Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

Bad Guy

Koncept byl zajímavý, avšak tam hrozně chyběla silná atmosféra, která by zcelila samotný snímek a dostala ho ze slabého průměru nad nadprůměr. A pokud měli záměr vidět ve skoro každém střihu někoho s cigárem v hubě, tak to se jim podařilo... (Viděno na festivalu Finále Plzeň 2018). ()

vyfuk

Únos začal velmi slibně. Je téměř bez pochyb na koho odkazuje, ale vlastně nejmenuje, nechává v sobě určité tajemství a taje, které prostě musíte časem objevit sami. Celé to funguje na skvělém principu, který dost dobře funguje. Ale poté už to není tolik o hnusných praktikách na vládní půdě jako spíš praktikách na půdě mezi lidmi obecně. To už se mi lehce vymykalo z mého vkusu. I tak má film co nabídnout. Ve velkém měřítku. Slováci si očividně uvědomují vlastní chyby. A nebojí se o nich dělat filmy, i když jsou rány ještě čerstvé. To by se v Česku stalo spíše náhodou. Důležitý film a důležité téma. Ne, že ne. ()

greath

Jeden z mála slovenských filmov, ktorý ma naozaj zaujal. Neprehnané, nenútené, dobre natočené. Krutý presne ako bola tá doba. Milan Ondrík podal skvelý herecký výkon, ironicky sa vysmieval celej tej absurdnej dobe a stáva sa tak jeden z najlepšie zahraných ''padouchov'' v slovenskej kinematografií. Heriban vo svojom živle. Veľmi rád si pozriem ďalší film od tejto režisérky. Žeby svitalo slovenskej kinematografií konečne na lepšie časy? ()

Jello Biafra

Film, ktorý je pôsobivou obžalobou krutého obdobia Mečiarizmu 90. rokov, kedy politická mafia tunelovala fabriky a tá regulérna beztrestne terorizovala spoločnosť. A obe mafie spolu aktívne spolupracovali. Príbeh sa sústreďuje na dve dodnes nevyriešené kauzy únosu prezidentovho syna a následnej vraždy Róberta Remiáša. Zároveň sú tu naplno zobrazené špinavé praktiky, ktoré vtedajší estabilishment používal. Režisérke sa atmosféru deväťdesiatych rokov podarilo zachytiť veľmi zručne a rovnako tak prekvapia mnohí mladí herci či vizuálna stránka. Filmu však neprospieva prílišna epizodickosť a roztrieštený dej, kedy sa môže divákovi ľahko stať že sa v deji nebude dobre orientovať. V rámci slovenskej kinematografie sa však jedná o jednoznačný posun dopredu. ()

P1tr

Tragická adaptace významné a dodnes nevyřešené události bouřlivých devadesátek na Slovensku. Samotný námět nabízí nesčtetné možnosti, jak ho zajímavě zpracovat a vtáhnout diváka do dění, ovšem tvůrci si zvolil zřejmě ten nejhorší možný způsob a prezentují nám nudný a omezený pohled na titulní únos z pohledu několika nezajímavých postav, díky čemuž film působí zbytečně uzavřeně bez širšího pohledu na dopad události na společnost a ještě ke všemu nemá téměř žádnou hmatatelnou atmosféru či gradaci. K tomu si připočtěte několik WTF momentů a nepasující pokus o romantiku a máte před sebou skoroodpad, který zachraňuje od nejnižšího hodnocení pouze celkem povedený úvod, ve kterém máte ještě naději, že se tvůrci vydají zajímavým směrem. ()

Arkanoid

Konečne prípad únosu Kováča mladšieho v umeleckej forme. Pútavo natočený, nebojí sa zobrazovať brutalitu. Dej zobrazuje udalosti, ktoré majú spád a udržiavajú diváka v strehu. Avšak film je zameraný len na zobrazenie udalostí a je v ňom málo pridanej hodnoty, hlavne čo sa postáv týka. Málo Mečiara, málo Gašparoviča, málo politiky, tá je podaná jednoducho, aby ju každý pochopil a nerozvíja žiadne hlbšie súvislosti. Pomrkávanie nadávkami na mladšie publikum fajn, ale viac by som cenil budovanie atmosféry cez prácu s postavami. Na začiatku film vytvára atmosféru a pridanú hodnotu k postavám, konkrétne scény Mečiar v športovej hale a Lexa pred vlajkou. Scény, ktoré dej nerozvíjajú, ale efektne ho dopĺňajú a navodzujú tú správnu náladu k téme. Herecké výkony na úrovni, excelujú Ondrík ako Lexa a Heriban ako Sýkora, predstaviteľ Remiáša trochu pokrivkáva. Ku lepšej orientácii by pomohla potitulková informácia, ktoré postavy boli fiktívne a ktoré reálne. Film významný, no nie dokonalý. ()

Forsberg11

Popravde, veril som, že to bude dobrý film. Téma, obsadenie aj samotný trailer tomu nasvedčoval. Ale nečakal som, že to bude až tak zábavné a pozerateľné. Divák samozrejme musí najprv poznať pozadie a históriu toho, čo sa vo filme udialo. Inak ja dosť možné, že si z filmu odnesie zmiešané pocity. Solčanská sa toho snaží povedať strašne veľa a tak niektoré dôležité a smerodatné scény majú len pár sekúnd, potom strih a zase pár sekundová scéna. Miestami mi to pripadalo ako klip. Ale až na túto skutočnosť, ktorá niekomu može vadiť a inému nemusí, nemám Únosu vôbec čo vytknúť. Konečne je tu poriadny slovenský tvrdý a nekompromisný gangsterský thriller, za ktorý by sa nehambili ani v Hollywoode. Po technickej stránke je film takmer dokonalý. Tvorcovia sa s tým naozaj dôsledne vyhrali a dali si záležať na mnohých detailoch, ktoré doteraz v našej produkcii neboli zvládnuté. Herci sú na špičkovej úrovni. Ja som bol z Kramára, Ondríka, Heribana aj Bebjaka maximálne odrovaný. Ale aj podporné roly boli výborne zahrané a napísané. Únos by mohol byť pre slovenskú kinematografiu skutočne revolučný počin. Po Kandidátovi, ďalší prelomový a smerurčujúci film, ktorý by si zaslúžil aj pokračovanie. (Kino CinemaCity, Eurovea SC, Ba) 90 %! ()

YoZo8

Jedna sa o obstojný slovenský film a taktiež o skutočný príbeh. Veľmi sa mi páčila kamera a scenár. Ten síce obsahoval dosť vulgarizmov, ale dalo sa to počúvať. Kramár, Ondrík a Heriban síce nie sú moji obľúbenci, no v tomto filme zahrali svoje úlohy výborne. Aj keď negatívne postavy sa hrajú ľahšie, títo traja potvrdili, že im dokonalo sedia. Hlavne Ondrik vie dobre zahrať vyšinutých psychopatov a tu to len potvrdil. Mladí herci ako Plevčík, Hartl nehrali zle, no bolo miestami vidieť, že to pre nich bolo veľké herecké sústo. Režisérku musím pochváliť, že na základe jednej fiktívnej postavy (novinárka - Poláková) dokázala prerozprávať skutočný príbeh únosu Michala Kováča ml.. Čakal som ako vykreslí tie všeobecne známe prepojenia predsedu vlády, tajnej služby a mafie. Bol som veľmi milo prekvapený a zároveň potešený ako hravo to zvládla. Na druhej strane som miestami čakal, že viac pritlačí na pílu. Myslel som, že viac rozoberie samotný únos a trošku mi chýbalo aj väčšie odkrytie podsvetia mafie a jej vzájomná spätosť so SIS-kou. Teší ma, že sa vo filme objavili scény z nitrianskej kalvárie. Prekvapilo ma, že sa vo filme objavilo pomerne dosť kresťanských motívov. Aj keď to niekedy vyznelo, že sa vykresľovali ironicky, myslím, že dodali filmu potrebnú atmosféru. ()

klukluka

Co to je za dementní způsob vyprávění??? Dvacet minut v řiti a já vůbec netuším, o čem to má být a kdo je kdo.// “cool” hovno ()

klúčik

Prežili sme to , ale čo sa zmenilo? Skutok sa stal no ako povedal jeden pán v parlamente, Skutok sa nestal !! Politika je jedna veľká katastrofa.. Oni nás potrebujú iba pri voľbách , inak na nás serú.. Teraz o filme. Uznávam snahu , ukázať ako to bolo, ale všetci tí , ktorí sa tam vyskytujú dnes si spokojne užívajú... Samozrejme až na tých , ktorých sa zbavili... Je to naozaj smutné a moc poučné. Z hercov sa mi najviac páčil Daniel Heriban. Filmu dávam 50%. ()

jakeer

Pri filme, ktorý popisuje asi najstrašnejšiu krvavú škvrnu na štátnosti novodobej Slovenskej republiky je ťažké udržať sa v intenciách hodnotenia ČSFD. Ale faktom je, že film okrem sakramentsky dôležitej výpovednej hodnoty je vydarený aj po remeselnej stránke. Poznajúc predošlú tvorbu režisérky Solčanskej to je obrovské prekvapenie. Svižné tempo, surovosť scén a dialógov vytvára autentickú atmosféru 90. rokov na Slovensku. Najprv som neakceptoval to termínovanie v inotajoch - Mečiar je proste iba "predseda", HZDS je "strana", Kováč je "prezident", atď. Keď však dej plynul, tak som pochopil, že to maskovanie je potrebné hlavne z právneho hľadiska a Solčanská ho šikovne poňala ako karikatúru. Niektorým chronickým detským chorobám slovenskej kinematografie sa film nevyhol (niektoré dialógy a nevhodné skratky), čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Avšak včera som z predpremiéry odchádzal milo prekvapený, ba až nadšený. Tento film je dôležitý a čo je hlavné, remeselne veľmi dobre zvládnutý. ()

provitamin

Na slovenské pomery slušné herecké výkony, len mi trochu vadilo rozkúskovanie filmu na jednotlivé scénky, chýba celistvosť rozprávania, ale atmosféra tej doby zachytená dôveryhodne. Vlastne taký slovenský mafiánsky film, takže kto má rád krimi, príde si na svoje. Autori sa vyhli pomenovaniu postáv, Mufty je len ako Predseda, Kováč je len ako Prezident, atd. Ostáva len dúfať, že aj tento film prispeje k zrušeniu Mečiarových amnestií a zločiny budú konečne vyšetrené a vinníci odsúdení. Nechápem však jednu vec - nedávno zverejnený prieskum verejnej mienky vypovedá že 63 percent Slovákov si želá zrušenie Mečiarových amnestií. Prečo len tak málo? To máme na Slovensku 37 percent idiotov? Mohol by sa začať natáčať druhý diel s podtitulom ´Vlastnou hlavou´, myslím že based on true story by aj tentokrát priniesol zaujímavý materiál pre filmárinu. ()

bloodline

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2* ()

Hanys_

Pohled na slavný únos syna slovenského prezidenta, o kterém jsem zas tak moc nevěděl a po filmu o moc moudřejší nejsem. Ve výsledku ale hodně zajímavá slovenská žárovka, kde se jich teda loni urodilo určitě víc než u nás. ()

Sufferer

Pri premýšľaní nad celou záležitosťou u mňa prevláda myšlienka, že diplomatický prístup k námetu snímke nalieva betón do topánok. Akoby všeobecne známe udalosti “vy viete o kom a vy viete o čom“ nezniesli verejné obnaženie a dezinfekciu denným svetlom. Rovnako berte s blahosklonnou rezervou môj záporný postoj k fiktívnej postave novinárky, pretože nad jej funkciou pojítka a viac-menej iba pozorovateľa uprostred bdie oko logiky. Inou stránkou veci je, že tvorcovia naplno využívajú možnosti filmového média, aby podali závažnú a pritom vierohodnú výpoveď o ľuďoch a spoločnosti. Postavy sú vo farebnosti svojich charakterov napáchnuté človečinou, minimalisticky zrozumiteľné a pospájané do podoby organického celku. Autentickosť atmosféry režisérka zachytáva vo väčších celkoch aj detailoch, na zvýraznenie temnej éry neoznačených hrobov používa najmä chladné farby, pri aranžovaní scén zámerne využíva nepriazeň počasia a informácie dokonca nepodáva iba výhradne pomocou reči. Či ale nájde Únos stabilné miesto a odkaz v kultúre a dostatočne silno rozkolíše debaty, zodpovie až čas. Osobne pred sebou vidím kvapku na dne pollitrového krígľa, ktorá rýchlo uschýna. Za hodnotovo prínosnejšiu totiž považujem obsahovo totožnú epizódu z dokumentárneho cyklu Mafiáni. (Kino) ()

AndrejBB

Hype okolo tohto filmu je veľký a vzhľadom na jeho tematiku asi aj zaslúžený, ale mám pocit, že práve téma tohto filmu trochu zastrela aj to, čo sa nepodarilo. Hlavná vec, čo mi chýbala, bola nejaká plynulosť deja. Bolo to len množstvo krátkych scén, vždy s inými postavami, ktoré sa následne objavovali už v úplne iných situáciách. Možno sa tvorcovia mohli zamerať radšej len na jednu dejovú líniu a tie ostatné dať do pozadia, ale to by bol risk. Stávka na istotu znamenala, že síce ukázali všetko podstatné, ale skôr to pripomína dokument, v ktorom autori neprišli s ničím vlastným. Negatívne hodnotím aj množstvo použitých vulgarizmov. Rozumiem, že film sa snaží byť autentický, ale niekedy to bolo príliš. Až som mal pocit, že autori sa báli, že by sa diváci mohli začať nudiť a tak tam pre istotu každú chvíľu hodili nejakú nadávku, nech sa Slováci zasmejú a ide sa ďalej na vážne veci. Aby som nebol len negatívny, tak herci si svoje úlohy zahrali veľmi dobre a hudba tiež výborne dotvárala atmosféru. ()

Paldiny

Dobrý film, ktorému to kazí len prepálený slovník. Podľa mňa ani tí najväčší psi po sebe toľko neštekali. Práca s hercami a ich postavami slušná, miestami drsné, s hafanmi či znásilnením až intenzívne a najmä slovenské. Človek má po skončení zvláštny, ťažko opísateľný pocit. Film samotný by som rozdelil do dvoch polovíc, prvá, parlamentná s výborným "Vladkom“ Kramárom pre mňa atraktívnejšia, potom sa kdesi z diania vytratil a začal krimi thriller s tiež príťažlivou mafstory. Za mňa teda spokojnosť, uvidíme čo povie pokračovanie o ďalších dvadsať rokov. ()