A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Kryton

Jedna z nejlepších komedii 90.let s plejádou skvěle hrajicích herců. Hřebejkovi se už něco podobného nepodaří! Kdepak asi udělali soudruzi v NDR chybu? ()

draggo

Spousta hlášek a scén je jistojistě a právoplatně legendárních, nicméně film jako celek mě moc nevzal a zas tak nebavil. Všeobecně moc nemám rád styl "české hořké komedie", jehož jsou Pelíšky předním představitelem. Kromě vtipnosti některých scén tomu samozřejmě nemůžu upřít hodnotu v podobě nahlédnutí do historie, ovšem objektivností onoho náhledu si jistý být nemůžu. Jednou se podívat, zasmát se a více nerozebírat. /viděno na DVD: 65% a 3*/ ()

EastWicka

Film, který nikdy nemám chuť vidět, ale po každém shlédnutí skončím ve zjihlém údivu... Nad zázračným skloubením střípků z rodinných historiií každého z nás, rozhovorů a přediva toho obyčejného, co tvoří tu méně viditelné dějiny. ()

nervoznideda

i když celý film je pojat jako komedie, prostě dobu od 1948-1988 já za komedii nepovažuji, a těm komoušům se nic nestalo, mě tento film viděno vícekrát mě spíš naštve. Výkony perfektní, a ti mladí 20 letí si budou myslet, že za komoušů jsme měli jen srandu. Dobrý , ale už asi ne pro mne. zdraví deda :-) PS teď čtu v komentářích , že je to parodie na komunismus,ty sračky ve kterých jsme museli žít, jsme museli přežít za každou cenu, no to mě šokuje no coment deda :-) ()

Johanka

Podle mého názoru jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Hvězdné herecké obsazení a vtipně vystižená atmosféra předrevolučních časů. Film, který bude mít co říci kterékoliv generaci i za mnoho let. ()

themic

Super film, nepřekonatelné hlášky padají jedna za druhou po celý film..:D Dokonalé výkony českých herců dopomáhají vžít se do situace komunistického československa... Jíří Kodet podal výkon, se kterým si ho spojuje snad každý kdo viděl tento film..! Miroslav Donutil, tato role mu absolutně sedla, zarputilého komunisti..! Hřebejk natočil pomalu jednu z nejlepších komedií posledních několika let, dovolím si říct i nejlepší..:) Dnešní české komedie, jdou spíše do kytek než aby se zdokonalovali... Tohle není jen klasická komedie, je to něco víc než to!.. Doporučuji pokud jste film ještě neviděli stojí opravdu za to!.. "Ať žijou lžičky z NDR.":D Moje hodnocení je za pět hvězdiček.. ()

zdepapepa

Už chápu proč je ten film tak kultovní. On je totiž geniální. Podhoubí v diváctvu založeném z pamětníků doby musí být vděčné, já pouze odhaduji, jak moc silně vzpomínkové to muselo být. To vše podbarveno ansámblem "áčkových" herců je předobraz úspěchu. Milostný trojúhelník, naprosto nádherné Well Done Son Guy jsou jen dva příklady z mnoha barvitých trop a figur vtěsnaných do necelých dvou hodin. Ovšem nejvíc jsem byl unesen z Hřebejkova umění nejen vypointovat vtip na výbornou, on zvládá ještě dát přidanou hodnotu. Všimněte si třeba když kluk rozmlátí duritku, Stašová se začne rozplývat. "Oni jsou jak kytičky, takový kulatý a neřežou." Nebo když Kodet jede ten svůj flejm na to jak je pravý voják a opět kluk to dobarví, když ho donutí k dnes již profláklé odpovědi "Nikdy... Nebo navždy!" Anebo ten voják ve škole. Když vypráví svůj příběh končící zastřelením pošťáka. "Nó... Dvě dávky." To vše v kontrastu s jinými scénami, které jsou vypointované trochu jinak, kdy se klíčové dění děje zcela off-screen a divák je nucen (a ono je to spíš pro jeho dobro) si domýšlet. Viz debata o výšce medvěda končící pouze zvukem, kdy syn jde otevřít nebo urvání gramofonové jehly. Nebo když si Kodet přijde pro Jindřišku do ulicového kina. A do toho nezařaditelné vtipné scény, vtipné hlášky pro mě vrcholící debatou knedlík vs. nok. Když k tomu připočtete Sluneční hrob, Čechovovu kuši a Kodetovo instrumentální Kde domov můj za zvuků letadel/tanků/whatever máte perfektní film. Perfektní film, který byl ubit českými televizemi do ohrané písničky, které se již spíše vyhýbám. Skutečně to, páni dramaturgové a paní dramaturgyně, nemusíme vidět několikrát do roka. ()

Krt.Ek

Nejlepší český porevoluční film. Vrchol českých "hořkých" komedii. Nezapomenutelné hlášky, které jsou už dnes právem kultovní. Spolu s Dědictvím asi jediný porevoluční film jehož věčné TV opakování mi vůbec nevadí. Naopak si vždycky najdu čas a znovu ho zhlédnu. A opět se výborně bavím. 100% ()

NinonL

Mně tedy Pelíšky nikdy nebavily, či spíše se jim po prvním shlédnutí programově vyhýbám. Upocený a křečovitý humor, poetiku ani humornou nadsázku jsem v Hřebejkově velkodíle nezahlédla ani náhodou. ()

Adasin

Výborná komedie plná skvělých herců, která se pro mě postupně stala vánoční klasikou (společně s Láskou nebeskou) a teď se na ní každý rok těším, až bude v televizi, a to i přesto, že nejsem její cílová skupina. Bylo fajn, když nám na češtině učitelka pouštěla ukázky z filmu. A také jsem si vzpomněla, jak se tetě rozpustila plastová lžička v kávě tak jako ve filmu. Na druhou stranu, u některých scén si vždycky povzdechnu, že je to přesně jak občas u nás doma...10/10 ()

Adman

Absolutně vystihující dobu, mravy, zvyky, režim. V činžovním domě, v Československu, žije pár rodin (ne dvě), které jsou víceméně zpřáteleny. Vyskytují se tu geniálně kontrastní charaktery postav jednotlivých rodin. Komunistický režim má ale za následek občasné střety a spory mezi rodinami, které končí tak jako tak komicky a směšně. Dostáváme se i do času Vánoc, kdy přijedou na návštěvu známí a bratři Miroslav Donutil a Boleslav Polívka se spolu sázejí, o to jak dlouho vydrží pod vodou atd. :)) Samozřejmě láska a romantický sztah nesmí chybět... Co dodat, prostě česká klasika, kterou zná kaaždý. ()

Wysch

Tak jsem to teda jakože viděl. Asi jsem neměl tak dlouho čekat, ale protože se českým filmům, které mají v popisu "komedie/drama" vyhýbám velkým obloukem, čekal jsem na tohle sedmnácté místo dodnes. Nutno přiznat, že je to vlastně dobrej film a už chápu, proč tu byl najednou takovej boom podobnejch filmů, které trvají dodnes. Je to vlastně téměř stejný princip jako Kolja, ale přitom dost odlišný, dost se zrcadlící třeba v Musíme si pomáhat. No a v čem je teda ten problém? Příběh. Přijde mi, jako kdyby českej filmovej svět neuměl vyprávět příběh, a tak vypráví jen epizodu z nějakýho časovýho rozmezí, které - pokud možno - hýbalo českými dějinami. A to je dle mě blbost. Romeo-juliální story o tom, kterak se odlišní lidé zamilovali v případě Holubové a Kodeta (nebo milovali jednostranně toho druhého v případě krásné Kristýny a skvělého Michala Berana), to ani neřeším. Co řeším je prostě ten fakt, že scénář je sice našpičkovanej dobrejma hlodama a je to místy vtipný a místy hořký, ale to je tak všechno. Chybí tam výraznější storyline, kterej by dodal filmu trošku víc odvázanosti a míň sebestřednosti a dosebezahleděnosti. Chybí tu odvaha vyprávět příběh od začátku do konce, prostě film někde uprostřed příběhu začne a někde za prostředkem skončí. Takováhle krátká epizoda tak nemůže přínýst epičtější zážitek, může přinýst jen humor a hořkost. A to přesně český filmy dělaj. Chválíme si tu scénáristy, ale přitom i ten Kolja, kterej je taky epizodickej, přinesl skutečný příběh, i to Musíme si pomáhat přineslo skutečný příběh, vlastně i Samotáři nesou příběh, ale Pelíšky ne. Pelíšky nesou jen označení hořkomedie, a to je trochu málo na sedmnáctý nejlepší film zde, nemyslíte? ()

kobejn

Upřímně nechápu tak masivní oblíbenost tohoto dílka...mám se to znovu podívat a "objevit to"? Fakt netuším. Fakt se mi ten film nelíbil už ve svý době, natož teď. ()

ivishka

Eva Krausová: (Na rodičovské schůzce.)Dříve, než přistoupíme k otázkám z prospěchu, ráda bych vás upozornila, že se tu mezi dětmi objevil takový nešvar. Děti velice často opakují sprostá slovíčka. Hlavně jedno. Je to slovíčko "p*cat"! ; otec Kraus: Co to je? máma Šebková: Lžičky. Eva: No, lžičky. To se hodí, tolik lžiček. otec Šebek: No pozor. To nejsou obyčejné lžičky. To jsou lžičky z umělé hmoty - lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvynuli výzkumníci z NDR. (Po chvíli se všechny lžičky v kafi roztečou.) máma Šebková: Já jsem ti říkala, nech je až na polárkovej dort. To přece není do horkýho kafe. otec Kraus: Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu. strýc Václav: Stříleli za války do vzduchu. ; otec Kraus: Proletáři všech zemí, vyližte si p*del! ; Tyto nezapomenutelné hlášky mluví za vše! :-) ()

ArsenalEagle

Nejlepší český film všech dob! Pokud nějaký český film patří mezi ty nejoblíbenější, je to tenhle skvost. Dnes už kultovka nerozlučně spjatá se Štědrým večerem na ČT1. Co scéna to hláška, co hláška, to perla. Kodet, hrající sám sebe byl dokonalý. Dušek a Donutil též. Pokud je S tebou mě baví svět českou komedií století, jsou Pelíšky komedií tisíciletí, minimálně. ()

Džejkop

Pro mně dosud nepřekonaný český film od počátku devadesátých let. Řadím ho na stejnou úroveň jako Kolju. Co hláška to perla, co scéna to precizní práce. Komediální prvky se střídají s prvky trpkosti režimu té doby. Film vtipný a veselý a zároveň tak skeptický a smutný. Všichni herci dokázali svoje dialogy pojmout dokonale věrohodně, především pak Miroslav Donutil, Jiří Kodet Jaroslav Dušek a takhle bych mohl pořád pokračovat dál. Kdo to ještě neviděl by si nejbliží reprízu neměl nechat ujít. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků