Tisícročná včela

Drama / Komedie / Historický

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 163 min

• paascha

Jakubisko je žabař a tohleto je odpad, sorry. Žádná ,,magicko-realistická sága", ale slátanina bez hlavy a paty(5.10.2007)

Jako kinoverze to pro mě bylo absolutně neúnosně dlouhé a nedokázala jsem se soudtředit. Věřím tomu, že jako čtyřdílný seriál bych hodnotila lépe. Škoda (LFŠ 2008)(30.7.2008)

[LFŠ 2008] Velmi zajímavý film, u kterého mi bohužel trvalo cca hodinu, než jsem se naplno dokázal ponořit do slovenčtiny.(29.7.2008)

Ať už v seriálovém provedení anebo ve filmovém provedení, tohle je nesmírně zajímavá sága, která ukazuje, že máme v naší filmografii docela blízko i k surrealismu, respektive k magickým prvkům v realitě. A funguje to. Přitom se jedná o příběh, který je velmi realistický a velmi lidský, krásný i krutý. Jakubisko zde ukazuje svou režisérskou sílu a nebojácnost z velkého tématu.(6.8.2015)

Neuveriteľne nádherná a nadčasová sága rodu Pichandovcov. Jedno z najkvalitnejších diel J.Jakubiska, v ktorom dokonale vykreslil charaktery, udalosti na prelome storočí, ale aj pohľad do života ľudí na vidieku. Vo filme /seriály/ účinkuje množstvo postáv, ale príbeh je vyrozprávaný s takou neuveriteľnou ľahkosťou a prehľadom, že sa v príbehu nemáte šancu stratiť. Jednoznačne a bezkonkurenčene dominuje J.Króner, ale herecké výkony ostatných predstaviteľov sú rovnako na vysokej úrovni. Často je príbeh ozdobený vtipnými scénami ale aj postavami, ktoré vždy, keď sa objavia, vyvolajú úsmev na tvári. Nezabudnuteľný u mňa ostáva J.Císler v úlohe pomstichtivého a nešikovaného maďara Belányiho s pamätnými hláškami napr. "Už si dobzučal Pichanda!". Hudobný doprovod od P. Hapky je magický a s Jakubiskom si rozumie. Vďaka bohu, že film spolufinancovali nemci a zaplatili pokračovanie príbehu po Krónerovej smrti. Komunisti mali pôvodne v pláne príbeh ukončiť jeho smrťou. Takže hlavne vďaka nemeckým markám sága pokračovala a vzniklo dielo, ktoré môžem kedykoľvek opakovane pozerať. Dlho čakám na vydanie DVD, ale niekde to viazne. Možno na Madagaskare ho už majú. Všeobecne jeden z najlepších československých filmov. Pre mňa osobne najlepší. 100%.(10.3.2009)

• - Michal Dočolomanský, který ztvárnil jednu z hlavních rolí, se stal podle časopisu Film a Divadlo hercem roku 1984. (kosticka7)

• - Točeno také ve skanzenu Zuberec a vesnici Zázrivá. (M.B)

• - Snímku videlo v československých kinách 1 milión ľudí a divácky sa stal najúspešnejším slovenským filmom desaťročia. (Raccoon.city)