Až na tu jednu příliš pomalou a dost nudnou scénu se Enty (resp. Stromovousem) a pár wtf momentů kolem Legolase a Gimliho zase dokonalá fantasy. A tentokrát i se těžce schizofrenním Glumem, na kterého jsem si musel sice par chvil zvykat, ale když se pak rozjel, neměl chybu. A samozřejmě nejen po stránce herecké, kde Andy Serkis naprosto válí, ale i vizuální, kde zase naprosto vyhrávají čarodějové z ILM. A do všeho pak hraje znovu dokonalá hudba mistra Shorea. Jen škoda, že některé témata nejsou ještě mnohem delší - Last March of Ents, atd. A... Gandalf se vrátil! :)) Prodloužená verze: stále zůstává to, že ta cca první třetina je trochu pomalejší než by musela být, střih je někdy docela násilný a rozhodně bych některé scény nechal dojet (to stejné s hudbou) a entí básně... ale tentokrát prostě už nemůžu stejně zůstat na 4. Kolik takovýchto obřích nádherně propracovaných velkofilmů se rodí? A jak často? Znovu a znovu ti děkuju, PJ. Si génius(14.9.2011)

Tak začnu srovnánim, jednička je určitě lepší. Tam se mi párkrát stalo, že mi běhal mráz po zádech. Dvojka mi přišla méně nápaditá, ale tim jí nechci odsuzovat. Perfektní mix akce, dobrodružství, fantasy a špetka romantiky k tomu. Těšil jsem se na Gluma a ten předčil mé veškeré očekávání. Ta postavička skutečně hraje a jak. Tady by ta Oscarová kategorie digitální herci byla na místě. Trikově opět perfektní, herecky se skoro nic od jedničky nezměnilo, takže tady je to také jak má být. Víc se mi nějak rozepisovat nechce, protože svoje osobní hodnocení stejně udělám teprve až si jednou dám pěkně všechny tři díly za sebou.(18.1.2003)

Po několika projekcích kinoverze jsem byl přesvědčen, že po excelentním Společenstvu míří filmová sága Pána Prstenů do kytek dříve než se pořádně rozjela. Sice to zážitek nesporně byl, ale až moc cílený na první signální a "pod povrchem" se nic nenacházelo. Prostě dokonalé řemeslo a "pouze" dobrý film, což je v tomhle případě sakra málo. Je to citově prázdné a nad některými změnami zůstává rozum stát; Michael Bay hadr. K tomu nevyrovnané tempo i celková nekonzistentnost. Jenže poté jsem viděl prodlouženou verzi. Je neuvěřitelné, že snímek, který trvá o 45 minut déle má mnohem lepší i vyrovnanější tempo a díky přidaným rozšířeným scénám získává zcela nový rozměr. Jsou to dva různé filmy jak vyzněním i kvalitou.(20.11.2003)

<- Pravil jsem, že odbočky a možnosti pozorovat komplexní svět Pána Prstenů jej dělají působivějším filmem, než samotná cesta prstenu - Dvě věže mají tohoto asi nejmíň, a tak jsou často označovány jako nejslabší díl trilogie. Je to však křivda způsobená samotným konceptem tří filmů, kdy první způsobuje wow efekt ponoření se do fantasy světa a poslední sklízí katarzi ze všech. Dvě věže jsou v přvé řadě epickou akční řeží nevídaných rozměrů, i velkofilmy jako Spartakus, Statečné srdce, či Gladiátor zůstávají v akčních sekvencích v závěsu za rozmáchlostí bitev z Dvou věží... U tohoto dílu jsem také nejvíc ocenil Jacksonovy opojné záběry "pozemské" krajiny, jenž dělají z filmu tak "nadpozemský" zážitek. Výsledná monumentálnost a velikášství filmu nakonec zahlazuje řadu klišé a patetických fráziček, které zde nabírají svých původních rozměrů a nikterak neshazují úroveň scénáře. Pokračování ->(4.12.2011)

Aj keď je stredná časť trilógie slabšia ako jej susedné časti a je len akýmsi spojovacím mostíkom k totálnemu vyvrcholenie, je ten mostík posiaty diamantmi. Perfektné zábery scenérie, Jackson vedel, prečo natáča na Zélande. Grafický skvost, ale to sa týka všetkých troch filmov. Akcia a monumentálnosť je trošku slabšia, no v len v rámci porovnávania s ďalšími dvoma filmami trilógie. Voči ostatným filmom vôbec, je veľkolepá. 90%.(19.5.2006)

• - Peter Jackson a producent Barrie M. Osborne tvrdě lobovali za udělení Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli pro Andyho Serkise (Glum). Pravidla Akademie však znemožňují nominaci herce, který není na plátně fyzicky přítomen. (HellFire)

• - V jedné scéně v Železném pasu poví Saruman (Christopher Lee) Wargovi, aby vyjeli na vrrcích. Warg poté hýbe ústy, ale neříká nic. (Gordy34)

• - David Wenham přijal roli Faramira, ačkoliv nečetl žádný díl „Pána prstenů“. (HellFire)