V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

KoRner

Netradičný western, ktorého množstvo odľahčených scén hraničia s paródiou. Roy Bean je vo filme malomeštiansky kretén, ktorý nemá páru o zákone, avšak vždy sa naň vyhovára. Film je očividne inšpirovaný Kubrickovým Mechanickým pomarančom, má podobné postavy, humor, aj zábery premýšľajúceho priamo na tvár. Ja som však za klasické poňatie starého Západu a keby sa tak robili všetky filmy, razom by sa stal tento štýl nezaujímavý. [6/10] ()

Zagros

Poměrně netradiční western od Johna Hustona, který střídá různé polohy a žánry. Drama, komedie, parodie, satira… najít lze v něm mnohé, což je z mé strany tentokrát výtka. Film občas nedržel při sobě a místy se rozpadal do jednotlivých scén (naštěstí převážně povedených). Nejvíce se mi se líbil ve vážnější rovině, kdy pobavil jen jakoby mimoděk. Také nemám rád mluvení postav přímo na kameru. Tady to bylo párkrát a nepochopil jsem proč. Proč nám postavy musí popisovat děj a proč se do toho ještě přidá občas vypravěč? Divák by to pochopil i bez toho. Stejně jako změny žánru mě to vytrhávalo ze sledování. Ale konec brblání, i přes uvedené výtky mě soudce Roy Bean po většinu času bavil. Pár scén je opravdu skvělých (hádka s medvědem, jednotlivé soudy hlavní postavy) a Paul Newman opět dokázal, že zvládne zahrát výtečně v podstatě cokoli. ()

cab

Vynikajici (Paul Newman) v bohuzel zdlouhavem pohledu na divoky zapad, kdy v jednom meste udrzoval poradek a klid samozvany soudce Roy Bean a udalosti po jeho odchodu. 65% ()

Hanys_

Přes 2 hvězdy to nepůjde. Ne moc vtipný westernový příběh s otravným Newmanem, který svou sílu dokazuje až v závěru, ale to už je opravdu pozdě. V zajímavostech jsem se dočet, že Huston celou dobu natáčení popíjel, a to mi už trošku dává smysl ta výsledná kvalita snímku. Navíc skutečný Roy Bean byl ještě větší idiot než tenhle Newmanům blbeček a to už je co říct.. 4/10 ()

J.F.B.

"It's all changing. The country's changing. The railroad's coming. People will pass by and look out the window and never know what it took to make all this. They won't know about the bear. They won't know about me... I guess it doesn't matter." Mám rád filmy o koncích nějaké éry. Nejen filmy. Všechno co o konci něčeho vypovídá. Je v tom něco fascinujícího. V rozkladu starého světa, jeho pohlcení tím novým. A tady to je. V tomto zvláštním westernu newesternu. Který spojuje mytologii Divokého západu s pohledem na svět očima 70. let. A také s komedií, se zvláštním humorem. Zvláštními postavami. Melancholický snímek o postupu civilisace. Se skvělým Paulem Newmanem, Stacym Keachem v jeho nejpodivnější roli a medvědem alkoholikem. Jehož přítomnost dělá z filmu těžký doják, ačkoliv já stejně slzel vždy jakmile zazněly první tóny "Miss Lily Langtry". A kvůli tomu prostě nemohu být úplně objektivní. "Trust in my judgment of the book. Besides, you're gonna hang no matter what it says in there, 'cause I am the law, and the law is the handmaiden of justice. Get a rope." ()

jasiska

Osobité dielko. Čakalo som buď veľký western alebo aspoň paródiu naň. Dostala som originálny a zábavny pohľad na časy starého dobrého divokého západu. U niektorých vecí - ako napríklad medveď ožran, si však nie som istá, či boli geniálnym obohatením alebo úplnou blbosťou. ()

Ještěřák

Ne, nepohřbívejte toho medvěda mezi ostatníma. Stejně to byl ochlasta... A toho druhého parchanta nepohřbívejte vůbec. Odvlečte ho za město, ať ho sežerou mravenci... a supi. Nebude ležet ani vedle mýho medvěda. ----- Úplná veselohra o tom, kterak se hédonický méďa béďa a zevlák k moci dostal. Nejen vzhledem k nemalé stopáži to mohl být pěkný průser, film ale drží nad vodou jako vždy životný a sebejistý výkon pana Newmana a zdařilé vedlejší charaktery a dialogy ala mám to všechno v paži. V české verzi dabing a líný tón neméně zdechlého soudce Roye Beana drží opravdu dokonale, až místama uspává. 3*, přestože jsem více brakovou, úsměvnou krev a mord vůbec v jinak solidním filmu snad neviděl. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Who are you?" "Justice, you sons of bitches!"     Podivný film, ktorý sa zrejme snaží o odľahčený humorný pohľad na Divoký západ (so zveličením). Lenže ja som sa vôbec nesmial, teda až na pár ozaj podarených hlášok ("Môžete popraveného trochu spustiť, aby sa vošiel do obrazu?"). Je to vlastne westernová komediálna dráma v štýle filmu Little Big Man (1970), avšak na rozdiel od neho tu z môjho pohľadu príliš nefunguje ani tá dramatická rovina a ako som spomínal, väčšinou ani tá humorná rovina. Z filmu sa vymyká výborná scéna so štýlovým zloduchom Bobom, potom ešte poriadne drsná prestrelka na začiatku a čiastočne aj tá záverečná prestrelka (ten záver so sudcovou dcérou ma celkom bavil aj vďaka Jacqueline Bisset). Paul Newman je ako vždy perfektný, ale na dobrý film to nestačí.     "I want to say that I still believe this whole thing's a mistake and that I am no worse and probably better than the men that are about to end my days." "Well spoken, son." ()

Zombi

Ačkoliv je Roy Bean velmi svérázná figurka, je nemožné si ho neoblíbit, stejně tak jako tento netradiční komediální western, s velmi nostalgickou atmosférou oslavující starý dobrý divoký západ, než ho zkazila civilizace. Newman je naprosto vynikající a medvěd a Zloduch Bob mu zdárně sekundují :o) Za Texas a slečnu Lilly! ()

indiano

´Dalšia klasika nášho detstva. Madzi najlepšie scény patrí nájazd čierneho pištolníka s bielou hrivou, pijúceho vriaci čaj a milujúceho konské mäso a cibuĺu. V pôvodnej verzii s titulkami mal meno Bujný Alino - tak sme na seba pokrikovali v škole... no neviem prečo vo verzii uvedenej v TV Prima dostal meno Bob...Taktiež Ava Gadner/ Lili / bola v prvých verziach vystrihnutá a bola uvedená len v titulkoch...ktovie prečo... ()

aLPaC

John Huston byl vynikající režisér, o tom není sporu, ale jak v tomto, tak i například v dobře hodnoceném Prizzi's Honor jsem tomu prostě nepřišel nachuť. Ano, hodně netradiční a celkem zábavný western (hlavně když je v záběrech medvěd). Proti Newmanovi nemůžu nic říct, ten byl skvělý a v závěru mě potěšila Ava Gardner, ale bylo to až příliš dlouhé se spoustou hluchých míst. ()

kritiklon

Co k tomu říci? Po prvních 20ti minutách jsem myslel že to vypnu jak to bylo vleklé ale vydržel jsem to a přišlo zlepšení ve všech směrech ačkoliv bohužel ne dostatečné. Vyloženě slabé chvilky se tu střídají se silnými a to poměrně v pravidelných intervalech :( Vtipná stránka filmu mi přišla nejdříve nešťastná ale postupem času se mi líbila čím dál více ( především medvěd alkáč :D ). Někde jsem tu četl že konec byl nejhorší, mě přišel naopak nejlepší! Jak se soudce vrátil snad jako stoletej stařík a jak se objeví jeho celoživotní modla - přišlo mi to až takové fantaskní! Navíc teprve na konci je pořádná přestřelka, která by v žádeném westernu neměla chybět. Můj rozsudek pro Roye Beana je 3,5* a 74% :D ()

jilda

Nádherně natočený film, Paul Newman jako budovatel pořádku v zemi bez zákona a medvědář.Snad to budou zase dávat v televizi, musím si to nahrát. ()

Klajnik

Tenhle western stojí primárně na humoru a protagonistovi, ale dle mého ani jedno příliš nefunguje. Ačkoliv se to snaží být takové ztřeštěné, tak to není natolik komediálně vykrystalizované, abych se smál (snad jen medvěd byl fajn). Protagonista je náturou takovej paličatej vořech, do něhož mi Newman moc neseděl. Přišlo mi, že přehrává. Namísto toho, aby ta postava nabyla nějaké hloubky, tak jen sledujeme, jak řeší nějaké místní trampoty (hahaha) a v mezičasech je nám opakována jeho móresa, kterou je Beannovo opěvování nějakou herečku, kterou nikdy neviděl - to mi nepřijde příliš komediálně nosné. Filmu škodí nedostatečně prokreslené postavy (záporák-právník) a motivy. Podstatnou dobu stopáže se to snaží být hang out movie, ale pak nelze chtít, aby to k něčemu příběhově vygradovalo - přičemž už z názvu je jasné, že film aspiruje na nějaké tematizování doby. Závěr je scénáristicky příliš vyumělkovaný a zkratkovitý: Roy Beam opustí město, když jeho milá zemře po porodu a po 20 letech se vrátí, kde mu dcera, kterou opustil, jednoduše řekne, že to bylo, jakoby nikdy ani neodešel. Stará parta pak spustí přestřelku, která za moc nestojí. ___Tento western bych asi nejvíce přirovnal k Jeremiah Johnson, který vyšel ve stejném roce a zahrál si v něm Robert Redford, s nímž Newman zahrál v Butch Cassidy a Sundance Kid. ()

ddf76

Skvelej snimek o jednom sveraznym soudci v podani Paula Newmana, kterej vesi a strili (i zezadu) padouchy, jak na bezicim pase :)). ()

KOZEL84

''Medvěd zase řádil'' X-D a spousta jiných perfektních hlášek.Tohle byla fakt milá sranda s Frajerem Paulem.Tosim to vystihl. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty