Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternativní 122 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (více)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou. Budete sledovat dospívání a soupeření dvou povahově rozdílných synů Kajdy a Pepana a taky milostné trampoty jejich lehkomyslné starší sestry Věry. Kajda se jednoho dne seznámí s půvabnou dívkou Pájou a začne se s ní scházet v krásné zahradě staré vily, která patří tak trochu záhadnému starému lékárníkovi. Když však Kajda seznámí Páju s bratrem, vše se mění… Ve výtečném filmu, který vznikl v roce 1979 podle scénáře Jana Otčenáška a Vladimíra Kaliny, se objevila řada výborných herců. V první řadě je to skvělý Vladimír Menšík jako švec Bursík, dále Lukáš Vaculík a Jan Hrušínský jako Kajda a Pepan, Zlata Adamovská jako Věra, Tereza Pokorná v roli Páji nebo Rudolf Hrušínský a Miroslav Macháček. (Česká televize)

Sekel

Hodne citovej a dojemnej film. Jenom ty komunisticky narazky mi tam nejak nedelaly dobre. Mensik tradicne nezapomenutelnej, Hrusinsky a cynik Machacek jakbysmet. ()

Nerajohn

Pro mě překvapení. Hodně se mi líbila hlavně první polovina odehrávající se v pubertálním věku obou bratří. Perfektně vykreslená prvorepubliková atmosféra. Fantastický V. Menšík odmítající pavlačový záchůdek, šmíráci R. Hrušínský a M. Macháček sázející se o láhev vína nebo místní hospodský kouzelník V. Bedrna. Prostě - kvalitní Kachyňa. ()

brasek

Strašne ťažko sa mi tento snímok pozeral... Možno nemám rád poetické filmy a nerozumiem im, alebo tento snímok naozaj nemá poriadny dej a ani zápletku. Z môjho pohľadu to bolo dosť nudné, nezáživné a príliš veľa balastu v podaní nejakého kabaretu. ()

rigby

Film plný nostalgie, radostí a bolestí mládí a dospívání, ale v podání Vladimíra Menšíka i stáří. Zažloutlý návrat do dob konce první republiky, do časů prvních lásek a nezralých hroznů. ()

Flamik

Super příběhy, super zahraný, lehce delší, ale hlavně to působí realisticky a díky tomu to má kouzlo toho co nějakým způsobem mohl zažívat každý. ()

Kakofon

Další z nádherných filmů Karla Kachyni. Herecký koncert dvou nejvýznamnějších osobností českého filmu: Vladimíra Menšíka a Rudolfa Hrušínského. 100% ()

buchannon

Nádherný poetický příběh první opravdové lásky. A taky tvrdý chleba jednoho žižkovského živnostníka v předválečných letech. Aneb slovy Vladimíra Menšíka: "My jsme ten zlatej věk lidstva nějak propásli, nebo jsme se do něj snad netrefili..." Karel Kachyňa byl snad největší Československý režisér. Toto dílo je natočeno a má podobný styl jako Smrt krásných srnců Oty Pavla. Tím je zaručena absolutní kvalita. Mimochodem vždycky jsem fandil spíš Lukáši Vaculíkovi. A konec? "Co bylo, není, a co zůstává, jsou vzpomínky... na lásky, hořkosti i nedozrálé hrozny..." ()

MrKrahujec

Dokonale žižkovské, řekl bych až Seifertovské (že by tu Vaculík opravdu sehrál roli jen lehce stylizovaného Seiferta?), ale především Kachyňovské, v tom smyslu, že vše to, co uměl jen on a co charakterizuje právě jeho, je tady cítit nejsilněji. ()

Ironhead

Pro mě osobně nejlepší film pana režiséra Kachyňi, a to je už co říct. Skvělí herci, půvabná atmosféra, kamera, hudba a i styl vyprávění mi tu prostě sednul. ()

PTuranyi

Nádherný nostalgický príbeh lásky a dospievania z medzivojnového obdobia a kulisami Žižkova. Okrem dobrej produkcie k výbornej atmosfére prispievajú aj skvelé herecké výkony Vladimíra Menšíka stelesňujúceho neúspešného obuvníckeho majstra brojaceho proti Baťovi, Lukáša Vaculíka a Jana Hrušínského v roliach bratov ako aj detských hercov. Kachyňova malebná atmosféra podoprená dobrým scenárom skrývajúcim biblické motívy Kaina, Ábela, Adama, Evy a rajskej záhrady. ()

Ywo

Nadherny ,poeticky film o nie prave najlahsom pretlkani sa zivotom.Pritom rozpravany s nehou. Atmosfera prvej republiky- skvele. ()

Spike86

Pro mě překvapivě dobrý filmík, zobrazující dobu od 30. let na Žižkově. Poměrně zajímavé ztvárnění toho, jak to chodilo na Žižkově potyčkami dětí ze Žižkova s ostaními počínaje, přes rozpor Baťa vs. obyčejný švec ze staré školy (v podání Menšíka) a hákovými kříži s Hitlerem a později srpem a kladivem konče. Lepší 4*. ()

olki

Po všech sránkách vynikající film. Atmosféru navodil tak dokonale, že jsem měl chuť jít se po Žizkově okamžitě projít. Jen co jsem se ale rozhlédl po ulici, napadlo mě, že hlavním hrdinům snad závidím i bídu. ()

dawexx

Krásný, i když trochu naivní příběh o životě v Praze 20. let. Ale neberte to starému Kachyňovi. Kdo jiný by uměl tak jemný film natočit? Tady vyzdvihuju především výkon Vladimíra Menšíka, který zde podle mne stvořil jednu ze svých nejlepších rolí. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90. Epická balada a po Rodácích opět uřízený a výborný Menšík. Jan Otčenášek a Kachyňa je stejně souznějící dvojice jako Kachyňa + Procházka. Kam se v dnešní době poděli vypravěči příběhů - a pomohu si parafrází na klasika - vymřeli, děti, vymřeli. Občas si představuji jak nádherné příběhy mohl Procházka ještě napsat nebýt těch rudých sviní a vlastní zalepenosti. Dosti bědování. Lásky jsou stále krásné. ()