Proč? 13x proto - Série 1

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 12 h 3 min (Minutáž: 50–61 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Katherine Langford, Dylan Minnette, Christian Navarro, Michael Sadler, Justin Prentice, Devin Druid, Miles Heizer, Kate Walsh, Derek Luke (více)

Epizody(13)

Mladá dívka spáchá nepochopitelnou sebevraždu. Pak její spolužák dostane několik nahrávek, které tajemství jejího tragického konce pomalu odkrývají. (Netflix)

DarweyD

Upřímě se tenhle seriál nedá hodnotit jako jakejkoliv jinej. Dobře po vizuální stránce, střihačský atd. Ale o to tady nejde, jde o poselství a zamyšlení se sama nad sebou a proto dávám 5 hvězd, seriál mě zasáhnul jako nikdy nic, scéna kdy si hannah vzala život pro mě byla to nejhorší co jsem kdy viděl, měl jsem pocit že se koukám na svojí kamarádku jak se zabíjí a já přitom nemůžu udělat vubec nic. Nemůžu říct že seriál je dobrej, je hroznej, depresivní ale v tom je celá jeho pointa, opravdu silnej zážitek. Další série si pro zachování pocitů z první nikdy nepustím. ()

iN

Viděl jsem pouze 1. serii a stačí mi to. Už tak se mi zdálo 13 důvodů dost natahovaných, když ty hlavní byly dva a oba se týkaly Bryce. Opravdu, v půlce sezony už jsem to chtěl vzdát, anebo zavřít toho Jíla do kobky, aby si konečně poslechl najednou všechny kazety. Jinak ale herecké výkony velice solidní, škoda jen toho zbytečného natahování. Na další 3 sezony nemám čas ani chuť. ()

IZFNP

Seriál, ktorý vypovedá o kritickom stave americkej mládeže (krutej i precitlivenej), a pri tom sa nesnaží svoje postavy odsúdiť v očiach diváka - necháva práve na pozorovateľovi, nech si mienku urobí sám, nakoľko väčšina postáv nie je zlá ani dobrá, je skrátka reálna vo všetkých dôsledkoch, ktoré to prináša. 13 Reasons Why je seriál úprimný, bolestivý, smutný a k tomu remeselne dobre spracovaný. Núti diváka otvoriť oči pred problémami, podňecuje ho k úvahám a inšpiruje ho k tomu, aby nevidel veci čiernobielo. Dostáva sa mu do hlavy a pri tom ho naplňuje neistotou. Od záveru by som síce chcela trochu viac, plus mi tam viac chýbalo upozornenie na rozdiel odlišných pohľadov na vec, nie len ten Hannin. Avšak tento seriál je moc super vec a jeho soundtrack patrí aktuálne k jedným z naj. Občas sa teda čudujem, ako sa k takému hypu niektoré seriály dopracujú, nakoľko ani tento jeden nie je zas taký unikát, každopádne ako moje vysoké hodnotenie napovedá, rozhodne je to seriál, ktorý stojí za pozornosť. 80 % ()

Nadirah

Téma, které pro seriál bylo zvoleno, je inovativní. Zatím jsem neviděla seriál/film nebo knihu se stejný dějem. Což opravdu oceňuji. Bohužel kvalitám ubírá ten „americizmus“. Tak jako všechno, tak i toho režiséři v USA přemrštili. Lidé se v určitých situacích chovají naprosto iracionálně, většina důvodů sebevraždy Hannah by důvody k sebevraždě v realitě nebyla a za většinu si i mohla sama. Nicméně snímek poukazuje na problematiku sebevražd a šikany, snaží se i vykreslit vyrovnání se s vinou či připomenout citlivost osob v pubertě a vratkost vztahů v tomto životním období. Za skvělý nápad s obstojným zpracováním, ale dobrými hereckými výkony dávám 4 hvězdičky ()

Desmond04

Poměrně zajímavý námět, který by jsme na seriálovém nebi těžko někde hledali. Velké plus patří především skvělému castingu. Ten je na podobném teen seriálu naprosto zásadní, neboť aby upoutal i jiné než náctileté publiku, pro které je většinou stylizován, je třeba, aby právě herci předváděli uvěřitelné a nevtíravě netrapné výkony - to se zde povedlo. Ale i tak se najde postava, která mě v průběhu celé sezony iritovala, bohužel to je hned ta hlavní, tedy Hannah. Tvůrcům se nepodařilo z ní vykreslit oběť, kterou bych mohl litovat, zkrátka jsem měl většinou pocit, že si v podstatě za plno věcí mohla sama, že byla ublížená holka, která se chtěla převážně jen litovat. V další částí série se začali chovat dementn** i další postavy, načež se v závěru, alespoň trošku podařilo pošramocenou reputaci spravit. Je to krapet škoda, neboť potenciál to má opravdu velký, ale občas se to roztočí do takových dějových nesmyslů, až to bolí. Stále to je ale jeden z málu seriálu, určený pro pubescenty, který má potenciál zaujmout i uvědomělejší publikum. Nejlepší postavy série: Kevin Porter, Zach Dempsey, Clay Jensen. Nejhorší: Hannah, Courtney, Tyler. ()

SuzieS

Serial presne popsal aktualni tezkost byti pubertaka. Ma tolik moznosti a preci prilis. Ma tolik pratel, ale preci zadne skutecne. Nema zadne problemy a pritom tolik neresitelnych. Navic nechce byt nikomu naobtiz, protoze je zvykly si vse prozivat ve sve individualisticke hlave, kde se mu zda, ze je nakonec na svete uplne sam, ikdyz je obklopen tolika lidmi, kteri by mu velmi radi pomohli, kdyby vedeli, ze je to potreba a kdyby vedeli jak. ()

PoprockCZ

Hned v prvních dílech je nasazené vysoké gradační tempo. Někde uprostřed jsou epizody trochu slabší, ale konec zas naskočí do správného tempa. Musím přiznat, že odtrhnout se od sledování tohoto seriálu je velmi obtížné. I když jsou některé události více než děsivé, především když si uvědomíte, že byť jen část se může skutečně na některé ze středních škol odehrávat. Postavy působí autenticky, postupně zjišťuje pravé tváře školních hvězdiček i odpadlíků. Moc se mi líbil styl vyprávění, kdy jsem s každým dalším dílem začínala chápat celou skládačku. Teprve na konci si uvědomíte, že finální "kapky" se odehrály během pár dní. Stylem vyprávění mi 13 Reasons Why připomíná hru Life is Strange - také velmi silná záležitost z prostředí střední školy. SPOILERY: Je jen pár věcí, co musím vytknout, protože mi nedávaly úplně smysl. Například proč na těch kazetách byl Clay? Respektive, proč mu všichni připomínali, že ještě neslyšel svou kazetu, když vlastně opravdu nic závažného neudělal. A pardon, ale to že se nechtěně zachoval jinak, než od něj očekávala Hannah, Clay není věštec. Taky Tony je taková kontroverzní postava. Poslední epizoda pak "závěry" všech postav uzavře velmi rychle, což je škoda. Třeba se jen tak mezi řečí dozvíme, že se Alex zastřelil... KONEC SPOILERŮ. V making of videu tvůrci říkají, že seriál by měl hlavně ukázat, že sebevražda není řešení. Bohužel alespoň z mého pohledu ze seriálu vyplívá, že Hannah neměla moc jiných řešení, vždyť navštívila i školního psychologa, který ji řekl ať na to všechno raději zapomene. Ano, zasáhlo to její rodiče, kteří se jí předtím nevěnovali, zamilovaného Claye, který se jí to bál říct a pár lidí ze školy, protože měli z jejích kazet černé svědomí. Pochopíme, že i ti "viníci" mají mnohdy hodně složité osudy, ale stále to působí tak, že sebevražda je vlastně fajn běžné řešení, což není úplně nejlepší vyznění vzhledem k cílovce. A druhá série? Jsem zvědavá o co půjde, možná něco jako život poté nebo soudní doznění? Uvidíme, co tvůrci připraví. Každpádně super seriál, víc takových poutavých scénářů a příběhů! ()

lhotik

Zajimavý námět. Napínavé od prvního dílu. Ovšem postupem času nadšení opadá. Všechnu už je jasné a jen se to mele dokola. Žádné velké finále nečekejte. Co jsem četl recenzi na druhou řadu, nemá cenu pokračovat... ()

Plechy

Úžasná 1. série. Hudba, ta především, herci, režie, scénář. Nemyslel jsem si, že by mě to mohlo tak bavit. Zvláště když se seriál zabývá tak silnými tématy jako je šikana, znásilnění a další. Jediné co bych vytknul je to, že některé důvody mi přišly místy přehnané a podle mě nebyl úplně důvod, aby někteří jedinci byly na oněch kazetách. Každopádně je 1. série něco co stojí za zhlédnutí. ()

Camel91

Seriálu se musí nechat jedno.. udržel ve mě zvědavost a chtěl jsem vědět jak to dopadne a prostě jsem musel vidět další díl i přesto, že jsem se místy trochu nudil, místy jsem si říkal, že její problémy mě přijdou malicherné (dokud jsme tedy nepoznal celý příběh) ale i tak jsem čekal krapet větší extrém. Každopádně stojí to za shlédnutí.. většina herců sympatičtí. U Tonyho(Christian Navarro) jsem si říkal, že takhle měl vypadat Flash ze SpiderMana MCU když už tam chtěli cpát indicky zbarvenýho kluka a ne to ucho co tam dali... ()

Pavik22

Mezi náctiletými velice populární seriál. Nepřekvapuje mě to. Témata jako šikana, sebevražda, osamělost jsou pro tuto skupinu lidí typická. S těmito tématy se velice originálně ve filmu pracuje. Respektive celý koncept seriálu je nevšední. Každá epizoda znamená jednu nahrávku. Celkově tu tedy máme 13 epizod - nahrávek - důvodů proč se Hannah zabila. Prvním problémem tohoto seriálu je to, že těch 13 epizod je prostě moc. Ano, u některých epizod se nebudete divit proč se Hannah zabila a budete ji chápat. Ale u jiných si budete říkat že Hannah je jenom hrozně přecitlivělá a vše si moc bere. Dalším problémem je ústřední dvojice. Herci byli vybrání velice dobře ale chování jejich postav občas dost zaráží. Stejně tak celý koncept předávání kazet by se hned zhroutil na počátku. Nemluvě o tom, že každý by si kazety pustil hned všechny. Toto jsou chyby které dost kazí zážitek, protože ostatní aspekty, jako přechod mezi minulostí a přítomností, zde funguje na jedničku. Zkrátka skvělé momenty střídají ty slabší. Poslední epizody začínají hrát pořádně na city a docela se jim to i daří. A sebevražedná scéna je pak přímo výborná. Tak "bolestivou" sebevraždu jsem už dlouho neviděl. Zklamal naopak konec, který je až příliš otevřený a láká na druhou sérii, která se ale jen těžko dle mého vyrovná té první. Hodnocení je tedy velice těžké. Na jedné straně tu jsou zbytečné chyby a na té druhé skvělé vypravování , které chytne a nepustí. Nutno ovšem říci že jsem ještě dlouho po skončení seriálu dlouho přemýšlel o všem co se v něm stalo. A dost možná to je hlavní poslání tohoto seriálu...zamyslet se nad ním. ()

TheAnimalOne

První série 13 Reasons why je mistrovské dílo o kterém budu zcela jistě vyprávět svým vnoučatům.Jeden z mála seriálu, který ve mně zanechal stopu, která i po několika letech nezmizela a stále přetrvává.Stopa, která mě přiměje přemýšlel nad celým příběhem znovu a znovu.A právě to je na něm to kouzelné ale zároveň smutné jelikož příběh je žalostný natolik, že člověka dokáže lehce rozbrečel a popřemýšlet nad tím kolik lidí trpí v dnešní době podobnými problémy jako Hanna. PS:Pokud bych byl žena, tak bych celou 1.serii prirovnal k análnímu sexu (ze začátku to bolí, ale nakonec si to užijete).Co se týče 2 série jsem názoru, že nikdy neměla vzniknout, jelikož příběh byl skvěle zakončen tou předchozí. ()

The_Casual

Viděl jsem jen první serii, ta se povedla, napětí po celou dobu, měnící se charaktery, nebo spíše pohledy na ně. Celou dobu jsem si myslel, že se to jmenuje 13 důvodů proč a teď vidím, že chtěl být někdo z CZ Netfixu chytrej. No čert to vem, první dva díly druhé serie, jako kdyby vše odešlo, dál jsem se nedával a ani nemám v plánu. ()

K88

Každý správný "teenager" má svá tajemství a některá nejsou vůbec pěkná. Velmi trefně představeny nástrahy dnešní doby, které číhají na dospívající generaci. Celá 1. série udržuje stálé napětí a má perfektní spád. Prolínání minulosti mi lehce připomínalo detektivní sérii "Cold case". Zajímavý herci - o Katherine Langford ještě uslyšíme. Trochu mě mrzí, že vše neskončilo touto výbornou 1. sérii, protože by to bylo perfektní, klidně i s otevřeným koncem ať si každý domyslí vše po svém. ()