Vážení přátelé... Nemám moc rád filmy o válce a o partyzánech obzvlášť, takže rozjezd tohoto filmu mě příliž nebavil. A ve srovnání S Obchodem na korze je tento fim podstatně těžceji koukatelný. Nicméně Kadár-Klos vědí naprosto přesně co točí, proč a jak a ve finále nás o tom přesvědčují bez jakýchkoliv pochyb a méně záživný záčátek vytáhnou na jasných 5* s jistotou mistra, který jde neomylně ke svému cíli...(8.6.2009)

Dnes již patří tento film k těm klasickým. Dle mého názor by měl patřit k filmům, které je nutnost vidět. Jan Kačer ve své životní roli, díky které se film dočkal zasloužené mezinárodní pozornosti. Je jen škoda, že tento film neobjevuje tolik v televizi, na rozdíl od jiných, které se opakují pořád dokola.(21.7.2015)

Temná strana partyzánského odboje aneb nebyli to jen stateční obránci a hrdinové. Za socialismu bylo toto téma naprosto tabu, vždy se hovořilo jen o jejich odvaze a statečnosti. Z tohoto hlediska film velmi oceňuji. Stejně oceňuji i herecké obsazení a režii. Závěrečná věta "Ať vám odpustí Bůh." si zaslouží pátou hvězdu.(25.4.2017)

Všechno je jasné až v dějepise. V životě dělá člověk chybu za chybou. Až takhle jsem to nečekal. Vynikající, absolutně politicky nekorektní a nadčasovým způsobem vyprávěné (tehdy ještě flashbacky nebyly moc v módě) válečné drama od našich prvních držitelů Oscara. Vynikající Jan Kačer a Otto Lackovič. 93%.(28.3.2009)

Tento Mňačkov asi najznámejší román bol na škole samozrejme povinnosťou, aj keď som si z neho už veľa nepamätal. Vlastne iba to, že sa jednalo o román s vojnovou a partizánskou tématikou. Film na mňa pôsobil trochu nekomplexne, flashbackov bolo mrte, spolu vytvárali až 3 línie príbehu. Po režisérskej stránke určite nevšedné dielo. Privítal by som však o tretinu kratšiu stopáž. Na záver mala poznámka: Vlado Müller má tak skvelý a svojský hlas a oni ho predabujú. Ťažko pochopiteľné.(10.11.2015)

• - Natáčelo se i v obci Podkopná Lhota. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Spoiler: Hlavní hrdina Pavel (Jan Kačer) a ruský partyzán přicházejí v úvodní sekcenci k vile, kde se střetnou s Němci, přitom maji samopaly s bubnovými zasobníky. V momentě, kdy střílejí po ujíždějících Němcích, jsou vyzbrojeni samopaly s rovnými segmentovými zásobníky. Poté, co je Pavel zasažen, mají opět na zbraních bubnové zásobníky. (KRYSIOPICE)

• - Příběh je inspirován skutečnými událostmi z konce války na Vizovicku, kde se v obci Ploština (ve filmu Paseky) skrýval partyzánský oddíl. Po jeho odchodu Němci obec vypálili a vyvraždili 24 jejích obyvatel, aniž by jim partyzáni pomohli. (Zdroj: Letní filmová škola)