Film, který svým režijním mistrovstvím a neotřelým tvůrčím přístupem předběhl dobu o mnoho let. Netradičně pojatý příběh partyzánů, bojujících proti Němcům v beskydských horách, je filmařský po všech stránkách perfektní a po dlouhá léta "trezorovým" dílem. Některé věci - např. boj německých dezertérů na straně partyzánů či absence jakkékoliv ideologie - asi moc v té době papalášům nevoněly. Kadár s Klosem byli v 1.půli 60 let v mimořádné formě, protože dva roky nato přišli s jedním z nejlepších filmů , jaký u nás vznikl - OBCHOD NA KORZE.___PS: Obrazový DVD přepis (14.3.2009) je bohužel mimořádně hnusný a ostudný, s obrazem utopeným ve tmě....(21.7.2002)

Ať už si tahle smrt říká jak chce, opravdu stojí za to ji vidět. Svůj širák smekám před umem dvojky Kadár - Klos - na svou dobu, a co to vykládám, v podstatě i na tuhle dobu, opravdu fantastické dílo. Hodně mu pomohl i velmi charismatický Kačer, který si vás získá nejen svým podmanivým pohledem (na věc). Opravdu dobrá práce.(24.7.2010)

Je docela těžké to popsat...je to vynikající a naprosto hypnotický film...můžu říct že pro mě jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků vůbec...vše co se ve filmu děje příjemného vás pohladí na duši...když se nedaří a je zle tak vás to uplně stejně jako ty lidi tam sere.....a je to zkrátka bomba.Navíc dělal hudbu Zdeněk Liška který svou genialitu opět nezapřel...z jeho motivu kolikrát přeleze mráz po hřbetě...k tomu se tu sešla skupina skutečně dobrých herců a výrazných typů...mě dost fascinoval Otto Lackovič jako vznětlivý partyzán Ondra...také Vlado Müller jako velitel oddílu Nikolaj...o hlavní dvojce nemluvě..vše cítíme jako bychom byli přímo v centru veškerého dění...(29.6.2006)

Řekl bych, že jde o nejlepší film režisérské dvojice Kadár a Klos. Syrový realistický válečný snímek, který nezapře silnou autobiografickou literární předlohu Ladislava Mňačka. Silný příběh plus realistické plnokrevné postavy jsou hlavními přednostmi tohoto filmu. Narozdíl od většiny produkce z doby reálného socialismu není prvoplánově heroický a podává své hrdiny se všemi jejich nectnostmi a selháními. Nebojí se ani v některých případech zlidštit nepřítele nebo v podobě dvou zběhů, kteří se přidají k partyzánům, ukázat, že za války nebylo nic jednoznačné. Celkový dojem: 95 %.(17.6.2006)

Vyrovnávanie sa s vojnovým démonom vo fantastickom filmovom podaní. Z tuzemských filmov nepoznám iný snímok, ktorý by tak dôsledne upozorňoval na to, ako vojna ťažko zasahuje každého (Marte berie dôstojnosť, Pavlovej matke domov, Nikolajovi život). Má to ťaživú, ponurú atmosféru, dejové prechody z nemocnice do partizánskej minulosti sú úplne plynulé, technicky a réžijne je to na svoju dobu ohromne prepracované, a celé je to podporené výbornými hereckými výkonmi (Kačer, Muller, Poláková). Právom jeden z najlepších československých filmov, ktorý by som pokojne zaradil na úroveň Obchodu na korze. 10/10(15.12.2013)

• - Z filmu byla vystřižena scéna, v níž po osvobození kope dav lidí do mrtvoly kolaboranta. (raininface)

• - Názov filmu sa objaví v piatej minúte. (Johnny.ARN)

• - V titulcích v závěru filmu je uveden jako rok výroby 1962. (djrhedy)