Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

Lupes

Tématem detektivek Michala Sýkory je do značné míry i frustrace nad stavem novodobé společnosti, nad absencí morálky zlaté polistopadové mládeže (Živé terče) či nad arogancí porevolučních zbohatlíků a jejich propojení s lokální politickou scénou či policejními strukturami (Pět mrtvých psů). Že ani v akademických kruzích není vše v pořádku ukázal už Případ pro exorcistu, v Modrých stínech je ale negativní vliv byznysu ve vysokoškolském prostředí mnohem markantnější. Přidává se hluboká deprese nad nejvyššími politiky, jejichž éra začala v polistopadových dobách ODS. Modrá není dobrá, navzdory Hejnově písni vrhá škaredé kmotrovské stíny. A právě to je evidentně ústředním motivem Sýkorovy sociální studie. Zločiny, které ve skutečnosti tematizuje, zůstanou ale nepotrestatelné a z pocitu bezútěšnosti nás nevysvobodí ani banální odhalení v příběhu tematizovaných vražd. Skutečný zločin zůstává na pozadí, celospolečensky známý, přijímaný s pokrčením ramen. A hlavního padoucha je člověku navzdory jeho agresivitě vlastně líto. Jeho motivace je více než pochybná a stává se jen obrazem těch, kteří v tom "neumějí chodit". Sýkora v Modrých stínech nesmiřitelně pranýřuje nejen nástup zla v devadesátkách, ale samotné tvůrce revoluce a tzv. oběti Normalizace. Zjištění, že odpor vůči režimu z mániček lepší lidi nedělá, není sice nijak překvapivé, ale v intimně rozehraném příběhu lásky vyšetřovatelky má třeskutý náboj i vyústění. Výsledkem jsou překvapivé sympatie s bývalým estébákem. Je nakonec jediný, kdo na sebe vezme úděl viny a na nic si nehraje. ()

xylofonka

Zajímalo by mě, kde bere kamera tu úžasnou a oslnivou invenci. Oslnění od oken je natolik inspirující, že mi šla místy hlava kolem a detaily jsou přímo dechberoucí. I kompozice je fascinujícím způsobem inovativní. Kdybych byla Leonard zvedla bych nyní vééélkou ceduli a nápisem SARKASMUS! Těžko říct , jestli to byla seriózní snaha o dokumentaristický nádech, ale nevyšlo to. ()

hiczech

Poslední dobou jsou v česku krimiseriály na vzestupu. A tak je z čeho vybírat. Bohužel tento jinak obsahově zajímavý počin si vybírá svoji daň a jde ke dnu... alespoň zatím. V prvních sekundách prvního dílu jsem nebyl schopen porozumět textu a jednu chvíli jsem se dokonce domníval, že neslyším i po zesílení zvuku češtinu, ale srbochorvatštinu. Po druhém dílu si dovolím tvrdit, že pokus o inovaci v tomto díle spadl až po sabotáž. Po druhém díle... nejen zvuk, ale i kamera vyvolává nepříjemné pocity... jakoby lidé v týmu tvůrců dostali za úkol vytvořit technicky nejhorší dílo co u nás bylo zatím vytvořeno. Hluchota vs slepota. A korunu tomu nasazuje téměř divadelní přednes většiny osazenstva. Že by tedy šlo o křížence filmu a divadla? Škoda. Ale abych jen nesoudil. Obsah a scénář je zatím ok. Přednesem mi doposud sedl jen Standa Majer a pan Trojan. Moc škoda. ()

ForGump

Úvodem, chci apelovat na kohokoliv, aby udržel své nervy na uzdě, vyčkal a neházel flintu do žita hned se začátkem, potom se vám dostane odměny v podobě divácké slasti (mluvím z vlastní zkušenosti). Modré stíny jsou natočeny tak recesistickým způsobem, až si říkám, zda vůbec v ČT věděli, co schvalují, protože na naše poměry jako z jiné galaxie. Kamera, zvuk, střih jsou tak přehnaně nekonvenční, že vám v prvních minutách nedají vůbec žádný důvod k pochopení, ale s postupem si zvyknete a dokonce možná uznáte, že to účel má, a že vlastně nic tak originálního tady ještě nebylo. Scénář Petra Jarchovského o korupci, protěžování, hře na vysokých místech, s překvapujícími odhaleními a následnými vyústěními, zavdává punc opravdu výživné podívané. Především herecky velmi silné, herci mají co hrát, od kvestora Martina Huby, i zvláštně zajímavého Viktora Tauše, přes vyšetřovací tým, kde mě nepřestane udivovat minimalismus Miroslava Krobota a talent Kláry Melíškové, až k dokonalému Davidu Novotnému. Každý z nich si vezme ten svůj moment. To, že se některé dialogy vedou poněkud táhle a člověk musí být soustředěný pořád, stejně neubere dojmu, že se i v českých podmínkách dá tvořit quality TV. 90% ()

coco.brice odpad!

nehodnotil jsem po prvním díle, ale mohl jsem...koukat se na to nedá, tím myslím kameru a obraz....rozumět je každé druhé slovo...a téma?korupce?hmmm...ještě že to někoho napadlo,protože už dlouho to tu nebylo:-)))) ale chápu,že někdo kdo drtí někde v trendy kavárničce zeleninový karbanátek a zapíjí ho fair trade čajem a provokativně ukazuje na stole rozečteného Kafku u toho asi může nadšeně slintat...třeba tam uvidí provokativně osvícené prostory s "hystericky" působící kamerou..dialogy jak ze života...a korupce?no třeba o tom slyšel ted poprvé(no bodejt,když čte jen Franze)..ale tak to není..i tenhle týpek to po chvilce přepne na něco normálního:-) tohle se nepovedlo a komu se to líbí..tak bud chce jít proti proudu za každou cenu nebo u toho byl nalitej.-) ()

Mijagi

První tří díly slibovaly, díky vezení se na vlně současných politických afér, více uvěřitelný děj, než Případ pro exorcistu, jenže pak přišla závěrečná část a vyústění příběhu, ze kterého se ukázalo, že šlo celou dobu vlastně o velmi jednoduchou zápletku, jenž by se asi pravděpodobně v reálném světě neuskutečnila. Je to škoda, mini-seriál měl našlápnuto k vyššímu hodnocení. Kromě výkonů herců se mi líbí, jak režisér a scénárista pracují s běžným fungováním detektivního oddělení včetně zobrazování kancelářské rutiny a s rodinnými problémy jednotlivých postav. Velké plus směřuje k lehce hysterické velitelce v podání Kláry Melíškové. ()

alldo.raine

Mě to bohužel vůbec nebavilo. Nápaditost chybí, postavy takové nijaké. Vedlejší děje už vůbec nechápu. Když už se tak nepříjemně neřve, tak hercům naopak vůbec nerozumím. První exorcista měl za mne alespoň atmosféru, Psi a Stíny ani to. ()

Lumpus

Tak nakonec musím uznat, že něco to do sebe mělo a nad původní hodnocení přidávám dvě hvězdy, každopádně stále platí předchozí. Hrozný zvuk, někdy vůbec nejde hercům rozumět, někdy divně hlasitá hudba Prazvláštní kamera snímá herce většinou jenom na kraji obrazovky, důvod mi uniká. Obraz je vyblitý, vypadá to jako prohnané nějakým bílým filtrem ( nepřirozeně vysoký jas) Některé výkony herců - hlavně na začátku pan "oběť" profesor, to sem si chvilkama myslel, že to je nějaké home video Dlouhé nudné záběry, rozvleklé vyprávění, snaha o jakési artové pojetí. Dodíval sem se na to silou vůle a snad jen díky výkonu Martina Huby, který nezklame. Po tom co sem za dva dny shlédnul všechny díly Případů 1. oddělení je srovnání pro tuto minisérii debaklem. ()

Plastík odpad!

Vyhozené peníze. Co to má znamenat. Miluju detektivky. Vždyť 1. oddělení bylo to docela fajn. Jak to, že ČT se potom podepíše pod takový paskvil. Zvuk, kamera, všechno do absolutního mínusu. Chtěl bych něco vědět o tom kinu, jak píše v komentu xxmartinxx. Chtěl bych vidět, jak Novotný dostává přes držku za to jeho machrování - na vesnici uvěřitelný, jako detektiv ubohý herectví. Ten se schodil, ten David jeden. Chtěl bych vidět detektivní seriál z české produkce, který má kolem 80%. Na druhou stranu, je to pořád lepší než ten "Atentát" na Nově, i když výprava je fakt skvělá. ()

offlineman odpad!

Bohužel, všechno pokaženo už v úvodu! Neskutečně mdlá a huhlající Melíšková, které je rozumět každé třetí slovo, ale hlavně Ti, co se na to dívali jenom, kvůli Terezce Voříškové, hned v úvodu museli být znechuceni tím, jak z ní slezl vypelichaný rozhodčí z Okresního přeboru! ()

Hrabovo

Dobrý příběh, výborné herecké výkony, za to 2 hvězdy. Co je to ale za hysterickou manýru. kdy každý záběr je snímán proti světlu, takže obraz je přepálený a barvy se ztrácejí? Kdyby občas, neřeknu, ale každý záběr? Co je to za kameru, která bez stativu snímá detail obličeje Melíškové s třesem parkinsonika? Proč často v záběru není nic, co bychom mohli sledovat nebo zátylek hovořícího s rozostřenými obličeji proti? Co je to za zvuk, že celým pasážím není rozumět? Proč jde všechno proti základním pravidlům profese? Proč se to odehrává v hnusných interiérech policejní služebny? Proč je to celé tváří jako by a přitom nic? ()

tatopulos

Nerozumím, tak špatnému hodnocení zde. Jedná se o nadprůměrný seriál. Skvělé jsou vedlejší dějové linie mimo původní dějovou nit /hádka o šéfově minulosti mezi Terezou Voříškovou a Martinem Pechlátem/, zaujaly mě experimenty s obrazem /připomínaly mi pohyblivé fotografie či pohyblivé výtvarné dílo/. Viktor Tauš je opravdu talent. Netradiční detektivní seriál v tom, že vás donutí sledovat děj a formální hravost režiséra s obrazem a postavami. Impotentní kariérista David Novotný rulez ()

Něrpa odpad!

Nejdřív jsem si myslel, že si někdo hrál s nastavením TV. Obraz jak přes žlutou fólii a zvuk z prdele. Na ten obraz se nedalo dívat, tahalo mi to oči. A zvuk stál za kulové i přes repro. Vlastně netuším co hodnotit, protože se mi hnusilo na to dívat. ()

Mamlas odpad!

Rucni kamera, spatna kamera, rozumet neni ani slovo = otresny vykon zvukare, dialogy na prd, strih na prd, cele o hovne, odpad jak vysity. ()

Michal687

Provést tuhle vizuální dekonstrukci HBO ... Tak tady z toho všichni uchcávají, takhle je to hluboce podhodnocený, bohužel asi nejlepší ( minimálně vizuálně ) počin ČT za hodně dlouhou dobu! Někdo tady totiž konečně začal vyprávět a vést diváka obrazem namísto přehršle prázdných vysvětlovacích dialogů. Samozřejmě ta české nedotaženost a nepozornost tam pořád je, ale to nic nemění na tom, že je to pecka. ()

Marťulka

Každou neděli jsem usedala k televizi, takže lze soudit, že mne minisérie něčím zaujala. Určitě v první řadě pár mých oblíbených herců, kromě tedy slečny Voříškové, bohužel mi v roli mladé vyšetřovatelky neseděla, v podstatě, pro mne, úplně zbytečná postava, kdy se pravidelně vrhala do náruče "matky" Melíškové. Občas vázl zvuk, či si některé postavy moc huhňaly pod nosem. Že začátku zbytečně natahovaný děj, za to rozuzlení v 10 minutách. Neházím to do koše, viděla jsem, ale podruhé se dívat nebudu. ()