Pán prstenů: Dvě věže

The Lord of the Rings: The Two Towers

Pán prsteňov: Dve veže

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2002, 172 min (SE: 223 min)

Fantasy sága pod vedením arcimága Petera Jacksona pokračuje, Sauronova armáda se chystá na tažení do Helmova žlebu a hobiti se setkávají s tajemným Glumem. Druhé dobrodružství pokračuje tam, kde skončilo první a využívá stejné prostředky: tíživý příběh, neskutečnou kameru, fenomenální výpravu, chytlavou hudbu, slušné herecké výkony a výborné digitální triky. Absolutním převratem je zde hojně využívaná technika motion capture, díky které vznikla postava Gluma, jejíž předlohou byl herec Andy Serkis. A právě Glumova schizofrenie se zakousne do Vašich neuronů a už se nepustí. Notně si přibližuje tomu, kvůli čemu se filmový fanoušek narodil. Dvě věže nespoléhají tolik na stylové dialogy jako Společenstvo prstenů, spíš se zaměřují na věci, jenž se daly do pohybu. Proto jsme svědky posledního pochodu Entů, útoku skřetích "divočáků" a především závěrečné, takřka 40-ti minuté bitvy u Helmova žlebu, která může být definicí slova monumentálnost a bezpochyby si půjdete párkrát opláchnout obličej, aby vám vzrušením neshořel. Kamera je znovu výtečná, digitální triky se šplhají na pověstný Olymp (Entové dobývající Železný pas, no wau)...Saurono vojsko tluče kopími do země před Helmovým žlebem, Frodo si uvědomuje význam své mise a Gandalf staví svého Stínovlase ve vycházejícím slunci na zadní... Chcete snad lepší pozvánku na Návrat Krále?? 94 miliónů dolarů(rozpočet)/926 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(14.10.2006)

Čím dál více zasahuje Jackson do původní konceptu knih, ale nelze mu za to nadávat, protože asi to lépe nejde... Začínám pociťovat menší nechuť ke stále stejným, ale přesto opěvovaným scénám a bojům. Nepatřím mezi horních 10 milionů obyvatel, které baví vidět stejné nálety kamery, pohyby, detaily a poslouchat pravděpodobně na tři části rozdělený soundtrack (i když velmi kvalitní, ale větší odlišnost by se hodila). Přesto všechno jde o neuvěřitelně dobře odvedou práci, která dokazuje, že Jackson je génius. Pán prstenů ožil díky němu ve formě, která nemůže a nebude překonána. S každým dalším shlédnutím vidím další menší drobečky na stole plném nádhery, ale jsou odfouknuty lehkým vánkem, díky kterému mě nespočetně krát za celý film zamrazí....(3.6.2004)

Druhá část ze světa Středozemě, která neztrácí na svižnosti a vysoké laťce, kterou nastavil první díl téměř nic. Na konci prvního dílu se dozvíme, že se Společenstvo rozdělí na dvě části. Tedy první Frodo a Sam s prstenem a zbytek Společenstva (Gimli, Legolas, Aragorn aj.) Druhá část se zaobírá spíše Společenstvem a ač narazí Frodo na Gluma je druhá část Společenstva o mnoho zajímavější. Umírá řada důležitých postav a je zde podle mě největší a nejhezčí bitva celé trilogie o Helmův Žleb. Zpracování naprosto unikátní a zakončení této části velice obstojné a připravující na vyhrocení celé události kolem jednoho, ačkoliv velice důležitého prstenu. --- Bitva o Helmův Žleb skončila Bitva o Středozem teprve začne.(27.10.2006)

Řekl bych úplně stejně dobré jako "Společenstvo prstenu". Spoustu vynikajících efektů s těmi všelijakými živočichy jsou sice lépe zmáknuté než u "jedničky", ale "jednička" zase drží líp jako příběh. Zvláště konečná, téměř hodinová, bitva v Helmově žlebu je fascinující nejen svými efekty, ale i nápady a choreografií. Herecké výkony jsou bezchybné, nejvíce mě zaujal Viggo Mortensen jako Aragorn, Orlando Bloom jako Legolas a Eliah Wood jako Frodo. Knihu J.R.R. Tolkiena jsem nečetl, ale film se mi dost líbil. Poslední hvězdičku si nechávám do rezervy na "trojku".(20.11.2005)

(1001) Můj tatínek říká, že filmy, jež na sebe přímo navazují jako LOTR nebo Kill Bill nejde hodnotit zvlášť ani říkat, který je nejlepší, ale já tvrdím opak. Jde to moc dobře a já říkám, že Dvě věže jsou z Peterovy trilogie nejlepší. (Blbost, pokaždé, když se kouknu na Společenstvo, tak si myslím, že Společenstvo je lepší. Jasno mám v jednom: Návrat krále už ulétl a nerovná se ani jednomu.) Je tu Glum a Gríma, ach ano, slzičky. Titulková píseň je nejlepší ze všech tří pánoprsteňáckých... to tahle měla dostat Oscara. Návrat krále se Dvěma věžím (nejen hudebně) nemůže rovnat. Velká světová láska. ♥♥♥(20.12.2007)

• - Rohanská zbroj vážila 22 kg. (HellFire)

• - Jako první byla pro trilogii vyrobena 914 metrů dlouhá, 2 metry vysoká a 20 metrů široká „miniatura“ Helmova žlebu, na jejíž výrobu bylo potřeba sedmi měsíců. Části miniatury, které byly od kamery dále, byly postaveny v menším měřítku, aby vypadaly vzdálenější. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy Aragorn (Viggo Mortensen) spolu s několika dalšími vojáky vyjíždí na koních z Helmova Žlebu a sekají skřety pod sebou, je možné zpozorovat, že vojáci jedoucí v pozadí sekají do prázdna. (T600)