Pán prstenů: Dvě věže

The Lord of the Rings: The Two Towers

Pán prsteňov: Dve veže

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2002, 172 min (SE: 223 min)

Rýchlejšie, akčnejšie a výpravnejšie než jednička. Tie tri hodiny mi ubehli ako voda. Nehovoriac o tom, že takými skvostami, akým bol v SPOLOČENSTVE súboj s Balrogom, je to presýtené do prasknutia (ako to preboha mohlo stáť len 100 miliónov???). Ale SPOLOČENSTVO sa mi aj tak páčilo viacej. Bolo rozťahanejšie a pomalejšie, ale obsahovo plnšie a konzistentnejšie. DVE VEŽE sú až príliš skratkovité a všetku tú dych berúcu akciu a výpravnosť servírujú v podobe leporela krásnych, ale slabo previazaných obrazových skvostov. Aj keby sa však táto vec dala filmu odpustil, pretože ide 'len' o prostredník medzi dvomi monumentami, stále mi v rukáve zostáva jedna neoddiskutovateľná výtka - samoúčelný humor, ktorý filmu uberá mu na dôstojnosti a dramatickosti (Golum pri varení ryby, Gimli na hradbách). Ale ináč, po vizuálnej stránke skutočný skvost s bezkonkurenčne najprepracovanejšou a 'najlepšie zahranou' digitálnou postavičkou (Golum), aká kedy vstúpila na filmové plátno.(20.12.2002)

kino verzi všichni dobře znají. já bych se chtěl zmínit o EXTENDED TRILOGY. prsten je stále těžší. dozvíme se kolik je vlastně Aragornovi roků, sledujeme dokonalost elfa a vtip trpaslíka. všichni zde dostávají o trošku více prostoru (i glum) a nic neruší a nevybízí k doměnce, že těch přidaných 43 minut je navíc. dokonalost DTS si vychutnáte v bitvě o helmův žleb a zákonitě se musíte těšit na rozhodující bitvu o přežití středozemě!!!!!!!!(18.3.2006)

Po několika shlédnutích kinoverze jsem byl přesvědčen, že po excelentním Společenstvu míří filmová sága Pána Prstenů do kytek dříve než se pořádně rozjela. Sice to zážitek nesporně byl, ale až moc cílený na první signální a "pod povrchem" se nic nenacházelo. Prostě dokonalé řemeslo a "pouze" dobrý film, což je v tomhle případě sakra málo. Je to citově prázdné a nad některými změnami zůstává rozum stát; Michael Bay hadr. K tomu nevyrovnané tempo i celková nekonzistenčnost. Jenže poté jsem naštěstí viděl prodlouženou verzi. Je neuvěřitelné, že snímek, který trvá o 45 minut déle má mnohem lepšíi vyrovnanější tempo a díky přidaným a rozšířeným scénám získává zcela nový rozměr. Jsou to prostě dva různé filmy jak vyzněním, tak i celkovou kvalitou. ♫ Hodnocení OST: 5/5(20.11.2003)

Nejrozporuplnější díl trilogie... Marná sláva, to že je film opravdu hodně dobrý po všech stránkách, vynikne naplno až v rozšířené verzi, ve které se konečně zacelí jinak dost rozbitá příběhová rovina Smíška, Pipina a Stromovouse; rozvine se příběh Faramira (nakonec jedné z nejlepších změn) a celý film dostane švih. Nikoli švih ve smyslu "dynamický úprk vpřed", ale švih ve smyslu "ano, běží to sice pomalu, ale chtěl bych, aby to běželo ještě pomaleji, neboť je to neobyčejně krásné". Neskutečně mě irituje nepochopitelný Aragornův pád do propasti. Proč? Ale takhle malá skvrnka nedokáže znehodnotit dojem z velkolepé podívané. Monolog krále Theodéna před bitvou v Helmově žlebu je další z momentů, který mi utkví v paměti asi navždy, stejně jako návrat Rohirů ke králi...(25.1.2004)

Rozdělením Společenstva na skupinky se děj zrychlil a filmu to dost prospělo. Navíc se objeví krásně monumentální bitvy - především ta závěrečná u Helmova žlebu, která již vešla do dějin. Při jejím vyvrcholení mi na pár sekund přestalo tepat srdce - opět úžasná kombinace obrazu a fenomenální hudby mistra Howarda. Snad mě jen trochu nudily ty věčně pochodující stromy, ale jen maličko a navíc mi to pak pěkně vynahradily.(17.7.2003)

• - Natáčení bitvy o Helmův žleb trvalo tak dlouho, že nakonec začali téměř všichni komparzisté a herci nosit trička s nápisem „Přežil jsem bitvu o Helmův žleb“. (HellFire)

• - Při předvádění první verze Gluma byla předvedena scéna, kde Glum skočí na postavu Gandalfa (Ian McKellen), utrhne jí hlavu a následní po ní skáče. (Hannibal92)

• - Před bitvou v Helmově Žlebu říká Grima (Brad Dourif) Sarumanovi (Christopher Lee), že existuje malý otvor v hradbách, kudy odtéká voda, přičemž následuje záběr na stoku a otvor. Přitom při útoku tam je jen malé jezírko a žádná stoka. (bugfoot)