Pán prstenů: Dvě věže

The Lord of the Rings: The Two Towers

Pán prsteňov: Dve veže

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2002, 172 min (SE: 223 min)

10 / 10 Áno, áno, všetci máte pravdu - Dve veže sú vo veľkej miere monumentálnou akčnou jazdou, ktorá v histórií filmu takmer nemá obdobu, no Peter Jackson je, našťastie, príliš veľký fanúšik Tolkienovho sveta na to, aby z druhého dielu jeho vysnívaného projektu urobil 'obyčajný' akčný veľkofilm. A my sme tak svedkami prekrásnej mozaiky nezabudnuteľných scén - od Gandalfovho boja s Balrogom, cez Bitku v Helmovom Žľabe a rozdrvenie Orthanku entiou armádou, až po schizofrenický Glumov dialóg. Priznávam, prvý diel bol možno konzistentnejší a myšlienkovo hlbší, no nazvať Dve veže 'gýčovitou, úbohou, až primitívnou zábavou pre diváka s popcornom v ruke' je urážka! Jednoznačne ide o nezabudnuteľný filmový zážitok... PS: A tá Faramirova zmena zas až taká zbytočná nebola - nebyť jeho pomätenia, celé stretnutie s Frodom a Samom by vyšumelo takpovediac do prázdna. Pretože to, čo funguje v knihe, ešte nemusí fungovať na filmovom plátne a takto sme aspoň dostali príležitosť navštíviť Osgiliath s ročným predstihom...(20.5.2005)

Dvě věže jsou takovou emoční a obrazovou kanonádou, že mozek napoprvé není schopen vstřebat vše co vidí a po skončení jsem si nemohl vzpomenout na to, co jsem viděl na začátku. Tohle není film na jedno shlédnutí. Vstřebá se až napodruhé, napotřetí. Zarytí fynoušci knihy budou asi prskat znechucením, jaktože si Jackson dovolil pozměnit děj a charakter Faramira. Mně to je jedno a naopak - myslím si, že ony změny filmu velice prospěly. Dokonce i tolik kritizovaná scéna s Arwen se mi moc líbí a patří ve filmu k tomu nejlepšímu. Film je prostě film a kniha je kniha. Dva rozdílné světy. Mně zajímá film a ten je natočen skvěle, je velkolepý a parádní.(16.1.2003)

Aleluja, chvalme našeho pána Petera Jacksona. Všichni se mě ptají, jestli je TTT lepší než Fellowship - na to můžu říct jenom, že to říct nejde. Rozjezd je pomalejší než v prvním díle, ale proboha, Helmův Žleb, entové, Éowyn, Gandalf The White, Gríma Wormtongue, Gimliho hlášky a hlavně Sméagol/Glum, to všechno ve stejně skvělé grafické podobě, možná s trochu slabší (rozuměj ponuřejší) muzikou než jakou jsme si naposlouchali ve Společenstvu, jsou perly bez kazu. Ale proč se tu objevuje Arwen, to je mi záhadou. I když za ty Vrrčí Jezdce to možná stálo. A co takhle Andy Serkis for Oscar?(21.1.2003)

• Dan9K

Poměrně radikální hodnocení a dlouho jsem se přemlouval, než jsem se odhodlal ho zdůvodnit. Takže o co jde...Tak napřed pozitiva: Hudba, výprava, kostýmy a také to úplně nejdůležitější, jistě, je snad na filmech něco podstatnějšího než DIGITÁLNÍ efekty? Jasně že ne. Na nich závisí a padá úspěch celého snímku, jelikož mladí lidé, převážně hloupé, lehkomyslné a povrchní bytosti, nedokáží povětšinou odloupnout lesknoucí se slupku, aby spatřili červavou dužinu, co nadělám, já do té věkové skupiny patřím také, ale jak se říká výjimka potvrzuje. víte co :-)... Digitální efekty jsou holt príma, je to jako v počítačových hrách, kde se taky celková kvalita vytratila kamsi do neznáma a jde se jen po grafice. Pak tedy nezáleží na tom, že celý příběh je veden, ach bože, v tak neskutečně pitomých dialozích, že je tam takřka po celou dobu JEDNA bitva a ano, že jsou hlavní, ba co víc, i vedlejší kladné postavy nesmrtelné! Že se vytratila kouzelně temná atmosféra z jedničky, jistě, malé náznaky v podobě Gluma a lesa Entů tu jsou, ale je to proklatě málo. A ta elfšitna, která má snad způsobit umělecký dojem, ale je spíše trapná. Rovněž veledůležitá role Arwen, která v knize má snad tři zmínky, ale jiná romantická hollywoodská vložka k nalezení nebyla, takže nebylo zbytí. Nebojte, knihu jsem četl, s velkým namáháním jsem se doklopýtal až na úplný závěr Návratu krále, a povím vám, že od Hobita, což byl dle mého Tolkienův vrchol, to jde strmě dolů a zejména druhý a třetí díl ( Společenstvo jako kniha stejně jako film byly opravdu výborné) považuji snad za nejúmornější knihy, co jsem kdy dočetl (to i ta Bible s Koránem na hajzlu jsou větší vzrůšo). Dvě věže jsou pro mě k uzoufání nudná kniha i film, ale díky jejich úspěchu to asi stojí za zhlédnutí...(11.1.2006)

Druhá část ze světa Středozemě, která neztrácí na svižnosti a vysoké laťce, kterou nastavil první díl téměř nic. Na konci prvního dílu se dozvíme, že se Společenstvo rozdělí na dvě části. Tedy první Frodo a Sam s prstenem a zbytek Společenstva (Gimli, Legolas, Aragorn aj.) Druhá část se zaobírá spíše Společenstvem a ač narazí Frodo na Gluma je druhá část Společenstva o mnoho zajímavější. Umírá řada důležitých postav a je zde podle mě největší a nejhezčí bitva celé trilogie o Helmův Žleb. Zpracování naprosto unikátní a zakončení této části velice obstojné a připravující na vyhrocení celé události kolem jednoho, ačkoliv velice důležitého prstenu. --- Bitva o Helmův Žleb skončila Bitva o Středozem teprve začne.(27.10.2006)

• - Představitelka Galadriel Cate Blanchett je jediná z hereckého obsazení, která má na svém kontě Oscara. Viggo Mortensen, Ian McKellen, Ian Holm a Brad Dourif byli na ocenění "pouze" nominováni. (Lauri)

• - Gandalfova slova „Bitva o Helmův žleb skončila; bitva o Středozem se právě začala,“ je parafrází jednoho z nejslavnějších projevů Winstona Churchila o Druhé světové válce z 18. června 1940: „… Bitva o Francii skončila. Očekávám, že bitva o Británii právě žačala. (HellFire)

• - V Helmově žlebu má Legolas (Orlando Bloom) při hádce s Aragornem (Viggo Mortensen) hnědé oči. Oči má však jinak modré. (Mr.Hudson)