narozdíl od např. Babovřesek 3, kde obě funkce totálně selhali), obsazení, až na vyjímky (Kostková), je na úrovni a dokonce ve dvou případech (Dvořák, Polívka) je i vynikající, je tam i několik nenásilně vtipných scén a někde jsem se dočetl výčet nelogických jednání - no proboha, vždyť to je pohádka, a ne na oscara nominovaný film, ve které jiné, a to i klasické pohádce, najdeme nějaké logické jednání, hlavně když hlavními hrdiny jsou pohádkové bytosti?!? Například u mnohokrát zmiňované a příbuzné klasické Dívky na koštěti bylo více nelogického jednání než zde, a na rozdíl od mnohokrát viděné Dívky na koštěti, kterou už asi dalších 50 let vidět nemusím, tak na Strašidla se při některé repríze o vánočních svátkách rád podívám. ()