Grinch

• Portugalsko Grinch (více)

Raději se mějte na pozoru! Je zelený... Je lakomý... A nenávidí Vánoce! Grinch je věčně špatně naladěný zelený chlupáč, který žije v jeskyni na vrcholu hory s výhledem na vesnici Kdovice. A zrovna v době, kdy se Kdovíci z Kdovic horečně připravují na oslavy nadcházejících svátků, Grinch přichází se závažným rozhodnutím. Skončí Vánoce jednou provždy a ukradne vesničanům všechny jejich dárky i ozdoby. Nakonec ale i on pochopí, že skutečné kouzlo Vánoc netkví v zářivé výzdobě a nových hračkách. Role Grinche se v půvabné komedii, která vznikla na motivy osobité a oblíbené knihy Theodora Seusse Geisela, ujal geniální komik Jim Carrey. (Bontonfilm)

Tommass95

S časem, po několikáté projekci uznávám, že se jedná o takovou Vánoční blbůstku, i tak se však na film moc rád dívám. ()

Bordoshut

7/10 – Americká vánoční klasika s Jimem Carreym, která si nekompromisně rok co rok na Vánoce uzurpuje místo v bedně i u nás v českém zapadákově či spíš Západozemí (narážka na pana Babiše, jehož covidová opatření mnohdy připomínala vypočítavé intriky vzniklé rokováním bandy vlivných parchantů kolem hranatého stolu, ve Hře o Trůny známých jako Malá rada, u nás přezdívaných 2. vláda Andreje Babiše – pardon, nechal jsem se unést). Docela dobře tenhle „Grinchův kult“ chápu, námět je to už historický, takový kulturní a zejména v tomto filmu se pořádně vyřádil úžasný komik Jim Carrey. Bez něj by to nebyla ani poloviční zábava, jak nám dokázala nedávná animovaná adaptace Grinche, která sice vydělal balík, ale prostě už to není to pravé ořechové. Jim Carrey tomuhle filmu prostě vdechl duši. Grinch v jeho podání je velmi komplexní postavou, která v sobě nevědomky dusí emoce, až se jí povedlo sebe sama přesvědčit, že žádné nemá. Navíc všechny možné hlasy, psí kusy a celkově kreace, které Jim vyvádí, jsou k nezaplacení. Každou scénu si krade sám pro sebe – jako ostatně celé Vánoce. Hlavní negativum filmu pak je totální předvídatelnost, každému divákovi musí být celou dobu nad slunce jasné, že v závěru dojde na starý dobrý redemption arc. Taky romance mezi Grinchem a jednou obyvatelkou Whovillu vůbec nefunguje. Jestli jste nadávali na romantickou linku v prvním Top Gunu, tak zde si budete chtít vyškrábat oči. Ale co už. Klasika je klasika. Verdikt: „Heil Grüner Krampus!“ ()

Tereza_T

Tak jsem k radosti všem doma přiložila ruku k dílu a přispěla vánoční výzdobou a k druhé radosti všem pustila Grinche, kterýho buď miluješ a nebo nenávidíš…. za mě jasná první volba. Krásné Vánoce všem! ()

blackrain

Jim Carry jako zelený a chlupatý Grinch byl výborný. Opět exceluje. To zelené stvoření se mi líbilo. Svět Kdovíků je kouzelný. ()

Bat55

Musím povedať, že ma Grinch ako malé decko bavil veľmi, dnes už len taká vianočná americká rozprávka. Videl som to asi 8x a aj po 8. zhliadnutí ma to bavilo a baví. Je to tupé, je to detínske, ale ta vianočná atmosféra nechýba a pri pozeraní cez sviatky ma to baví 2x viacej. Naviac Jim Carrey je vo filme zasa skvelý, je to grimasový kráľ a bez neho by to nebolo ono, on a Grinch sú jedna osoba. A boli tam taktiež slušné filmové efekty, napríklad ten voz plný darčekov bol dobrý. Myslím, že film na ktorý sa zabudnúť nedá, pretože je takýchto bláznivých filmov s prostredia Vianoc s prvkami fantásie veľmi málo a tento je jedným z najlepších. /75%/ ()

ABLABLABLA

Grinch se mi nelíbí. Americká slátanina v hlavní roli s Jimem Carreym. Není to prostě můj šálek kávy. A ti kdovíci byli strašní. Edit 23. 12. 2023 - Po 14 letech jsem se rozhodla dát Grinchovi šanci. Možná jsem v mých náctých letech nebyla dostatečně zatrpklá, sarkastická a snímek prostě nebyla schopna ocenit, protože jsem ještě neprožila utrpení reálného dospělého života. Řada mých přátel a vůbec xy milleniálů totiž Grinche zbožňuje, kouká se na něj každé Vánoce a považuje jej za perfektní film, jelikož se s hlavní postavou a jeho sebenenávistí ztotožňují. Nope! Ani po 14 letech nechápu tenhle hype. Jediné, kdy jsem se zasmála byla scéna s diářem a zkoušení oblečení. Ale jinak nuda, otřesní Kdovíci, otřesné kulisy a vůbec jedna velká slátanina. I po tolika letech tohle slovo film perfektně vystihuje... ()

Tirion

Sice se tenhle snímek Rona Howarda, který tedy hodně popustil Jimu Carreymu uzdu, netěší přílišné oblibě, ale stále si myslím, že se jedná o jednu z těch nadprůměrných vánočních produkcí, které máme k dispozici. Jim Carrey se jednoznačně vyblbnul, ale není to na škodu. A paradoxně musím říct, že český dabing Borise Rösnera, coby Grinche, dává téhle pestrobarevné podívané plné nadhledu a černého humoru, jakousi nadstavbu. A to u dabingu říkám zřídkakdy... ()

kaylin

Měl jsem to štěstí vidět film v angličtině a v češtině a musím říct, že ta česká verze mi přišla o něco lepší. Vlastně celkem o dost. Hlas Zdeňka Svěráka byl takový víc vánoční, stejně jako celý dabing, i když Jim Carrey je nejlepší prostě v originále. Rozhodně příběh, který si člověk nejvíce užije o Vánocích. Jindy je to prostě jen celkem obyčejná pohádka. ()

Mikita

Nejsem prostě fanoušek amerických vánočních filmů a tohle se pro mě letos stalo jakýmsi nepříjemným symbolem. Br. ()

MATADOR

Zajímavá myšlenka na vánoční snímek. Jim Carrey je jediný, kdo tento snímek drží lehce nad vodou. Ale bohužel to prostě dle mého názorunestačí, ani na průměr. Ale děti z toho snad budou mít radost. ()

scroochy

Moje guilty pleasure! Film jsem viděl tak 10 krát v češtině i v angličtině (výbornej dabing, mimochodem) a až na scénku se zpívající holčičkou, kterou vždycky přetáčím se jedná o výbornou přepálenou podívanou, která se nebere vážně a překypuje fórky a hříčkami. Geniální Carrey je pak třešničkou na dortu. ()

Derek

dosť divný film. pre američanov je to určite kultová klasika z ktorej sú na vetvy (usa - tržby cez 200 mil.), ale na mňa to pôsobí divným dojmom. počas celého filmu som sa príliš nenasmial (snáď len spomienky na grinchovo detstvo sú takým príjemným osviežením), nemal som ani taký vianočný feeling (ktorý inak u filmov odohrávajúcich sa počas vianoc mávam) a miestami som sa i dosť nudil. neviem ako vy, ale ja som dosť sklamaný:-( ()

runner85 odpad!

Tak toto zaradiť do jednej nemenovanej televízie môže len hlúpy režisér, k tomu môžem povedať len jedno, veľká Americká somarina .... ()

salalala

Ačkoli Grinch v tuzemsku asi nikdy nezdomácní a pořád ho zná relativně málo lidí, je zajímavé se s ním seznámit, protože se na něm dá docela dobře pochopit rozdíl mezi evropskou a anglo-americkou kulturou a vnímáním Vánoc. Těžko říct, jaká je knižní předloha, filmová podoba je nicméně v dobrém slova smyslu bizarní, zvláštní a unikátní. Největší problém spočívá asi v tom, že nikdy není úplně jasné, zda Ron Howard točí komedii a z kýčovitosti Vánoc si nepokrytě střílí, nebo se bere smrtelně vážně. Tomu odpovídá i atmosféra, která je částečně pohodová, částečně ale až podivně "úchylná", čemuž samozřejmě odpovídá i stylizace postav, které vypadají dost divně. Howard si nicméně dal záležet na skvělé výpravě, která je hravá, barevná, opulentní a taktéž kýčovitá, což ale odpovídá americkým Vánocům jako takovým, příliš nezaostaly ani perfektní masky, na nichž je vidět velká práce a soustředění i na ten sebemenší detail. Je pravda, že ona stylizace a přeslazenost jsou někdy otravné, právě v těch chvílích ale drží snímek nad vodou jednak svižné tempo, v němž se pořád něco děje a ani chvilku nezvolní a druhak až geniálně a naprosto trefně přehrávající Jim Carrey, který si titulní roli vysloveně užívá a i přes bohatou masku využívá obličejové grimasy a jeho podání Grinche je svým způsobem neodolatelné. Bonusem navíc pak je vypravěč Anthony Hopkins, jenž všemu dodává až "dědečkovské" kouzlo a recitování veršů v jeho podání zní skvěle. Závěrečnou pointu, která asi dojem trochu zkazí, i když je očekávaná, je pak nutné brát jako úlitbu dětskému divákovi, pro něhož je film přes všechny odbočky určen především. How the Grinch Stole Christmas je jeden z nejoriginálnějších vánočních filmů, a i když asi mohl být ironičtější a jemné satirické prvky více rozvést, ve výsledku za vidění stojí, protože je příjemným opozitem všem až nechutně pozitivním pohádkám. 60 % ()

Vědma

Grinch je takový můj soukromý americký Mrazík. Miluju jeho český dabing, miluju hlášky z něho, které umím nazpaměť a nikdy mě nepřestane bavit se na něj dívat, což bych po prvním zhlédnutí nikdy neřekla. Jeho naprosto úžasná kýčovitá přeplácanost způsobila, že se u něj nemůžu nudit, protože vždycky objevím něco, čeho jsem si ještě nevšimla. I když nemám ráda americký styl Vánoc, dokážu se od toho oprostit a své oblíbené postavy Maxe, Cindy, Martu Kdovíjakou a hlavně starostníka - muže, kterému dvakrát vytrhli mandle - si před Vánoci ráda pozvu domů, spolu se Zdeňkem Svěrákem. ()

Colonist

Hrozný vánoční kýč. Nikdy mě to nijak neoslovilo, zřejmě proto, že nejsem Američan. Kdyby Carrey čas od času nezahláškoval, byla by to bída. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Risk nebo zisk?

Risk nebo zisk?

09.03.2005

Když sklidí první díl úspěch a druhý jej ještě podtrhne, jeden by řekl, že by to mohlo stačit. Ovšem nutkání vyrýžovat ještě nějaký ten zlatý valounek z filmového řečiště bylo příliš silné. I pro… (více)