Rodina hejkala Huga obývá poklidně starou vilu na pokraji města. Sladký strašidelný život, v němž si Hugo hejkal, jeho paní Patricie a její matinka Žofie čarovaly, vodník Bubla se staral o dušičky a víla Jitřenka si tančila lehkonohé tanečky, změní vpád úředníka Patočky, který má na obecním úřadě ve správě evidenci budov. A jak zjistil, za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem a nikdo v něm ani oficiálně nechce bydlet, především proto, že tu straší. Přesto tu žije jakási šílená rodinka. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit nebo se vystěhovat! Čím však platit, když pan Hugo za hejkání nemá žádnou mzdu a paní Patricie míchá pouze lektvary, po nichž se může člověk proměnit ve zvíře či filmovou divu ale peníze nevyčaruje? Nedá se nic dělat, strašidla budou muset do práce a jejich děti – Ester a Eleonor do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků bude pro strašidelnou rodinu složitější, než se na první pohled zdálo. Jak se bude dařit vodníkovi v prádelně, víle jako primabaleríně tanečního souboru a hejkalovi jako hvězdě místního divadla? A odolá paní Patricie svodům své první lásky – upíra Ignáce z Temešváru? A co pan Patočka? Setkání s lidským světem, v němž platí jiná pravidla, než v tom pohádkovém, přinese řadu komických i napínavých situací. Naši hrdinové musí zapojit nejen kouzla a čáry, ale také rodinnou soudržnost, lásku a odvahu, aby dokázali přelstít úředního šimla a zvítězit nad nástrahami „obyčejných" lidí. (Falcon)

boshke

Námět miliónový, avšak poněkud neuměle zpracovaný. Podruhé bych si Strašidla asi určitě nepustil, ale kupodivu mne neurážela tak, jak bych u Troškova filmu očekával. Vystřihl bych vílu Jitřenku, která mne svým máváním závojem vytáčela od první vteřiny... 60% ()

dopitak

Jedna hvězdička za zatím neokoukanou Saru. Naopak to, co předvedla Tereza Kostková, tomu se říká totální neherectví, Prkenná podlaha je proti ní modurit. Celé je to strašidelně strojené, ne jenom Trošku. Dobrých nápadů je tu jako obvykle hodně, ale těch špatných ještě víc. Rááááádio Impuls! Bronislava neznám, a i když mi celou dobu trošku připomínal Poláška, jeho hejkal by se skousnout dal. Pak si ale vždycky vzpomenu na Kostkovou (a chudáka Dvořáka, takhle debilní roli si asi nezasloužil, i když byl v té celé bídě až docela miloučkej) a házel bych kamením. ()

triatlet odpad!

Troškovy pohádky - až na pokračování Princezny ze mlejna - považuji za koukatelné. Strašidla zaujala - trapností. ()

Oktavianus odpad!

Měl jsem nutkání ocenit alespoň jednou hvězdičkou pravděpodobně nejkrásnější současnou mladou herečku, Sáru Sandevu, ale jakmile si vzpomenu na všechny trapně nepovedené vtipy, tak moc ohromný vykrádání jiných filmů a tak moc nechutnej product placement, který nenávidím jako mor českého filmu, tak ani tak moc půvabná dívka ten odpad prostě nezvrátí. A ten tolik diskutovaný moment se znásilněním čarodějnice Žofie v kočičí podobě? Není na tom nic pokleslého, nevkusného nebo dokonce nemorálního, jak tvrdí mravokárci. Je to jen další z hloupých vtipů, který nefungoval a přelil se do trapna. Asi jako když vám nový farář řekne, že se jmenuje Šoustal. Vzpomínáte? To byla stejná bžunda. Fuj. Přesto má Zdeněk Troška jeden zajímavý primát: donutí přehrávat a pitvořit se i tak skvělý herce, jako jsou Nárožný a Postránecký. Prostě ruce pryč. ()

Stanislaus

Strašidla svým námětem - bizarní rodinka se musí zapojit do běžného lidského života - okatě poukazují na Addamsovu rodinu, kvalitativně se však bohužel blíží Troškovým Kameňákům či Babovřeskům. Strašidla nejsou pohádkový, ani komediální (snad jen u scén se zkoušením divadla jsem se lehce pousmál), ani rodinný film. Spíše jde o náhodně uplácaný sled scének, které se předbíhají ve své (často zvrácené) bizarnosti, přičemž tomu všemu "vévodí" zde nejedním uživatelem zmíněné znásilnění Carmen Mayerové v kočičí podobě. Jinak skvělí herci jako Dobrý, Polívka či Polívková zde nemají co hrát a spíše se ztrapňují. Troška to tentokráte trošku (více) přehnal! ()

hrona

Troška točí slátaniny, to je poslední dobou fakt, ale nemůžu si pomoct, pohádky se mu některé docela povedly. Tenhle film pohádkový je, nadhodnocuji, ale vzhledem ke zdejšímu hodnocení mu musím pomoci, jelikož do jednoho pytle s Babovřeskama ani Kameňákama jej rozhodně házet nehodlám. Za mě průměr, možná s trošku delší stopáží, ale rozhodně film neurazil, dokonce se film obejde i bez natěšenosti a přehnanosti gagů, zkrátka na Zdenkovu filmografii je to úspěch. ()

honajz

SPOILERY Jako velká hitparáda to nebyla, ale taková malá, mírně nadprůměrná ano. Chápu, že spousta lidí na ČSFD, když vidí jméno Troška, rovnou lípne odpad, a následně si to logicky zdůvodní. Jako těžké výtky jsem zde četl něco o znásilnění - mankote, když jde o kočky a kocoury, tak se tomu tak říká taky? Pokus režiséra o znásilnění? Kde? Spíše stalking, poprávu potrestaný. Že říďa chce něco za něco? A ono to tak v životě nechodí? Nehledě na to, že v nastaveném kurzu vědomého přehrávání a dovádění některých scén ad absurdum (Angelika, návštěva mamá apod.) jde o jasně přiznanou nadsázku, a kdo to tam nevidí, tak je prostě hnidopišský suchar. Netvrdím, že všechny fóry fungují, některé jsou vyloženě trapné, ale jiné jsou zase povedené. A ano, příhody na škole dávají vzpomenout absurdním komediím Macourka s Vorlíčkem. Rozpitvával někdo Dívku na koštěti, zda tam všichni jsou správně potrestáni? Nevyrovnané jsou i herecké výkony - Bebarová žel jen opakuje pitomou nánu z Babovřesk, a zatímco tam to mělo svůj účel, tady bych ocenil civilnější, a ne tak přepjatou polohu. Na druhou stranu uměřené herectví Dvořáka, Kotiše, a nečekal bych to, ale i Polívky a obou dětí (Řehořová, Šimčák) pozvedá film o hodně výš, a navíc je fajn, že jen trapně nejtajtrlíkují, jako třeba postavičky a postavy v Princezně ze mlejna, kde mi nějaká normální bytost chyběla. Navíc je dokonalá kamera a lokace - zámek Líšno rulezz - a ladění do teplých, letních a pohodových barev (někdy na sílu, ale jo, po čase to začne fungovat). Že jde jen o levnější variantu větších a dospělejších bratříčků se přiznává hnedle ve dvou scénách, takže ani tohle nemá smysl kritizovat - evidentně si toho tvůrci byli vědomi. Když se člověk na onu jemně absurdní vlnu naladí, docela film funguje a pobaví. Nu, a jestli půjde Troška ve svém stylu, brzy zde budou Strašidla 2 a 3. Jo, a moje soukromá poznámka - konečně film, kde nehraje Macháček, Holubová, Geislerová, Stašová, Liška apod. ()

claudel

Ten nenáviděný a proklínaný Troška tentokrát nenatočil zas takovou hrůzu. Řekl bych, že standardní česká komedie s povedenými i nepovedenými humornými scénami. Nejpříhodnější strašidla pro mě představovala Sandeva a Dobrý, ten byl jediný až lehce děsivý. ()

Gary

Zdeněk s Markem k tomu zase jednou sedli a napsali něco...téměř snesitelného! Několik dobrých scén ve škole připomene Macourka, romance Dvořáka s Bebarovou taky není vůbec k zahození. Ke dnu táhnou Strašidla přepálená stopáž, trapné nápady, toporná Kostková bez výstřihu a děravý scénář. Ten je nedotažený, bez hlavní dějové linky, s odfláklými pointami...ale dyť to znáte. Konec dramaturgů v Čechách. Ale je to zase taková nadějná vlašťovka, Zdeňku! ()

malylada

O něco méně tragické, než jsou Babovřesky, ale množství trapných dialogů a scén je pořád nespočet. Opravdu nechápu některé herecké persony, jak se mohou pod touto šarádou podepsat. Strašidla působí jako nepovedená divadelní taškařice, která má aspoň světlé náznaky na začátku, než spadne do Troškovských kolejí. Proč to má proboha skoro dvě hodiny?......2/10 ()

Pierre

Chtěl jsem to dokoukat, abych to tady mohl ohodnotit a zkritizovat. Dát varování světu, že rozpustilý Zdeněk se ani u Strašidel nesklidil. Nedalo se. Brzy jsem to vypnul. Ale i tak zde zanechám pár slov. Pitvoření, nepřirozenost a dějová prázdnota to je u Trošky zvykem. Ale vulgarity a satiru do pohádek podle mě doposuď ještě nestrkal. Inu, pan mistr udělal další tvůrčí krok, kterým v mých očích naprosto ale naprosto propadl. Urážení žen v pohádce pro děti? Rozhovory o tom jak se má ženská večer obléknout aby se líbila muži v posteli? Vážený pane Troško, opravdu jste mě urazil. Vy jste režisér, který si zkrátka neváží svého diváka. A ty narážky na politiku působili dost divně. Jako kdyby se tam najednou zjevil Superman. To tam vůbec nesedělo. ()

blackrain

Strašidla jsou strašnou volovinou s jednoduchoučkým příběhem, při které jsem se v kině bavila od začátku do konce. Nemusela jsem totiž nad ničím přemýšlet a hledat nějakou neotřesitelnou hloubku, kde by hrozilo, že hloubka bude brzy hledat mně. Potěšila mně i parodie na jeden francouzský romantický film s Michele Mercierovou v hlavní roli, která je tu vtipně použita i s hudebním motivem. V kině se to hemžilo nejrůznějšími věkovými kategoriemi, rozpětí bylo opravdu široké. Malé děti bych na tenhle pohádkový příběh nevodila. Je tu plno frků a narážek, které nebudou moct pochopit. Jestliže se mi tenhle nejnovějším film Zdeňka Trošky líbil a bavila jsem se při něm, pak se s ledovým klidem zařazuju mezi tu morálně zvrácenou spodinu, pro kterou je film určen. Je určen jen obyčejným lidem, co si chtějí při filmu odpočinout a bavit se. Takhle jsem si odpočinula já. ()

stration odpad!

-Babička byla znásilněna kocourem, jde to vylíčit na policii a má strach, že se jí narodí koťata.- To je jen část úchvatného, pohádkového, roztomilého děje, který je tak krásný pro malé diváky a poučný pro ty starší. Pro ty, kteří nepochopili, že je předchozí věta myšlena ironikcy dodávám, že Troška je idiot, který nemá absolutně žádnou soudnost a cit. Je prostě narušený, geneticky zmutovaný jedinec, který by měl být po zásluze vyřazen z povolání Režisér a Scénárista a měl by odejít do důchodu a plácat mladý kluky po prdeli. Tímto u mě definitivně skončil. Navíc je to prase a kurví děti! ()

dom156

Zdeněk Troška má um dělat hrozné filmy. Čím je straší tím jsou otřesnější jeho výtvory. Zde máme další příklad hluboké propasti české kinematografie.  Tu a tam malý vtípek, děj vlastně o ničem, plno zbytečných dialogů, naštěstí alespoň veden kvalitními herci. Tohle nejde jinak než nedoporučit. ()

hygienik

Asi polovica hodnotení je tu buď 100% alebo odpad. A tak som išiel do kina, s úmyslom zaujať k filmu objektívne stanovisko. Ale úplne subjektívne musím povedať, že to je najlepší Troškov film a asi najoriginálnejšia ponovembrová česká rozprávka. Rozhodne nie je vhodná pre malé deti, ale dospelí aj teenageri si ju užijú. Vtipov je tu menej, ale fungujú dobre a doplňajú ich odvolávky na pop kultúru. Toľko diskutovaná pasáž mi neprišla neakceptovateľne amorálna - veď šlo o humor. Jediná postava, ktorá ma nevýslovne iritovala bol Nárožný. Naopak potešili Polívka, Šimčák, Řehořová a Sandeva. Dej bol na české rozprávkové pomery veľmi dynamický a prepojenie strašidelného a obyčajného sveta sa vydarilo snaď ešte lepšie než v Dívce na koštěti. ()

kajas

Pro člověka ležícího s rýmičkou téměř ideální nenáročná podívaná. Troška si tedy mohl odpustit tolik kritizovanou zápletku se znásilněním a dalších několik hloupých narážek, které se do rodinného filmu opravdu nehodí. Problémem je také příliš natahovaná stopáž, to jsou ovšem nejzásadnější negativa. Kvitovala jsem sympatické a neokoukané herecké obsazení, povedly se i některé vtípky. Tímhle směrem by mohl Troška pokračovat, "lidových komedií" už bylo dost. ()