Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternativní 122 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (více)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou. Budete sledovat dospívání a soupeření dvou povahově rozdílných synů Kajdy a Pepana a taky milostné trampoty jejich lehkomyslné starší sestry Věry. Kajda se jednoho dne seznámí s půvabnou dívkou Pájou a začne se s ní scházet v krásné zahradě staré vily, která patří tak trochu záhadnému starému lékárníkovi. Když však Kajda seznámí Páju s bratrem, vše se mění… Ve výtečném filmu, který vznikl v roce 1979 podle scénáře Jana Otčenáška a Vladimíra Kaliny, se objevila řada výborných herců. V první řadě je to skvělý Vladimír Menšík jako švec Bursík, dále Lukáš Vaculík a Jan Hrušínský jako Kajda a Pepan, Zlata Adamovská jako Věra, Tereza Pokorná v roli Páji nebo Rudolf Hrušínský a Miroslav Macháček. (Česká televize)

bari68

Kachyňov pohľad na prvorepublikovú dobu, ktorá bola zachytená hutnou atmosférou a dušou onej doby v tragikomických výjavoch a scénach excelentného Menšíka a skvelo sekundujúceho Vaculíka a Honzy Hrušínského. Po druhom zliadnutí verím v plný počet hviezd. ()

Wally

Strašně hezký i když smutný film...Vaculík skvělý, Hrušinský byl na facku a Menšík...prostě pan herec. Skvěle odvedená česká filmová práce! ()

xmozek

Láska, podraz, rozplynutí snů, trochu humoru......krásný film.Nejdříve sem dal hvězdičky 4 ale ted je to jjasně na 5* ()

wosho

To nejlepší co Kachyňa natočil v sedmdesátých letech a ikdyž je v něm trošičku vidět poplatnost době(jak špatný byl život chudých za Masaryka),jen hlupák by ho zařadil do pouhé propagandy.Kachyňa natočil krásný film o nelehké době,kterou sám zažil (kdo ví,co vněm nese trošičku jeho vlastních vzpomínek) o lidech,co jsou z masa a kostí a nejen papírovými figurkami a velmi dobře si zvolil herecké obsazení s fantastickým Menšíkem(a nebude to troufalé roli jeho zkrachovalého člověka,který ztratil vše přirovnat k jeho nejlepíí filmové postavě jako si zahrál),podpořeným kvalitním scénářem a neskutečně reálnou výpravou. ()

Paity

Lásky mezi kapkami deště je romantika, která mě vůbec neoslovila. Chápu siece určitou hloubku příběhu, který má své kvality, ale celkově se mi vyprávění zdálo nějaké utahané a až nezajímavé. ()

Adramelech

V době svého vzniku plnil tento umělecky veskrze zdařilý film též jisté ideologické poslání: měl připomenout divákům, v jak bídně se žilo za první republiky, viz např. scénu s exekutorem. Socialismus v roce 1979 ještě celkem úspěšně fungoval a současné hrůzy byly zcela mimo obzor představivosti občanů ČSSR. Porovnám-li prvorepublikový kapitalismus, který nepamatuji, ale včas jsem se na něj ještě coby mladý člověk stihnul vyptat pamětníků, s dnešním kapitalismem, řekl bych, že podstatný rozdíl spočívá snad v tom, že lidé dříve nebyli tak manipulovaní propagandou, jejíž možnosti byly oproti těm současným technicky značně omezené. Film též dobře ukazuje kreativitu tehdejších dětí, ještě nezblblých čuměním na Facebook. Také tam žádný z harantů nefňuká, že nemá nejnovější typ mobilu, iPadu, androidu či jak se všechny ty šmejdy nazývají. Mrňousové tenkrát psali ještě namáčecími pery, ale pravopis uměli. Od té doby svět výrazně pokročil směrem do hlubin prdele. To je asi nejsilnější dojem, který jsem si z filmu odnesl. Oceňuji invenci filmových tvůrců, třeba scénu s erotickými tanečnicemi v plynových maskách, zakončenou vlasteneckým motivem, a spoustu dalších dějových prvků. ()

Piškotka

Skutečně poetický film plný poválečné nejistoty, nenaplněných tužeb a jemné erotiky. I ten žižkovský exteriér a interiér má své kouzlo. Menšíka mi bylo skutečně líto, OSVČ každým coulem se zapřít nedalo. Lukáš Vaculík byl vpasován do role naivního a infantilního hošíka šprtajícího latinu, jehož bratr mu svede neposkvrněnou lásku. Život zkrátka není peříčko, ale tvrdá realita.Musel si pěkně nabít čumák, aby pochopil, o čem vlastně ten život je. Ale hlavně život poválečný musel být hodně poučný a donutil předčasně dozrát ono sladké mládí. ()

Paldiny

Vo veľa ohľadoch odvážny film, človeka až prekvapuje prečo neskončil rovno v trezore. Do toho zaujme tiež umeleckým poňatím a tým nemyslím iba rozdelenie jedného príbehu do šiestich kapitoliek. Šansónová kapelka pátra po šťastí, nestačí jej len o ňom snívať, použité farby zas reflektujú náladu v rodine i krajine a do toho ešte ten poetický tanec medzi kvapkami. Film má rozhodne čo povedať na povrchu aj pod ním a prináša skvelé predstavenie nielen v hlavných roliach. Ťažko niečo vytknúť, možno len to, že pocitovo trvá dlhšie než dve hodiny. ()

spiritus

Velice věrohodné ztvárnnění prvorepublikových reálií a všeho, co k tomu patřilo. Atmosféra té neideální avšak v jistém smyslu také hezké doby, na člověka dýchá ze všech stran. Film, kterému se dá s chutí věřit, že ví o čem vypráví. Navíc ústření motiv, boje malého živnostníka, s gigantem, je varovným prstem i pro dnešní dobu a je velmi aktuální a naléhavý. Co se hereckého obsazení týče, tak zajímavostí je, že se jedná o debut Lukáše Vaculíka, který poté vyniknul v úplně odlišných filmech určených mladším generacím. Nakonec musím zmínit to nejlepší z celého filmu. Je tím postava Vladimíra Menšíka. Jeho herecký výkon, se zde dá bez nadsázky označit, jako jeden z jeho nejlepších. Menšík byl geniální herec charakterních rolí a i když měl méně příležitostí tento talent projevit, jelikož byl duší bavič a vypravěč, těch pár snímků tohoto charakteru to plně dokazuje. ()

petrskoc

Vynikající poetické drama, kterých se u nás v dnešní době mnoho netočí - vlastně žádné. Skvělý mix romantiky, která nepůsobí lacině, osobního dramatu o jednom šveci, který byl ve špatný čas na špatném místě, a mnohdy až experimentálních pasáží (různé efekty, techniky snímání atd.), které celému filmu dávají dynamiku a nepřestávají překvapovat. Vše navíc točeno v lokacích pražského Žižkova, který v té době působil jako z pohádky. Vladimír Menšík fenomenální - svou postavu, smířenou a zdrcenou životem, hraje bravurně a věříte mu každé slovo. I další herci působiví - mladý Hrušínský nebo Adamovská. Trošku škoda poněkud zmateného a rychlého konce. Podobný film by si zasloužil silnější, emocionálnější a více vypointovanou tečku. I tak jsem ale nesmírně spokojen. ()

thunnus

Docela se mi to líbilo, ale mám jisté výhrady. Váhám mezi 80% a 60%, ale musím se přiklonit k nižšímu hodnocení, protože se mi nějak nepodařilo se ztotožnit s postavami. Celý příběh mě zanechal tak trochu chladným. Snad jediný Vladimír Menšík tu podává slušný herecký výkon, ostatní mě moc nezaujali. ()

Greg25

Tak tenhle snímek je hořkosladce nádherný. O životě, o přicházející válce, o nadějích, o první lásce, vystřízlivění z naivity, trpké životní reálii, krachujícím obchodu, o Žižkově 30. let. Zfilmováno svěže posmutněým stylem s vynikajícími hereckými výkony a atmosférou, která vás pohltí. Jeden z nejlepších snímků české (československé) kinematografie. 100% ()

Čajka

Film o hľadaní lásky, šťastia a blahobytu na pozadí ťažkých sociálnych skutočností. Kachyňovi sa skvelo podarilo predložiť problémy mladej generácie v 30. rokoch 20. storočia. Film prebieha vo viacerých kontinuálnych rovinách, je rozdelený do kapitol, ktoré uvádza kabaret, z ústredným motívom Já hledám štestí od Evy Olmerovej. Výborná kamera, nadčasový príbeh. Rivalita medzi bratmi o mladé dievča má najprv Kainovský charakter, no končí úplne inak. Praha je tu vykreslená v rovnakom období, ako v súčasných 3 sezónach v pekle, no pôsobí omnoho skutočnejšie. Já půjdu dál a důvod tady je každý mi lhal a proto adieu..Refrén pesničky, ktorý môžeme označiť aj ako jedno z posolstiev filmu. Len či je útek riešením?... ()

Vesecký

Jedno z nejlepších děl Karla Kachyni. Věrně zobrazuje život Žižkova ve 30. letech minulého století, marný boj malých živnostníčků s kapitalistickými kolosy, v druhé rovině pak dva bratry, kteří jsou srostlí bratrskou láskou a přece je každý jiný. Jeden citově zaměřený poctivý a slušný romantik a idealista (Lukáš Vaculík), druhý průbojný, realisticky uvažující pragmatik, který se ve světě umí pohybovat (Jan Hrušínský), řekl bych v intencích dnešní doby 21. století... Zatímco dříve asi mnozí fandili Lukášovi, který byl miláčkem dívek tehdejší generace, dneska by asi cynická mládež více věřila pravdám staršího z bratrů... Skvělá a milá Tereza Pokorná, škoda, že toho natočila tak málo; moudrý filozof Rudolf Hrušínský, který s nadhledem (a to i skutečným) šmíruje své okolí dalekohledem za komentářů M. Macháčka. A ovšem Vladimír Menšík, kterého si vždy budeme pamatovat jako ševce, krčícího se na louce nad Žižkovem... Vše odděleno kapitolami s nádherným hlasem Evy Olmerové. Mistrovské dílo, pět hvězdiček. ()

Chudobka

Karel Kachyňa je můj oblíbený režisér. Krásný film, největší příležitost pro Lukáše Vaculíka. Moc se mi v tomto filmu líbil. Kachyňa vždycky věděl přesně, koho do které role obsadit. Kdykoliv film opakují, znovu se dívám, takže jsem musela přidat tu jednu poslední hvězdičku. Nechápu tu povrchní holku, jak mohla nahradit miloučkého a něžného Kajdu za jeho bratra - jedna z mála rolí, kde se mi líbil Hrušínský. První láska často bolí a tady bolela hodně. Nádherná píseň v podání úžasné Evy Olmerové film ještě pozdvihuje. ()