Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

Pierre

Opět trocha zapáleného pohledu na svět (chování k malému Maxovi), opět pohled na rozpadající se vztah, opět pohled na jeden souběžně nově vznikající vztah,  opět střet s fyzickou silou, opět střet se silou  slizkou rádoby intelektuální... A opět něco alternativního, aby to měl kdo vyprávět a taky aby měli hrdinové s kým řešit svoje problémy... tentokrát chór. No, prostě opět další film Woodyho Allena. Ale já ten jeho vesmír prostě rád. Ty typické vztahové propletence navíc nechal bublat az do samotného konce, který považuji za naprosto správný, jenom s jednou trošku provokativní výměnou děti navrch.:o  Jo, nakonec zase z toho vylezla další fajn hříčka. Dobrý a Woody je tentokrát vážně nezvykle optimistický. Akorát mám trošku pocit, že umí střílet do diváka i lepšími náboji než rádoby vtipnými názvy erotických filmů. Ok, ono samo polepšení prostitutky mi přišlo na Woodyho málo originální, ale hlavně mi chyběly hlášky. I když Woodyho roztěkaný výkon byl opět stoprocentní, o tom žádná. A dámy Mira Sorvino a Helena Bonham Carter Woodyho skvěle doplnily a Heleně to na rozdíl od Alenky i hodně slušelo. A antická melodie v úvodu+opimistický song na závěr jsou jasným konečným důvodem pro čtvrtou hvězdu. ()

PogoJoe

Příjemný snímek, jemuž chybí obvyklá šťáva, nápaditost a dialogová zručnost jiných Allenových filmů, z nichž tento já osobně řadím k jejich průměru. ()

swed

Woody Allen na sebe navlékl antické roucho a kupodivu mu to docela sekne. První půlhodinka se sice vleče, ale vzápětí film nabere o něco větší spád a ke slovu se dostane i humor. Že by se jednalo o vyloženě vtipnou komedii, to bohužel tvrdit nemohu, neurotická roztěkanost je tentokrát upozaděna a více prostoru zde dostávají scény milé a lehce úsměvné. Vlastně celý film se nese až v nezvykle optimistickém duchu, kterému jsem v závěru podlehl dokonce i já sám. Marně si vzpomínám, kdy naposledy nám Allen nabídl tak jednoznačný pohled na řešení svých trablů. Jeden z těch divácky vděčnějších Woodyho snímků. 7/10 ()

Derek

Filmom woodyho allena som sa vždy vyhýbal, lebo som si myslel že ide o nudné konverzačky s trápnym humorom, práve mocná afrodite ma vyviedla z omylu. Ide o veľmi úsmevnú komédiu so skvelým slovným humorom, originálnym dejom, skvelou mirou sorvino a je tam dokonca i trochu tých gréckych báji (zeus a jeho záznamník:-)). ()

*Elfík*

Allen na vrcholu/před vrcholem své kariéry, úžasná HBC, nádherně naivní Mira Sorvino, roztomilý klučina ,,tati, kdo je tu šéf, ty nebo maminka?'' ,,Samozřejmě, že já. Maminka jen rozhoduje...'' a mezi tím zase ten výborný a stále upovídaný Allen. Pro mne jeden z jeho nejlepších filmů. Ha! Jeden poznatek: Allen je lechtivý za uchem! ()

Aleee89

Můj další Woody, pomalu budu mít v malíku celou jeho filmografii. Tady Pan režisér, herec a scenárista opět rozehrál osudy skvěle napsaných postav, jejichž vztahy tak propletl, jak to umí snad jedině on. Herci fajn, Mira Sorvino mě překvapila, protože jsem ji dosud neznala, Helenu Bonham Carter mám zase zafixovanou s Deppem a Burtonem, takže také změna. Tenhle film se mi líbil, je sice s jemnějším humorem než předchozí filmy, ale i přesto je fajn. Sice nijak nezamíchal mým žebříčkem oblíbených Woodyho filmů, ale přesto to je fajn filmový zážitek. ()

ibeh

.....ten měl jen achillovu patu, já celé tělo!....:) Svěží konverzační a situační humor, jaký mám u Allena ráda. Rozhovory s "Judy Madrace" opravdu nemají chybu :) ()

easaque

-4* Intelektuální komedie Woodyho Allena poznáte po pár minutách díky jeho typickému stylu a humoru a touto se mi docela trefil do nálady a za to si vysloužil hezké 4 hvězdičky. Sice mě ze začátku neseděli antická intermezza, ale pochopil jsem, že tam mají svůj smysl. Hlavně mě překvapila svou rolí prostitutky mladá Mira Sorvino, kterou zvládla bravůrně a není divu, že za ní dostala Oskara. Vlastně ona vyzdvihuje kvalitu filmu o stupeň výš, i když ani scénáž není marný. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Martin741

Ja to nechapem tychto 4 hviezdickovych uzivatelov, co tam zas vidite, pre mna su to zase prazdne tlachacky o medziludskych emociach a riesenie vsetkych moznych partnerskych vztahov. Nehovorim, medziludske vztahy V RAMCI NORMY treba riesit, ale do vseobecneho rozhladu rozhodne nepatria, ne, ne. V kinach USA to navyse komplet zhorelo. Fakt dalsi zbytocny, precenovany film, Allen mal aj daleko lepsie : Zelig ? 40 % ()

Garson

Po shlédnutí tohoto skvělého filmu jsem si hned vzpomněl na knihu NAMLOUVÁNÍ z roku 1985 kterou jsem několikrát četl,ale žádný z těch příběhů neměl takový specifický šarm uvěřitelnosti jako měl tento film MOCNÁ AFRODITÉ.Hrdinou tohoto filmu je částečný podpantoflák Woody Allen(Lenny) který dupe jako slon,ale i přesto si v přítomnosti manželky Heleny Bonham Carter(Amanda) nedokáže prosadit svou vůli.Jeho žena nechce aby jí těhotenství nějak nabouralo kariéru v galerii a tak zvolí jinou možnost a i navzdory počátečního nesouhlasu manžela si prosadí adopci a adoptují si malého chlapečka kterému dají na přání manželky jméno Max.Dítě je chytré,bystré a v očích adoptivních rodičů prostě dokonalé,ale i přesto se Lenny rozhodne zjistit totožnost skutečné matky dítěte,aby se dozvěděl jaké má jeho adoptivní syn geny a co asi může do budoucnosti očekávat.Najít skutečnou matku mu dá dost práce,protože často mění vzhledem ke své profesi jména.Najde jí a počáteční setkání s Mirou Sorvino(Linda) v jejím bytě je jiné než očekával,protože je prostitutka a příležitostná pornoherečka a na něj jako na slušňáka je to trochu silné kafe.Naštěstí jí nezavrhne na prvním setkání a časem se přátelsky sblíží.Nikdy jí neřekne že je adoptivním otcem jejího syna.Hlášky v tomto filmu jsou úžasné a Woody Allen jako dohazovač a prostředník k milostnému vzplanutí byl prostě skvělý.Když chce dát dohromady Lindu s jedním boxerem tak jí řekne že ten kluk je inteligentní přitom svou "inteligenci" předvede hned na prvním rande větou:,, Ze šestnácti zápasů jsem vyhrál všechny až na dvanáct".Bavil jsem se báječně,chválím pohotový dabing a obdivuji ty "puzzle" scény které do sebe zapadaly perfektně. ()

cubajz

typické Allenovské gagy (hlavně průpovídky prostitutky Lindy nemají chybu:), Woody v roli loosera (jak jinak), luxusně vypatlaný boxer Kevin a bezvadné ozvláštnění sborem řeckých divadelníků, kteří svým chórem dávají Woodymu rady do života - tento film představuje Woodyho Allena ve vrcholné formě. ()

tomtomtoma

Mocná Afrodíté je rutinním filmovým výtvorem tklivého amerického klauna. Klaun se na promenádní molo dostavil se svou zlehčenou variantou Pygmaliona a karikaturní ozvěnou na Oidipa. Využívá tu oblíbenou slzu melancholie manželské krize, ale výsadní místo dostalo tentokrát cirkusové hulvátství a pištění školaček, vystrašených zmateně probíhající myšičkou. A stejně jako je řecká tragédie. podávaná v římském ritu a shakespearovském výlevu, spíše vynuceným nouzovým ústavem klaunovy improvizace, tak komedie, upřednostňující spíše pikantnost a dětinskost s kapkou ironie, je dílem velmi vtíravého autorova předsevzetí o splnění filmového plánu. Klaun se ve vlastních vývodech klaunské zlomyslnosti víceméně opakuje, byť tentokrát zesměšňuje i ty své závěry. Klaun pro svou zkušenost dokáže pobavit a ironicky zazvonit, přesto je film více záplatou než jeho nadšením a hravostí. Spojovatelem květu světa zemského s náladami vnitřních krajin je Lenny Weinrib (příjemný Woody Allen), sportovní žurnalista, poslušný manžel a idealistický napravovatel škaredých osudů nešťastných lidiček. Děti a jejich původ jsou sice záminkou, ale tím skutečným zájmem je absurdita lásky a zlomyslnost klaunova úderu škodolibosti. A tak klaun s láskou vychovává, kolébá a holduje pop-kultuře. Hlavní ženskou postavou je Leslie alias Linda Ash (ztepilá Mira Sorvino), přitažlivá mladá žena, zneužívaná svatou trojicí života: spotřební dobou, konfesí materialismu a mužským chtíčem. Klaun si pohrává s variací lásky i jejími fyzickými plody. Důležitou postavou je Amanda Sloan Weinrib (pozoruhodná Helena Bonham Carter), Lennyho manželka a galerijní kurátorka se ctižádostivou představou své kariéry a rodiny. Moderní doba naštěstí nabízí netušené možnosti naplnění a uspokojení. I bez nutnosti těhotenství. K výraznějším postavám filmu patří také Kevin (příjemný Michael Rapaport), prostoduchý vesnický mladík v předčasném konci boxerské kariéry. Ach, láska, předsudky a veřejná ostrakizace. Z dalších rolí: v těch nových možnostech doby pop-kultury důsledný vedoucí antického divadelního sboru (F. Murray Abraham), Oidipova matka a thébská královna Iokasté (Olympia Dukakis), nebohý Oidipův otec a thébský král Laius (David Ogden Stiers), proslavený slepý thébský věštec Teirésiás (Jack Warden), proslulá trojská věštkyně s nedůvěrou veřejnosti Kassandra (Danielle Ferland), Amandin inspirující i pokoušející nadřízený galerista Jerry Bender (Peter Weller), omezeně násilnický pasák klínů Ricky (Dan Moran), Lennyho kamarád z fotbalu Bud (Steven Randazzo), sám nešťastník Oidipus (Jeffrey Kurland), Lennyho kamarád a trenér boxu (Tony Sirico), či malý Max (Jimmy McQuaid, jako maličký Nolan Tuffy, a jako kojenec Tucker Robin). Mocná Afrodíté je rutinní výrobou ve světe filmu protřelého klauna. Tklivý newyorský klaun odhodil intelektuální předpojatost a oddal se vnadám populární kultury. ()

zette

Bez obalu mohu rict, ze Allena skutecne nemam rad, v mych ocich strasne nesympaticky a slizsky clovek:-). Nelibi se mi ani stylizace, jakou filmy nataci. Mocna Afrodite je ale skutecne moc vtipny film, ktery toho dost vystihuje, nejen o manzelstvi. Lvi podil ma na tom bezesporu uzasna Mira Sorvino... Prijemne prekvapeni, ktere jsem necekal. ()

pakobylka

Příběh usměvavý jako sobotní ráno, hravý jako mourovaté kotě a rozmarný jako aprílové počasí - zkrátka a dobře naplňuje všechny podmínky, které jsou nezbytné, aby jeho mise byla úspěšná. ()

Juto

Príbeh samotný je taká klasická vec od Allena, komplikované vzťahy, časté zmeny deja, ktorý sa odohráva na pomedzí "vážne" a "komična" a osudová stretnutia. 8/10 ()

andrii

....uveď nás do známého repertoáru vyzkoušených kouzel "mekky" vztahů. Nahoď repliky mužských a ženských záležitostí, nahoď pojistky proudu moudrých rad, které v tu pravou chvíli zajiskří. "Spáchej cokoliv, ať nejsi v koncích. Spáchej ten svůj, správný příběh životní..." ()

Mr.Ripley

Začátek filmu je takový nemastný neslaný a nebýt Heleny Bonham Carter asi bych ho vypnul. To by ale nesměla na scénu nastoupit Mira Sorvino. Nicméně se stále jedná v mých očích o jednu z těch slabších Allenovek, ač se samotný Woody snažil seč mu síly stačili. ()

LeoH

Poměrně prostou, ale setsakra dojemnou historku kořeněnou charakteristickým allenovským humorem („I'm the boss, okay? Mommy's only the decision maker.“) ozvláštňuje ještě hra s typickými atributy antického dramatu; nejen antický chór a vzorně respektovaná expozice-kolize-krize-peripetie-katastrofa, ale též doslovně realizovaný bůh na stroji. Jeden z mistrových povedenějších kousků z devadesátých let. ()