Tisícročná včela

Drama / Komedie / Historický

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 163 min

Možná sem blbej že schází 1 pecka ale prostě srdce mi říká že mi tam něco chybělo.Musím ale říct že je to krásný 4-dílný film který vás vtáhne a nepustí,herecké výkony sou zde bezdebat taky skvělé ale musím to porovnávat s podobnou 4 dílnou sérií ze stejné doby - Červené víno a to stojí opravdu o tu 1 pecku víš.(13.1.2009)

Film z najplodnejšieho obdobia Juraja Jakubiska a je to poznať. Nádherný štvordielny televízny film, s podmanivou kamerou a nádhernou hudbou Petra Hapku (a samozrejme srdcervúci hlas Mariky Gombitovej pri scéne rozháňania demonštrantov). K tomu Jakubiskove psychedelické vízie, ktorých nemám dosť ani po neviemkoľkom zhliadnutí. Pre mňa jedna z najlepších minisérií, ak nie najlepšia.(27.1.2011)

Sága o chudobné zednické rodině Pichandů z Horného Uhorska. Situace a osudy, u kterých si říkáte, je to realita nebo sen!? Chvála bláznovství, povyšování obyčejných věcí na neobyčejné, smutek, ovšem stále nová touha jít dál. Pohřeb starého Pichandy, rozhánění demonstrace za zvuků omračující písně Mariky Gombitové či závěrečná scéna - okamžiky, které se dokáží nadobro vrýt do paměti. Životní dílo Juraje Jakubiska. 100%.(23.11.2008)

Jedná sa o dvojdielnu filmovú podobu pôvodného štvordielneho televízneho seriálu. Je to síce kratšie, ale v podstate môžem bez výčitiek zopakovať nadšený komentár, aj udeliť najvyššie hodnotenie, ktoré som dal seriálovej verzii tejto magicko-realistickej ságy rodiny Pichandovcov. Takže: Toto sme presne my. Sme ako tie včely, iba robota nás spasí. Nič nám nezostáva len robiť, aby sme vyžili, ako sa patrí. Veru, sme my ako tie včely. My, Slováci. Národ slovenský. Chcete vedieť aké máme nátury a čo drieme hlboko v našich dušiach? Nádherne, silne poeticky, to vykresli spisovateľ Peter Jaroš vo svojej knihe. Veľmi dobre sa to číta. Krásna, ľúbozvučná hra so slovami a citmi. Slovenský režisérsky guru Juraj Jakubisko túto literárnu predlohu taktiež bravúrne spracoval. Tým pádom sa môžeme pochváliť hneď dvoma skutočne výnimočnými umeleckými dielami. Perfektný román a päť hviezdičková filmová adaptácia. "Tisícročná včela". *****(13.4.2013)

• clubland

Napíšem len to, čo som už písal : Vraj slovenská klasika. Možno. Len škoda, že sa toho ujal Jakubisko. Opäť z toho spravil spleť paranoidne ladených záberov, otasnej hudby a totálne nelogických dialógov. Fakt škoda vyhodených peňazí, za ktoré mohlo byť Jarošové dielo pekným filmom, nebyť Jakubiska...(6.1.2013)

• - Snímku videlo v československých kinách 1 milión ľudí a divácky sa stal najúspešnejším slovenským filmom desaťročia. (Raccoon.city)

• - Tisícročnej včele prepožičala hlas Zdena Studenková. (gogo76)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Peter Jaroš. Spisovatel je i spoluautorem scénáře. (Terva)