To bylo tak: Pan Tolkien, kterému erudovaní lingvisté neřeknou jinak, než Tolkýn, napsal příběh o zrodu velkých skutků z rukou malého tvora, to celé šikovně zašmoulil do politické hry o trůny, přihodil několik fantastických soubojů, vdechl život novým bytostem, závdavkem jim vypsal rodokmen, vytvořil jazyk a co hlavně? Hlavně to všechno úhledně rozdělil do šesti knih. Člověk hned věděl, že čte jednou příběh o Frodově toulkách Ostravskem... eee, pardon Mordorem, jednou se pročítá chrabrými činy od Helmova žlebu po Minas Tirith. Pak ale filmaři přišli na to, že je třeba příběh naservírovat jako jedno velké hurá a tak to slepili dohromady. A tím se nám příběh co deset minut přelívá z jednoho konce Středozemě na druhý. Asi už tušíte, kam mířím. Ano, to bylo ale pitomě vymyšlené, co? Už už to bylo skoro napínavý a najednou vžum, byli jsme na zatím velmi nudném tripu kdesi před branami Mordoru. Tato nuda byla roztříštěná jen upřímnými pohledy toho zlého Pána s tím příšerným zánětem spojivek, Pána Saurona. To je ale nic proti otřesným vsuvkám s Glumovými monology. Pak další vžum a sledujeme opět docela složitý příběh ze Západní marky, kde dochází k opravdu klíčovým událostem, velkolepou závěrečnou bitvu nevyjímaje. Ale jakáž pomoc. I přes tyto výtky si člověk film zamiluje. Pro skalní fandy jasná extáze, některé momenty opět stojí za věčné oslavování, některé jsou ostudou. Opět spousta chyb, pořád ještě nikdo nevychytal ty věčné změny velikostí hobitů a trpajzlíka Gimliho, který jednou zaboří čelo mezi Aragornova prsa a po druhé je mu někam pod lokty. Potěšil Háma a jeho syn Halas - tomu říkám, pane Tolkýne, nadčasový humor. Za mě byly vždy Dvě věže za slabší čtyři hvězdy neboť jsem musel srovnávat s lepším první dílem.(23.12.2013)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete (spolu s 1. a 3.dílem). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Velká finální bitva o Helmův žleb byla prostě úžasná, zbytek filmu vlastně také. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4713-pan-prstenu-dve-veze-lord-of-the-rings-the-two-towers-the/videa/(2.1.2009)

• Dan9K

Poměrně radikální hodnocení a dlouho jsem se přemlouval, než jsem se odhodlal ho zdůvodnit. Takže o co jde...Tak napřed pozitiva: Hudba, výprava, kostýmy a také to úplně nejdůležitější, jistě, je snad na filmech něco podstatnějšího než DIGITÁLNÍ efekty? Jasně že ne. Na nich závisí a padá úspěch celého snímku, jelikož mladí lidé, převážně hloupé, lehkomyslné a povrchní bytosti, nedokáží povětšinou odloupnout lesknoucí se slupku, aby spatřili červavou dužinu, co nadělám, já do té věkové skupiny patřím také, ale jak se říká výjimka potvrzuje. víte co :-)... Digitální efekty jsou holt príma, je to jako v počítačových hrách, kde se taky celková kvalita vytratila kamsi do neznáma a jde se jen po grafice. Pak tedy nezáleží na tom, že celý příběh je veden, ach bože, v tak neskutečně pitomých dialozích, že je tam takřka po celou dobu JEDNA bitva a ano, že jsou hlavní, ba co víc, i vedlejší kladné postavy nesmrtelné! Že se vytratila kouzelně temná atmosféra z jedničky, jistě, malé náznaky v podobě Gluma a lesa Entů tu jsou, ale je to proklatě málo. A ta elfšitna, která má snad způsobit umělecký dojem, ale je spíše trapná. Rovněž veledůležitá role Arwen, která v knize má snad tři zmínky, ale jiná romantická hollywoodská vložka k nalezení nebyla, takže nebylo zbytí. Nebojte, knihu jsem četl, s velkým namáháním jsem se doklopýtal až na úplný závěr Návratu krále, a povím vám, že od Hobita, což byl dle mého Tolkienův vrchol, to jde strmě dolů a zejména druhý a třetí díl ( Společenstvo jako kniha stejně jako film byly opravdu výborné) považuji snad za nejúmornější knihy, co jsem kdy dočetl (to i ta Bible s Koránem na hajzlu jsou větší vzrůšo). Dvě věže jsou pro mě k uzoufání nudná kniha i film, ale díky jejich úspěchu to asi stojí za zhlédnutí...(11.1.2006)

• monolog

Za víc to nestojí a to ani náhodou, protože dokument o Zélandu jsem viděl už v prvním díle, Glum hraje pořád stejně dobře, triky jsou pořád stejně drahý a tím pádem i kvalitní. A že tu přibylo akčnosti teda hvězdičku nepřidá. Obávám se, že je to jeden z filmů, co jsem v poslední době viděl, který naprosto neodpovídá své pověsti. A jak znám lidi, za dvacet let se na něj budou dívat o hodně víc kriticky. Za dvacet let ty triky pro ně nebudou nic víc, než triky z například filmu Trone dnes. Ve své době převratné, nádherné blablabla, dneska po tom pes neštěkne. Ale pravda je, že mi hodně vadilo, jak tu neustále někdo musí hláškařit nebo tu musí být aspoň pitomý akční scény jako vypadlý z nějakýho Python vs. Mockinbird béčka. Viz třeba ten souboj s vrky. Navíc ani přes zvýšenou akčnost a vlastně nejrychlejší část příběhu (stíhání skřetích únosců atp) mi to přišlo jako nejslabší díl série a to hlaně zábavností. Nechytlo mě to naprosto od začátku a tak ty dvě dávám jen za to, že to přeci jen kvalit Kameňáku nedosahuje (ale jen těsně, chybí tam Vydra).(5.12.2005)

• Dudek

Kdo v nedávné četl můj komentář k prvnímu dílu, prosím aby jej v tuto chvíli nějakou dobu ignoroval, neboť se může zdát v několika momentech vzhledem k mému názoru u tohoto snímku poněkud opoziční. Lord of the Rings: The Two Towers musí být nutně souzen jako samostatný film a nejen jako součást trilogie, v jejímž středu bohužel stojí. Je to nevýhoda, to bez jediné pochyby, neboť tento snímek se musí vypořádat s těžkým úkolem, že jakožto středová část nemá vlastně počátek ani konec, ale stává se pouhým zprostředkovatelem děje mezi dvěma částmi... Jenže bohužel tím obtíže s tímto zpracování nekončí. Narozdíl od prvního a posledního dílu jsou totiž Dvě věže mnohem lidštějším příběhem, jsou tu sice krátce načrtnuté příběhy elfů a zejména pak entů, ale ostatní rasy získávají bohužel velmi málo prostoru. Jistou výjimkou jsou hobiti, kteří ovšem neprožijí krom velmi povedené cesty mrtvými močály v podstatě nic co by bylo pro děj - tohoto jednotlivého příběhu - důležité. Polidštění děje ovšem tvůrci brali jako výhodu, chtěli udělat z nouze cnost a přímo se kasali tím, že důraz na lidi není něco co by je omezovalo, ale právě naopak se snažili nalhat ostatním, že je to věc, geniální nápad, se kterým přišli... Zjednodušeně tak jsme svědky víceméně historického filmy s mírnými fantasktními prvky. Větší důraz je kladen na to minimum akce, které tu je a je jasně cítit, že tvůrci se snažili zahrnout více emocí. Nepopiratelným faktem je též zrychlení děje, kterému napomáhá jak rozdělení společenstva, tak i několik perfektních změn, kterými filmaři příběh obohatili. V podstatě se dá říct, že veškeré změny tu byly jen ku prospěchu věci. Máme tu minipříběh dvojice dětí, jedné rodinky, Aragorna, který zmizí po boji se sřety a spoustu dalších věcí, které napomáhají temporytmu příběhu a neustále se snaží diváka držet v centru děje... Dvě věže mají spoustu kladů a několik vyloženě nezapomenutelných scén, ale chybí jim větší jiskra a po filmařské stránce jsem opravdu znepokojen. Průměrný scénář si určitě zasluhoval lepší zpracování, veškeré prvky tu totiž působí neohrabaně a okoukaně. Se zápory většinou souhlasím s Dan9kem - takže tímto odkazuji na jeho komentář, abch zbytečně neopakoval již řečené - až na to, že mám k předloze přeci jen o něco vřelejší vztah...(11.3.2005)

• - Gandalf (Ian McKellen) v Rohanu několikrát změní barvu a úpravu vlasů - střídavě je má šedivé vlnité (jako Gandalf Šedý) a bílé rovné (jako Gandalf Bílý). (VMa)

• - Brad Dourif si musel pro svou roli Grima holit obočí. Během celé trilogie tak musel učinit celkem třikrát. (DannyJ)

• - Rekvizity chlupatých hobitích nohou byly velmi náchylné k poškození a protržení. Pro film jich proto bylo vyrobeno na 1800. (dinamit_1)