Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternativní 122 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (více)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou. Budete sledovat dospívání a soupeření dvou povahově rozdílných synů Kajdy a Pepana a taky milostné trampoty jejich lehkomyslné starší sestry Věry. Kajda se jednoho dne seznámí s půvabnou dívkou Pájou a začne se s ní scházet v krásné zahradě staré vily, která patří tak trochu záhadnému starému lékárníkovi. Když však Kajda seznámí Páju s bratrem, vše se mění… Ve výtečném filmu, který vznikl v roce 1979 podle scénáře Jana Otčenáška a Vladimíra Kaliny, se objevila řada výborných herců. V první řadě je to skvělý Vladimír Menšík jako švec Bursík, dále Lukáš Vaculík a Jan Hrušínský jako Kajda a Pepan, Zlata Adamovská jako Věra, Tereza Pokorná v roli Páji nebo Rudolf Hrušínský a Miroslav Macháček. (Česká televize)

Sa.sa

Krásný, ale smutný film o životě jako takovým... Bohužel se už tak poetické filmy netočí... 5hvězd ()

hostivít

Jeden z lepších Kachyňových filmů. Kdo neviděl, musí už jen kvůli výkonu V.Menšíka spatřit, protože on tu předvádí jeden ze svých nejlepších a nejpřesvědčivějších hereckých výkonů. Úžasně zahrané vážné scény, i když sem a tam je samozřejmě tradičně vtipný (když nechce chodit na záchod atd.). Jinak celý film je místy trochu více rozvláčný, což zavinilo i rekordní Kachyňovu stopáž 126 minut. Úctyhodné jsou výkony mladých herců (Dlouhý, Hrušínský, Vaculík). Z ostatních potěší Hrušínský, Macháček, Willhelmová, velmi krátký Lír, Kostelka, Kopřiva či Kaplanová. Samostatnou kapitolou je tradičně úžasná hudba L.Fišera, především pak píseň E.Olmerové, která se filmem táhne jako propojující motiv. A dávám také speciální * za silný závěr. Takový má málo filmů. ()

fmd

Ústřední melodie filmu v podání Evy Olmerové - Já hledám štěstí léta dlouhá - mi zněla v hlavě ještě několik dní poté, co jsem film viděl poprvé. Spolu s Pyřkem z dobrých rodáků asi nejlepší role Vladimíra Menšíka. ()

aquarkko

3 - ale to jen proto, že bytostně nesnáším prostředí Žižkova právě v tomhle období. Morien - obsah ano, forma ne! :) ()

bratr_jezek

Malebnou romantiku Lukáše Vaculíka přeruší jeho starší bratr, který svede jeho dívku. Mezi tím sledujeme jako tenkou linku kritiku poměrlů na příběhu jeho otce, obuvníka, marně bojujícímu proti rozmachu konkurence. ()

JARDAHONDA

Režisér Karel Kachyńa zasadil své nostalgicky laděné vyprávění do dělnického prostředí pražského Žižkova s neopakovatelnou atmosférou 30. let. Vrací se v něm do dob marných zápasů drobných řemeslníků s konkurencí strojové výroby velkých továren v předmnichovské republice. Sleduje osud ševse Bursíka (Vladimír Menšík) a jeho úsilí v nerovném boji s Bat´ovým koncernem, i léta dospívání a soupeření jeho dvou povahově rozdílných synů (Jan a Rudolf Hrušinští). Jejich první milostná vzplanutí, ale i hledání místa v životě poznamenaném sociální nejistotou 30. let a blížící se okupací. Velmi silný a hezky zpracovaný snímek, který ukáže divákovi pravdivý film o tom, jak dokáže být život občas krutý.. ()

radek.896

Krásný příběh z pražského Žižkova, jež ukazuje, jak může být život krutý. Menšík se zde opravdu vyznamenal. Osud se s ním nijak nemazlil. Zemřela mu manželka a na krku mu zůstali dva dospívající synové, které čekali první milostné a u jednoho z nich i pracovní zkušenosti. Hrušinský si zde zahrál také pěknou roli sledovače okolí, jež všechny sledoval z dálky. ()

lactarius

Pro mě jako pro Žižkováka je to takový nostalgický večerníček. V roce 79 jsme každý den rovnou ze školy v Lupáčovce běželi na Křížek očumovat natáčení - jsou tam autentické záběry ze Žižkova, který pamatuji, ze Žiďáku nečumí do nebe hnusná vež - prostě nikdo ze Žižkova nemůže hodnotit jinak než plným počtem - pokud to původem není nějaká figura z Nuslí nebo vršovickej mazánek. ()

elery

Mohl to být krásný film, kdyby se jím pan režisér Kachyňa nepodbízel tehdejšímu režimu a nesnažil se udělat z Bati zlosyna, co zničil drobné obuvníky, a to jako skrytě základní myšlenku díla. Opak je pravdou. Firma Baťa nevídaným způsobem pozvedla ekonomicky i vývojově celou republiku, vytvořila tisíce pracovních příležitostí a rozvinula celá průmyslová odvětví. Film je jedna velká lež, ze které ho nevytáhne ani Kachyňova poetika, ani atmosféra, ani herecké výkony či kamera, střih a režie. ()

Udet

...opět něco co pohladí na duši.. ..tradičně bezchybná atmosféra tvůrce, starý Žižkov, klukovské party.. ..rodina ,,náplav¨¨ Bursíků¨ se snaží co nejlépe sžít s novým prostředím a okolím- Vladimír Menšík skvěle vystřihl svého poctivého, pracovitého, ale osudem pronásledovaného chronického smolaře.. ..někde je tenhle film označován jako komedie- správnější by byla určitě kategorie ,,hořká komedie''.. ..protože té hořkosti a smutku je zde i přes poetiku KK opravdu hodně ...existenční problémy, osobní tragédie, skepse a beznaděj poctivého pracovitého člověka ( dnes se takoví mnohými moderně označují jako,, neschopné socky'') versus masarykovské žvásty o svobodě.. Lukáš Vaculík coby zodpovědný, pozorný a citlivý Kajda a jeho bratr Pepan- Jan Hrušínský coby dva protiklady, jež nejvíce vynikají v jejich naprosto odlišném vztaku k otci i k dívkám.. ..člověk by si přál aby už ten k otci drzý a pohrdavý Pepan konečně dostal pořádné dělo.. ..i přes svůj dosti hořký nádech je to velmi příjemně shlédnutelné vyprávění o životě obyčejné rodinky v předvečer války. ()

Maghasius

Pěkný film o lásce a o tom, že občas život nestojí za nic. Trochu v tom sociálním dramatu tady vidím nějakou snahu Kachyňi úplně si tehdejší režim neznepřátelit, tím, že by se pokusil o více pozitivní zobrazení 30. lét. Na druhou stranu ale tak trochu souhlasím s jeho pohledem, protože život nejspíš nebyl během velké hospodářské krize žádný med . S jeho zpracováním tedy nemám sebemenší problém a Menšíka, jako ševce, který vyhlásil válku Baťovi, jsem hltal. Stejně tak i příběh dvou bratrů, co soupeří o dívku. Bez čeho bych se ale ve filmu obešel byla ta píseň, která mě často vítala mezi jednotlivými větami. Ne, že bych ji nesnášel, jen ji tam na mě bylo trochu moc. Jinak jsem však byl nadmíru spokojen a opět přesvědčen o režisérské zdatnosti Karla Kachyňi. ()

Maskati

Život dvou bratrů a jejich otce se svými protiklady na Žižkově těsně před válkou podle pana Kachyni.Krásná freska starého Žižkova a lidiček kolem.Laskavý a sladkobolný lidský příběh...Tak mě napadlo,když jsem se tady podíval na rozsah hereckého obsazení,že by to dneska už nikdo nenatočil s těmi dvěma stovkami herců .....Holt socialistická kinematografie.. ()

StarFsh

Asi najlepší Kachyňov film. A nie je to len vynikajúcim a asi aj najrozsiahlejším hereckým obsadením v ČS filme. Úžasne zachytená prvorepubliková atmosféra. Je zázrak, že takýto film vznikol v normalizačnej dobe. ()